İspanya'da Yaşam

İspanya'da Yaşam Şartları ve Masrafları

İspanya’da yaşam şartları ekonomi, sosyal, eğitim ve sağlık alanlarındaki ve toplumsal alandaki şartları kapsamaktadır. İspanya’da yaşam masrafları gıda, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, eğlence ve barınma masraflarını kapsamaktadır.

İspanya’da yaşamak isteyenler ve İspanya’ya yerleşmeyi düşünen öğrenciler, akademisyenler ve çalışanların ilgileneceği İspanya yaşam şartları ve masrafları ile ilgili detaylı bilgi yazının devamında aktarılacaktır.

İspanya Hayat Şartları Bakımından Nasıl Bir Ülkedir?

İspanya yaşam koşulları bakımında Avrupa standartlarında bir ülkedir. İspanya İnsani Gelişmişlik Endeks’inde 25. sıradadır. İspanya sağlık ve eğitim hizmetlerine kolayca ulaşılan, işsizlik oranının %15 ile orta düzeyde olduğu bir ülkedir. İspanya’da 666.300 kilometre uzunluğunda karayolu bulunmaktadır. İspanya’da 1000 kişiye 3.4 hastane yatağı ve 3.18 doktor düşmektedir.

İspanya’da İş ve Çalışma İmkanları Nasıldır?

2020 yılı verilerine göre İspanya %15,26 işsizlik oranıyla işsizlik oranının en yüksek olduğu 25. ülkedir.

İspanya’da en çok tercih edilen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Satış temsilciliği
 • Depo asistanlığı
 • Operatörlük
 • Bakım teknisyenliği
 • Müşteri hizmetleri temsilciliği
 • Programcılık
 • Yöneticilik

İspanya’da hizmet sektörü oldukça geniştir. İspanya iş imkanları ile ilgilenenlerin ve İspanya’da iş bulmak isteyenlerin hizmet sektörüyle ilgili araştırma yapması önerilmektedir.

İspanya’da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Numbeo.com verilerine göre İspanya’da yaşam masrafları Avrupa ülkeleri yaşam masrafları listesinde 18. sıradadır. İspanya’da yaşam İngiltere, Fransa gibi ülkelerden ucuzken Polonya ve Portekiz gibi ülkelerden daha pahalıdır. Konaklama, ulaşım ve sağlık masrafları ortalama düzeyde olsa da İspanya özellikle gıda masraflarının ucuzluğu ile diğer Avrupa ülkelerinden ayrılmaktadır.

İspanya’da Market ve Gıda Fiyatları Nedir?

2021 yılındaki İspanya market fiyatları ve gıda masrafları aşağıda listelenmiştir.

 • 1 litre süt, 0,78 Euro
 • 1 kilogram domates, 1,62 Euro
 • Ekmek, 0,98 Euro
 • 12’li yumurta, 1,88 Euro
 • 1 kg tavuk fileto, 5.97 Euro
 • 1 kg soğan, 1,15 Euro
 • 1 kilogram elma, 1,73 Euro
 • 1,5 litre su, 0,62 Euro
 • 1 kg pirinç,1,01 Euro
 • Bir paket sigara, 5 Euro

İspanya’da bir kişinin bir aylık market ve gıda masrafı yaklaşık 270 Euro’dur. İspanya’da 3 kişilik bir ailenin gıda masrafı yaklaşık 500 Euro’dur.

İspanya’da Konaklama Fiyatları Nasıldır?

2021 yılındaki İspanya’da konaklama fiyatları listelenmiştir.

 • Şehir merkezinde 1 odalı apartmanın aylık kirası, 647 Euro
 • Şehir merkezinde 3 odalı apartmanın aylık kirası, 1009 Euro
 • Şehir merkezine uzak 1 odalı apartmanın aylık kirası, 498 Euro
 • Şehir merkezine uzak 3 odalı apartmanın aylık kirası, 747 Euro

İspanya’da bir kişinin konaklama ve fatura masrafı aylık ortalama 760 Euro’dur. İspanya’da dört kişilik bir ailenin konaklama ve fatura masrafı aylık ortalama 1100 Euro’dur.

Şehirlerin yapısına ve yaşam koşullarına göre İspanya’da ev fiyatları değişebilmektedir.

İspanya’da Giyim Masrafları Nasıldır?

2021 yılındaki İspanya giyim masrafları aşağıda listelenmiştir.

 • Kot pantolon, 69 Euro
 • Elbise (Zara, H&M gibi zincir mağazalarda), 28 Euro
 • 1 çift spor ayakkabı, 67 Euro
 • 1 çift kundura, 85 Euro

İspanya’da bir kişinin aylık ortalama giyim masrafı 150 Euro tutmaktadır. İspanya’da 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama giyim masrafı 600 Euro tutmaktadır.

İspanya Pahalı Mıdır?

İspanya’da yaşam diğer Avrupa ülkeleri ile de kıyaslandığında pahalı değildir. 4 kişilik bir ailenin toplam giderler için ihtiyacı olan miktar yaklaşık 3100 Euro iken, yalnız yaşayan birinin kira dahil aylık masrafı yaklaşık 1300 Euro’dur. 40 ülkenin yer aldığı Avrupa yaşam pahalılığı listesinde İspanya 19. sırada yer almaktadır.

İspanya Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

İspanya’da şehir planlaması özellikle Barcelona gibi şehirlerde oldukça düzenlidir. İspanya’da hem apartman hem müstakil evler bulunsa da evlerin çoğu apartman dairelerinden oluşmaktadır.

İspanya’nın en önemli mimarlarından ikisi Antoni Gaudi ve Juan de Herrera’dır. Herrera İspanyol mimarisinde Rönesans akımının önde gelen eserlerini vermiştir. Gaudi ise süslemelerin, kıvrımların ve bitki desenlerinin sıkça kullanıldığı Art Nouveau adlı mimari akımın en önemli isimlerindendir. İspanya mimarisi denince ilk akla gelen isimlerden olan Gaudi’nin en ünlü eserleri Barcelona’da ziyaret edilebilmektedir.

İspanya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Nedir?

İspanya’da görülmesi gereken tarihi yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Kurtuba Camii
 • La Sagrada Familia Kilisesi
 • El Hamra Sarayı
 • Mallorca
 • Prado Müzesi
 • Santiago Katedrali
 • Guggenheim Müzesi
 • Alhambra Sarayı

İspanya’daki müze ve tarihi yerleri, İspanya tarihi ile ilgilenen öğrencilerin ve akademisyenlerinin görmeleri tavsiye edilmektedir.

İspanya’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

İspanya’da ulaşım toplu taşıma araçları, taksiler veya özel araçlarla sağlanabilmektedir. İspanya’da toplu taşıma araçları için tek geçişlik bilet 1.45 Euro iken aylık bilet 40 Euro’dur ve bir ay boyunca sınırsız geçiş hakkı tanımaktadır. Taksiler taksimetreyi 3.5 Euro ile açmakta ve her kilometre 1.05 Euro olarakücretlendirilmektedir. Özel aracı olanlar için 1 litre benzin 1.28 Euro’dur.

İspanya’da bir kişinin aylık ulaşım masrafı ortalama 50 Euro iken, 3 kişilik bir ailenin ulaşım masrafı 150 Euro’dur.

İspanya’da Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

İspanya’da şehirlerarası ulaşım; tren, otobüs, uçak veya özel araba ile gerçekleştirilebilmektedir. Mesafeye, rotaya ve ulaşım yöntemine göre değişse de İspanya’da şehirlerarası ulaşım yaklaşık 91 Euro tutmaktadır.

İspanya’da Trafik Var mıdır?

İspanya’da yüksek oranlarda olmasa da trafik vardır. Trafficindex.org’un verilerine göre Madrid ve Barcelona %16 trafik oranıyla dünya çapındaki listede en çok trafik görülen 42. ve 43. şehirlerdir.

İspanya’da Araba Kullanmak için Ne Gerekir?

Türkiye Cumhuriyetinde alınmış ehliyete sahip olan kişiler İspanya’da oturum izninin ilk 6 ayında araba kullanabilmektedir. 6 aydan sonra İspanyol ehliyeti alınması veya ehliyet takası yapılması gerekmektedir. Ehliyet takası için sede.dgt.gob.es sitesinden randevu alınması gerekmektedir. Randevular ileri tarihli olduğundan İspanya’da 6 aydan uzun süre araba kullanabilmek için vize çıkar çıkmaz randevu alınması önerilmektedir.

İspanya’da Eğitim Nasıldır?

İspanya, U.S. News and Reports’un listesine göre üniversite eğitimi kalitesi açısından dünya çapındaki listede 17. sıradadır. İspanya 45 devlet üniversitesi ve 31 özel üniversite ile öğrencilere kapsamlı bir üniversite eğitimi sunmaktadır. İspanya’da yüksek öğretim çoğunlukla İspanyolca olsa da İngilizce eğitim veren okullar da bulunmaktadır. İspanya’nın en başarılı üç üniversitesi Barselona Üniversitesi, Madrid Özerk Üniversitesi ve Barselona Özerk Üniversitesi’dir.

2017 yılında İspanya eğitim harcamalarının devletin toplam harcamaları içindeki yüzdesi 4,2’dir. İspanya üniversiteleri ve yüksek öğretim kalitesi Bologna Avrupa Yükseköğretim Alanı standartlarına uygundur.

İspanya’da Ekonomi Nasıldır?

İspanya’da kişi başına düşen milli gelir yıllık ortalama 29.600 dolardır. 2017 yılında İspanya’nın ihracatı ortalama 313.7 milyar dolar, ithalatı ortalama 338.6 milyar Dolar değerindedir.

Dünyadaki diğer ülkeler arasında İspanya ekonomisi, 13. büyük ekonomidir.

İspanya İklim Özellikleri Nasıldır?

İspanya’da birçok iklim çeşidi birlikte görülmektedir fakat en sık görülen iklim çeşitleri ılıman iklim ve kıtasal iklimdir. Ilıman Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde kışın hava sıcaklığı 4- 6 derece olurken ve yazları 25 dereceyi geçmektedir. Ilıman Akdeniz ikliminin görüldüğü Katalonya ve Murcia gibi yerlerde en çok yağış sonbahar ve kış aylarında görülmektedir. Kıtasal Akdeniz iklimi görülen iç kesimlerde ise yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçmektedir. Kıtasal Akdeniz iklimi görülen bölgeler en çok yağışı ilkbahar ve sonbahar aylarında almaktadır.

Farklı iklimlerin bir arada görüldüğü İspanya bitki örtüsü narenciye ve tropik meyveler açısından da oldukça zengindir.

İspanya Coğrafyası Nasıldır?

İspanya 505.990 kilometrekare yüzölçümüyle güneybatı Avrupa’da İber Yarımadası’nın çoğunu kaplamakta ve 36- 43.5 kuzey enlemleri ve 9- 3 doğu boylamları arasında bulunmaktadır. İspanya’nın yarısından çoğu Meseta adı verilen düzlüklerle kaplıdır. Kuzeyde Cantabria Dağları ve İberik Dağları bulunmaktadır. İspanya’nın okyanusa akan başlıca ırmakları Mino, Douro, Tagus ve Guadina’dır. Ebro, Jucar ve Segura ise İspanya’nın Akdeniz’e dökülen ırmaklarındandır.

İspanya Toplum Yapısı Nasıldır?

İspanya’nın nüfusu 46.8 milyon insandan oluşmaktadır. İspanya nüfusunun yaş ortalaması 43.2’dir. İspanya’da okuryazarlık oranı %98.44’tür. İspanya nüfusunun %49.4’ü erkeklerden %50.6’sı kadınlardan oluşmaktadır.

Akdeniz kültürünün bir parçası olan İspanya kültürü ve toplumsal yapısı oldukça zengindir.

İspanya’da Gece Hayatı Nasıldır?

İspanya insanları eğlenceye önem vermektedir. İspanya dünyada gece hayatıyla ünlü ülkelerdendir. İspanya’da Ibiza, Barcelona ve Tenerife plajları dünya çapında gece hayatı ve eğlence merkezleri olarak bilinmektedir.

Sabaha kadar açık kalan eğlence mekanları ile İspanya’da eğlence kültürü oldukça hareketli ve renklidir.

Barcelona’daki En Ünlü Gece Kulüpleri Hangileridir?

Barcelona’daki en ünlü gece kulüpleri aşağıda listelenmiştir.

 • Razzmatazz
 • Jamboree
 • Macarena
 • City Hall
 • Dome Club
 • Opium Barcelona

Fabrik ve Goya Social Club, İspanya başkenti Madrid’te bulunan en ünlü gece kulüplerindendir.

İspanya’nın Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

İspanya’da eşcinsellere karşı olumsuz bir yaklaşım görülmemektedir. İspanya 2005 yılında medeni kanunda değişikliğe giderek eşcinsel evliliği kabul etmiştir. İspanya’da eşcinsel çiftler ve heteroseksüel çiftler aynı haklara sahiptir. İspanya’da eşcinsel çiftler evlat edinebilmektedir.

İspanya’da Kürtaj Yasağı Var Mıdır?

İspanya’da hamileliğin 14. haftasına kadar kürtaj yasak değildir. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde de annenin sağlığı tehlikedeyse kürtaj yapılabilmektedir.

İspanya’da Irkçılık Var Mıdır?

İspanya’da azınlık gruplara karşı ayrımcılık ve ırkçılık yasalarla engellenmiştir fakat İspanya’da bireysel önyargılarla emlak ve eğitim alanlarında ayrımcılık yapıldığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

İspanya İnanç Yapısı Nasıldır?

2021 yılında yapılan araştırmalara göre İspanya nüfusunun %57.4’ü kendini Katolik Hristiyan olarak tanımlarken %38.9’u bir dine ait hissetmediğini belirtmiştir. Nüfusun %1.3’ü soruyu cevapsız bırakmıştır.

Çeşitli inançların bir arada bulunduğu İspanya dini çoğunlukla Katolik Hristiyanlık olarak geçse de nüfusun %2.5’i diğer İslam, Budizm, Protestanlık gibi diğer dinlere inandığını belirtmiştir.

İspanya Politik Anlayışı Nasıldır?

İspanya 2019 seçimlerinde en yüksek oy alan parti %28 oy oranıyla İspanya Sosyalist İşçi Partisi’dir. %20.8 ve %15.1 oy oranlarıyla en yüksek oy alan ikinci ve üçüncü partiler muhafazakar sağ görüşlü Halkın Partisi ve Vox’tur. 2019 seçimlerinde İspanya Sosyalist İşçi Partisi’nin oyları bir önceki seçime göre düşüş göstermiştir.

İspanyada Suç Oranları Nasıldır?

Numbeo.com’un verilerine göre İspanya’da suç oranı düşüktür. Hırsızlık, vandalizm ve rüşvet en çok görülen suçlardan olsa da yüksek oranlarda görülmemektedir.

Dünyadaki suç oranlarını gösteren listede İspanya suç oranı %33 ile 102. sıradadır.

İspanya’nın Nesi Meşhurdur?

İspanya’nın meşhur olduğu şeyler aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya futbolu
 • Ibiza
 • Siesta
 • Gaudi
 • Tapas
 • Flamenko
 • Pablo Picasso
 • Boğa güreşi
 • Salvador Dali

İspanya’ya Yerleşmek için Nedenler Nelerdir?

İspanya’ya yerleşmek için nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya yaşam standartları yüksek bir Avrupa Birliği ülkesidir.
 • İspanya halkı arkadaş canlısı oluşu ve sıcakkanlılığı ile bilinmektedir.
 • İspanya Akdeniz ikliminin getirdiği ılımanlıkla yaşamaya elverişlidir.
 • İspanya farklı kültür ve toplulukların bir arada yaşadığı farklılıklara açık bir ülkedir.
 • İspanya sahilleri ve plajları ilgi çekmektedir.
 • İspanya’nın yemek kültürü oldukça zengindir.
 • İspanya’da siesta kültürünün de etkisiyle yavaş tempolu bir hayat sürdürülebilmektedir.
 • İspanya eğlence kültürü tüm dünyada ilgi çekmektedir.
 • İspanya’da sağlık hizmetleri oldukça gelişmiştir.

İspanya’da yaşamak isteyen ve İspanya’da oturma izni nasıl alınır diye merak edenler, başvuru süreci ile ilgili vizemnetten bilgi alabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: