18 Yaşın Altındakiler için İspanya Vizesi

18 Yaş Altı Çocuk ve Bebekler için İspanya Vize Başvurusu ve Gerekli Belgeler

18 yaş altı için İspanya vize başvurularında standart vize başvuru prosedürü ve vize başvurusu için gerekli evraklar farklılık göstermektedir.

18 yaş altı çocukların İspanya vize başvuru süreci yasal vasileri ya da ebeveynleri tarafından yürütülmeli ve istenilen kriterlere uygun muvafakatname belgesi ve sponsorluk evrakları hazırlanmalıdır.

İspanya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Bebekler ve Çocuklar için İspanya Vizesi Almak Gerekir Mi?

Bebekler ve çocuklar için İspanya vizesi almak gerekmektedir; başvuru sahibinin yaşı fark etmeksizin İspanya seyahati için vizesi olması zorunludur ve bebekler için de vize alınmalıdır.

Çocukların İspanya Vize Başvurusu Kim Tarafından Yapılabilir?

Reşit olmayan çocukların İspanya vize başvurusu, başvuru sahibinin ebeveynleri, yasal vasileri ya da vekalet verilmiş üçüncü bir kişi tarafından yapılabilmektedir; 18 yaşından küçük kişiler kendi başına vize başvurusu yapamamaktadır.

Anne ve babası boşanmış çocuklar için başvuru velayet sahibi ebeveyn tarafından mahkeme kararı sunularak yapılabilir.

18 Yaş Altındakiler için Gerekli İspanya Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaş altındakiler için gerekli İspanya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Muvafakatname
  • Sponsor dilekçesi ve sponsora ait finansal evraklar
  • Vize niyet dilekçesi

18 yaş altı çocuklar İspanya’ya ebeveyni veya biri ile seyahat ediyorlarsa ve ilgili kişinin geçerli vizesi bulunuyorsa başvuru sahibinin İspanya vize dosyasına seyahat edecekleri kişinin vize fotokopisi, uçak ve otel rezervasyon belgeleri eklenmelidir.

İspanya vizesi için 18 yaş altı kişilerin kendine ait pasaportu bulunması ve vize başvuru formunun ebeveynleri tarafından doldurulup imzalanması gerekmektedir; her iki ebeveynin de imzası bulunması zorunludur.

Çocuklar için İspanya Vize Niyet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çocuklar için İspanya vize niyet dilekçesinin anne ya da baba tarafından İngilizce veya İspanyolca yazılması gerekmektedir.

Vize niyet dilekçesinin 18 yaşından küçük başvuru sahibinin seyahat amacını, seyahatin kiminle yapılacağı, seyahat yalnız yapılıyorsa İspanya’da kim tarafından karşılanacağı ve İspanya ziyareti süresince gerekli finansal masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgileri içermesi gerekmektedir.

İspanya Vize Başvurusu için Muvafakatname Kim Tarafından Alınmalıdır?

İspanya vize başvurusu için muvafakatname 18 yaş altı başvuru sahiplerinin her iki ebeveyni tarafından imzalanıp, noter onaylı şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir.

18 yaş altı başvuru sahibi ebeveynleri yanında olmadan İspanya’ya seyahat ediyorsa ebeveynlerin İspanya vizesi için muvafakatname alması gerekmektedir; İspanya seyahatine bir ebeveyn eşlik ediyor bile olsa diğer ebeveynin muvafakatnamesinin sunulması zorunludur.

Çocukların İspanya Vize İşlemleri için İkametgah Belgesi İstenir Mi?

Çocukların İspanya vize işlemleri için ikametgah belgesi sunması yaş fark etmeksizin zorunludur; ikametgah belgesi sunulmadan başvuru yapılamamaktadır.

18 yaşından küçük tüm çocukların İspanya vizesi için ikametgah belgesi, gerekli kriterlere uygun şekilde belirlenen yerlerden alınabilmektedir.

18 Yaşından Küçüklerin İspanya Vize Randevusuna Gitmesi Gerekir Mi?

18 yaşından küçük kişilerin bebek dahi olsa İspanya vize randevusu için başvuru merkezine gitmesi zorunludur. 12 yaşından büyük başvuru sahiplerinin 12 yaşından sonra ve son 5 yıl içerisinde Schengen vizeleri için vermiş olduğu parmak izi kaydı bulunuyorsa İspanya başvuru merkezine gitmesi zorunlu değildir ve gerekli vize evrakları velisi veya temsilcisi tarafından teslim edilebilmektedir.

İspanya Vizesi Olan Çocuklar İspanya'ya Tek Başına Seyahat Edebilir Mi?

İspanya vizesi olan çocuklar muvafakatnameye sahip olsa bile İspanya’ya tek başına seyahat edememektedir; birlikte seyahat edecekleri bir kişinin olması ya da İspanya’da başvuru sahibini karşılayacak birinin olması ve ilgili kişinin muvafakatnameye eklenmesi gerekmektedir.

Yaş ve Çalışma Durumuna Göre Diğer İspanya Vizeleri Nelerdir?

Yaş ve çalışma durumuna göre diğer İspanya vizeleri aşağıda listelenmiştir.

  • Öğrenciler için İspanya vizesi
  • SGK'lı çalışanlar için İspanya vizesi
  • Memurlar için İspanya vizesi
  • İşverenler için İspanya vizesi
  • Çiftçiler için İspanya vizesi
  • Emekliler için İspanya vizesi
  • Çalışmayanlar için İspanya vizesi
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: