Hindistan Ankara Büyükelçiliği

Hindistan Büyükelçiliği | Embassy of India Turkey

Hindistan Büyükelçiliği Ankara’da faaliyet gösteren Hindistan dış temsilciliğidir. Türkiye’de yaşamakta olan Hindistan vatandaşları için sağladığı hizmetler haricinde Hindistan Büyükelçiliğinin görev ve yetkileri arasında vize, pasaport ve danışma hizmetleri bulunmaktadır.

Hindistan Büyükelçiliği temel görevleri; Hindistan’ı Türkiye topraklarında temsil etmek, iki ülke arasındaki sorunları çözmek ile askeri, ekonomik, kültürel ve toplumsal ilişkileri düzenlemek, iyileştirme ve arttırmak olarak sayılabilmektedir.

Hindistan Büyükelçisi Kimdir?

Hindistan Büyükelçisi, Sh Sanjay Panda’dır. Diplomat Sh Sanjay Panda, Haziran 2020’de Hindistan büyükelçisi olarak göreve başlamıştır.

Hindistan Büyükelçiliği Ankara'da Nerededir?

Hindistan Büyükelçiliği Ankara'da Nerededir?
Hindistan Büyükelçiliği Ankara'da Nerededir?

Hindistan Büyükelçiliği Ankara’da; Cinnah Caddesi, No: 77, Çankaya adresinde bulunmaktadır.

Ankara Hindistan Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Ankara’da bulunan Hindistan Büyükelçiliği telefon numarası; (0312) 438 21 95’tir.

Hindistan Büyükelçiliği E-Posta Adresi Nedir?

Hindistan Büyükelçiliği e-posta adresi; chancery@indembassy.org.tr’dir.

Hindistan Büyükelçiliği'nin Resmi Web Sitesi Nedir?

Hindistan Büyükelçiliğine ait resmi web sitesi; https://www.indembassyankara.gov.in/’dir.

Hindistan Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nasıldır?

Hindistan Büyükelçiliği çalışma saatleri hafta içi 09:00-17:30 arasındadır ve elçilik hafta sonlarında hizmet vermemektedir.

Hindistan Büyükelçiliği vize başvuru kabul işlemlerini hafta içi 09:30-11:30 saatleri arasında; pasaport ve evrak teslimi işlemlerini ise hafta içi 16:45-17:15 saatleri arasında sürdürmektedir.

Ankara Hindistan Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Hangileridir?

Ankara Hindistan Konsolosluğu 2022 yılı resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 26.01.2022 Hindistan Cumhuriyet Günü
 • 18.03.2022 Holi Festivali
 • 14.04.2022 Mahavir Jayanti Festivali
 • 15.04.2022 Good Friday (Kutsal Cuma)
 • 02.05.2022 Idu’l Fitr (Ramazan Bayramı)
 • 16.05.2022 Buddha Purnima (Buda’nın doğum günü)
 • 09.07.2022 Idu’l Zuha (Kurban Bayramı)
 • 15.07.2022 Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 15.08.2022 Hindistan Bağımsızlık Günü
 • 30.08.2022 Zafer Bayramı
 • 02.10.2022 Mahatma Gandhi’nin doğum günü
 • 05.10.2022 Dussehra Festivali
 • 09.10.2022 Mevlid Kandili
 • 24.10.2022 Diwali Bayramı
 • 29.10.2022 Cumhuriyet Bayramı
 • 08.11.2022 Guru Nanak Deb’in doğum günü
 • 25.12.2022 Noel

Hindistan Büyükelçiliği Hangi İllere Hizmet Vermektedir?

Hindistan Büyükelçiliği; İstanbul Hindistan Konsolosluğunun yetki alanındaki iller dışındaki diğer illerin tümü için hizmet vermektedir.

Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova yaşayan kişiler, Hindistan vize ve konsolosluk işlemlerini İstanbul’da bulunan Hindistan Başkonsolosluğu üzerinden yapabilmektedir.

Ankara Hindistan Büyükelçiliği'nde Hangi Hizmetler Verilir?

Ankara Hindistan Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarına vize hizmeti sunarken, Türkiye’de ikamet eden Hindistan vatandaşlarına konsolosluk işlemleri, pasaport işlemleri, sertifika ve belge onay işlemleri ve vatandaşlık feshi gibi işlemler için hizmet sunmaktadır.

Hindistan Büyükelçiliğinin pasaport işlemlerine dair hizmetleri arasında; evlilik ve boşanma sonucu isim değişimi, süre aşımı, adres değişimi, doğum yerinin düzeltilmesi, kişinin görünüm değişikliği, Türkiye’de doğan bir çocuk için pasaport verilmesi ve hasar ya da kayıp gibi durumlarda pasaport yenileme ve çıkarma başvurularına dair işlemler bulunmaktadır.

Hindistan Büyükelçiliği tarafından verilen konsolosluk hizmetleri arasında; doğum sertifikası, ölüm sertifikası, polis izin belgesi, evlilik sertifikası, uluslararası sürücü belgesi, acil durum sertifikası, lisans sertifikası, vekaletname, maaş ve deneyim belgesi, yabancı uyruklular için tasdik ve medikal raporlar ile benzer diğer belgelerin doğrulama ve tasdik işlemleri bulunmaktadır.

Hindistan Büyükelçiliği PIO ve OCI kartları için başvurularla ve Hint vatandaşlığından çıkma başvuruları ile de ilgilenmektedir.

Hindistan Büyükelçiliği üzerinden Türk vatandaşları; turist vizesi, ticari vize, tıbbi vize, hekim vizesi, çalışma vizesi, öğrenci vizesi araştırma vizesi, staj vizesi, giriş vizesi, konferans vizesi, ulaşım/geçiş vizesi, gazeteci vizesi, film vizesi, dağcılık/tırmanma aktiviteleri vizesi ve misyonerlik faaliyetleri için vize başvurusu yapabilmektedir.

Hindistan Büyükelçiliği'ne Vize Başvurusunda Bulunulabilir Mi?

Hindistan Büyükelçiliğine, elçiliğin yetki alanında bulunan illerde ikamet eden kişiler vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Hindistan Büyükelçiliği vize başvurularında, öncelikle internet üzerinden online olarak vize başvuru formu doldurulması, fotoğraf yüklenmesi ve elçilikten randevu alınması gerekmektedir; sonrasında ise vize randevusunda Ankara Hindistan büyükelçiliğine gidilerek Hindistan vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: