İspanya Vizesi için Davet Mektubu

İspanya Vize Davet Mektubu Yazımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya vizesi davet mektubu, bir İspanyol vatandaşının veya ülkede ikamet eden bir kişinin vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşı bir kişiyi en fazla 90 gün süre ile ülkeye davet ettiğini ve onun tüm sorumluluğunu üstlendiğini belirten bir belgedir ve vize İspanya ziyaret başvurusunun onay alması için oldukça önemlidir.

İspanya davet mektubu, İspanya vize başvuruları için talep edilen kriterlere uygun olarak vize başvuru sahibini davet eden kişi veya kurum tarafından düzenlenmiş olmalıdır.

Vizem.net, İspanya'da faaliyet gösteren bir kişi ya da kurumdan davetiye alan kişilere tüm İspanya vize türleri için başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

İspanya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Hangi İspanya Vize Türleri için Davetiye Gereklidir?

Davetiye gerekli olan İspanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
  • İspanya ticari vize
  • İspanya kültürel, sportif ve bilimsel etkinlik vizesi
  • İspanya kısa süreli eğitim vizesi

İspanya Transit Gemici Vizesi için Davetiye Gerekli Midir?

İspanya transit gemici vizesi için davetiye mektubu, standart vize evrakları arasında yer almamaktadır.

İspanya transit gemici vizesi başvurularında yalnızca yolcu gemisine garson olarak çalışmaya gi̇den kişilerin bağlı olduğu İspanya’da faaliyet gösteren şirket tarafından orijinal davetiye belgesi sunulması gerekir.

İspanya Aile Ziyaret Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İspanya vizesi için davet mektubu, vize başvuru sahibini İspanya’da davet eden kişinin İspanyol vatandaşı olması durumunda davet mektubunun İspanyolca olarak, aksi takdirde ise İngilizce olarak yazılması gerekir.

İspanya vize başvurusu için sunulacak olan davet mektubu içerisinde; hem başvuru sahibine hem de davet eden kişiye dair detaylı bilgiler, seyahat tarihleri, seyahat amacı, seyahat masraflarının karşılanma yoluna dair bilgiler, iletişim bilgileri, başvuru sahibinin meslek durumuna dair bilgiler ve seyahat planı gibi bilgilerin açıklanması gerekir.

İspanya vizesi başvuru sahibinin söz konusu seyahat için yeterli finansal birikimi olmadığı durumlarda, davet mektubu içerisinde kişinin sponsoruna ya da varsa aldığı burslara dair bilgilerin belirtilmesi gerekir. Davet mektubu ile birlikte; söz konusu seyahat için alınmış konaklama rezervasyon belgeleri veya başvuru sahibinin kendisini davet eden kişi ile beraber konaklayacağı durumlarda adres bilgisi ve davet eden kişiye ait pasaport, kimlik belgesi ya da oturum izni belgesi gibi belgelerin de ibraz edilmesi gerekir.

İspanya aile ziyareti vizesi başvuruları için davet mektubuna ek olarak carta de invitacion olarak da adlandırılan resmi polis davetiyesi belgesi de alınabilir.

Söz konusu seyahat tarihlerini kapsayıcı nitelikte düzenlenmiş resmi polis davetiyesi orijinali ve bir adet fotokopisinin İspanya aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri için sunulması gerekir.

İspanya Aile Ziyareti Vizesi için Resmi Polis Davetiyesi Nasıl Alınır?

İspanya aile ziyareti vizesi için resmi polis davetiyesi, vize başvuru sahibi adına davet mektubu alacak kişinin ikamet ettiği yerde görev yapan polis karakoluna müracaat edilmesi ve talebin bildirilmesi ile alınır.

Aile ziyareti amaçlı İspanya vizesi için resmi polis davetiyesi başvurusu, İspanyolca olarak elde ya da bilgisayarda doldurulabilir. Polis birimine yapılan başvuru sonucunda davet mektubu alınması halinde, vizeye başvuracak kişiye polis davetiyesinin orijinalinin gönderilmesi gerekir.

İspanya aile ziyareti vizesi için resmi polis davetiyesi almak için doldurulması gereken başvuru formuna ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

İspanya Aile Ziyareti Vizesi için Resmi Polis Davetiyesi Nasıl Alınır?
İspanya Aile Ziyareti Vizesi için Resmi Polis Davetiyesi Nasıl Alınır?

İspanya Ticari Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

İspanya iş vizesi için davet mektubu, vize başvuru sahibini ticari amaçlarla İspanya’ya davet eden kişi ya da kurum tarafından İngilizce ya da İspanyolca dillerinden birinde yazılır.

Ticari İspanya vizesi davet mektubunun ilgili İspanya dış temsilciliğine hitaben resmi ve yalın bir dil kullanılarak yazılması, kaşelenmesi ve imzalı bir biçimde ibraz edilmesi gerekir. İspanya iş vizesi için davet mektubu, vize başvuru sahibini davet eden kurumun antetli kağıdına yazılmalı ve mektup içerisinde kurumun açık adresine yer verilmelidir.

İspanya vizesi davet mektubu içerisinde; vize başvuru sahibine dair kişisel bilgiler, seyahat amacı, kişiyi davet eden kurum ile olan iş ilişkisine dair detaylar, davet eden kişiye dair bilgiler, öngörülen İspanya seyahat tarihleri, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair bilgiler ve kişinin seyahat süresince katılacağı iş temelli aktivitelere dair bilgilere yer verilmesi gerekir.

Ticari İspanya vizesi için ibraz edilen davetiye mektubunun son 1 ay içerisinde düzenlenmiş olması ve davet eden şirket seyahat masraflarını karşılasa bile başvuru sahibinin banka hesap dökümü belgesi ile beraber ibraz edilmesi gerekir.

İspanya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği

İspanya ticari vize davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

İspanya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği
İspanya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği

İspanya Kültürel Etkinlik Vizesi için Davetiye Nasıl Yazılır?

İspanya kültürel etkinlik vizesi için davetiye, vize başvuru sahibinin İspanya’ya davet eden şirket ya da kurum tarafından İspanyolca ya da İngilizce dillerinden birinde, kurumun antetli kağıdı üzerine yazılır.

Kültürel etkinlik katılımı amaçlı İspanya vizesi başvurularında ibraz edilecek olan davetiye belgesinde, davet eden kurumunun açık adresinin yer alması ve içerisinde; başvuru sahibinin tam adı, pasaport bilgileri ve İspanya seyahati için öngörülen tarihler gibi bilgilere yer verilmesi gerekir. İspanya kültürel etkinlik vizesi için davetiyenin güncel tarihli, kaşeli ve imzalı olması gerekir.

İspanya Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Gönderilir?

İspanya vizesi için davet mektubu, İspanya'da yanına gidilecek kişi veya ilgili kurum tarafından posta yolu ile İspanya vizesine başvuracak olan kişi adına Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan ilgili kuruma veya başvuru sahibine gönderilir.

İspanya vize başvurusu için davet mektubu mail çıktısı ya da ekran görüntüsü olarak kabul edilmemektedir.

İspanya Davet Mektubu İle Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

İspanya davet mektubu ile vize başvurusu, İspanya polisinden temin edilen davetiyenin mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, seyahat tarihinden en az 17 gün önce yapılmalıdır; seyahat tarihinden 17 günden kısa süre önce yapılan başvurular kabul edilmez. İzmir ve Antalya illerinden İspanya vize başvurusu yapacak kişiler için başvurunun seyahat tarihinden en az 19 gün önce yapılması zorunludur.

İspanya vizesi başvuru işlemleri, planlanan seyahat başlangıç tarihinden en erken 180 gün önce yapılabilmektedir.

İspanya'dan Davetiye İle Vize Almak Kolay Mıdır?

İspanya’dan davetiye ile vize almak gerekli evrakların eksizsiz hazırlandığı durumlarda kolaydır.

Davetiyenin bulunması vize onayını kesinleştirmez vizenin onaylanması için İspanya vize başvuru şartlarının tamamının karşılanması gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: