İspanya Oturum Vizesi

İspanya Oturum Vizesi Başvuru Süreci 2023

İspanya oturum vizesi Türk vatandaşlarının İspanya’da 90 günden fazla kalabilmelerini sağlayan D tipi bir vizedir.

İspanya’da oturum izni geçici veya kalıcı olabilmektedir. Geçici ikamet, İspanya’da 90 günden uzun ve beş yıldan kısa bir süre kalmaya izin vermektedir ve kişinin talebi üzerine düzenli olarak yenilenebilmektedir. Çalışma izni gerektirmeyen İspanya geçici ikamet izni, kişi ve aile üyeleri için yeterli geçim kaynağına sahip yabancılara verilmektedir.

İspanya kalıcı ikamet izni İspanya vatandaşları ile aynı koşullar altında İspanya’da süresiz oturma ve çalışma izni vermektedir. Kalıcı ikamet izni için dayanakları var olan veya İspanya’da sürekli ikamet eden yabancı ile resmi nikahları bulunan kişiler İspanya kalıcı oturum vizesine başvurabilmektedir. Ayrıca İspanya’da kesintisiz beş yıl boyunca geçici İspanya vizesi ile ikamet eden ve yönetmelikle belirlenen koşulları karşılayan Türkiye vatandaşları kalıcı ikamet hakkına sahip olmaktadır.

İspanya Oturum Vizesi Şartları Nelerdir?

İspanya oturum vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da kalınacak süre içerisinde konaklama ve geçimin nasıl sağlanacağını gösteren belgelerle finansal yeterliliğin kanıtlanması gerekmektedir.
 • İspanya’da bulunulacak süre boyunca tehlike oluşturmamak için sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.

İspanya Oturum Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya oturum vize başvurusu İspanya konsolosluklarına şahsen yapılmaktadır. İspanya oturum vize başvurusunda İspanya konsolosluklarına gerekli belgeler eksiksiz bir biçimde teslim edilmelidir. Ayrıca vizem.net İspanya oturum vizesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İspanya Yerleşim Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya yerleşim vize başvurusu için gerekli birçok evrak bulunmaktadır. Herhangi bir İspanya oturum vizesi belgesinin eksik olması durumunda vize başvuru süreci uzamaktadır.

İspanya oturum vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport ve pasaport fotokopisi: Pasaportun seyahat dönüş tarihinden itibaren en az üç ay geçerli olması, içinde en az iki boş sayfasi bulunması ve pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
 • İspanya oturum vizesi (D tipi) başvuru formu: Eksiksiz, imzalı ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik fotoğrafın bir adet, son altı ay içerisinde çekilmiş ve renkli olması gerekmektedir.
 • Evlenme Cüzdanı: Tercüme edilmiş ve onaylanmış olmalıdır.
 • İspanya’da konaklama ve geçim teminatını gösteren belgeler: İspanya’da kalınacak süre boyunca geçimin nasıl sağlanacağını gösterir belgeler gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sürekli ikametini gösteren belgenin fotokopisi
 • İspanya seyahat sağlık sigortası: Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının orjinal belgesi ve fotokopisi gerekmektedir.
 • Adli sicil kayıt örneği
 • Vize ücreti makbuzu

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İspanya Oturum Vizesi için Sağlık Sigortası Nedir?

İspanya oturum vizesi için gerekli olan seyahat sağlık sigortasının 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

Ayrıca İspanya oturum vizesi için seyahat sigortası Schengen bölgesi ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olmalıdır.

İspanya Oturum Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İspanya oturum vize başvuruları için randevular İspanya Konsolosluklarında telefonla iletişime geçerek alınabilmektedir. Ayrıca İspanya Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş bir şirket olan BLS İspanya vize başvuru merkezinin internet sitesi üzerinden online olarak İspanya Konsoloslukları için randevu alınabilmektedir.

İspanya Oturum Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İspanya oturum vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İspanya oturum vizesi hizmetleriÜcretler
İspanya Oturum Vizesi harcı73 USD + 13 USD
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti60 EUR
Toplam86 USD + 140 EUR

İspanya Endülüs Oturma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya Endülüs oturma vizesi başvuruları bütün evraklar yetkili kuruma teslim edildikten sonra ortalama 35 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belge eksikliği veya farklı belge talebi gibi durumlarda İspanya oturum izni vizesi belirtilen süreden daha uzun sürebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: