İspanya Tatil Vizesi

2023'te İspanya Tatil Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

İspanya tatil vizesi; İspanya’ya tatil amacı ile yapılan 90 günü aşmayan kısa süreli ziyaretler için alınan C tipi vizedir. Bu vizenin İspanya’dan alınabilmesi için ziyaret edilecek diğer Schengen ülkelerinde daha kısa süre bulunulması, eğer eşit süre kalınacak ise ilk İspanya’ya gidilmesi gerekmektedir. İspanya C tipi turistik vize hamilleri; turizm, iş seyahatleri, aile ziyaretleri, kısa dönemli iş ve staj seyahatleri ve Schengen ülkeleri arası geçiş hakkına sahip olmaktadır.

İspanya turistik vize başvurusuna, davet üzerine gidilmediği durumda bireysel olarak gidilmektedir.

İspanya Tatil Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya tatil vizesi almak için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 1. İspanya tatil vizesi başvuru formu doldurulur: Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. Forma beyaz fonlu biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır.
 2. İspanya tatil vizesi ücreti hazırlanır: Vize harcı, servis ve ek hizmet bedelleri nakit olarak BLS kasalarına yapılmaktadır. Ücret başvuru sırasında alınmaktadır.
 3. İspanya tatil vizesi için gerekli belgeler hazırlanır: Başvuruya giderken evraklar kontrol listesine göre sıralanmalı ve başvuru formu en üstte olmalıdır. Bütün belgeler A4 boyutunda olmalı ve şeffaf dosyaya koymadan teslim edilmelidir. İspanya Konsolosluğu, gerekli evraklarda belirtilmeyen evrakları da sonradan talep edebilmektedir.
 4. İspanya vize randevusu alınır: Vize başvurusu ve seyahat tarihi arasında en az 17 gün olmalıdır. Randevu sonrasında evrakların tamamlanması için ek süre verilmemektedir. Tamamlanmamış olması durumunda randevu iptal edilip yeni bir randevu alınması beklenmektedir.
 5. Gerekli belgeler teslim edilir: Başvuru gününde ve saatinde şahsen yapılmalı, başkasına yaptırıldığı takdirde evraklarla birlikte izin yazısı gönderilmelidir.
 6. İşlem sonucu beklenir: İspanya Konsolosluğu yoğunluğuna göre işlem sonucu süreci uzun ya da kısa olabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İspanya Tatil Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya tatil vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport: Vize basılmak için uygun ve karşılıklı 2 boş sayfası olmalıdır. Herhangi bir hasarı olmamalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır. Planlanan seyahat tarihinden sonra en az 105 gün geçerli olmalıdır.
 • Fotoğraf: Arka fonun beyaz olduğu, 3 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda 2 adet fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflar başvuru formuna eklenmelidir.
 • İspanya tatil vizesi vize başvuru formu: BLS’nin web sitesinden indirilip doldurulmuş ve reşit olma durumunda son sayfaya imza atılmış, reşit olmama durumunda ise hem anne hem baba tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Bir başkası adına yapılan başvurular için vekalet dilekçesi alınmaktadır.
 • Ulaşım rezervasyonu: Planlanan seyahat için gidiş-dönüş belgelerini ve diğer ülkelere gidiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonlarını içermektedir.
 • Konaklama kanıtı belge: Seyahat süresince konaklanacak otelin adı, konum bilgisi ve rezervasyon yapıldığına dair belgeyi içermektedir. Başka bir ülkeye geçilmesi durumundaki konaklama bilgisinin de verilmesi gerekmektedir.
 • İspanya seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan kaşeli ve imzalı poliçe gerekmektedir.
 • Niyet dilekçesi: Seyahat amacını içeren İngilizce ya da İspanyolca yazılabilen belge sunulmalıdır.
 • İstihdam belgeleri: İspanya vizesi çerçevesinde kişinin istihdam bilgilerini içeren belgeler sunulmalıdır. İş veren mektubu, işe giriş bildirgesi, SGK Tescil ve hizmet dökümü, maaş bordrosu, faaliyet belgesi, resmi gazete, imza sirküleri ve vergi levhası belgelerinin teslim edilmesi beklenmektedir. Çiftçilerin bağlı oldukları ziraat odasından belge almaları gerekmektedir.
 • Çalışmayan kişiler için: Emekliler için, emekli olduklarını gösteren ve emekli maaşlarının yattığı bankanın son üç ayının hesap dökümünü içeren belgeler teslim edilmelidir. Öğrenciler için, öğrenci olduklarını doğrulayan bir belge gereklidir ve ücretlerinin karşılanacağı bir sponsor bulmaları zorunludur. Anne, baba ya da eş sponsor olabilmektedir. Sponsorun İngilizce ya da İspanyolca, ıslak imzalı bir dilekçe ile masrafları karşılayacağını belirtmesi gerekmektedir. Aynı zamanda iş ya da emekli evrakları ve ödeme yapacağı banka hesabı bilgileri de eklenmelidir.
 • Banka hesabı: Bireysel Türk banka hesabı bilgileri kabul edilmektedir. Son üç aya ait dökümanın ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde banka antetli kağıdına basılması gerekmektedir. Ek maddi durum ise isteğe göre belgelenebilmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Tüm aileyi kapsamalıdır. Yeni evlilik durumunda nüfus cüzdanı da sunulabilmektedir. AB vatandaşı ile evli olma durumunda AB eşi evrak listesine göre evrak hazırlanmalıdır.
 • İkametgah: Muhtardan alınmış orijinal belge ya da e-devlet hesabından alınmış barkodlu belge olarak teslim edilmektedir. Yabancılar için de zorunludur. İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı şehirlerde ikamet edilmesi zorunludur.
 • Pasaport ve nüfus cüzdanı: Pasaportun bütün sayfalarının fotokopisi ve geçen 3 yıl içerisinde alındıysa Schengen vizesi fotokopisi nüfus cüzdanı ile birlikte belgelenmelidir.
 • Oturum izni ya da çalışma izni fotokopisi (Yabancılar için): Yabancıların oturum izni ya da çalışma izni belgelerinin fotokopisini başvuru belgelerine eklemeleri beklenmektedir. Bu izinler dönüşten itibaren 105 gün geçerli olmalıdır.
 • Vize ücreti ve servis bedeli: Vize harcı ve servis bedeli Dolar ($) şeklinde, ek hizmet bedelleri ise Türk lirası (TL) şeklinde ödenmektedir. Ödemelerin başvuru iptali ve vize reddi durumlarında geri iadesi yapılmamaktadır.

İspanya Tatil Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İspanya tatil vize başvuru formu online olarak indirilip doldurulmaktadır. Belge, İspanyolca-İngilizce ya da İspanyolca-Türkçe dillerinde doldurulabilmektedir. Form, isim, adres ve benzeri demografik sorular içermektedir.

Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve son sayfası imzalanmalıdır. Forma iki adet biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır ve yapıştırılırken zımba kullanılmamalıdır.

İspanya Tatil Vize Talep Dilekçesi Örneği İngilizce Nasıl Yazılır?

İspanya tatil vize talep dilekçesi şahsen ya da istihdamın başka biri tarafından karşılandığı durumlarda sponsor tarafından doldurulmaktadır. Vize talep dilekçesine sayfanın sol üstünde tarih belirtilip, gönderilecek konsolosluğa hitap edilerek başlanır. İspanya tatil vize talep dilekçesinin devamında ise kişi turizm amacıyla gittiğini ve masrafların kendi tarafından karşılacağını belirtmektedir. Ayrıca talep dilekçesinde vize başvurusunda onaylanan süre dışında herhangi bir Schengen ülkesinde kalınmayacağı da belirtilir.

İspanya Tatil Vize Ücreti Ne Kadardır?

İspanya tatil vizesi için gereken ücretler aşağıda listelenmiştir.

HizmetlerÜcretler
İspanya tatil vize harcı97 USD
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti30 EUR
Toplam97 USD + 95 EUR

İspanya turistik vizesi için gereken ücretler karşılandığı ve randevu sırasında konsolosluktan talep edilen ücretler nakit olarak ödendiği durumda İspanya schengen vizesi sahibi olunmaktadır.

İspanya Tatil Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya tatil schengen vizesi başvuru yapılan tarihten itibaren ortalama 3-15 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Başkonsolosluktaki yoğunluk ya da ek belge istenmesi durumlarında bu süre uzayabilmektedir.

İspanya Vizesi ile Gidilebilecek İspanya’nın Tatil Yerleri Nerelerdir?

İspanya vizesi ile ziyaret edilebilecek İspanya’nın tatil yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Alhambra: Granada, Endülüs şehrindeki saray ve kale karışımı yapıdır.
 • El Escorial: İspanya Kralı’nın San Lorenzo de El Escorial’in yaşamış olduğu tarihi bir konuttur.
 • Sagrada Família: Barselona şehrindeki henüz tamamlanmamış Roma Baziliskasıdır.
 • Teide: Kanarya Adalarında bulunan milli parktır.
 • Puerto Banús: Marbella kentinin Nueva Endülüs bölgesinde yer alan yat limanıdır.
 • Plaza Mayor: Madrid şehir merkezidir, Eski Madrid olarak da bilinir.
 • Puerta del Sol: Madrid’te bulunur, özellikle gece hayatı için tercih edilir.
 • Sierra Nevada: Granada şehrinde bulunan kayak merkezidir.
 • Dehesa: Güney ve orta İspanya’da bulunan kültürel peyzajdır.
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi: Madrid şehir merkezinde bulunur.
 • Tossa de mar: Costa Brava sahilinde bulunan bir belediyedir.

Turizm amacıyla seyahat edenler İspanya tatil vizesi aldıktan sonra İspanya gezilecek yerler listesindeki konumları ziyaret edebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: