Hırvatistan Bayrağı

Hırvatistan Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Hırvatistan bayrağı, 1:2 oranında ve dikdörtgen formundadır. Kırmızı, beyaz ve mavi renklerinde üç yatay şeritten oluşmaktadır.

Hırvatistan Bayrak Ölçüleri Nedir?

Hırvatistan bayrağı, 1:2 ölçülerinde olmalıdır. Yatay şekilde bulunan şeritlerin boyutları birbirine eşit olmalıdır. Hırvatistan bayrağında bulunan renkler kırmızı, beyaz ve mavidir.

Hırvatistan’ın Bayrağının Renkleri Nedir?

Hırvatistan bayrağının renkleri ve renk kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞemaKırmızıBeyazCamgöbeğiMaviSarıSiyah
Pantone186 CŞeffaf beyazİşlenmiş camgöbeği CYansıtıcı Mavi C108 Cİşlenmiş siyah C
CMYK0-100-100-00-0-0-0100-0-0-0100-82-0-20-6-95-00-0-0-100
RGB255-0-0255-255-2550-147-22123-23-150247-219-230-0-0
Hex#ff0000#ffffff#0093dd#171796#f7db17#000000

Hırvatistan Arması Nasıldır?

Hırvatistan arması kırmızı ve beyaz damalardan oluşmaktadır. Üstünde çeşitli bölgelerin armalarından oluşturulmuş bir taç bulunmaktadır. Taçtaki armalar; Hırvatistan, Ragusa, Dalmaçya, İstirya ve Slovenya armalarıdır.

Hırvatistan Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Hırvatistan milli marşı Lijepa naša domovino (Güzel vatanımız)’dır. İlk sözleri Antun Mihanovic tarafından yazılmıştır. 1846 yılında Avusturyalı Josip Runjanin tarafından müziği bestelenmiştir. Marş Hırvat Parlamenti tarafından hemen kabul edilmemiştir. 1972 yılında Hırvatistan milli marşı olarak resmen kabul edilmiştir.

Hırvatistan Ulusal Marşının Anlamı Nedir?

Güzel vatanımız,
Ah çok korkusuz ve zarif,
Atalarımızın eski ihtişamı,
Sonsuza kadar mübarek olsun.

Sevgili, sen bizim tek zaferimizsin,
Sevgili, sen bizim tekimizsin,
Sevgili, ovalarını seviyoruz,
Sevgili, dağlarını seviyoruz.

Drava, Sava, akmaya devam edin,
Tuna, gücünü kaybetme,
Derin mavi deniz, söyle dünyaya,
Bir Hırvat vatanını sever.

Tarlaları güneş tarafından öpülürken,
Meşeleri vahşi rüzgarlarla kamçılanırken,
Sevdikleri cennete giderken,
Canlı kalbi atarken.

Hırvatistan ulusal marşının orijinal tamamı 14 kıtadan oluşmaktadır daha sonrasında üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Çoğu durumda sadece ilk iki kıtası söylenmektedir. Hırvatistan milli marşı, Antun Mihanovic’in yazdığı Horvatska domovina (Güzel vatanımız) isimli şiirinden türemiştir.

Hırvatistan Bayrağının Anlamı Nedir?

Hırvatistan bayrağındaki kırmızı-beyaz-mavi üçlemesi 1848 yılından bu yana kullanılmaktadır. Panslavizm renkleri olarak sınıflandıran bu renkler romantik milliyetçilik ile bağdaştırılmaktadır.

Bağımsız Hırvatistan Devleti dönemindeki bayrak da modern bayrağa benzemektedir. Modern bayrakla arasındaki farklar; armadaki tacın olmaması ve bayrağın sol üstünde U harfinin olmasıdır.

Hırvatistan Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Hırvatistan bayrağının günümüzdeki hali ilk olarak 1990 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Hırvatistan tarihi içerisindeki önemli dönemlerden biri olan, Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanmadan 10 ay önce resmen kullanılmaya başlanmıştır.

Hırvat Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Hırvatistan’ın günümüzdeki resmi bayrağı, 21 Aralık 1990 yılında ilk defa kabul edilmiş ve resmen kullanılmaya başlanmıştır.

Hırvatistan Tarihinde Kullanılan Hırvatistan Bayrakları Nasıldı?

Hırvatistan tarihinde kullanılan Hırvatistan bayraklarının hepsi panslavizm renklerini içermektedir. Yugoslavya Krallığı içerisindeki Hırvatistan Devleti’nin kullandığı bayrak aynı renk üçlemesine ve armaya sahiptir ancak arma üstündeki taç bulunmamaktadır. Bağımsız Hırvatistan Devleti döneminde kullanılan bayrak modern bayrağa benzemektedir ama tam bulunmamaktadır ve bayrağın sol üst köşesinde U harfi bulunmaktaydı. Hırvatistan, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası iken, bayrakta panslavizm renkleri bulunmaktadır ve bayrağın ortasında armanın yerine 5 köşeli bir yıldız bulunmaktadır.

Hırvatistan Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Hırvatistan bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Çek Cumhuriyeti
  • Rusya
  • Sırbistan
  • Slovakya
  • Slovenya
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: