İspanya Transit Vize

İspanya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

İspanya transit vize, İspanya topraklarına girilmeden İspanya havaalanı üzerinden başka bir ülkeye transit olarak geçmeyi sağlayan kısa süreli vize çeşitlerindendir, 24 saat geçerliliği vardır.

İspanya transit vize ile seyahat edecek kişilerin gün içinde bağlantılı bir uçuşa sahip olması gerekmektedir. İspanya transit vize sahipleri İspanya vizesi almadan en fazla 24 saat konaklamak kaydıyla İspanya’dan başka bir ülkeye geçiş yapabilmektedirler.

İspanya Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

İspanya havaalanını kullanarak başka bir ülkeye seyahat ederken en fazla 12 saat İspanya havaalanında bulunulacaksa, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerindeki bir havaalanından uçuşa çıkıldıysa İspanya transit vizeye ihtiyaç yoktur, ancak 12 saatten fazla İspanya uluslararası alanında bulunulacaksa İspanya transit vize gerekli olmaktadır.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üye ülke vatandaşları ya da bu ülkelerde daimi ikametgah sahipleri, bu ülkelerin vatandaşı olan aile yakınına sahip kişilerin, bu ülkelere veya Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’ya ait herhangi bir vizeye sahip kişilerin İspanya’dan transit geçişlerinde İspanya transit vizeye ihtiyaçları yoktur. Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkesi olmamasından dolayı İspanya havalimanında Türk vatandaşlarına transit geçiş, İspanya havalimanında 12 saatten daha az süre kalınmadığı sürece İspanya transit vize ile sağlanmaktadır.

İspanya’dan transit olarak geçecek kişinin İspanya’da bagajı alması ya da tekrar check-in yaptırması gerekiyorsa ya da Schengen bölgesindeki ülkelerden en az ikisinden transit olarak geçmek gerekiyorsa ya da seyahat eden kişi açık bilet sahibiyse İspanya transit vizeye ihtiyaç duymaktadır.

İspanya Transit Denizci Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

İspanya transit denizci vizesi; nihai varış noktası İspanya dışındaki bir yer olan denizcilerin gidecekleri noktaya giderken İspanya limanına uğramaları gerektiği durumlarda en fazla 24 saat İspanya limanında konaklayarak transit olarak geçmelerini sağlayan İspanya kısa süreli vizelerdendir.

İspanya Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize İstiyor Mu?

İspanya aktarmalı uçuşlarda İspanya, Türk vatandaşlarından transit vize istemektedir. İspanya’dan transit olarak geçecek Türk vatandaşı; Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkeleri tarafından verilmiş geçerli bir oturma iznine sahip değilse; Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri veya Japonya’da geçerli herhangi bir vizeye sahip değilse; İspanya transit vize ile İspanya’dan transit olarak geçmelidir. Aynı zamanda transit olarak İspanya’dan geçecek Türk vatandaşı, Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke ya da İsviçre vatandaşının aile üyesine sahipse, İspanya’dan transit geçişlerde İspanya transit vizesine ihtiyaç duymamaktadır.

Schengen vizesi ya da Schengen üye ülkelerinden herhangi biri tarafından verilmiş daimi oturum izni sahibi Türk vatandaşları, İspanya’dan transit geçişlerde İspanya transit vizesine ihtiyaç duymamaktadır. İspanya’dan transit geçilmesi gereken durumlarda İspanya transit süre olan 12 saat aşılmayacaksa Türk vatandaşlarının İspanya transit vize alması gerekmemektedir.

Barcelona Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekli Mi?

Barcelona aktarmalı uçuşlarda, İspanya’dan transit olarak geçiş yapılacaksa 12 saate kadar Barcelona havaalanında kalmak için İspanya transit vize gerekli değilken 12 saatten fazla süre kalınmasını gerektiren durumlarda İspanya transit vizesine gerek duyulmaktadır. İspanya transit vizesi ile, İspanya dışındaki ülkelere bağlantılı uçuşa sahip kişiler Barcelona havaalanında en az 24 saat kalabilmektedir ve nihai varış noktasına ulaşabilmek için tekrar uçmalıdır.

İspanya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya transit vize başvuru formu: İspanya transit vize başvuru formu tamamen doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmasına dikkat edilmelidir. İspanya transit vize başvuru formunun iki adet nüshası alınmalı imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Mevcut pasaport seyahat dönüşünden en az 2 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Fotoğraf: Schengen vize fotoğraf kriterlerine uygun şekilde çekilmiş, son 6 aya ait 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Nihai varış noktası için geçerli vize: Seyahatin son varış noktasına giriş için geçerli vize ya da seyahat belgesi ve nüshası gerekmektedir.
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları: İspanya’dan transit geçebilmek için bağlantılı uçuşlara sahip olunmalıdır.
 • Seyahat amacını belirten ön yazı: Nihai varış noktasına neden seyahat edildiği, İspanya’dan transit olarak neden geçilmesi gerektiğini ve İspanya’yı tercih etme nedenlerini içeren bir niyet mektubu niteliğinde olmalıdır.
 • İşveren tarafından yazılmış ön yazı: Profesyonel bir amaç için seyahat ediliyorsa işveren tarafından yazılmış bir ön yazı, İspanya’dan neden transit olarak geçildiğini açıklamalıdır.
 • İspanya transit vize başvuru sahibinin yurt dışındaki aile üyelerinin listesi: Vize merkezi tarafından talep edildiği durumlarda İspanya transit vize başvuru sahibinin kendi yaşadığı ülke dışındaki ülkelerde yaşayan aile üyelerinin bir listesi eklenebilmektedir.

İspanya Havaalanı Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

İspanya transit vize alabilmek için, transit vize başvurusunu destekleyebilecek belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. İspanya transit vize için destekleyici belgeler İspanya’dan transit olarak geçileceğini ve belirtilen süreden fazla İspanya’da kalınmayacağını ispatlamak için kullanılmaktadır.

İspanya havaalanı transit vize için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’dan gidilecek ülkenin vizesi: İspanya’dan transit olarak geçilerek gidilecek ülkenin vizesi ek belge olarak sunulabilmektedir.
 • Eski pasaport kopyaları: Geçmiş pasaportlarının kopyası destekleyici belgeler arasında bulunmalıdır.
 • İspanya konsolosluğuna hitaben yazılmış İspanya transit vize talep dilekçesi: İspanya transit vize talep dilekçesinde seyahatin amacı, neden İspanya’dan geçmek gerektiği, transit vizeye sahip olmak için gerekli koşullara uygunluk gösterildiği dilekçede belirtilmelidir.

İspanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya transit vize başvurusunda öncelikle en yakın konsolosluk seçilmelidir. İspanya transit vizesine başvuracak kişi, konsolosluklar veya aracı kurumlar aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilmektedir. Bir sonraki adımda İspanya transit vize başvuru formu doldurulmalıdır. İspanya transit vize başvuru formu tamamen doğru bir şekilde doldurulmalıdır ve başvuru formunda verilen bilgilerle diğer belgelerdeki bilgilerin uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. İspanya transit vize başvuru formu doldurulduktan sonra imzalanmalı ve iki adet nüshası alınmalıdır. Daha sonra İspanya transit vize için gerekli evraklar toplanmalıdır.

İspanya transit vize için gerekli evraklar; fotoğraf, pasaport, vize, uçak bileti, ve seyahat ön yazısını içermelidir. Tüm evraklar elde edildikten sonra İspanya transit vize randevusu alınmalıdır. Randevu gününde belge teslimi yapılmalı ve gerekli durumlarda biyometrik bilgiler verilmelidir. Belge teslimi yapıldıktan sonra vize başvuru işlemi sonuçlanmaktadır ve başvuru adayı işlem sonucunu beklemelidir.

İspanya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

İspanya transit vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İŞLEMLERÜCRETLER
İspanya transit vize harcı97 USD
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti25 EUR
Toplam97 USD + 90 EUR

İspanya transit vize, Schengen bölgesinde transit olarak geçiş sağlayabilmektedir. Schengen bölgesinde seyahat planlanıyorsa Schengen vize ücreti incelenmelidir.

İspanya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İspanya transit vize başvurusu, İspanya transit vize başvurusunun yapıldığı konsolosluk tarafından 15 gün içerisinde kararlaştırılmaktadır ve İspanya transit vize işlem süresi 3 iş günü ile 3 hafta arasında değişiklik göstermektedir. İspanya transit vize başvurusunun yapıldığı konsolosluğa bağlı olarak işlem süresi gerekli görülen durumlarda bir süre daha uzayabilmektedir.

İspanya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

İspanya transit vize ile İspanya havaalanındaki uluslararası topraklarda 24 saati geçmemek kaydıyla kalınması ve ardından kişinin bağlantılı bir uçuşla İspanya’dan ayrılması gerekmektedir. İspanya transit vize ile İspanya havaalanlarından ayrılmak ve herhangi bir turistik veya ticari faaliyet gerçekleştirmek mümkün değildir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: