İspanya Turistik Vize

İspanya Turistik Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

İspanya, Avrupa ülkeleri arasında en çok zeytinyağı, alkol ve et fiyatlarının uygunluğu ile bilinmektedir. İspanya’ya giden turistler hediyelik eşya dışında ülkeden en çok peynir, zeytinyağı ve şarap satın almaktadır. Hazır giyim alışverişi İspanya’da ucuz olan ve turistler tarafından sıkça tercih edilen bir başka alışveriş türüdür.

Madrid ve Barcelona gibi büyükşehirler başta olmak üzere İspanya’ya turistik seyahat gerçekleştiren yabancılar için yerel gıda ürünlerinin yanında geleneksel el sanatları ürünleri ilgi çekmektedir.

İspanya, e-ticaret sektörü 23 milyar dolarlık hacmi ile dünya üzerinde en gelişmiş olan 13. ülkedir. İspanya e-ticaret pazarı 2020 yılında %35 oranında artış göstermiştir.

İspanya’ya Vize Gerekiyor Mu?

İspanya’ya seyahat düzenleyecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

İspanya’ya seyahat edecek tüm umumi (bordo) pasaport sahipleri vize başvurusu gerçekleştirmek zorunda iken diplomatik (siyah), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri 90 güne kadar sürecek ziyaretleri için vize protokolünden muaf tutulmaktadır.

İspanya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya turist vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. İspanya turist vizesi almak için gerekli evraklar hazırlanır: İspanya vizelerinde yetkili aracı kurum olan BLS International aracı vize kurumunda İspanya turist vizesi için gerekli evraklar öğrenilir ve yönergelere göre hazırlanır.
 2. İspanya turist vizesi başvuru formu doldurulur: İspanya turist vizesi başvuru formu, BLS International internet sitesi üzerinden temin edilir ve yönergelere uygun olarak, tükenmez kalemle, eksiksiz doldurulur.
 3. İspanya turist vizesi başvurusu için randevu alınır: İspanya turist vizesi gerekli evraklarını ve biyometri bilgilerini teslim etmek için BLS International internet sitesi üzerinden veya çağrı merkezlerinden randevu alınır.
 4. İspanya turist vizesi başvuru ücreti ödenir: İspanya turist vizesi başvuru ücreti ve BLS International aracı kurum hizmet bedeli randevu gününde USD ve nakit olarak yetkililere ödenir.
 5. İspanya turist vizesi başvuru süreci sonucu takip edilir: İspanya turist vizesi başvuru sonucu BLS International internet sitesi üzerinden pasaport numarası ile takip edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İspanya Turistik Vize Evrakları Nelerdir?

İspanya turist vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: İspanya seyahati bitiş tarihinden itibaren 105 gün geçerlilik süresine sahip, en az 2 karşılıklı sayfası boş, 10 yıldan eski olmayan pasaport başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Vesikalık fotoğraf: 3 aydan eski olmayan, 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ölçülerinde, biyometrik şartlara uygun 2 adet vesikalık fotoğraf çektirilmelidir.
 • İspanya turist vizesi başvuru formu: BLS International internet sitesi üzerinden temin edilmiş, yönergelere göre, eksiksiz ve tükenmez kalemle doldurulmuş İspanya turist vizesi başvuru formu hazırlanmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları: İspanya seyahati için ulaşımın nasıl sağlanacağını gösteren gidiş- dönüş için uçak rezervasyonları belgeler arasına dahil edilmelidir.
 • Konaklama rezervasyonları: İspanya ziyareti boyunca konaklama ihtiyacının nasıl karşılanacağını gösteren rezervasyon belgeleri tarihleri açıkça belli olacak şekilde başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • İspanya seyahat sağlık sigortası: İspanya seyahati süresince ve Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırıldığını gösteren belge eklenmelidir.
 • Niyet dilekçesi: İspanya seyahatinin amacını açıklayan niyet dilekçesi yazılmalıdır.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü: E-devletten barkodlu olarak, son bir hafta içerisinde alınmış SGK tescil ve hizmet dökümü başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Ek maddi durum belgeleri: Araç ruhsatı, tapu, kira dekontları gibi ek maddi gelirleri belgeleyen evrakların sunulması gereklidir.
 • Muvafakatname: 18 yaş altı İspanya turist vizesi başvuru sahiplerinin, vize başvurusunda bulunmasında yasal vasileri tarafından herhangi bir sakınca görülmediğini onaylayan muvafakatname sunulmalıdır.
 • İkametgah: E-devlet üzerinden alınmış ikametgah başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devletten veya nüfus müdürlüğünden alınmış, tüm aileyi gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulması gerekmektedir.
 • Vize ücreti ve servis bedeli dekontu: İspanya turist vizesi harcının ve aracı kurum hizmet bedelinin ödendiğini gösteren dekontlar sunulmalıdır.
 • İspanya turist vizesine başvurusunda bulunacak kişiye özel ek belgeler: İspanya turist vizesi başvurusunda bulunan kişi emekliyse; emeklilik belgesi ve emekli maaşının yattığı banka hesabının son 3 aylık banka hesap dökümü, öğrenci ise; e-devlet üzerinden alınmış, barkodlu öğrenci belgesi, çalışmıyorsa; annesi, babası ya da eşi tarafından İngilizce veya İspanyolca yazılmış sponsor dilekçesi, sponsora ait banka hesabı dökümü, diploma ya da mezuniyet belgesi, çiftçi ise; ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi ve kişisel banka hesabının son üç aya ait dökümü, çalışıyorsa; işvereni tarafından antetli kağıda bilgisayar ortamında yazılmış, İspanya seyahatinin tarihlerini onaylayan, ıslak imzalı, İngilizce veya İspanyolca mektup, barkodlu SGK işe giriş bildirgesi ve son üç ayın maaş bordroları başvuru belgelerine dahil edilmelidir.

İspanya turist vizesi için gerekli belgeler sunulurken kişinin özel durumuna göre ek belgelere dikkat göstermek gerekmektedir.

İspanya Tatil Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

İspanya tatil vizesi için banka hesabında 2021 yılı itibariyle minimum 25000 TL veya karşılığı Euro bulundurulmalıdır.

İspanya Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İspanya turist vizesi başvuru formunda; kişisel bilgiler, seyahat amacı, konaklama yeri ve konaklama süresi ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. İspanya turist vizesi başvuru formu doldurulurken bilgilerin okunaklı ve tükenmez kalemle eksiksiz olarak yazılmasına, başvuru formunun son sayfasının başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmasına, reşit olmayan başvuru sahipleri için anne ve baba imzasının formda yer almasına dikkat edilmelidir.

İspanya Turistik Vize Talep Dilekçesi Örneği İngilizce Nasıl Yazılır?

İspanya turistik vize talep dilekçesi yazarken dilekçenin İngilizce veya İspanyolca olmasına, İspanya’da yapılacak faaliyetlerin eksiksiz açıklanmasına, İspanya turist vizesine başvuru amacının açıklanmasına, İspanya seyahatinin kapsayacağı süreyi belirtmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

İspanya Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya turistik vize başvurusu aracı kurum BLS International ve akredite acenteler ile yapılabilmektedir. İspanya Konsolosluğu kısa süreli vizelerde doğrudan başvuru kabul etmemektedir.

Vizem.net 2016- 2020 yıları arasında Schengen turist vizesi başvurularında %98,2 ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

İspanya Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

İspanya turistik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İspanya turist vizesi harcı97 USD
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam97 USD + 95 EUR

İspanya turistik vize başvuru ücret harcı 2021 yılı için 97 USD olarak belirlenmiştir. İspanya vize ücreti aracı kurum BLS International’a nakit ve USD olarak ödenmektedir.

İspanya Turistik Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya turistik Schengen vizesi başvurusu en geç 17 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İspanya Başkonsolosluğu tarafından ek belge istenmesi halinde İspanya turistik Schengen vizesi başvuru süreci uzayabilmektedir.

Turist Vizesi İspanya için Kaç Günlüktür?

İspanya turist vizesi, genelde 90 güne kadar geçerlilik süresine sahip olarak verilmektedir. İlk Schengen vizesi başvurusu, İspanya turist vizesi için yapıldıysa vize genelde 1 aylık verilmektedir.

İspanya turist vizesi geçerlilik süresi, kişinin daha önce vize alıp almadığına, İspanya’daki faaliyetlerinin ne kadar süreceğine, ziyaret amacına ve diğer etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. İspanya tatil vizesi başvuru sürecinde, İspanya’da yapılacak faaliyetler eksiksizce açıklanmalıdır.

İspanya’da En Fazla Gidilen Turistik Yer Neresidir?

İspanya’da en fazla gidilen turistik yer El Hamra Sarayı’dır.

El Hamra Sarayı, İspanya’nın Endülüs eyaletinin Granada şehrinde bulunan bir saray ve kale kompleksidir. MS 889’da Antik Roma surlarının kalıntıları üzerine küçük bir kale olarak inşa edilmiş ve daha sonra kalıntıları; 13. yüzyılın ortalarında Granada Emirliğinden Arap Nasrid emiri Muhammed bin El- Ahmar tarafından yeniden inşa edilene kadar göz ardı edilmiştir. El Hamra Sarayı, Granada Sultanı I. Yusuf tarafından 1333 yılında kraliyet sarayına dönüştürülmüştür.

İspanya Vizesi ile Gidilebilecek İspanya’nın Tarihi Turistik Yerleri Nerelerdir?

İspanya’nın tarihi ve turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Alhambra
 • Retiro Park
 • La Sagrada Familia
 • Park Güell
 • Plaza Mayor
 • Bernabéu ve Camp Nou
 • Plaza de España
 • Valensiya Bilim ve Sanat Şehri
 • Cordoba
 • Mallorca
 • Prado Müzesi
 • Casa Milà
 • Guggenheim Müzesi Bilbao
 • Madrid Kraliyet Sarayı

İspanya’yı her yıl 8 milyona yakın turist ziyaret etmektedir. İspanya gezilecek yerler konusunda sahip olduğu çeşitlilikten dolayı turistler için uğrak noktalardandır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: