İspanya'da Ev Fiyatlar

İspanya Ev Fiyatları, Kiraları ve Yatırım Fırsatları

İs

İspanya ev fiyatları Avrupa ülkeleri içinde en yüksek 14. ev fiyatlarıdır. İspanya ev fiyatları İspanya’da ev fiyatları Deloitte Avrupa Emlak Sektörü Raporu’na göre İspanya’da ev fiyatları İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Norveç ve İsveç’ten oldukça düşüktür. İspanya evleri, İtalyan evleri ile ortalama olarak yakın fiyatlardadır ve Doğu Avrupa emlak piyasasına göre oldukça yüksek fiyatlara sahiptir.

İspanya’da kendi evine sahip olan ailelerin oranı %80 olup oldukça yüksektir.

İspanya’da ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler Madrid ve Barcelona’dır.

2010’a ilerleyen süreçte meydana gelen küresel kriz İspanya’da ev fiyatlarının %30 kadar düşmesine sebep olmuş fakat ev piyasası sonraki yıllarda oldukça stabilleşmiştir.

İspanya’da ortalama ev fiyatları Türkiye’deki ortalama ev fiyatlarının 4 katıdır.

İspanya’daki şehirlerden bazılarında ev fiyatları için ortalama değerler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

ŞehirKonumOrtalama fiyat (100 m² için)
MadridŞehir merkezi492.000 euro
MadridMerkez dışı310.000 euro
BarcelonaŞehir merkezi480.000 euro
BarcelonaMerkez dışı295.000 euro
ValenciaŞehir merkezi271.000 euro
ValenciaMerkez dışı137.000 euro
MalagaŞehir merkezi338.000 euro
MalagaMerkez dışı212.000 euro
ZaragozaŞehir merkezi270.000 euro
ZaragozaMerkez dışı163.000 euro
MarbellaŞehir merkezi359.000 euro
MarbellaMerkez dışı263.000 euro

İspanya’da ev fiyatları; konum, büyüklük ve bina yaşına göre değişiklik göstermektedir.

İspanya’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

İspanya’nın önemli şehirlerinden bir kısmındaki kira tutarlarına ev büyüklüğü ve konumlarıyla beraber aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

ŞehirOdaKonumOrtalama aylık kira
Madrid1+1Şehir merkezi882 euro
Madrid1+1Merkez dışı665 euro
Madrid3+1Şehir merkezi1530 euro
Madrid3+1Merkez dışı1070 euro
Barcelona1+1Şehir merkezi907 euro
Barcelona1+1Merkez dışı722 euro
Barcelona3+1Şehir merkezi1513 euro
Barcelona3+1Merkez dışı1096 euro
Valencia1+1Şehir merkezi703 euro
Valencia1+1Merkez dışı509 euro
Valencia3+1Şehir merkezi1084 euro
Valencia3+1Merkez dışı726 euro
Malaga1+1Şehir merkezi680 euro
Malaga1+1Merkez dışı528 euro
Malaga3+1Şehir merkezi1195 euro
Malaga3+1Merkez dışı828 euro
Zaragoza1+1Şehir merkezi553 euro
Zaragoza1+1Merkez dışı432 euro
Zaragoza3+1Şehir merkezi815 euro
Zaragoza3+1Merkez dışı635 euro

İspanya’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

İspanya’da satılık ev fiyatlarının ortalama değerleri Türkiye’deki ev fiyatlarının yaklaşık 4 katıdır. İspanya’da daire fiyatlarının karşılanabilirliği ortalama gelir göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’ye kıyasla daha düşük olsa da uzun İspanya halkının sadece %20’si kirada oturmaktadır.

İspanya’da daire fiyatları ortalamaları konumlarına göre aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Konumİspanya geneli ortalama metrekare başına ev fiyatıOrtalama fiyat (100 m² için)
Şehir merkezi2942 EUR294.200 EUR
Merkez dışı1952 EUR195.200 EUR

İspanya’da En Çok Ev Talebi Olan Şehirler Hangileridir?

İspanya’da en çok ev talebi olan şehirler arasında ülkedeki en büyük şehirlerin yanında turistik bölgelerde yer alan şehirler de yer almaktadır.

İspanya’da en çok ev talebi olan şehirlerden birkaçı aşağıda listelenmiştir.

 • Barcelona
 • Malaga
 • Marbella
 • Valencia

Barcelona’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Barcelona’da ev fiyatları İspanya şehirleri arasında başkent Madrid’den sonraki en yüksek fiyatlardır. Katalan Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Barcelona’da ev fiyatları Batı Avrupa’daki diğer önemli şehirlerden genellikle daha düşüktür. Barcelona’da ev fiyatları ortalama olarak Londra ve Paris’in neredeyse üçte biri iken Roma ve Berlin gibi şehirlerden de oldukça düşüktür.

Barcelona’da şehir merkezinde metrekare başına ortalama ev fiyatı 4791 eurodur; şehir merkezinin dışında ise bu fiyat 2948 euroya denk gelmektedir.

Barcelona’da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Barcelona’da kiralık ev fiyatları şehir merkezinde 1+1 daireler için ortalama 907 Euro iken 3+1 daireler için ortalama 1513 eurodur.

Barcelona’da şehir merkezi dışında kiralar 1+1 evler için 722 euro, 3+1 evler için ise 1096 eurodur.

Malaga’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Malaga’da satılık ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başına 3377 Euro civarında iken bu fiyat şehir merkezi dışında 2120 euroya gerilemektedir.

Malaga’da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Malaga’da kiralık ev fiyatları 1+1 daireler için şehir merkezinde aylık 680 Euro civarındayken, şehir merkezi dışında 528 euroya düşmektedir.

3+1 daireler Malaga şehir merkezinde aylık ortalama 1195 Euro iken şehir merkezinden uzaklaşınca aylık 828 euroya gerilemektedir.

Marbella’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Marbella’da metrekare başına konut fiyatları şehir merkezinde ortalama 3583 Euro iken şehir merkezi dışında ortalama 2633 eurodur.

Marbella’da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Marbella’da kiralık ev fiyatları 1+1 daireler için şehir merkezinde ortalama 707 Euro iken şehir merkezi dışında aylık 578 euroya düşmektedir.

Marbella’da 1487 Euro şehir merkezindeki 3+1 evler için ortalama aylık kira iken şehirden uzaklaşıldıkça 3+1 evlerin kirası ortalama 1050 euroya gerilemektedir.

Valencia’da Satılık Evler Ne Kadardır?

Valencia’da satılık evlerin şehir merkezindeki ortalama metrekare başına fiyatları 2708 Euro iken şehir merkezi dışında metrekare başına fiyat 1366 euroya düşmektedir.

Valencia’da Kiralık Evler Ne Kadardır?

Valencia’da kiralık evlerden şehir merkezinde olan 1+1 dairelerin ortalama aylık kiraları 703 Euro iken 3+1 evler için aylık kira 1084 euroya çıkmaktadır.

Valencia’da şehir merkezi dışında kalan 1+1 daireler aylık ortalama 509 Euro iken, 3+1 evlerin aylık fiyatları ortalama 726 eurodur.

İspanya’da Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

İspanya’da ev alanlara doğrudan vatandaşlık verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

İspanya’da sahip olunan taşınmazlar başka bir sebepten ötürü İspanya vizesi ya da İspanya’da oturum izni alınacaksa başvuruyu destekleyici bir unsur olarak gösterilebilmektedir.

İspanya vatandaşlığı alabilmek için 10 yıldır yasal olarak İspanya’da ikamet ediyor olmak ve yerel dillerden birinde yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir.

İspanya’da Ev Alarak Oturum İzni Veriliyor Mu?

İspanya’da ev alarak yapılacak yatırımları oturma izni almak için geçerli bir gerekçe sayılmaktadır. Altın vize olarak alınabilen İspanya konut oturma izni için yapılacak konut yatırımın en az 500.000 Euro olması gerekmektedir.

İspanya oturma izni için İspanya’ya ticari vize gidilip yatırım yapıldıktan sonra herhangi bir göçmenlik bürosuna başvuru yapılabilmektedir.

İspanya’da Gayrimenkul Almak için Şartlar Nelerdir?

İspanya’da gayrimenkul alabilmek için öncelikle bir NIE numarasına (vergi numarası) sahip olmak gerekmektedir. İspanya’da yasal olarak bulunulduğunda pasaportlarıyla beraber bir polis merkezine giderek NIE numarası alınabilmekte, bu süreç birkaç hafta sürmektedir. NIE numarasına sahip olanlar İspanya’da fiyatını karşılayabildikleri gayrimenkulleri satın alabilmektedirler.

İspanya’da Satılık Emlak Siteleri Hangilerdir?

İspanya satılık ev ilanlarına ulaşmanın mümkün olduğu en popüler emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • fotocasa.es
 • idealista.com
 • pisos.com
 • yaencontre.com
 • tucasa.com
 • habitaclia.com
 • ventadepisos.com
 • tupiso.com

İspanya’da Kiralık Ev Siteleri Nelerdir?

İspanya’da kiralık ev ilanlarına ulaşmanın mümkün olduğu en popüler emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • fotocasa.es
 • idealista.com
 • enalquiler.com
 • pisos.com
 • yaencontre.com
 • tucasa.com
 • habitaclia.com
 • ventadepisos.com
 • tupiso.com

İspanya’daki Türkler Nerede Yaşar?

İspanya’daki Türk nüfusu 2015 tahminlerine göre 10 bin civarındadır. İspanya’da yaşayan Türk nüfusu genellikle Barcelona, Madrid gibi büyükşehirlerde ya da Alicante gibi deniz kenarı şehirlerde yoğunlaşmıştır.

İspanya’da Ev Nasıl Alınır?

İspanya’da ev almak için öncelikle İspanya ticari vizesi alıp İspanya’ya gitmek gerekmektedir. İspanya’ya gittikten sonra gayrimenkul transferi için gerekli olan vergi numarası (NIE) herhangi bir polis merkezine pasaportla beraber gidilerek birkaç hafta içerisinde çıkartılabilmektedir. Vergi numarasına (NIE) sahip olup yasal olarak İspanya’da bulunan yabancı ülke vatandaşları fiyatını karşılayabildikleri herhangi bir taşınmazı alabilmektedirler.

İspanya’dan Ev Satın Almak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

İspanya’da ev satın almak amacıyla ticari oturum izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları öncelikle İspanya’da ticari amaçla taşınmaz yatırımı yapmayı planladıklarını kanıtlamalıdırlar. Kendi ülkelerinde bulunan İspanya dış temsilciliklerine teslim edecekleri belgeler sonucunda vize hakkı kazanan yatırımcılar İspanya’ya ulaştıklarında herhangi bir göçmen bürosuna, İspanya’da oturum izni almak amacıyla başvuru yapabilmektedirler.

İspanya’da girişim ve yatırım yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya yatırımcı vizesi alması gerekmektedir.

2019’da 848 kişiye 500.000 Euro konut yatırımı için verilebilen İspanya altın vize hakkı tanınmıştır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: