İspanya Göçmenlik Şartları

2023'te İspanya'ya Yerleşmek için İspanya Göçmenlik Şartları

İspanya her yıl zengin iş imkanları, elverişli ve açık havası ve yüksek yaşam standartları ile birçok göçmeni cezbetmektedir. Öncelikli olarak Fas, Romanya ve İngiltere gibi ülkelerden gelen göçmenler, en çok eğitim ve çalışma amaçlı İspanya’ya gelmektedir. Göçmenlerin İspanya nüfusunda oluşturduğu dilim 2017 yılında %9.8 iken, 2020 yılında %11.5 olacak şekilde düzenli artış göstermektedir.

Avrupa Birliği Vatandaşları İspanya’ya Nasıl Göç Edebilir?

Avrupa Birliği vatandaşları İspanya’da herhangi bir kısıtlama olmadan yerleşim sağlayabilmektedir. Yerleşim süresi 90 günden fazla olan durumlarda gerekli şartları yerine getirerek ve AB Kayıt Sertifikası alarak yerleşme ve çalışma hakkına sahip olunmaktadır.

Avrupa Birliği Vatandaşlarının İspanya’ya Göç Etme Süreci Nasıldır?

İspanya’ya göç etmek isteyen Avrupa Birliği vatandaşları Topluluk Rejimi isimli yasadan faydalanmaktadır. Oturma izni ve vize ihtiyacı olmadan, yalnızca Avrupa Birliği Kayıt Sertifikası ile İspanya’ya yerleşmek mümkündür. AB Kayıt Sertifikası almak için en yakın karakoldan randevu alarak başvuru yapmak gerekmektedir.

AB Kayıt Sertifikası başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport ve pasaport fotokopisi
 • Kişinin kendini ve varsa ailesini desteklemesine yetecek ekonomik kaynak sahipliğini kanıtlar belgeler
 • Kamu veya özel sağlık sigortası (İspanya’da çalışılmayacak ise özel olmak zorundadır.)
 • 16 yaşından küçük başvuru sahipleri için doğum sertifikası
 • Mülk sahipliğini kanıtlar belge veya en az 11 ay olmak üzere kira sözleşmesi

Avrupa Birliği Vatandaşı Olmayanlar için İspanya’ya Yerleşmek

Avrupa Birliği vatandaşı olmadan İspanya’da kalıcı yaşamak için oturma iznine ihtiyaç duyulmaktadır.

Oturma izni almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da girişimci olarak iş kurmak
 • İspanya’daki bir işveren tarafından işe alınmak
 • İspanya’da gerekli koşullara uygun bir akraba var ise, aile birleşimi yoluyla başvuru yapmak
 • İspanya’da gerekli koşullara uygun bir öğretim programına kabul edilmek

Avrupa Birliği Vatandaşı Olmayanların İspanya’ya Göç Etmek için Oturma İzni Alması Gerekli Midir?

Evet, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bireyler İspanya’da yaşamak için oturma iznine ihtiyaç duymaktadır.

İspanya’ya Çalışarak Nasıl Yerleşilir?

İspanya’da çalışmak için çalışma izni almak zorunludur.

İspanya çalışma izni 5 tipten oluşmaktadır. Tip A mevsimlik ve sınırlı işler içindir ve 9 ay süreye sahiptir. Tip B başlangıç izni 1 yıl süresince belirli bir coğrafi alanda çalışma izni vermektedir. Tip B yenilenen izin, başlangıç izninin süresi sonunda yenilenmesine verilen izin türüdür ve 2 yıl boyunca çeşitli profesyonel aktivitelerde bulunma izni sağlamaktadır. Tip C, 5 yıl süresince ülke içerisinde herhangi bir iş yapmaya olanak sağlamaktadır. Son olarak kalıcı çalışma izni, tip C’nin 5 yılda bir yenilenmesi şartıyla sınırsız süreli olmasını sağlamaktadır.

Çalışma izni alan bireyler İspanya’ya gelmeden önce oturma izni almak için başvuru yapmaları gerekmektedir.

İspanya’ya İş Kurarak Nasıl Yerleşilir?

İspanya’da iş kurmak isteyen bireyler ilk olarak çalışma vizesi almak zorundadır. Çalışma vizesi, İspanyol dış temsilcilikleri vasıtası ile alınmaktadır.

İspanya’ya iş kurarak yerleşmek için gerekli koşullar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da yaşarken kişinin hem işine yatırım sağlayıp hem de kendini desteklemesine yeterli sermaye beyanı
 • İş planı
 • İspanya’daki işçilere nasıl iş imkanları sunulacağını açıklayan beyan
 • Gerekli beceri ve tecrübeye sahip olunduğunu kanıtlar belgeler

Çalışma vizesi yıllık olarak yenilenmek zorundadır. Fakat 5 yıl ikamet ve çalışma sonunda kişi, kalıcı oturum iznine başvuru yapabilmekte ve çalışma izninin yıllık yenilenme zorunluluğunu ortadan kaldırabilmektedir.

İspanya’ya Öğrenci Olarak Nasıl Yerleşilir?

İspanya’daki üniversiteler, lisans ve yüksek lisans için kabul edilen yabancı uyruklu öğrencilere, öğrenci vizesi hakkı tanımaktadır.

Geçerli bir okul programına kabul edildikten sonra herhangi bir İspanyol dış temsilciliği vasıtasıyla başvuru yapılabilmektedir.

Öğrenci vizesi alırken pasaport ile birlikte sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da alınacak ders, antrenman veya yapılacak araştırmaların detayları ve haftalık en az 20 olmak üzere alınacak ders saatleri
 • İspanya’da geçerli sağlık sigortası sahiplik kanıtı
 • Karantina altına alınmaya sebep herhangi bir hastalık taşınmadığına dair tıbbi sağlık raporu
 • İspanya’da kalınacak süre boyunca yeterli maddi kaynak beyanı
 • İspanya’da kalınacak ikametgah bilgisi
 • İlgili makamlarca verilen ve son 5 yılı kapsayan sabıka kaydı

İspanya’ya Aile Birleşimi ile Nasıl Yerleşilir?

İspanya’ya aile birleşimi ile belirli akrabaların getirilmesi mümkündür. Bu akrabalar kişinin ebeveynleri, eşi, çocukları ve eşin ebeveynleridir.

İspanya aile birleşimi ile İspanya’ya getirilmek istenen çocuklar için 18 yaş altında olma zorunluluğu vardır. Ebeveynin, Göçmenlik Dairesinde doğum sertifikası göstererek akrabalığı kanıtlaması gerekmektedir. Ekonomik bağımlılığı kanıtlamak için son 5 yıl içindeki para transferlerinin nasıl gerçekleştiğini gösteren evraklar istenmektedir. Aile birleşimi ile gelecek bireyin sabıka kaydı bulunmaması, özel sağlık sigortası bulunması gerekmektedir. İspanya’daki kişinin, ikametgahına gelen bireyleri ağırlamaya elverişli olduğunun kanıtı gerekli makamlara sunulmalıdır.

Eğer İspanya içinde ikamet eden aile bireyi bir Avrupa vatandaşı ise 18 yaş sınırının 21 yaş olması gibi bazı şart değişiklikleri bulunmaktadır.

İspanya’ya Mülteci Olarak Nasıl Yerleşilir?

İspanya’ya mülteci olarak yerleşmek için; hayati tehlike, tehdit, savaş, genel şiddet, toplumdan dışlanma gibi durumlar nedeni ile ülkesini terk eden veya ülkesine geri dönemeyen insanlar mülteci olarak kabul edilmektedir ve iltica başvurusu için https://sede.administracionespublicas.gob.es/icpplus/index.html adresinden en yakın şehir seçilerek randevu oluşturulmaktadır.

İspanya iltica programı tamamiyle gizlidir ve ücretsizdir.

İspanya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya’da oturma izni ve çalışma izni başvuruları karakollar veya Dış İlişkiler Ofisi üzerinden yapılmaktadır. Ücret, almak istenilen izin başına 80 eurodur. Başvuruya giderken tedarik edilmesi gereken evraklar; pasaport, renkli pasaport fotoğrafları, doldurulmuş başvuru formu, ikametgah, banka hesabı dökümanı, sağlık sigortası ve varsa iş sözleşmesi şeklindedir.

İspanya’daki Göçmen Nüfusu Nedir?

İspanya 7.231.195 göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayının büyük kısmını oluşturan bazı ülkeler sırasıyla Fas (735.936), Romanya (658.773), İngiltere (313.948), Kolombiya (297.934) ve İtalya’dır (280.152).

2020 itibari ile göçmen nüfus İspanya nüfusunun %15.23’lük kısmını oluşturmaktadır.

İspanya Göçmenlik Dairesi İletişim Bilgileri Nedir?

İspanya göçmenlik daireleri birden fazla ilde bulunurken genel merkez olarak adlandırılan Göçmenlik Dairesi, Calle Silva 19, 28004, Madrid adresinden ve 912729500 numaralı telefon numarasından hizmet vermektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: