İspanya Aile Birleşimi Vizesi

İspanya Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

İspanya’da yaşayan İspanyol vatandaşların veya İspanya’da yasal olarak oturum iznine sahip olan kişilerin Avrupa Birliği dışındaki başka ülkelerde ikamet eden aile bireylerini İspanya’ya davet etmesi için gerekli olan Aile birleşimi vizesi İspanya sınırları içerisinde ikamet etmeyi sağlayan uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür.

İspanya aile birleşimi vizesine başvuru yapabilmek için İspanya’ya davet edilen kişi ile İspanya’da ikamet eden kişinin yasal aile bağına sahip olması gerekmektedir.

İspanya aile birleşimi vizesi sahipleri, İspanya’daki sosyal, tıbbi, sportif ve kültürel haklardan faydalanabilmekte ve Schengen bölgesinde bulunan ülkelerde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla serbest dolaşım imkanından faydalanmaktadır.

İspanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya aile birleşimi vize başvurusu adımları aşağıda verilmiştir.

 1. İspanya aile birleşimi vize başvuru formu doldurulur: Vize başvuru sahibinin ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri gibi kimlik bilgileri, adres bilgileri, meslek bilgileri, iletişim bilgileri ve İspanya’da ikamet eden aile bireyine yönelik bilgileri içeren başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 2. İspanya aile birleşimi vize başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanır: Başvuru sahibine ait pasaport, sağlık raporu, biyometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası, ulaşımı kanıtlayıcı belgeler, başvuru formu, adli sicil kaydı, kişisel veya aile üyesinin banka hesap cüzdanı, İspanya’daki aile üyesinin iş kontratı ve yasal oturum izni fotokopisi gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
 3. İspanya aile birleşimi vizesine başvuru yapmak üzere randevu alınır: İspanya aile birleşimi vize başvurusu için yetkili olan İspanya Konsolosluğu’ndan randevunun alınması gerekmektedir.
 4. İspanya aile birleşimi vize başvurusu için mülakata katılınır: İspanya aile birleşimi vize başvurusu için hazırlanmış olan evrakların İspanya Konsolosluğu’na randevu tarihinde şahsen teslim edilmesi, parmak izinin alınması ve evlilik için başvuran kişilerin yetkililer ile mülakata katılım göstermesi gerekmektedir.
 5. İspanya aile birleşimi vize başvuru sonucu beklenir: İspanya aile birleşimi vizesi için yapılan başvurular İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından ortalama 15 gün içerisinde değerlendirilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İspanya Aile Birleşimi Vizesi Evrakları Nelerdir?

İspanya aile birleşimi vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış olması,seyahat süresinden itibaren en az 4 ay daha geçerliliği olması ve sayfaları içerisinde en az 2 sayfanın boş olması istenmektedir.
 • İspanya aile birleşimi vize başvuru formu: Başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, adres bilgileri, seyahat tarihleri, ulaşım ve konaklama bilgileri, meslek bilgileri, maaş bilgisi, seyahati kimin finanse edeceği ve İspanya’da ikamet eden aile üyesine ait bilgilerin yazılması gerekmektedir. Başvuru sahibi tarafından mavi tükenmez kalemle doldurularak imzalanmaktadır.
 • Biyometrik fotoğraf: Ölçülerinin 3x4 cm olması, başvurudan önceki 3 ay içinde çekilmiş olması, arka fonda beyaz rengin kullanılması ve 1 adet olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Vize başvuru sahibine ait adli sicil kayıt belgesinin aslı ve fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir. İspanyolca’ya noter tasdikli çevirisi yaptırılması ve valilikten La Haye apostil damgasının vurulması gerekmektedir. Adli sicil kaydının son 3 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Tam teşekküllü hastaneden son 3 ay içerisinde alınması gerekmektedir. Sağlık raporunun İspanyolca’ya noter tasdikli çevirisi yaptırıldıktan sonra valilikten La Haye apostil damgası atılması gerekmektedir. Sağlık raporlarında Hastanemize başvuran (kişinin ismi) isimli kişinin Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) uyarınca, halk sağlığı riski oluşturabilecek herhangi bir hastalığı bulunmamaktadır ibaresinin yer alması şartı aranmaktadır.
 • Nüfus kayıt örneği: İspanya aile birleşimi vizesine çocuklar için başvuru yapılıyorsa çocuklara ait doğum belgesinin eklenmesi gerekmektedir. Doğum belgesinin noter onaylı İspanyolca çevirisine valilikten La Haye apostil damgasının vurulması gerekmektedir.
 • Evlilik belgesi: İspanya aile birleşimi vizesine başvuran kişiler evli ise evlilik belgesinin eklenmesi gerekmektedir. Evlilik belgesinin İspanyolca diline noter tasdikli çevirisi yapıldıktan sonra valilikten La Haye apostil damgasının vurulması gerekmektedir.
 • Doğum belgesi: İspanya aile birleşimi vizesine çocuklar için başvuru yapılıyorsa çocuklara ait doğum belgesinin eklenmesi gerekmektedir. Doğum belgesinin noter onaylı İspanyolca çevirisine valilikten La Haye apostil damgasının vurulması gerekmektedir.
 • Finans planı: İspanya’ya davet edilen kişi ile İspanya’da ikamet eden kişinin geçim konusunda birbirine bağlı olduğunu gösteren banka hesap cüzdanlarının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Aile üyesinin İspanya’daki oturum izni fotokopisi: İspanya’da ikamet eden aile üyesinin İspanya’daki kalışının yasal ve hukuksal olduğunu gösterir nitelikteki oturum iznine ait fotokopinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Ulaşımı kanıtlayıcı belge: İspanya aile birleşimi vizesine başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş uçak bileti rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.

İspanya Aile Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İspanya aile vizesi başvuru formu, vize başvuru evrakları arasında en önemli evraklardan biridir ve içinde yer alan bilgilerin doğru ve tutarlı olması gerekmektedir. İspanya aile vizesi başvuru formundaki bilgilerle diğer başvuru evraklarındaki bilgilerin birbiriyle uyumlu ve eşlenebilir olması gerekmektedir.

İspanya aile vizesi başvuru formunda, başvuran kişiye ait ad, soyad, kimlik numarası, doğum yeri, doğum tarihi, uyruk, cinsiyet, medeni durum, pasaport bilgileri, seyahat tarihleri, iletişim ve adres bilgileri, mesleği hakkında görevi, maaşı, işyeri bilgileri yer almaktadır. İspanya’da ikamet eden aile bireyine yönelik aile bağı, adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, iletişim ve adres bilgileri, meslek bilgileri ve eğitim bilgilerinin doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

İspanya aile vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından mavi tükenmez kalemle doldurularak güncel tarih ile birlikte imzalanmalıdır. Başvuru formunun üzerinde karalama, çizik, düzeltme, buruşukluk veya ıslaklık olması durumunda başvuru formu kabul edilmemektedir.

İspanya Aile Birleşimi Vize Fotoğraf Ebatı Nedir?

İspanya aile birleşimi vize fotoğraf ebatlarının 3x4 cm olması gerekmektedir.

İspanya aile birleşimi vize fotoğrafının biyometrik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Fotoğrafın arka fon rengi beyaz olmalı ve üzerinde herhangi bir rötuş ve efekt kullanılmamalıdır. Vize başvurusu için teslim edilen İspanya vize fotoğraf sayısı 1’dir.

İspanya Aile Birleşimi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İspanya aile birleşimi vize başvurusu İspanya Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. İspanya aile birleşimi vize randevusu, İspanya Büyükelçiliği’ne aracılık yapan BLS Spain kurumu üzerinden alınmaktadır. Aracı kurumun web sitesinden online olarak bilgiler doldurularak uygun olunan tarihe randevu alınmaktadır.

İspanya Aile Birleşimi Mülakat Soruları Nelerdir?

İspanya aile birleşimi vize başvurularında evliliklerin sahte olup olmadığını tespit etmek için yapılan mülakatlarda sorulan örnek sorular aşağıda verilmiştir.

 • Eşinizle ne zaman tanıştınız?
 • Eşinizle nerede tanıştınız?
 • Evliliğiniz hangi yıl oldu?
 • Düğün yaptınız mı?
 • Düğününüz nerede oldu?
 • Eşiniz hangi yıl doğdu?
 • Eşiniz İspanya’da nerede oturuyor?
 • Eşinizin yaşadığı evin civarındaki komşularından birkaç isim verebilir misiniz?
 • Eşiniz İspanya’da nerede çalışıyor?
 • Eşinizin iş arkadaşlarından bir kaç isim verebilir misiniz?
 • Eşinizin İspanya’daki maaşı ne kadardır?
 • Eşinizin hobilerini sayabilir misiniz?

İspanya Aile Birleşimi Vizesi için İspanyolca Bilmek Şart Mıdır?

Hayır, İspanya aile birleşimi vizesi için İspanyolca bilme şartı aranmamaktadır.

İspanya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İspanya aile birleşimi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
İspanya aile birleşimi vizesi başvuru harç bedeliÜcretsiz
Başvuru formu & dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti60 EUR
Seyahat sağlık sigortası15 EUR
Toplam140 EUR

İspanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya aile birleşimi vizesi ortalama 15 gün içerisinde değerlendirilmektedir. İspanya aile birleşimi vizesi için yapılan başvuruları değerlendiren kurum olan İspanya Dışişleri Bakanlığı’nda yaşanacak yoğunluklar, başvuru tarihinin dini veya resmi tatillere denk gelmesi gibi nedenlerle vize başvurusu sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

İspanya Aile Birleşimi Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İspanya aile birleşimi vize başvuruları, evrakların tutarsız olması, aile birleşimi için gerekçe gösterilen evlilikten şüphe duyulması, İspanya seyahat amacının farklı olduğunun tespit edilmesi gibi durumlarda İspanya Büyükelçiliği tarafından reddedilmektedir.

İspanya aile birleşimi vize başvurusu reddedildiği takdirde vize başvuru sahibine gerekçeli ret sebebini içeren bir form gönderilmektedir. İspanya aile birleşimi vizesi başvurusu reddedilen kişilerin ret kararına 30 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahiptir. İspanya aile birleşimi vize başvurusuna verilen ret kararının yersiz olduğunu, başvuru evraklarının vize almak için yeterli olduğunu ifade eden bir dilekçe yazılarak İspanya Büyükelçiliği’ne teslim edilmesi gerekmektedir. İspanya aile birleşimi vize başvurusuna verilmiş ret kararı için yazılan itiraz dilekçesinde başvuru sahibine ait kimlik bilgilerinin belirtilmesi ve imzalanması gerekmektedir.

İspanya aile birleşimi vize başvurusuna verilmiş ret kararına itiraz edilirken ilk başvuru evraklarının yeniden teslim edilmesine gerek yoktur ancak itiraz esnasında destekleyici belge sunmak gerekli olabilmektedir.

İspanya Aile Birleşimi Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, İspanya aile birleşimi vizesi alarak İspanya’ya giden yabancı uyruklu kişiler, vize geçerlilik süresi bittikten sonra oturum izni alabilmektedir.

İspanya aile birleşimi vizesi ile İspanya’ya giden kişilerin İspanya’ya varış tarihlerinden itibaren en geç 30 gün içerisinde polis departmanına başvuru yaparak İspanya oturum izni kartı alması gerekmektedir.

İspanya Aile Birleşimi Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İspanya aile birleşimi vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Çekya
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Güney Kıbrıs
 • Hırvatistan
 • İrlanda
 • İsveç
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Avrupa Birliği ülkelerinde Schengen aile vizesi sahiplerinin serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: