İspanya Vizesi için Pasaport Özellikleri

İspanya Vizesi için Pasaport Süresi ve Diğer Şartlar

Pasaport, İspanya vizesi için yapılacak başvurularda sunulması zorunlu bir evraktır. İspanya vize başvurusunda sunulacak pasaportun öngörülen asgari geçerlilik süresi şartı ile diğer şartları sağlaması gerekmektedir; şartları sağlamayan pasaportlar geçersiz olarak kabul edilir ve geçersiz pasaport ile yapılan başvurular iade edilir.

Pasaport diğer gerekli evraklarla birlikte İspanya vize başvurusu yapılırken beyan edilmelidir.

Vize başvurusu için: 0850 241 1868

Hangi Pasaport Türleri İle İspanya Vize Başvurusu Yapılabilir?

İspanya vize başvurularında pasaport türü özelinde bir sınırlama bulunmamaktadır; hem resmi hem de umuma mahsus tüm pasaport hamilleri İspanya vize başvurusu yapabilmektedir.

Yeşil, siyah ve gri pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günden kısa süreli seyahatleri için İspanya’dan vize almasına gerek yoktur ve geçerli bir pasaporta sahip olmaları yeterlidir.

Türkiye'den İspanya Vizesine Farklı Ülke Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancı kişiler, k geçerli pasaportları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren oturum izinleri ile Türkiye’den İspanya vizesine başvuru yapabilmektedir.

Çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin bu vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Türkiye’den İspanya vizesine farklı ülke pasaportu ile başvurmaları mümkün değildir; vize başvurusu için geçerli bir Türk pasaportu sunulmalıdır.

İspanya Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İspanya Schengen vizesi (C tipi) için pasaportun; planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 105 gün geçerlilik süresi olması, vize basılacak en az karşılıklı 2 boş sayfası bulunması, hasarsız, sıvıya temas etmemiş olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

İspanya ulusal vizesi başvuruları için pasaport; planlanan bütün seyahat süresi boyunca geçerli olmalı, en az 2 boş sayfası bulunmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır.

İspanya Vize Başvurusunda Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

İspanya vize başvurusunda geçerlilik kriterlerini sağlayan pasaportun aslı ve A4 kağıdına basılmış fotokopisi teslim edilir. Belgelerin zımbalanmamış olması gerekmektedir. Pasaportun hasarlı olması durumunda vize başvurusu kabul edilmemektedir.

İspanya Vize Başvurularında Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

İspanya vize başvurularında eski pasaportun sunulması zorunlu değildir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportların ibraz edilmesi İspanya vize başvurularında seyahat geçmişinin değerlendirilmesi bakımından avantaj sağlamaktadır.

İspanya Vizesi için Pasaport Hangi Aşamada Teslim Edilir?

İspanya vize başvurularında pasaport diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte randevu esnasında teslim edilir.

Kısa süreli Schengen vize başvurularında yetkili aracı kurum BLS Visa; uzun süreli vize başvurularında ise İspanya Ankara Büyükelçiliği ya da İspanya İstanbul Başkonsolosluğuna vize için gerekli evrakları teslim alır. Vize başvurusu sonuçlandıktan pasaport geri alınabilmektedir.

İspanya Vize İşlemleri için Pasaportun Vize Merkezine Bırakılması Gerekir Mi?

Hayır, İspanya vize işlemleri için pasaportun vize merkezine bırakılması gerekmemektedir.

Bir dilekçe yazılarak, pasaportun başvuru değerlendirme süresince başvuru sahibinde kalabilmesi mümkündür. Pasaport başta teslim edilmişse işlem süresince geri alınamaz; ancak başvurunun geri çekilmesi durumunda pasaport alınabilir.

Pasaport Süresi İspanya Vize Reddi İhtimalini Etkiler Mi?

Pasaport süresinin asgari süre şartını sağlasa dahi kısa olması, İspanya vize reddi ihtimalini arttırmaktadır.

2022 yılında artan Schengen vize reddi kararlarında kısa süreli pasaportlarla yapılan başvurularda olumsuz kararlara daha sık rastlanır.

Genel pasaport şartlarının sağlanmasına ek olarak pasaport geçerlilik süresinin mümkün olduğunca uzun olması, pasaport kaynaklı İspanya vize reddi kararlarının önüne geçmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: