İspanya Vatandaşlığı

İspanyol Vatandaşlığı Nasıl Alınır: İspanya Vatandaşlık Şartları

İspanyol vatandaşlık başvurusuna hak kazanmak için İspanyol bir baba veya anneden doğmak, ebeveynlerden en az birinin İspanya’da doğmuş olması, İspanyol biri ile evlenmek, 500.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın almak, en az 10 yıl süreyle İspanya’da yaşamış olmak gerekmektedir.

İspanya vatandaşlığına İspanya’dan başvuru yapmak isteyenler bölgedeki Nüfus Müdürlüğüne gerekli belgelerle gidebilmektedir. İspanya vatandaşlığı için Türkiye’den başvuru yapılmak isteniyorsa Türkiye’de bulunan İspanya Konsolosluğuna veya İspanya Büyükelçiliğine başvuru yapılabilmektedir.

İspanya vatandaşlığı konusunda karar verme yetkisi İspanya Başkonsolosluğundadır. İspanya vatandaşlığı için İspanya Nüfus Müdürlüğüne, İspanya Konsolosluğuna veya İspanya Büyükelçiliğine başvuru yapılmaktadır.

İspanya Vatandaşlık başvurusu yapmak Şartları Nelerdir?

İspanya vatandaşlık başvurusu yapmak için sağlanması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya vatandaşlık şartları için en önemli özellik herhangi bir sabıkaya sahip olmamak gerekmektedir.
 • İspanya vatandaşı biriyle evli olmak gerekmektedir.
 • İspanya vatandaşı biriyle akrabalık olması gerekmektedir.
 • İspanya vatandaşlığı almak isteyen kişinin kendi ekonomik özgürlüğü olmalıdır.
 • İspanya’da en az 500.000 Euro değerinde bir yatırım yapılmış olması gerekmektedir.
 • İspanya’da doğmuş olmak gerekmektedir.
 • En az 10 sene boyunca İspanya’da ikamet etmek gerekmektedir.
 • Bilimsel projelerle uğraşarak devlete katkı sağlamış olmak gerekmektedir.

İspanya Vatandaşlığı Hangi Yollarla Alınabilir?

İspanya vatandaşlığı aşağıdaki yollar ile alınabilmektedir.

 • Evlilik ile İspanya vatandaşlığı alınabilmektedir.
 • Evlat edinme ile İspanya vatandaşlığı alınabilmektedir.
 • Yatırım yoluyla İspanya vatandaşlığı alınabilmektedir.
 • Akrabalık yoluyla İspanya vatandaşlığı alınabilmektedir.
 • Bilimsel projeler yoluyla İspanya vatandaşlığı alınabilmektedir.

Evlilik Yoluyla İspanya’da Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Evlilik yoluyla İspanya vatandaşlığına başvuru yapabilmek için İspanya Adalet Bakanlığının belirlediği bazı şartların karşılanıyor olması gerekmektedir. İspanya vatandaşı ile evlenmek ve İspanya vatandaşlığı alabilmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da 5 yıllık daimi ikametten sonra, İspanya vatandaşının eşi, İspanya vatandaşlığı almak için başvurabilmektedir.
 • İspanya vatandaşının eşi, İspanya vatandaşlığına hak kazanmak isterse, ilgili yasalarda belirtilen diğer şartlara ek olarak, İspanya dili ve İspanya Anayasası’nın temellerinde bir sınavı geçmelidir.
 • İspanya evlilik yoluyla vatandaşlık kazanmak için sunulan belgelerin İspanyolca veya İngilizce olması gerekmektedir.
 • İspanya dilinin temelleri ve İspanya Anayasası ile ilgili bir sınavın başarılı sonucuna dair belgeler, pasaport, evlilik cüzdanı, İspanya’da yaşadığına dair ikametgah gibi evraklar başvuranın ikamet ettiği yerdeki Nüfus Müdürlüğüne teslim edilmelidir.

İspanyalı olan biri ile gerçek bir evlilik yapıldıysa kolaylıkla vatandaşlık alınabilmektedir. Fakat sahte bir evlilik yapıldıysa ve bu kanıtlandıysa, kişinin gelecekte vatandaşlık başvuru yapabilme hakkı elinden alınmaktadır.

Evlat Edinme Yoluyla İspanya Vatandaşlığı Başvurusu Şartları Nelerdir?

Evlat edinme gerekçesiyle İspanya vatandaşlığına başvuru yapabilmek için İspanya Adalet Bakanlığının belirlediği bazı şartlar karşılanıyor olması gerekmektedir.

Evlat edinmek ve İspanya vatandaşlığı alabilmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • En az 25 yaşında olmak gerekmektedir:
 • 40 yaşından büyük olmamak gerekmektedir.
 • İspanyol biriyle en az 2 yıl evli kalmak gerekmektedir.
 • İspanya vatandaşlığı için ekonomik açıdan yeterli olmak gerekmektedir.

Yatırım Yoluyla İspanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır Alınır?

Yatırım yoluyla İspanya vatandaşlığı başvurusu yapabilmek için en az 500.000 Euro tutarında gayrimenkul yatırımı yapılmalıdır ve sürekli ikamet elde edene kadar 5 yıl bu gayrimenkulün elde tutulması gerekmektedir. İspanya vatandaşlığı ev almak gibi gayrimenkul yatırımları ile kolayca alınabilmektedir. İspanya’da ev alana vatandaşlık için minimum tutar 500.000 Euro yatırım yapıldıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

İspanya yatırımcı vizesi başvurusu için kişi en az 500.000 euroya sahip olmalıdır ve bu vize ile İspanya gayrimenkul vatandaşlık için gerekli ikamet izni için başvuru yapılabilmektedir

Mülteci Statüsünde İspanyol Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Mülteci statüsünde İspanya’da yaşayanlar için vatandaşlık başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen ülkelerinden ilk olarak İspanya’ya giriş yapılması gerekmektedir.
 • 10 yıldır İspanya’da yasal olarak ikamet etmiş olmak gerekmektedir.
 • İspanya Cumhuriyeti vatandaşı biriyle evli olunmalıdır ve 5 yıldır İspanyol eş ile birlikte İspanya Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet etmek gerekmektedir.
 • İspanya Cumhuriyeti vatandaşı olan sürgün, siyasi mahkum veya sürgünde doğan biri ile evlenilmiş ve son 5 yıldır birlikte İspanya Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet etmek gerekmektedir.
 • Vefat etmiş bir İspanya Cumhuriyeti vatandaşıyla bir yıldan fazla bir süredir evli olmak ve son 5 yıldır İspanya Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • İspanya’da doğmuş vatansız biri olmak gerekmektedir.
 • Kişinin kimlik bilgilerini güvenilir bir şekilde doğrulaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir sabıka kaydına sahip olunmamalıdır.

Çocuklar için İspanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İspanya’da resmi olarak bir çocuk, İspanya Anayasası’na göre 18 yaşından küçük ve evli olmayan kişi olarak tanımlanmaktadır. İspanya’da bir çocuk ebeveynlik ilkesine göre anne veya baba ile aynı vatandaşlık hakkına sahip olmaktadır.

Çocuklar için İspanya vatandaşlık başvurusu yapabilmek için ebeveynlerden birisinin İspanya vatandaşı olması gerekmektedir.

Bir çocuğa İspanya vatandaşlığı pasaportu için başvuruda bulunmadan önce, çocuğun doğum belgesi alınmalıdır. İspanya’da doğum belgesi, Nüfus Müdürlüğü veya İspanya konsoloslukları tarafından verilmektedir.

İspanya’da bir çocuğun; annesi ve babası üzerinden İspanya vatandaşlığı alabilme durumu, İspanya Nüfus Müdürlüğünden öğrenilebilmektedir.

Sefarad Yahudileri için İspanya Vatandaşlığı Nasıl Verilir?

Sefarad kelimesi İbranicede İspanyol anlamına gelmektedir. Yahudi-Roma arasında geçen savaştan sonra Sefarad Yahudileri için zorunlu göç başlatılmıştır. Sefarad Yahuduleri İspanyol Yahuduleri anlamında gelmektedir. Sefarad Yahudilerine İspanyol vatandaşlığı için ek şartlar bulunmaktadır. Sefarad Yahudilerinin A2 İspanyolca dil testi (DELE) ve CCSE adlı kültürel sınava girmeleri gerekmektedir. Sefarad Yahudilerinin İspanyol vatandaşlığı alabilmesi için adli sicil kaydı bulunmaması gerekmektedir. İspanya Yahudilere vatandaşlık vermek için Sefarad kökenli, yani İspanya’dan ayrılmış Yahudiler soyuna ait olduklarını ve İspanya ile bir bağlantıları olduğunu ispat etmelerini istemektedir.

İspanyol Vatandaşlığı Almak için İstisnai Durumlar Nelerdir?

İspanyol vatandaşlığı almak için istisnai durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Bir çocuk İspanya topraklarında doğduğunda veya bulunduğunda; her iki ebeveyni ve hangi soydan olduğu bilinmiyorsa İspanyol vatandaşlığı alabilmektedir.
 • Bir İspanyol vatandaşı tarafından evlat edinilen 18 yaşın altındaki tüm çocuklar İspanyol vatandaşlığı alabilmektedir.
 • Ebeveynlerinden en az biri İspanya’da doğanlar İspanyol vatandaşlığı alabilmektedir.

İspanya Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Pasaport: Pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır ve içerisinde en az 2 boş sayfa içermelidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Güncel tarihleri içermelidir ve adres bilgileri eksiksiz şekilde olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Gelir durumu: İspanya vatandaşlık başvurusunda bulunmak için, kişinin gelir durumunu belirten maaş bordrosu veya banka hesap döküm bilgilerinin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • İspanya’da Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri: Kişi İspanya’da doğmuş ise İspanya doğum belgesi ve kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • İspanya’da Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi: Kişi İspanyol biri ile evli ise, İspanya’da yaşayan eşin bulunduğu bölgeye ait ikametgah belgesi ibraz edilmelidir.

İspanya Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya vatandaşlığına başvurmak için hazırlanan belgeler ve başvuru dokümanı, İspanya’dan başvuru yapanlar tarafından bölgedeki Nüfus Müdürlüğüne teslim edilmelidir. İspanya vatandaşlığı için Türkiye’den başvuru yapanlar ise Türkiye’de bulunan İspanya Konsolosluğuna veya İspanya Büyükelçiliğine teslim etmelidir.

İspanya Vatandaşlık Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

İspanya vatandaşlık başvurusu kararı vize başvuru merkezine iletildiğinde bir e-posta güncellemesi alınmaktadır. İspanya vatandaşlık başvurusunun durumu online olarak takip edilebilmektedir. Online başvuru takip hizmetine ulaşmak için kişi, soyadıyla birlikte vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuzda bulunan referans numarasını kullanabilmektedir.

İspanya’da Vatandaşlık Almak Ne Kadar Sürer?

İspanya vatandaşlığı almak, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren gerekli tüm belgelerin sunulması halinde süreç genellikle 6 ay ila 15 ay arasında sürmektedir ve sonuçlar başvuru yapılan kurum aracılığıyla başvuru sahibine bildirilmektedir.

İspanya Vatandaşlık Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

İspanya vatandaşlık başvurusu reddedildiği takdirde 4 hafta içerisinde red kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İspanya vatandaşlık başvurusu reddi alan kişiler, eksik belgeleri tamamlayarak yeniden başvuru yapabilmektedir.

İspanya vatandaşlık başvuruları ile ilgilenen yetkili kurum İspanya Başkonsolosluğu olup olası itiraz süreçlerinde muhatap kurum durumundadır. İspanya vatandaşlık başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuru esnasında yapılan ödemelerin ücret iadesi yapılmamaktadır.

İspanya Vatandaşlık Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İspanya vatandaşlığı başvuru başlangıcında 60 Euro ile 100 Euro arasında bir ödeme yapılması gerekmektedir. İspanyol vatandaşlık başvurusu başarısız olsa bile ücret iade edilmemektedir. İspanyol vatandaşlığı için başka belgelerin gerekmesi durumunda, bu ek belgelerin İspanya’da yasal olarak geçerli olduğundan emin olmak için ayrıca bir ücret alınmaktadır.

İspanya Çifte Vatandaşlık Hakkı Tanır Mı?

Hayır, İspanya çifte vatandaşlık hakkı tanımamaktadır.

Sadece Latin Amerika ülkesi, Andorra, Filipinler, Ekvator Ginesi veya Fransa vatandaşı olan kişiler çifte vatandaşlık alabilmektedir. İspanya çifte vatandaşlık vermek için sadakat yemini ve İspanyol anayasasına ve yasalarına uyulacağına dair söz istemektedir.

Sefarad Yahudileri ve soyundan gelenler de orijinal vatandaşlıklarını çifte vatandaşlığa sahip olacak şekilde koruyabilmektedir.

Üç yıldan fazla yurt dışında ikamet edip başka bir vatandaşlık alınması durumunda İspanyol vatandaşlığı kaybedilmektedir. İstisnai bir durumda, İspanyol vatandaşlığını koruma isteği Sivil Kayıt Dairesine beyan edildiği takdirde sorun yaşanmamaktadır.

İspanya Vatandaşlığı Almanın Avantajları Nelerdir?

İspanya vatandaşlığı almanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahip olduğundan İspanya’da kaliteli ve huzurlu yaşam şartlarına sahip olmak
 • İspanya’da gelişmiş sağlık sisteminde haklara sahip olmak
 • İspanya’da kaliteli bir eğitim almak
 • Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olmak
 • İspanya’da birçok dil okulundan veya dil kursundan dil eğitimi almak

İspanya’da Zorunlu Askerlik Süresi Ne Kadardır?

İspanya’da zorunlu askerlik uygulamasına 2001 yılında son verilmiştir. Gönüllü askerlik 9 aydır ve 9 aylık askerlik dahilinde alternatif kamu hizmeti zorunluluğu bulunmaktadır.

İspanya Ehliyeti Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

İspanya ehliyetinin geçerli olduğu ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Andorra
 • Cezayir
 • Arjantin
 • Bolivya
 • Şili
 • Kolombiya
 • Güney Kore
 • Hırvatistan
 • Ekvador
 • Japonya
 • Fas
 • Peru
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Paraguay
 • İsviçre
 • Uruguay
 • Venezuela
 • Brezilya
 • El Salvador
 • Filipinler
 • Guatemala
 • Sırbistan
 • Türkiye
 • Tunus
 • Ukrayna

İspanya Pasaportu Almak Ne Kadar Sürer?

İspanyol pasaportları resmi olarak İspanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı (Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperación) tarafından verilmektedir. İspanya pasaportu için başvuru gönderildiğinde hükümet bir yanıt göndermektedir ve bu 1 ila 2 yıl arasında sürmektedir. İspanya pasaportu için çevrimiçi başvuruda bulunmak, daha hızlı yanıt alma imkanı sunmaktadır. İspanyol pasaportunun maliyeti ise yaklaşık 26 eurodur. İspanya pasaportu ücreti pasaportu veren ofiste nakit olarak veya “Telematik” hizmeti aracılığıyla ödenebilmektedir.

İspanya Pasaportu ile Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilebilir?

İspanya bir Avrupa ülkesi olduğundan Schengen bölgesindeki tüm ülkelere vizesiz bir şekilde girilebilmektedir. İspanya pasaportu ile 138 ülkeye vizesiz, 34 ülkeye e-vizeyle ve 16 ülkeye varışta vize uygulaması ile giriş yapılabilmektedir.

İspanya pasaportu ile vizesiz gidilebilecek ülkelerden birkaçı aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada
 • Filipinler
 • Venezuela
 • Pakistan
 • Özbekistan
 • Makedonya
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Schengen ülkeleri
  • Belçika
  • Avusturya
  • Çek Cumhuriyeti
  • Danimarka
  • Estonya
  • Finlandiya
  • Fransa
  • Almanya
  • Yunanistan
  • Macaristan
  • İzlanda
  • İtalya
  • Letonya
  • Litvanya
  • Lüksemburg
  • Malta
  • Hollanda
  • Norveç
  • Polonya
  • Portekiz
  • Slovakya
  • Slovenya
  • İsveç
  • İsviçre
  • Lihtenştayn
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: