İspanya İş İlanları

İspanya İş İlanları ve İş İmkanları

İspanya’da büyük şirketlerde çalışmak için yabancı dil aranmaktadır ancak bazı orta segment şirketlerde yabancı dil aranmamaktadır. İspanya iş ilanları teknoloji, otomotiv, eczacılık, kimya, gıda, mühendislik, ekonomi ve turizm sektörlerinde oldukça fazladır.

İspanya’da iş bulmak için iş bulma sitelerine veya işe alım ajanslarına başvurmak gerekmektedir. İspanya’da kamu istihdam büroları iş arayanlara yardımcı olmaktadır. İspanya’da freelance olarak çalışmak mümkündür.

İspanya’da haftalık çalışma saati ortalama 40 saattir. İspanya’da mesai saatlerine kalmak çalışanın ve işverenin anlaşmasıyla olmaktadır. İspanya’da çalışma saatleri gündüz 08.30- 09.00’dan akşam 16.30- 17.00’ye kadar sürmektedir. İspanya’da işverenlerin çalışanlarına sağlıklı ve güvenli çalışma imkanları sunma zorunluluğu vardır.

İspanya’da İş İmkanları Nasıldır?

İspanya’da iş kanunları kapsamlı ve işçiyi korumaya yöneliktir. İspanya’da çalışanların güvenli ve sağlıklı bir iş ortamında çalışma hakları vardır. İspanya’da çalışmak için işveren ve çalışan arasında geçici veya kalıcı iş sözleşmesi imzalanması gerekmektedir. İspanya’da çalışanların istekleri dışında haftada 40, günde 9 saatten fazla çalışmaları yasaktır. İspanya’da çalışanların yılda en az 22 günlük ücretli izin hakları bulunmaktadır. İspanya, 2018 yılı Eurostat verilerine göre genel refah seviyesinde %23.1 oran ile Avrupa’da 11. sırada yer almaktadır.

İspanya İş Olanakları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

İspanya’da iş olanakları en çok finans, teknoloji, mekanik mühendislik, endüstriyel mühendisliği, pratisyen hekim, turizm ve teknik bilgi gerektiren çalışma alanları gibi sektörlerde bulunmaktadır.

İspanya İş Bulma Siteleri Hangileridir?

İspanya iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • https://graduateland.com (mezun)
 • https://www.iagora.com (mezun)
 • https://www.primerempleo.com (mezun)
 • http://bolsadetrabajo.com (yerel)
 • https://www.expansion.com (yerel)
 • https://www.infoempleo.com (yerel)
 • https://www.infojobs.net (yerel)
 • https://www.oficinaempleo.com (yerel)
 • http://gestiondecuenta.com (yerel)
 • https://www.monster.es (yerel)
 • https://www.buscojobs.com (yerel)
 • https://es.indeed.com (yerel)
 • https://www.expatica.com (İngilizce)
 • https://jobs.theguardian.com (İngilizce)
 • https://www.thelocal.es (İngilizce)
 • https://www.thinkspain.com (İngilizce)
 • http://www.ambientjobs.com (profesyonel)
 • http://www.approachpeople.com (profesyonel)
 • http://www.talentsearchpeople.com(profesyonel)
 • https://www.tecnoempleo.com (profesyonel)
 • https://spain.xpatjobs.com (profesyonel)

Litvanya’da iş arama ilanları İspanyolca ve İngilizce olarak ayrılmaktadır. İspanya’da mezun olanlar için iş ilanları bulunmaktadır. Barcelona iş ilanları online olarak verilmektedir.

İspanya Türkçe İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İspanya’da Türkçe iş ilanı yayınlayan website bulunmamaktadır ancak iş ilanları sitelerinde Türkçe bilen çalışan aranabilmektedir.

İspanya’da Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Dünya Bankası verilerine göre İspanya’da kişi başı milli gelir 2017 yılında önceki yıla oranla %6.21 yükselerek 28,170 USD, 2018 yılında önceki yıla oranla %7.88 yükselerek 30,389 USD olmuştur. İspanya’da kişi başı milli gelir 2019 yılında önceki yıla oranla %2.71 azalarak 29,565 USD, 2020 yılında önceki yıla oranla %8.48 azalarak 27,057 USD olmuştur.

İspanya’da İşsizlik Oranları Nedir?

Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre İspanya’da işsizlik oranları 2017 yılında %2.42 azalarak %17.22, 2018 yılında %1.96 azalarak %15.26, 2019 yılında %1.16 azalarak %14.10 olmuştur. 2020 yılında İspanya’da işsizlik oranları önceki yıla oranla %1.57 artarak %15.67 olmuştur.

İspanya’da İşçi Hakları Nasıldır?

İspanya’da işçi hakları İşçi Kanunu ile korunmaktadır. İspanya’da ayrımcılık veya taciz gibi davranışlara maruz kalan mobbing mağduru çalışanlar temel işçi hakları koruması altındadır. İspanya’da çalışma saatleri haftada 40 saati geçmemektedir.

İspanya’da çalışanların en az 22 gün ücretli izin kullanma hakları bulunmaktadır. Ücretli izin dışında İspanya’da 11 resmi tatil günü vardır. İspanya’da işçilere özel izin evlilik, ölüm, kaza veya ağır hastalık, ev taşıma, emzirme, kamusal yükümlülük ve doğum gibi durumlarda verilmektedir.

İspanya’da işverenler çalışanlarına İspanya Sosyal Sigorta hizmetini sağlamak zorundadır. İspanya Sosyal Sigorta hizmeti vatandaşlara sağlık hizmetlerine tam erişim sağlamak için verilmektedir. İspanya’da her çalışanın güvenli ve sağlıklı bir iş ortamında çalışma hakkı bulunmaktadır.

İspanya Asgari Ücret Nedir?

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine İspanya asgari ücret 2021 yılında 965 Euro’dur.

Yıllara göre İspanya asgari ücret aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

YılAsgari ücret miktarı
2015648.6 Euro
2016655.2 Euro
2017707.7 Euro
2018735.9 Euro
2019900 Euro
2020950 Euro
2021965 Euro

İspanya’da çalışanlar asgari ücret altında maaşla çalışmamaktadır. İspanya asgari ücret şehir merkezleri dışındaki yerlerde yaşam masrafları için uygun gelmektedir.

İspanya’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

İspanya’da iş bulmak için gerekli mesleki yeterliliğe ve dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir. İspanya’da şirketler genelde yabancı dil yeterliliği aramaktadır ancak İspanya’da yabancı dil gerektirmeyen işler de bulunmaktadır.

İspanya’da kısa veya uzun dönem çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların İspanya çalışma vizesi alması gerekmektedir. İspanya çalışma vizesi almak için bir şirketten kabul mektubu alınması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlarının İspanya’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşları İspanya’da İşçi Kanunu kapsamında korunmaktadır. İspanya’da işveren ve çalışan arasında geçici veya kalıcı sözleşme imzalanmak durumundadır.

İspanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının çalışma izni alması gerekmektedir. İspanya’da çalışma izni almak isteyen Türk vatandaşlarının İspanya’da bir iş kurumuyla anlaşmaya varması gerekmektedir.

İspanya’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

İspanya göç kanunu gereğince İspanya’da çalışanlar için eş oturma izni almak için İspanya vatandaşının veya İspanya’da oturum izni olan bir vatandaşın eşi olmak gerekmektedir. Gerekli belgeler toplandıktan sonra İspanya eş vizesi için konsolosluğu başvuru yapılmaktadır. Eş durumunu kanıtlayan yabancı uyruklu vatandaş İspanya’ya gittikten sonra kalıcı oturum izni için başvuru yapabilmektedir.

İspanya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

İspanya göç kanunu uyarınca İspanya’da yüksek lisans yapan AB üyesi olmayan ülke vatandaşları yarı zamanlı çalışabilmektedir. İspanya’da yüksek lisans yaparken çalışmak için çalışma izni gerekmektedir.

İspanya’da uluslararası öğrenciler için akademik takvim dışındaki zaman zarfında en fazla 3 ay tam zamanlı çalışma izni bulunmaktadır. İspanya’da üniversite okumak için öğrenci vizesi almak gerekmektedir.

İspanya’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

İspanya’daki en yaygın iş ilanları perakende satış, İngilizce eğitimi, otomotiv, kimya, gıda sektörü, sağlık sektörü, inşaat, turizm sektörü, gemi inşaatçılığı, mühendislik, tekstil ve konfeksiyon kollarında olmaktadır.

İspanya’da Türk İş İlanları Nelerdir?

İspanya’ya Türkiye’den çalışmak için göç edenler en çok temizlik çalışanı, garson, kasiyer, inşaat çalışanı, fabrika personeli, tercüman, satış danışmanı ve tekstil çalışanı olarak istihdam edilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: