İspanya Aile Ziyareti Vizesi

İspanya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

İspanya aile ziyareti vizesi kısa süreli vize tipi olmakla birlikte, yabancı ülke vatandaşının İspanya’yı ziyaret etmesi için verilen vize türüdür.

İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesine sahip olan kişi; aile akraba ve arkadaş ziyareti için İspanya’ya seyahat hakkına sahiptir.

İspanya vize başvurusu yapabilmek için İspanya’daki kişiden davet mektubu alınmalı ve diğer gerekli belgeler ile birlikte aracı kurum veya akredite acentelere başvurulmalıdır.

İspanya Ziyaret Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya ziyaret vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve İspanya seyahatinden dönüşte en az 105 gün daha geçerli ve en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • İspanya ziyaret vizesi başvuru formu: BLS web sayfasından indirilmiş ve başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş başvuru formu olmalıdır. 18 yaş altındaki başvuru sahiplerinin formları hem anne, hem de baba tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Seyahat bilgileri: Uçuş rezervasyonları, planlanan ulaşım aracına dair diğer kanıtlar, ya da seyahat programına dair kanıt içeren bilgiler olmalıdır.
 • Davetiye: İlk kez İspanya’ya gidecekler için zorunlu olan ve davet tarihinin seyahat tarihlerini kapsaması gereken davetiye olmalıdır.
 • İspanya seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro olan herhangi bir tıbbi acil durumu kapsayan sağlık sigortası bulundurulması gerekmektedir.
 • Dilekçe mektubu: Kişinin seyahat amacını belirten İngilizce veya İspanyolca dilinde yazılmış niyet dilekçesi olmalıdır.
 • İşveren mektubu: İşveren tarafından yazılmış, hangi konsolosluğa hitaben yazıldığı belirtilmiş; çalışanın adını, pasaport numarasını, işe başlama tarihini ve şirketteki görev bilgilerini içeren, izin tarihlerini, ücretli ya da ücretsiz izin olup olmadığını belirten, işverenin iletişim bilgilerinin ve mevkiinin yazıldığı izin belgesi olmalıdır. İngilizce veya İspanyolca olmalıdır.
 • İşe giriş belgesi: Barkodlu olması gereken SGK belgesi olmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Kaşeli ve ıslak imzalı son 3 aya ait maaş bordrosu bulunmalıdır.
 • Faaliyet belgesi: Orjinal veya elektronik imzalı son bir ay içinde alınan işyerinin bağlı olduğu yerleri gösteren faaliyet belgeleri olmalıdır.

İspanya Vizesi Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

İspanya vizesi davetiye mektubu İspanya’da yaşayan birisinin konsolosluğa yazarak vize almak isteyen kişinin kendisini görmeye gelmesi için davet edildiğini anlatan mektup türüdür. İspanya vizesi davet mektubunun en üst köşesinde tarih ve yer bilgileri bulunmalıdır. İspanya Konsolosluğuna yazılan davet mektubunda pasaport sahibinin adı soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası, ziyaret amacı, İspanya’da ne kadar kalınacağı bilgilerinin mutlaka olması gerekmektedir. İspanya davetiye mektubu örneği vize başvurusu sırasında diğer belgeler ile birlikte teslim edilmelidir. İspanya davetiye mektubunun arkadaş, aile bireyi veya akraba tarafından olması gerekmektedir.

Davetiye ile İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

Davetiye ile İspanya vizesi almak için adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya davetiye mektubu eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmalıdır.
 • İspanya davetiye mektubu ve diğer vize belgeleri davet edilen tarafından İspanya Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğe gönderilmelidir.
 • İspanya davetiye mektubu davet eden kişi tarafından kontrol edilmeli ve sonrasında davetliye gönderilmelidir.
 • İspanya davetiye mektubu davetliye ulaştıktan sonra vize başvurusu yapan davetli tarafından başvuru merkezinden bir randevu alınmalıdır.
 • İspanya vizesi için randevu günü diğer destekleyici belgeler ile davetiye mektubu başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İspanya Akraba Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İspanya aile ziyareti vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İspanya ziyareti vize harcı97 USD
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam97 USD + 95 EUR

İspanya Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İspanya ziyaret vizesi için istenilen belgeler eksiksiz teslim edildiği takdirde vize başvuruları ortalama 5 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

İspanya ziyareti vizesi için bazı durumlarda işlem belirtilen süreden daha uzun sürebilmektedir. Vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde ve konsolosluğun kapalı olduğu resmi tatil gibi durumlarda karar süresi daha uzun sürebilmektedir. İspanya ziyareti vize başvurusu için istisnai durumlar göz önünde bulundurularak başvuru yapılmalıdır.

İspanya Ziyaret Vizesi Almak Kolay Mı?

Evet, İspanya ziyaret vizesi almak doğru şekilde başvuru yapıldığında oldukça kolaydır. İspanya ziyaret vizesi koşullarını sağlayan kişiler, gerekli evrakları ve dokümanları eksiksiz bir biçimde hazırladıkları takdirde herhangi bir sorun yaşamadan kolayca İspanya ziyaret vizesi alabilmektedirler.

İspanya Akraba Arkadaş ve Aile Ziyareti Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya aile akraba arkadaş vizesi için başvurular BLS International vize başvuru merkezine veya akredite acentelere yapılabilmektedir.

Vizem.net 2017-2020 yılları arasında Schengen ülkeleri ziyaret vize başvurularında %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: