İspanya İş Vizesi

İspanya İş Vizesi Başvuru Süreci 2023

İspanya iş vizesi İspanya’daki bir şirketten davetiye alan kişilere yada İspanya’yı iş amaçlı ziyaret eden kişilere verilen vize türüdür. İspanya iş vizesi hamiline 180 gün içinde 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır. İspanya iş vizesi kısa süreli vize kategorisine girmektedir.

İspanya ticari vize başvurusu için İspanya Başkonsolosluğundan talep edilen belgelerin toplanması gerekmektedir. Daha sonra iş vizesine başvuracak kişinin randevu alıp belgeleri ibraz etmesi ve vize harcını ödemesi gerekmektedir.

İspanya İş Vizesi Şartları Nelerdir?

İspanya iş vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’daki bir şirket, fuar veya iş organizasyonu tarafından davetiye almak gerekmektedir.
 • İspanya iş vizesi için İspanya Başkonsolosluğunun belirlemiş olduğu gerekli belgeleri toplamak gerekmektedir.
 • İspanya iş vizesi harcının ödenmesi gerekmektedir.
 • İspanya iş vizesine başvuru yapacak kişinin başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında en az 7 gün olmak zorundadır. Aksi takdirde başvurular kabul görmemektedir.

İspanya Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya fuar vizesi başvurusunun nasıl yapılacağı aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuran kişinin öncelikle bir organizasyona veya fuara davet edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin online olarak ilgili kurumdan fuar vizesi için başvuru yapması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin online başvurudan sonra belirlenen uygun bir tarih için randevu alması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin İspanya fuar vizesi formunu doldurması ve gerekli evrakları toplaması gerekmektedir. Başvuran kişinin katılım göstereceği fuar yada organizasyona dair katılım belgesi yada fuar giriş kartını bu aşamada gerekli belgeler dahilinde ilgili kuruma ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin belirlenen gün ve saatte vize görüşmesinde bulunması gerekmektedir. Randevuda talep edilen evrakları ilgili kuruma ibraz edilip vize işlem harcının ödenmesi gerekmektedir.
 • Vize görüşmesinden sonra başvuran kişinin kuruma ibraz ettiği evraklar incelemeye alınmaktadır. İspanya fuar vizesi ortalama olarak 14 gün içinde sonuçlanmaktadır.

İspanya İş Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya iş vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İş vizesi için başvuru yapacak kişinin yapılacak olan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 105 gün geçerlilik süresi olan, karşılıklı en az 2 boş sayfaya sahip ve 10 yıldan eski olmayan pasaport gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Beyaz arka fonda 3 ay içinde çekilmiş, 3,5 cm genişliğinde 4,5 cm yüksekliğinde biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf sahibinin yüzü açıkça görülmelidir.
 • İspanya iş vizesi başvuru formu: İspanya vize başvuru merkezi sayfasından indirilmiş ve okunaklı olarak doldurulmuş başvuru formu gerekmektedir.
 • Ulaşım bilgileri: Yapılacak olan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcunun adını içeren uçak ya da ulaşım yollarına ilişkin kanıtlayıcı belgeler gerekmektedir. Başka ülkelerden geçiliyor ise ulaşım sağlanan araçların rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı belgeler: Seyahat süresince konaklama yapacak yolcuların isimlerinin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu, seyahat boyunca başka ülkelere geçiş yapılacaksa geçiş yapılan ülkelerdeki konaklama bilgilerininde aynı şekilde sunulması gerekmektedir.
 • İspanya seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresince sigorta sahibinin tüm tedavi masraflarını ve vefat halinde cenazenin ülkeye naklini kapsayan minimum 30.000 Euro teminatlı antetli kağıda kaşeli ve imzalı olan sağlık sigorta poliçesi gerekmektedir.
 • Niyet dilekçesi: Başvuru sahibinin İngilizce veya İspanyolca olarak yazmış olduğu seyahat amacını açıklayan bir dilekçe yazması gerekmektedir.
 • Davetiye: İspanya’daki şirket, fuar veya organizasyon sahibi tarafından gönderilmiş olan üzerinde seyahat tarihlerinin, katılacak kişinin tam isminin ve şirket adresinin yazdığı son bir ay içinde yazılmış olan İngilizce veya İspanyolca davetiye gerekmektedir. Davetiyenin antetli kağıtta, kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir.
 • İş veren mektubu: Ticari vize başvuru sahibi iş yeri sahibi veya çalışan ise, İspanya Başkonsolosluğuna İngilizce ya da İspanyolca iş yerinin antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak sanal ortamda düzenlenmiş; içerisinde seyahat, ulaşım ve konaklama bilgileri olan iş veren mektubu gerekmektedir. El yazısı ile hazırlanmış bir iş veren mektubu kabul edilmemektedir.
 • Fuar ve organizasyon katılım belgesi: İş vizesi başvuru sahibi herhangi bir fuara veya organizasyona katılım gösterecekse katılımına dair fuar giriş kartı ya da katılım belgesi gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi: Sözleşmeli çalışanların sözleşmelerini göstermeleri gerekmektedir. SGK işe giriş belgelerinin barkodlu olması gerekmektedir.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü: Son bir hafta içinde e-devletten alınmış SGK tescil ve hizmet dökümü gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Islak imzalı ve kaşeli son üç aya ait maaş bordrosu gerekmektedir.
 • Resmi gazete: İş yerinin resmi gazetede sunulması gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: İş yerinin ticaret, sanayi veya mesleki odalara bağlı olduğunu gösteren son bir ay içinde alınmış orijinal ya da elektronik imzalı faaliyet belgesi gerekmektedir
 • Vergi levhası: Vergi levhasının güncel olması ve barkodlu bölümün rahatça görülebilir olması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devletten veya en yakın Nüfus Müdürlüğünden yeni alınmış aile bilgilerini içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • İkametgah: İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı illerden birinde ikametgah edilmesi gerekmektedir. Islak imzalı orijinal belge veya e-devlet üzerinden alınmış barkodlu ikametgah belgesi gerekmektedir.
 • Banka hesabı: Eğer iş yeri yazısında şirket çalışana ait masrafların şirket tarafından karşılanacağı belirtilmiş ise şirket çalışanının banka hesabına gerek duyulmamaktadır. İş yeri sahipleri için ise şirket ortak sahibi değilse, şirketin banka hesabı eklenebilmektedir. Ortağı olan şirketlerde, şirketin banka hesabı kabul görmemektedir. Bu gibi durumlarda şahsi banka hesabı sunulması gerekmektedir. Yeni açılan hesaplar kabul görmemek ile birlikte, hesabın Türk bankalarında olması gerekmektedir. Bankada bütün seyahat masraflarını karşılayan yeterli bir bakiye bulunması gerekmektedir.
 • İmza sirküleri: İş yeri isminin bahsedildiği ilk sayfa ve başvuru esnasında iş evraklarını imzalamış olan bütün kişilerin imzalarının olduğu kısmın sunulması gerekmektedir. Bu belge fotokopi olarak sunulabilmektedir.
 • Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Pasaportun ilk sayfası ve vize bulunan bütün sayfalarının fotokopisi, eski bir pasaport mevcut ise son üç yıl içerisindeki Schengen vizelerinin fotokopisi gerekmektedir. Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin ise ek olarak ikamet izni veya çalışma izin belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Vize ücreti ve servis bedeli: Vize harcı ve servis bedeli Dolar olarak kabul edilmektedir. Ek hizmet bedelleri ise Türk lirası olarak nakit ödeme kabul edilmektedir. Ödemelerin vize reddi ve başvuru iptali halinde geri ödemesi bulunmamaktadır. Kasalarda bozuk para üstü olmama ihtimaline karşı Dolar ödemelerini başvuru türüne göre tam para olarak getirilmesi önerilmektedir.

İspanya Fuar Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İspanya fuar vizesi dilekçesi insanları toplantılara, ticari ve resmi etkinliklere davet etmek için yazılmaktadır. Dilekçe yazılırken resmi bir dil kullanılmalıdır. Gönderenin alıcıyı belirlenen etkinlikte istediğini net bir şekilde ifade etmesi gerekmektedir. İspanya fuar vizesi dilekçesinde etkinlik zamanının, tarihinin ve etkinlik adresinin net bir biçimde belirtilmiş olması gerekmektedir.

İspanya İş Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya iş vizesi almak için öncelikle online olarak iş vizesi başvurusu gönderilmesi gerekmektedir. Online olarak başvuru yaparken kişinin belirlediği seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında en az 7 iş günü olmak zorundadır. Daha sonra, vize için randevu alınıp İspanya ticari vize başvuru formunun doldurulması ve İspanya Başkonsolosluğu tarafından belirlenen evrakların toplanması gerekmektedir. Sonrasında belirlenen randevu gününde ve saatinde vize görüşmesine katılım sağlanıp gerekli belgelerin ibrazı ve vize ücretinin ödemesinin yapılması gerekmektedir. İspanya iş vizesi başvuruları yaklaşık olarak 14 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İspanya İş ve Konferans Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İspanya iş vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İspanya İş Vizesi Harcı97 USD
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti40 EUR
Toplam97 USD + 105 EUR

İspanya İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya iş vizesi başvuru yapılan tarihten sonra ortalama olarak iki hafta içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yapan kişinin dosyasının karışık olması veya ülkedeki İspanyol makamlarında aynı anda çok fazla vize talebi olması durumunda bu süre yaklaşık 30 güne çıkabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: