İspanya Oturum İzni

İspanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da oturum izni almak için, 5 yıl boyunca çalışma izni ya da çalışma vizesi ile İspanya’da yasal olarak yaşamış olmak veya 5 yıl boyunca İspanya’da yasal olarak ikamet etmek gerekir. İspanya oturma izni, İspanyol vatandaşlar gibi sınırsız çalışma ve ikamet hakkı vermektedir. İspanya vatandaşlık sahibi olmak için 10 yıl yasal olarak ikamet etmek gerekmektedir.

İspanya oturum izni için ilk adım Türkiye sınırlarında bulunan İspanya dış temsilciliğine gerekli evraklarla başvuru yapmaktır. İspanya dış temsilciliği tarafından başvuranlara 90 günlük vize vermektedir. İspanya oturum izni almak için başvuranın 90 gün içinde İspanya seyahati gerçekleştirmesi ve İspanya’ya giriş yaptığı tarihten itibaren 30 gün içinde göçmenlik bürosuna oturum kartı için başvuru yapması gereklidir.

İspanya’da 90 günden fazla sürecek seyahatler için oturum izni almak gereklidir. İspanya oturma izni 2017, 2018, 2019 yıllarında olduğu şekilde belirli bir prosedüre uygun evrak teslimi yapılarak alınmaktadır. İspanya oturma izni 2019 yılı başvurularında ek olarak aşı zorunluluğu talep edilebilir.

İspanya’da Oturum Hakkı Sağlayan Koşullar Nelerdir?

İspanya’da oturum izni alınması gereken süreçler ve oturum izni çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da lisans eğitimi oturum izni
 • İspanya’da yüksek lisans eğitimi oturum izni
 • İspanya’da staj eğitimi oturum izni
 • İspanya’da dil kursu eğitimi oturum izni
 • İspanya’da iş kurarak oturum izni
 • İspanya’da serbest meslek yaparak oturum izni
 • İspanya’da yatırım yaparak oturum izni
 • İspanya’da çalışarak oturum izni
 • İspanya vatandaşı ile evlilik yaparak oturum izni

İspanya’da Öğrenci Oturma İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da farklı eğitim programlarına kaydolarak oturum izni alınabilmektedir. İspanya’da eğitim sebebi ile oturum izni almak için eğitim programının 90 günden uzun sürmesi gerekmektedir.

İspanya’da alınabilecek eğitim seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da resmi bir merkezde araştırma veya eğitim
 • İspanya’da stajer olarak eğitim
 • İspanya’da ortaöğretim eğitimi
 • İspanya’da lise eğitimi
 • İspanya’da lisans eğitimi
 • İspanya’da yüksek lisans eğitimi
 • İspanya’da doktora eğitimi
 • İspanya’da dil eğitimi

İspanya’da eğitim süresi 180 gün içinde 90 günü aşan tüm eğitim programları ve kurslar için vize başvurusu yapılabilmektedir. İspanya oturum izni erasmus programına kaydını kanıtlamış öğrencilere gerekli evrakların teslim edilmesi ile verilmektedir.

İspanya’da Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da lisans eğitimi sebebi ile oturum izni almak için İspanya’daki bir eğitim kuruluşundan davetiye ya da onay belgesi almak gerekmektedir. İspanya’da öğrenci vizesi başvurusu ile oturum izni almak için ilk olarak Türkiye’den başvuru yapmak gerekmektedir. İspanya’ya eğitim için gelen kişiler, 30 gün içerisinde oturum kartı almak zorundadır.

İspanya’daki lisans eğitimi süresince oturum izni yenileme işlemlerini yerine getirmek gerekmektedir. İspanya’da lisans eğitimi için daha oturum izni alınmışsa, var olan oturum izni bitmeden 3 ay önce oturum izni yenileme başvurusu yapılmalıdır.

İspanya’da lisans eğitimi için oturum izni ve kartı alma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’daki lisans eğitimi veren okuldan davetiye almak
 • İspanya’da 90 günden fazla süren lisans eğitim programına kayıt olmak
 • Suç kaydına sahip olmamak
 • İspanya’ya geldikten sonra en fazla 30 gün içinde oturum izni başvurusu yapmak

İspanya Yüksek Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da yüksek lisans eğitimine kabul edilen öğrenciler İspanya’da oturum izni alma hakkına sahiptir. İspanya’da yüksek lisans öğrencilerinin oturum izni alması için okuldan onay, kabul veya davetiye belgesi alması ve eğitim süresinin 3 aydan uzun olması gerekmektedir.

İspanya’da oturum izni oturum kartı ile birlikte verilmektedir. İspanya’da yüksek lisans eğitimi için oturum izni alma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da yüksek lisans oturum izni başvurusu için İspanya’ya giriş yaptıktan en fazla 30 gün içinde göçmenlik bürosuna başvuru yapmak
 • İspanya’daki bir eğitim kurumunda 90 günden uzun sürecek yüksek lisans programına kabul edilmek
 • İspanya’daki yüksek lisans programı süresince yetecek maddi gelire sahip olmak
 • İspanya’da veya İspanya’nın anlaşmalı olduğu ülkelerde suç işlememiş olmak

Staj Amaçlı Oturum İzni İspanya’da Nasıl Alınır?

İspanya’da 2008 yılından itibaren yayımlanan yasa gereğince staj yaparak oturum izni alınabilmektedir. İspanya’da staj yaparak oturum izni almak için en az yüksek lisans derecesinde eğitim almış olmak gerekmektedir. İspanya’da ya da ikamet edilen ülkede yüksek lisans ya da doktora eğitimi almış kişiler, staj yaparak ve çalışarak oturum izni alma hakkına sahiptir.

İspanya’da staj yaparak oturum izni başvurusu, İspanya’ya giriş yaptıktan en geç 30 gün içerisinde, İspanya sınırları içerisindeki ilgili göçmenlik ofisine gerekli evrakların teslimi ile yapılmaktadır.

İspanya’da Dil Okulu için Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’ya dil okulu için oturum izni ve kartı 180 günden uzun süren eğitim programları için verilmektedir. İspanya’da dil okulu için oturum izni almadan önce öğrenci vizesi başvurusu yapmak gerekmektedir. İspanya öğrenci vizesi başvurusu için İspanya’da 6 aydan uzun süren bir eğitim programına kaydolunduğuna dair kabul mektubu ya da davetiye ile gerekli evrakların İspanya Konsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

İspanya’da dil okulu için öğrenci vizesi alan kişiler, İspanya’ya giriş yapılmasının ardından en fazla 30 gün içinde Yabancılar Dairesi’ne oturum izni için başvuru yapmalıdır.

İspanya’da dil okulu oturum izni için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da bir dil kursundan davetiye almış olmak gereklidir.
 • İspanya’daki dil kursu programının 90 günden uzun sürmesi gereklidir.
 • İspanya’da ikamet edilecek süre kapsamında yeterli maddi gelire sahip olmak gereklidir.
 • Sabıka kaydına sahip olmamak gereklidir.

İspanya’da 180 günden uzun seyahat sebebi bulunan ve gerekli şartları karşılayan kişiler oturum izni alınabilmektedir. İspanya’da dil okulu için oturum izni başvuru süreci 3 aydan 6 aya kadar uzayabilmektedir.

İspanya’da İş Bularak Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da iş bularak oturum izni almak mümkündür. İspanya oturum izni başvurusu yapmadan önce İspanya’ya çalışma vizesini ikamet edilen ülkeden almak gerekmektedir. İspanya’da iş bularak oturum izni başvurusu yapacak kişiler, İspanya’ya gelmeli ve 30 gün içinde göçmenlik ofisinden oturum kartı başvurusunu yapmalıdır.

İspanya’da Şirket Kurarak Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da şirket kurarak oturum izni almak için kurulan şirketin İspanya’da uzun süre istihdam sağlaması, yeni iş pozisyonları açması ve İspanya’nın sosyo- ekonomik durumuna katkı vermesi gerekmektedir.

İspanya’da iş kurarak oturum izni almak için reşit olmak ve suç kaydına sahip olmamak gerekmektedir. İspanya’da iş kurarak oturum izni başvurusu yapmak için İspanya’da bulunmaya gerek yoktur ve başvuru yapması için bir temsilci görevlendirilebilir.

İspanya’da iş kurarak oturum izni almak için teknoloji, bilim veya yenilikçi sektörlerde olmak, 500 bin Euro ya da 2 milyon Euro miktarında sermayaye sahip olmak ve yatırım yapmak gerekmektedir. İspanya 160 bin Euro oturma izni almak için ortalama bir ev satın almak gereklidir.

İspanya’da oturum iznini şirket kurarak almak isteyen kişiler, şirketi kurmadan başvuru yapabilmektedir. İspanya’da iş kurmak ve bu projenin istihdam sağlayacak şekilde olması sonucunda yaklaşık 2 yıllık oturum izni ve Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkı verilmektedir.

İspanya’da Ev Alana Oturum İzni Verilir Mi?

İspanya’da Avrupa Birliği vatandaşı olmayan yabancıların İspanya’da yatırım yaprığında oturum izni başvurusu yapma hakkı doğmaktadır. İspanya gayrimenkul oturum izni almak için en az 160 bin Euro değerinde bir ev satın almak gerekmektedir.

İspanya’da ev satın alarak oturum izni alınması ile birlikte vatandaşlık alma hakkı da doğmaktadır. İspanya konut oturma izni ile 10 yıl boyunca İspanya’da yaşayan yabancılar, İspanyol vatandaşlığı başvurusu yapma hakkına sahiptir. İspanya vatandaşlığının haklarından yararlanmak için en az 500 bin Euro değerinde gayrimenkul yatırımı yaparak İspanya altın vize başvurusu yapmak mümkündür.

İspanya’da Evlenerek Oturma İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da evlenerek oturum izni almak için ilişkinin gerçekliği ve devam ettiği kanıtlanmalı ve en az 1 yıl oturum izni alarak eşi ile birlikte İspanya’da ikamet edilmelidir. İspanya evlilik oturma izni başvurusu ile İspanya’da 10 yıl ikamet etmenin sonucunda İspanya vatandaşlığı başvurusu yapılabilmektedir.

İspanya vatandaşı ebeveyne veya eşe sahip kişiler İspanya’da oturum izni alabilmektedir. İspanya aile birleşimi vizesi alarak İspanya’da uzun süreli oturma izni alınabilir ve 10 yıl devamlı ikamet halinde İspanya vatandaşlığı başvurusu yapılabilir.

İspanya’da Uzun Süreli Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da uzun süreli oturum izni almak için ikamet edilen ülkedeki İspanya dış temsilciliklerinden kısa süreli vize başvurusu yapılmalıdır. İspanya’da uzun süreli oturum izni başvurusu, İspanya’ya varıldığı günden itibaren 30 gün içinde Yabancılar Ofisinden yapılmalıdır.

İspanya’da süresiz oturum izni almak için Avrupa Birliği ile Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ve İsviçre vatandaşı olmayan ülke vatandaşlarının kesintisiz 5 yıl boyunca İspanya’da ikamet etmesi gerekmektedir. İspanya’da uzun süreli oturum izni için var olan oturum izninin, 5 yıl boyunca yenileme işlemini gerçekleştirerek uzun süreli oturum izni başvurusu yapma hakkı elde edilmektedir. İspanya oturum vizesi başvuru ücreti miktarı, başvuranın vatandaşı olduğu ülkeye göre değişmektedir.

İspanya’da Kalıcı Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İspanya’da kalıcı oturum izni alabilmek için İspanya oturum izni ikamet etmek gerekmektedir. İspanya oturum izni almak için Yabancılar Ofisinden yabancı kimlik kartı ve (TIE) ve yabancı kimlik numarası (NIE) almış olmak gerekmektedir.

İspanya’da kalıcı oturum izni almak için 5 yıl kesintisiz İspanya sınırlarında yasal bir biçimde ikamet edildiği ve sabıka kaydı bulunmadığı kanıtlanmalıdır. İspanya’da 5 yıl kesintisiz ikamet edildiği kira sözleşmesi, faturalar ve benzeri dökümanlar vasıtasıyla kanıtlanabilir. Kira sözleşmesi ve faturaların dosyalanmasının ardından pasaport, sağlık sigortası, vergi beyannameleri ve geçici oturum izni belgelerini edinmelidir.

İspanya’da kalıcı oturum izni almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

İspanya’da Kalıcı Oturum İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • İspanya kalıcı oturum izni başvuru formu
 • Geçerli pasaport
 • Fotoğraf
 • Geçici oturum izni
 • İspanya’da 5 yıl kesintisiz ikamet edildiğini kanıtlayan belgeler (kira sözleşmesi, faturalar, bordrolar, vergi beyannameleri ve benzeri)
 • Yeterli gelirin olduğunu gösteren belgeler
 • İspanya’daki ve vatandaşlığın olduğu ülkeden sabıka kaydı
 • Evlilik ve boşanma belgeleri
 • Kalıcı oturum izni ücretinin ödendiğini gösteren dekont

İspanya’da kalıcı oturum izni için gerekli belgeler polis karakoluna ya da Yabancılar Ofisine geçici oturum izninin bitmesine en erken 3 ay kala teslim edilmelidir.

İspanya Oturum Kartı Nasıl Alınır?

İspanya’da oturum kartı almak için İspanya’da 90 günden uzun ikamet etmek için gerekli sebeplere sahip olmak ve kanıtlayabilmek gerekmektedir. İspanya’da oturum kartı alabilmek için İspanya’da yatırım veya evlilik yapmak, lisansüstü eğitim almak, dil kursuna kaydolmak, çalışmak veya staj görmek gerekmektedir.

İspanya’da oturum kartı alabilmek için 90 günlük İspanya vizesini ikamet edilen ülkeden almak gerekmektedir. İspanya’da oturum kartı başvurusu İspanya sınırlarına giriş yapıldıktan en geç 30 gün içinde polis karakolu veya Yabancılar Ofisinden gerekli belgelerin teslimi ile yapılmalıdır. İspanya oturum kartı başvurusu gerekli belgeleri 90 günden eski olmamalı ve İspanyolca tercümesi yapılmalıdır.

İspanya Oturum Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İspanya oturum kartı başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya oturum kartı başvuru formu: İspanya oturum kartı başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, imzalanmalı ve fotokopisi ile teslim edilmelidir.
 • Pasaport: İspanya oturum kartı başvurusu için pasaportun en az 6 ay geçerli ve güncel olması gerekmektedir.
 • Dekont: İspanya oturum kartı başvurusu için İspanya oturum kartı ücretinin ödendiğini gösteren banka tarafından kaşeli dekont gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İspanya oturum kartı başvurusu için 3 adet yüzü net gösteren ve 6 aydan eski olmayan biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Sağlık sigortası: İspanya oturum kartı başvurusu için geçerli sağlık sigortasının bulunduğunu kanıtlayan belgeler teslim edilmelidir.
 • Adli sicil kaydı: İspanya oturum kartı başvurusu için İspanya’da ve ikamet edilen ülkede sabıka kaydı belgesi gereklidir.
 • İspanya oturum kartı başvurusu için gerekli diğer belgeler: İspanya oturum kartı başvurusu için finansal yeterlilik belgeleri, işçiler için; İspanya’daki işyerinden alınmış çalışma belgesi, öğrenciler için; İspanya’daki yükseköğretim kurumundan alınmış davet mektubu ve İspanya’da ikamet edilen yerin ikamet belgesi gereklidir.

İspanya Oturum Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

İspanya oturum kartı başvurusu için 90 günlük İspanya vizesi alınmalı ve ülkeye giriş yapılmalı ardından 30 gün içinde ilgili birimlerden başvuru işlemleri başlatılmalıdır. İspanya oturum kartı başvurusu yapıldıktan 3 ay ile 6 aylık bir sürede çıkmaktadır.

İspanya Oturum Karti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İspanya oturum kartı sorgulaması için Yabancılar Ofisine gitmek gerekli değildir. İspanya oturum kartı sorgulaması kısa mesaj yolu ile yapılmaktadır. İspanya oturum kartı dosya durumunu öğrenmek için “+34 638 44 41 44” telefon numarasına “NIE” yazıp boşluk bırakarak yabancı kimlik numarasını yazarak göndermek gerekmektedir. İspanya oturum kartı sorgulaması SMS yolu ile ücretsiz kontrol edilmektedir.

İspanya Oturma İzni Alma Şartları Nelerdir?

İspanya Oturum İzni Başvuru Şartları aşağıda listelenmiştir.

 • 90 günden uzun süre İspanya’da yaşamak için gerekçe bulundurulmalıdır.
 • İspanya’da lisansüstü eğitim, staj, girişim veya evlilik yapma şartlarını karşılıyor olmak gereklidir.
 • İspanya’da veya vatandaşı olunan ülkede İspanya hukuk sistemine aykırı suç işlememiş olmak gereklidir.
 • İspanya’nın anlaşması olduğu ülkelerde giriş yasağı olmamalıdır.

İspanya’da Oturum İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

İspanya’da oturum izni ile Schengen ülkelerini ziyaret etmek için vize almak gerekli değildir. İspanya oturum iznine sahip kişiler Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre ülkelerine vizesiz seyahat hakkına sahiptir.

İspanya Oturumu ile Almanya’da Çalışmak Mümkün Müdür?

Hayır, İspanya oturum izni ile Almanya’da çalışmak mümkün değildir. İspanya’da oturum izni alarak Almanya ve diğer Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmek mümkündür ancak çalışmak mümkün değildir.

İspanya Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

İspanya göçmenlik başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • İspanya’da girişim ve yatırım yapmak
 • İspanya’da iş sahibi olmak
 • İspanya’da yüksek lisans ya da doktora programına kabul almak
 • İspanya’da dil kursuna kaydolmak
 • İspanya’da staj yapmak
 • İspanya vatandaşı ebeveyne ya da eşe sahip olmak

İspanya’nın 2009 yılında güncellenen İspanya’da Sığınma ve İkincil Koruma Hakkı Yasası kapsamında vatandaşı olduğu ülkede zulme uğrayan kişiler, İspanya iltica başvurusu yaparak İspanya’da ikamet edebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: