İspanya Vize Türleri

İspanya Vize Türleri Nelerdir?

İspanya vize türleri, başvuru sahibinin İspanya’da geçireceği gün sayısına göre 2 kategori altında toplanmaktadır. İspanya vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • İspanya kısa süreli (C tipi) vize
  • İspanya turist vizesi
  • İspanya kısa süreli öğrenim vizesi
  • İspanya ticari vize
  • İspanya balayı vizesi
  • İspanya transit vize
  • İspanya sanatçı vize
  • İspanya davetiye vizesi
  • İspanya kültürel veya sportif etkinlik vizesi
  • İspanya partner vizesi
  • İspanya tır şoförü vizesi
 • İspanya uzun süreli (D tipi) vize
  • İspanya eğitimi vizesi
  • İspanya staj vizesi
  • İspanya erasmus vizesi
  • İspanya Au Pair vizesi
  • İspanya aile birleşimi vizesi
  • İspanya işçi vizesi
  • İspanya dil okulu vizesi
  • İspanya yatırımcı vizesi
  • İspanya oturum vizesi
  • İspanya Endülüs oturma vizesi
  • İspanya emekli vizesi
  • İspanya konferans vizesi
  • İspanya girişimci vizesi

İspanya Kısa Dönemli (C Tipi) Vize Türleri Nelerdir?

İspanya için alınabilecek kısa dönemli (C tipi) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya turist vizesi: İspanya’yı turist olarak ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak tatiller için geçerli olan bir İspanya Schengen vizesidir.
 • İspanya kısa süreli öğrenim vizesi: İspanya’da 90 günü aşmayacak şekilde eğitim alacak öğrencilerin başvurması gereken İspanya Schengen vizesi türüdür.
 • İspanya ticari vize: İspanya’da 90 günden daha kısa süreli iş görüşmesi yapmak, şirket toplantısına katılmak veya ticari fuara gitmek gibi amacı olan yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya Schengen vize türüdür.
 • İspanya balayı vizesi: Evlendikten sonra balayına gitmek için İspanya’yı tercih eden eşlerin alması gereken vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde düzenlenen İspanya Schengen vizesi kategorisidir.
 • İspanya transit vize: İspanya’daki havalimanlarının transit bölümlerini kullanarak havalimanından ayrılmadan başka bir ülkeye uçak seyahati gerçekleştirecek yolcuların alması gereken İspanya Schengen vize türüdür.
 • İspanya sanatçı vize: İspanya’daki bir müzede eserinin sergilendiği sanatçıların, müzik veya performans sergileyecek sanatçıların başvurması gereken İspanya Schengen vize türüdür.
 • İspanya davetiye vizesi: İspanya’da ikamet eden aile bireyi veya arkadaşı olan kişilerin İspanya’yı 90 günü aşmayacak şekilde ziyaret etmesi için gönderilmiş davetiyeye sahip olan yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya Schengen vizesi türüdür.
 • İspanya kültürel veya sportif etkinlik vizesi: İspanya’da gerçekleşecek konferans, seminer, fuar, kültürel veya sportif faaliyetlere katılma amacı taşıyan yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya Schengen vizesi türüdür.
 • İspanya partner vizesi: AB ve AEA bölgesi ülkelerin vatandaşlarıyla evli olan veya bu vatandaşların aile fertleri ile İspanya’da aile birleşimi yapmak için İspanya’ya ilk defa ziyarette bulunacak yabancı uyruklu kişilerin gerekli belgeleri sunarak başvurması gereken İspanya Schengen vizesidir. En fazla 3 aylığına düzenlenmektedir.
 • İspanya tır şoförü vizesi: Tır ile İspanya’ya gidecek tır şoförlerinin sahip olması gereken İspanya Schengen vizesi türüdür.

İspanya Turist Vizesi

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak İspanya ziyaretleri için başvurması gereken Schengen vize türü İspanya turist vizesidir. İspanya turist vizesine başvurular randevu ile şahsen yapılmaktadır. İspanya turist vizesi başvuruları BLS International aracı kurumuna yapılmaktadır.

İspanya ve başka bir ülkede tatil yapacak kişilerin İspanya turist vizesi alabilmesi için en uzun süre kalınan ülkenin İspanya olması gerekmektedir. İspanya turist vizesi hamillerinin 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır.

İspanya turist vizesi için vize başvuru formunun dikkatli bir şekilde doldurulması, gerekli vize başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. İspanya turistik vize başvuru harç bedeli 2021 yılında 116 USD olarak belirlenmiştir.

İspanya Kısa Süreli Öğrenim Vizesi

90 günden kısa süreliğine dil kurslarına veya sertifika programlarına katılmak üzereİspanya’ya gidecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının İspanya kısa süreli öğrenim vizesine başvuru yapması gerekmektedir. İspanya kısa süreli öğrenim vizesi başvuruları BLS International vize aracı kurumuna yapılmaktadır ve vize başvurularının değerlendirilmesi İspanya Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

İspanya’da eğitim ve öğrenim görülecek kurumdan öğrenci adına düzenlenmiş kabul mektubu göndermektedir. Kabul mektubunun ve eğitim ücretinin ödendiğine dair makbuzun İspanya öğrenim vizesi başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

İspanya Ticari Vize

İspanya ticari vize, İspanya’da ticari faaliyetler kapsamında iş toplantısına, seminere, konferansa veya fuara katılmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

İspanya ticari vizenin geçerlilik süresi en fazla 90 güne göre düzenlenmektedir. İspanya’da gerçekleşecek ticari faaliyet için İspanya’daki organizasyondan alınacak davetiye İspanya iş vizesi başvurusu için ön koşuldur. İspanya ticari vize başvurusu için gerekli olan randevular BLS International vize aracı kurumundan yapılmaktadır.

İspanya Balayı Vizesi

Balayına gitmek için İspanya’yı tercih eden umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi çiftlerin 90 günü aşmayacak şekilde yapacakları İspanya ziyaretleri için İspanya balayı vizesine başvurması gerekmektedir. İspanya balayı vizesi için vize başvuru formunun doldurulması, gerekli vize başvuru evraklarının hazırlanması ve vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

İspanya balayı vizesine başvurular BLS International aracı kurumuna randevu alınarak şahsen yapılmaktadır. İspanya ve dışında başka bir ülkede de balayına gidecek kişilerin İspanya balayı vizesi alabilmesi için en uzun süre kaldıkları ülkenin İspanya olması şartı aranmaktadır. İspanya balayı vizesi sahibi olan Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır.

İspanya Transit Vize

İspanya Madrid Barajas havalimanından başka bir ülkeye uçakla aktarma yapacak umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk yolcuların İspanya transit vize alması gerekmektedir.

İspanya’daki havalimanından sonra ziyaret edilecek ülkeye giriş yapma izninin ve vizenin olması şartı aranmaktadır. İspanya transit vize başvuruları BLS International vize aracı kurumundan randevu alınarak şahsen yapılmaktadır.

İspanya Sanatçı Vizesi

İspanya’da gerçekleşecek sergi, konser, sahne performansı gibi organizasyonda kendi eserini tanıtmak, faaliyetlere katılmak isteyen sanatçıların başvurması gereken vize türü İspanya sanatçı vizesidir. İspanya sanatçı vizesi, 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar İspanya’da bulunmayı sağlayacak şekilde düzenlenen bir İspanya Schengen vizesi türüdür.

İspanya’da gerçekleşecek sanat faaliyetinden alınan kabul mektubu ve sanatçı tarafından yazılan niyet mektubu dilekçesi ile BLS International aracı kurumundan randevu alınarak şahsen başvuru yapılmaktadır.

İspanya Davetiyei Vizesi

İspanya’da yasal oturum izni bulunan aile fertlerini veya arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken vize türü İspanya davetiyesi vizesidir. İspanya davetiyesi vizesi kısa süreli bir İspanya Schengen vizesidir ve hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde İspanya’yı ziyaret etme hakkı sağlamaktadır.

İspanya’da yasal oturum iznine sahip olan ve vize başvuru sahibini İspanya’ya davet eden kişinin İspanya’daki ayrıntılı adresi ve bilgilerini, davetin amacını ve tarihlerini gösteren, davet edilen kişinin seyahati sonunda Türkiye’ye döneceğini taahhüt eden, İspanyol polisi tarafından düzenlenmiş resmi davet mektubunun vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. İspanya aile ziyareti vizesi başvurularında davet eden kişinin İspanyol kimlik belgesinin ya da geçerli oturum izninin ibraz edilmesi gerekmektedir.

İspanya Kültür Vizesi

İspanya’da gerçekleşecek kültürel veya sportif etkinliklere katılmak isteyen ve umuma mahsus (bordo) pasaport hamili olan Türk vatandaşlarının başvurması gereken Schengen vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 güne kadar İspanya’da bulunma ve ilgili etkinliğe katılma hakkı sağlayan İspanya kültür vizesinin başvuruları BLS International vize aracı kurumdan yapılmaktadır.

Kültürel etkinliği düzenleyen kurumdan veya organizatöründen alınan davetiyenin veya sportif faaliyetler için federasyon veya spor kulübü tarafından gönderilen davetiyenin vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

İspanya Partner Vizesi

İspanya partner vizesi, İspanya’da Avrupa Birliği vatandaşı olan eşin kısa süreli ziyaret edilebilmesi için alınması gereken vize türüdür. İspanya partner vizesi, hamiline 90 güne kadar İspanya’da bulunma hakkı sağlayan bir Schengen vizesi türüdür.

İspanya partner vizesine başvuru koşulu olarak, Avrupa Birliği vatandaşı olan eşin İspanya’da yaşıyor olması gerekmektedir. İspanya partner vizesi başvuruları, vize aracı kurum olan BLS International kurumundan randevu alınarak şahsen yapılmaktadır.

İspanya Uzun Süreli Ulusal (D Tipi) Vize Türleri Nelerdir?

İspanya’da 90 günden fazla ikamet edilmesi gereken seyahatlerde alınması gereken vize türü İspanya ulusal vizesidir. İspanya ulusal vizesi kısa süreli (D tipi) bir Schengen vizesi kategorisidir.

İspanya uzun süreli ulusal (D tipi) vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • İspanya eğitim vizesi: İspanya’daki eğitim kurumlarında 90 günden uzun süreli lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen Türk vatandaşlarının başvurması gereken İspanya ulusal vize türüdür.
 • İspanya staj vizesi: İspanya’daki kurumlarda veya işyerlerinde 90 günden uzun süreli staj faaliyetlerine katılacak Türk vatandaşlarının başvurması gereken İspanya uzun süreli (D tipi) vize türüdür.
 • İspanya erasmus vizesi: Erasmus programı ile İspanya’daki üniversitelerde 90 günden uzun süreli değişim öğrencisi olacak Türk öğrencilerin başvurması gereken İspanya Schengen vizesi kategorisidir.
 • İspanya au pair vizesi: Yabancı uyruklu genç kişilerin İspanya’da yaşayan bir ailenin yanına geçici süreliğine taşınması, anlaşmalı olarak ailenin işlerine yardım etmesi, İspanyolca dil bilgilerini geliştirmesi ve İspanyol kültürel yaşamını benimsemesi amacıyla başvurmaları gereken uzun süreli (D tipi) İspanya vizesidir.
 • İspanya aile birleşimi vizesi: İspanya’da yasal ikamet hakkına sahip olan ya da İspanya vatandaşı olan aile bireyleriyle birlikte yaşamak için İspanya’ya gitmeyi planlayan yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya Schengen vizesi türüdür.
 • İspanya işçi vizesi: İspanya’da 90 günden daha uzun süreyle çalışmak isteyen kişilerin çalışacağı kurumdan aldığı kabul mektubu ile başvurması gereken İspanya ulusal vize türüdür.
 • İspanya dil okulu vizesi: İspanya’daki dil okullarında İspanyolca, İngilizce gibi yabancı dil eğitimi almak üzere İspanya’da 90 günden daha uzun süreyle ikamet edecek kişilerin başvurması gereken İspanya Schengen vize türüdür. Eğitim alınacak dil kursundan vize başvuru sahibi adına gönderilen kabul mektubunun vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İspanya yatırımcı vizesi: İspanya’da 500.000 Euro tutarında gayrimenkul satın alan yabancı uyruklu kişiler İspanya golden (altın) vizesine başvurma hakkı elde etmektedir. Ayrıca İspanya banka hesaplarına 1.000.000 Euro yatıran veya 1.000.000 Euro tutarında ticari yatırım yapan kişiler İspanya yatırımcı vizesi alabilmektedir.
 • İspanya oturum vizesi: İspanya’da sürekli oturma izni elde etmek için yılın en az 183 gününü İspanya’da geçirmek gerekmektedir.
 • İspanya Endülüs oturma vizesi: AB üyesi olmayan eşler, AB üyesi olmayan ülkelerin tüm vatandaşları, Endülüs’e çalışmak, okumak veya yaşamak için gelmeden önce kendi ülkelerindeki İspanyol konsolosluklarından vize alması gerekmektedir.
 • İspanya emekli vizesi: 90 günden daha uzun süreyle İspanya’da ikamet etmeyi planlayan yabancı uyruklu emekli kişiler, emekli maaşlarının yattığı banka hesap dökümü ve emekli kartlarını ibraz ederek İspanya emekli vizesine başvuru yapmaktadır.
 • İspanya konferans vizesi: İspanya’da düzenlenen konferanslara katılımcı veya konuşmacı olarak katılacak ve 90 günden daha uzun süreyle İspanya’da ikamet edecek yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya ulusal vize türüdür.
 • İspanya girişimci vizesi: Girişimci olarak yenilikçi bir iş fikriyle İspanya’da işyeri açmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya ulusal vize türü İspanya girişimci vizesidir.

İspanya Eğitim Vizesi

İspanya eğitim vizesi, 90 günden daha uzun süreyle İspanya’da eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya Schengen vizesi türüdür. İspanya eğitim vizesi kapsamında İspanya lisans vizesi, İspanya yüksek lisans vizesi, İspanya doktora vizesi, İspanya çalışan eğitim vizesi, İspanya yeni mezun eğitim vizesi ve İspanya erasmus vizesi olmak üzere kategorileri bulunmaktadır.

İspanya’da eğitim görülecek kurumdan alınan öğrenci kabul belgesinin vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. İspanya öğrenci vizesi hamilleri, vize geçerlilik süresince İspanya’da eğitim alma ve ikamet etme hakkına sahip olmaktadır.

İspanya Staj Vizesi

İspanya’da 90 günden daha uzun süreyle staj faaliyetlerine katılacak yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya Schengen vizesi türü İspanya staj vizesidir.

İspanya staj vizesi başvuruları için hazırlanan gerekli evraklar İspanya dış temsilciliklerinden randevu alınarak teslim edilmesi gerekmektedir. İspanya staj vizesi başvuru evrakları arasına, İspanya’da staj faaliyeti yapılacak kurumdan alınan davet mektubunun eklenmesi gerekmektedir.

İspanya Erasmus Vizesi

İspanya’daki üniversitelerde erasmus programı kapsamında 90 günden daha uzun süreyle değişim öğrencisi olmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin alması gereken İspanya ulusal vizesi türüdür. İspanya erasmus vizesi, bir Schengen vizesi olduğu için hamillerine Avrupa Birliği’nde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır.

Erasmus programı kapsamında İspanya’da değişim öğrencisi olacak kişilerin eğitim görecekleri üniversitelerden aldıkları kabul mektubunu ve diğer gerekli vize evraklarını İspanya dış temsilciliklerine ibraz etmesi gerekmektedir. İspanya’da erasmus öğrencisi olarak vize geçerlilik süresince İspanya’da ikamet etmek mümkün olmaktadır.

İspanya Au Pair Vizesi

İspanya Au Pair vizesi, İspanya’da yaşayan bir ailenin yanına taşınarak anlaşmalı olarak ailenin işlerine yardım etmek ve İspanyolca dil bilgisini geliştirmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken uzun süreli (D tipi) İspanya vizesidir. İspanya Au Pair vizesini alabilmek için başvuru sahiplerinin 17- 30 yaş arasında olması ve çocuk sahibi olmaması gerekmektedir.

İspanya Au Pair vizesi ile genellikle ev işlerinde veya bebek bakıcılığı konusunda İspanya’daki aileye yardımcı olunmaktadır. İspanya Au Pair vizesi için başvuru yapan kişinin İspanyolca, İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birini konuşuyor olması ve gerekmektedir.

İspanya Au Pair vizesine başvuru yapmadan önce, başvuru sahibinin İspanya’da yanına taşınılacak aileyi bulması ve Au Pair anlaşması yapması gerekmektedir.

İspanya Aile Birleşimi Vizesi

İspanya aile birleşimi vizesi, İspanya’da oturma izni olan Avrupa vatandaşı olmayan bir kişinin aile bireylerini İspanya’ya getirebilmesi ve onlara oturma ve çalışma izninin verilmesini sağlamak için başvurulması gereken İspanya ulusal vize türüdür.

İspanya aile birleşimi vize başvurusu için aile bağlarının gösterildiği resmi evrakların İspanya dış temsilciliğine ibraz edilmesi gerekmektedir. İspanya’da yasal olarak yaşayan kişiler ile aile bağı olup İspanya’ya gitmek isteyen kişiler, İspanya aile birleşimi vizesi için hazırladıkları evrakları İspanya dış temsilciliklerine şahsen başvuru yapmaktadır.

İspanya İşçi Vizesi

İspanya’daki işlerde 90 günden uzun süreli çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya ulusal vize türü İspanya işçi vizesidir. İspanya’da çalışılacak kurumdan alınan davet kabul mektubunun İspanya işçi vizesi başvuru evrakları arasına eklenmesi ve diğer evraklarla birlikte İspanya dış temsilciliklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

İspanya işçi vizesi, çalışma süresine ve çalışma şekline göre vize kategorilerine ayrılmaktadır. İspanya çalışma vizesi kapsamında İspanya uzun süreli çalışma vizesi, İspanya mevsimlik çalışma vizesi, İspanya AB mavi kart türünde vize türleri bulunmaktadır.

İspanya Dil Okulu Vizesi

İspanya’daki dil okullarında İspanyolca, İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi yabancı dilleri öğrenmek ve mevcut dil düzeylerini geliştirmek isteyen yabancı uyruklu kişiler İspanya dil okullarını tercih etmektedir. İspanya’da 90 günden uzun süren dil eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin başvurması gereken Schengen vizesi türü İspanya dil okulu vizesidir.

İspanya’da yabancı dil eğitimi görülecek dil kursundan alınacak kabul mektubunun ve eğitim ücretinin ödendiğine dair dekontun diğer başvuru evrakları ile İspanya dış temsilciliğine şahsen teslim edilmesi gerekmektedir. İspanya dil kursu vizesi sahibi olan kişiler, vize geçerlilik süresince İspanya’da ikamet etme ve dil eğitimi hakkına sahip olmaktadır.

İspanya Yatırımcı Vizesi

İspanya’da gayrimenkul satın alma veya ticari yatırım yapma gibi faaliyetlerde bulunan kişiler İspanya yatırımcı vizesi alarak İspanya’da 90 günden daha fazla süreyle yasal olarak bulunma hakkına erişmektedir. İspanya’da gayrimenkul satın alan veya ticari yatırım yapan yabancı uyruklu kişiler İspanya altın vize alarak İspanya’da ikamet edebilmektedir.

İspanya’da gayrimenkul satın alma yoluyla İspanya yatırımcı vizesine başvurmanın koşulu olarak gayrimenkul değerinin en az 500.000 Euro olması belirlenmiştir. İspanya’daki banka hesaplarına 1.000.000 Euro yatıran kişiler İspanya altın vize başvurusu yapabilmektedir. İspanya’da 1.000.000 Euro tutarında ticari yatırım yapan yabancı uyruklu kişiler İspanya yatırımcı vizesi alabilmektedir.

İspanya yatırımcı vizesine başvuru yapacak kişilerin 18 yaşından büyük olması, adli sicil kaydının temiz olması, kapsamlı sağlık sigortasının olması, yeterli finans planının olması ve vize başvuru ücretini ödemesi gerekmektedir.

İspanya Oturum Vizesi

İspanya’da 90 günden uzun süreyle ikamet etmek isteyen Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşlarının başvurması gereken İspanya ulusal vizesi türü İspanya oturum vizesidir. İspanya oturum vizesi hamilleri, vize geçerlilik süresi boyunca İspanya’da ikamet etme ve çalışma hakkına sahip olmaktadır.

İspanya oturum vizesine başvuru yapmak için başvuru sahibinin pasaport, biyometrik fotoğraf, İspanya ulusal vize başvuru formu, konaklamayı kanıtlayıcı belgeler, noter onaylı tercüme edilmiş evlilik cüzdanı, İspanya’daki aile ferdinin İspanya ikamet izni, sağlık sigortası, sabıka kaydı, ikametgah gibi vize başvuru evraklarını İspanya dış temsilciliklerine ibraz etmek durumundadır. İspanya oturum vizesi başvurusu randevu alınarak şahsen yapılmakta ve başvuru esnasında vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

İspanya Endülüs Oturma Vizesi

İspanya’nın Endülüs bölgesinde 90 günden uzun süreyle ikamet etmek ve çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken İspanya uzun süreli (D tipi) vize türü İspanya Endülüs oturma vizesidir. İspanya Endülüs oturma vizesi başvuruları Schengen özellikli olup başvuruları İspanya dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

İspanya Endülüs oturma vizesi başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin Endülüs bölgesinde çalışacağı işyerinden alacağı kabul mektubunu, varsa Endülüs bölgesinde yaşayan aile ferdinin yasal izin belgesini vize başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir.

İspanya Emekli Vizesi

Emekli olmuş Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ve 90 günden daha uzun süreyle İspanya’da ikamet etmek isteyen kişilerin başvurması gereken İspanya ulusal vize kategorisi İspanya emekli vizesidir. İspanya emekli vizesi Schengen özellikli olup hamillerine İspanya’da yasal olarak yaşama hakkı sağlamaktadır.

İspanya’da emekli olarak vize sahibi olmak ve 90 günden uzun süreyle yaşamak için başvuru şartı olarak başvuru sahibine ait yıllık en az 27.200 Euro gelirin ibraz edilmesi gerekmektedir. İspanya emekli vizesi sahibi olarak İspanya’da bulunan kişilere çalışma, emekli fonlarından gelir elde etme gibi haklar sunulmamaktadır.

İspanya Konferans Vizesi

İspanya’da düzenlenen fuarlara ve konferanslara katılarak 90 günden daha uzun süreyle İspanya’da bulunmayı amaçlayan kişilerin başvurması gereken İspanya uzun süreli (D tipi) vize türü İspanya konferans vizesidir.

İspanya’da katılacağı konferansı düzenleyen kurumdan alınan davet mektubunda vize başvuru sahibinin kimlik bilgileri, seyahat tarihleri ve amacı, konaklama bilgileri, konferansın amacı, yeri ve tarihi, organizatör kurum bilgileri gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. İspanya konferans vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlanarak ve vize başvuru harç bedeli ödenerek İspanya dış temsilciliklerine şahsen başvuru yapılmaktadır.

İspanya Girişimci Vizesi

İspanya hükümeti, İspanya ulusal ekonomisine katkıda bulunmak, bölgesel istihdam sağlamak ve küresel ölçekte başarılı bir işletme sahibi olmayı teşvik etmek için yenilikçi iş fikirlerine sahip olan yabancı uyruklu kişilere İspanya girişimci vizesi düzenlemektedir. Yenilikçi iş fikrine sahip olan ve İspanya’da işletme açma amacı taşıyan yabancı uyruklu kişiler, İspanya ulusal vize türü olan İspanya girişimci vizesine başvuru yapmaktadır.

İspanya girişimci vizesine başvuru yapmadan önce, başvuru sahiplerinin iş planlarını İspanya Ekonomi ve Ticaret Ofisi’ne onaylatmak durumundadır. İş planına dair onay alan başvuru sahipleri, gerekli vize evraklarını hazırlayarak İspanya dış temsilciliklerine başvuru yapmaktadır. İspanya girişimci vizesi 1 yıl süreyle verilmektedir ve Schengen bölgelerinde 180 gün içerisinde 90 güne kadar serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır.

İspanya girişimci vizesine başvuru şartları olarak başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması, adli sabıkasının temiz olması, Schengen vize ihlali yapmamış olması ve sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir. İspanya girişimci vize başvurusunda başvuru sahibinin İspanya’da geçireceği ay başına en az 564,90 Euro tutarındaki bakiyeyi banka hesabında ibraz etmesi gerekmektedir.

Giriş Sayısına Göre İspanya Vize Türleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre İspanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya tek girişli vize
 • İspanya çift girişli vize
 • İspanya multi (çok) girişli vize

İspanya Tek Girişli Vize

İspanya tek girişli vize, kişilere İspanya seyahatleri boyunca sadece 1 kere giriş ve çıkış yapma hakkı tanıyan kısa süreli (C tipi) vize türüdür. İspanya tek girişli vize hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde İspanya’ya kalabilme hakkına sahip olmaktadır.İspanya tek girişli vize hamilleri, İspanya’ya giriş ve çıkış yaptıktan sonra vize süresi devam etse de tekrar İspanya’ya giriş hakkına sahip olamamaktadır. Tekrardan İspanya’ya giriş yapabilmek için yeni bir İspanya vizesine ihtiyaç duyulmaktadır.

İspanya Çift Girişli Vize

İspanya çift girişli vize, kişilerin 180 günlük süre kapsamında 90 günü aşmamak kaydıyla İspanya’ya 2 kez girmesine olanak sağlayan bir İspanya Schengen vizesi türüdür. İspanya çift girişli vizeye sahibi olan kişilerin, İspanya’ya giriş yaptıktan sonra 2 kez çıkış yapması halinde tekrar İspanya’ya giriş yapma hakkı olmamaktadır.

İspanya Multi (Çok) Girişli Vize

İspanya seyahatlerinde ülkeye giriş ve çıkış sayısının sınırsız olmasını isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü İspanya multi (çok) girişli vizedir. İspanya multi (çok) girişli vize hamilleri, vize geçerlilik süresi kapsamında İspanya’ya istedikleri kadar giriş çıkış yapabilmektedirler. Vize geçerlilik süresi boyunca İspanya’ya tekrar giriş yapabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

İspanya Vize Süresi Neye Göre Belirlenir?

İspanya vize süresi, İspanya Başkonsolosluğu tarafından karara bağlanmaktadır. İspanya vize süresini etkileyen faktörler aşağıda sıralanmıştır.

 • Daha önce alınmış Schengen vizesinin olup olmadığı
 • Daha önceden Schengen vize ihlalinde bulunup bulunulmadığı
 • Otel konaklama rezervasyon süresi
 • Birden fazla kez İspanya’ya seyahat planının olup olmadığı
 • Seyahat sağlık sigorta süresi

6 Aylık İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

6 aylık İspanya vizesi almak isteyen kişilerin başvuru evrakları arasında pasaport, başvuru formu, biyometrik fotoğraf, konaklama rezervasyonu, uçak ulaşım rezervasyonu, nüfus kayıt örneği, ikametgah, finansal durumu gösteren belgeler, maaş bordrosu ve başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeleri sunması gerekmektedir.

6 aylık İspanya vize başvurusu için aracı kurum olan BLS International’dan randevu alınması ve 116 Euro vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. 6 aylık İspanya vize başvurularının değerlendirilmesi İspanya Başkonsolosluğu tarafından ortalama 15 gün içerisindesonuçlandırılmaktadır.

1 Yıllık İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

1 yıllık İspanya vizesine başvuru yapılırken pasaport, başvuru formu, biyometrik fotoğraf, konaklama rezervasyonu, uçak rezervasyonu, finansal durumu gösteren belgeler, maaş bordrosu, nüfus kayıt örneği, ikametgah ve başvuru sahibinin durumunu gösteren belgelerin İspanya dış temsilciliklerine ibraz edilmesi gerekmektedir. 1 yıllık İspanya vize başvurusu için 116 Euro tutarındaki vize başvuru harcı ödenmektedir.

3 Yıllık İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

3 yıllık İspanya vizesi için başvuru formu, pasaport, biyometrik fotoğraf, uçak rezervasyonu, konaklama rezervasyonu, maaş bordrosu, finansal durumu gösteren belgeler, nüfus kayıt örneği, ikametgah ve başvuru sahibinin durumunu gösteren belgelerin İspanya BLS International vize aracı kurumuna ibraz edilmesi ve 116 Euro tutarındaki vize başvuru harcının ödenmesi gerekmektedir.

5 Yıllık İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

5 yıllık İspanya vizesi başvurular İspanya dış temsilciliklerinden randevu alınarak yapılmaktadır. 5 yıllık İspanya vizesi almak isteyen kişilerin; pasaport, başvuru formu, uçak bileti rezervasyonu, biyometrik fotoğraf, konaklama rezervasyonu, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği, finansal durumu gösteren belgeler ve maaş bordrosu gibi başvuru evraklarını hazırlaması ve 116 Euro başvuru ücretini ödemesi gerekmektedir. İspanya Başkonsolosluğu, 5 yıllık İspanya vize başvurularını ortalama 15 gün içerisinde değerlendirmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: