İspanya Ticari Vize

İspanya Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

İspanya ticari vizesi İspanya Cumhuriyeti’ne ticari faaliyetler için gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

İspanya ticari vizesi, kısa süreli Schengen vizesidir. İspanya ticari vizesi ile, İspanya’da maksimum 90 gün kalınabilmektedir.

İspanya’ya yapılacak her türlü ticari faaliyet gezisi ile İspanya’da toplantı veya fuara katılmak amacıyla yapılacak seyahatler için İspanya ticari vize alınması gerekmektedir.

İspanya Ticari Vize Şartları Nelerdir?

İspanya ticari vize başvurusu için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya ticari vize başvurusu yapmak için, İspanya’daki bir firma tarafından, fuar, toplantı ya da iş organizasyonu için davetiye alınması gerekmektedir.
 • İspanya ticari vize başvurusunun, seyahat tarihinden en az 7 iş günü en fazla 180 iş günü öncesinde yapılması gerekmektedir.
 • İspanya Başkonsolosluğu tarafından istenen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.
 • İspanya Başkonsolosluğu tarafından istenen tüm belgelerin A4 boyutunda olması gerekmektedir.
 • İspanya ticari vize başvuru ücretinin nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

İspanya Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya fuar vizesi başvurusunun nasıl yapılacağı aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya fuar vizesi için, ticari Schengen vize başvuru formu İspanya’nın eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • İspanya Başkonsolosluğu tarafından, İspanya ticari vizesi için istenen evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir.
 • İspanyol bir firma tarafından, İspanya’da katılınacak fuara ilişkin davetiye temin edilmesi gerekmektedir.
 • İspanya’da katılınacak fuara ait giriş veya katılım belgesinin temin edilmesi gerekmektedir.
 • İspanya fuar vizesi için gerekli olan belgeler temin edildikten sonra, İspanya vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir.
 • İspanya vize başvuru merkezinden alınan randevu gün ve saatinde, İspanya fuar için vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

İspanya Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

İspanya ticari vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vizenin basılabilmesi için karşılıklı en az 2 sayfası boş olan, 10 yıldan eski olmayan, seyahat tarihinin bitiminden itibaren 105 gün daha geçerli olan, hasarsız pasaport olması gerekmektedir. Varsa eski pasaportun ve son 3 sene içerisinde alınan Schengen vizelerinin fotokopisi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta beyaz arka planlı, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İspanya ticari vizesi başvuru formu: Vize başvuru formunun, BLS web sitesinden indirilmesi, okunaklı bir yazı ile doldurulması ve son sayfasının vizeye başvuru yapan kişi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: İspanya seyahat bilgilerinin ve vizeye başvuran kişinin isminin yazılı olduğu, İspanya seyahatinin gidiş- dönüş bilgilerini içeren, uçak/ tren/ otobüs biletlerinin sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: İspanya’daki seyahat süresinin tamamını kapsayan, üzerinde konaklanacak olan yerin isminin, adresinin ve vizeye başvuran kişinin isminin yazılı olduğu onaylı konaklama rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: İspanya’daki tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası detaylarını içeren, antetli kağıda basılmış, kaşeli ve imzalı sigorta poliçesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Niyet dilekçesi: Vizeye başvuran kişinin, İspanya’ya seyahat amacını açıklayan, İngilizce veya İspanyolca dillerinden birinde niyet dilekçesi yazılması gerekmektedir.
 • Davetiye: İspanya’daki şirket tarafından, üzerine seyahat tarihlerinin ve vizeye başvuran kişinin isimlerinin ve şirket adresinin İspanyolca ya da İngilizce olarak, başvuru tarihinden en fazla bir ay önce antetli kağıda yazılmış ve İspanya’daki şirket tarafından yollanmış olan kaşeli ve imzalı davetiyenin temin edilmesi gerekmektedir.
 • İşveren mektubu: İşveren mektubunun, İngilizce veya İspanyolca olarak iş yerinin antetli kağıdına bilgisayar ortamında yazılması ve seyahat tarihlerini, uçak ve otel rezervasyon bilgilerini içermesi gerekmektedir.
 • Organizasyon giriş belgesi: İspanya’da fuar ya da kurumsal bir iş organizasyonuna katılıncaksa, katılıma dair giriş veya katılım belgesinin temin edilmesi gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi: SGK işe giriş belgesinin barkodlu olması gerekmektedir.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü: Belgenin E-devletten alınması ve barkodlu olması gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Maaş bordrolarının son 3 aya ait olması, kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: İş yerinin sanayi, ticaret ya da mesleki odalara bağlı olduğunu kanıtlayan, son bir ay içerisinde alınmış belgenin sunulması gerekmektedir. Faaliyet belgesinin orjinali ya da elektronik imzalı halinin sunulması gerekmektedir.
 • Resmi gazete: İş yerinin isminin olduğu resmi gazetenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İmza sirküsü: İş yeri adının geçtiği ilk sayfa ve iş yeri evraklarını imzalayan kişinin imzalarını içeren imza sirkülerinin sunulması gerekmektedir.
 • Vergi levhası: Vergi levhasının barkodlu ve güncel olması gerekmektedir.
 • Banka hesabı: Son 3 aylık hesap hareketlerini içeren ve son 7 gün içerisinde alınmış, antetli kağıda basılmış, imzalı ve kaşeli, Türk bankalarından alınmış ve içerisinde seyahat masraflarını karşılayacak yeterli bakiyesi olan hesap dökümünün temin edilmesi gerekmektedir.
 • İkametgah: Muhtardan ya da E-devletten alınmış, barkodlu ve orijinal belgenin temin edilmesi gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devletten ya da nüfus müdürlüğünden alınmış, tüm aileyi kapsayan orijinal belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru ücreti: Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuzun ibraz edilmesi gerekmektedir.

İspanya Ticari Vize Dilekçe Örneği İngilizce Nasıl Yazılır?

İspanya ticari vize başvurusunda bulunabilmek için, İspanya ticari vize dilekçesinin yazılması gerekmektedir.

İspanya Başkonsolosluğu’na hitaben yazılması gereken İspanya ticari vize dilekçesi, vizeye başvuran kişinin, kişisel bilgilerini, ziyaret amacını ve seyahat detaylarının bilgilerini içermektedir.

İspanya ticari vize İngilizce niyet dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

İspanya Ticari Vize Niyet Dilekçesi
İspanya Ticari Vize Niyet Dilekçesi

İspanya Ticari Vize Nasıl Alınır?

İspanya Başkonsolosluğu tarafından istenen evraklar eksiksiz olarak temin edildikten sonra, vize başvuru merkezinden randevu alınarak ve randevu gün ve saatinde vize başvurusunu gerçekleştirerek İspanya ticari vize başvuru işlemleri tamamlanır. İspanya ticari vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, İspanya Başkonsolosluğu tarafından duyurulan vize başvuru sonucunun beklenmesi gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İspanya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

İspanya ticari vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İspanya ticari vize harcı97 USD
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam97 USD + 105 EUR

İspanya Ticari Vize En Fazla Kaç Yıllık Alınır?

İspanya ticari vizesi, kısa dönem Schengen vizesi türüdür. İspanya ticari vizesi, vize sahibi kişiye, İspanya’da ve diğer Schengen ülkelerinde maksimum 90 gün serbest dolaşım hakkı tanımaktadır.

İspanya ticari vizesi en fazla 5 yıllık alınabilir ancak 180 günlük periyotlar içinde maksimum 90 gün kalınabilmektedir.

İspanya Ticari Vizesi Nereden Alınır?

İspanya ticari vizesi alabilmek için, İspanya ticari vize başvuru evrakları eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra, aracı kurum ve akredite acenteler aracılığı ile İspanya ticari vizesi başvurusu yapılmaktadır.

İspanya Konsolosluğu, İspanya ticari vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. BLS İspanya üzerinden randevu oluşturularak, İspanya ticari vize başvurusu yapılmaktadır.

İspanya Ticaret Vizesi ile İspanya’da Şirket Kurulabilir Mi?

İspanya ticaret vizesi, İspanya ticaret vizesi sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, yabancı olarak İspanya’da şirket kurma hakkı vermemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ile İspanya Krallığı arasında yapılan ticaret anlaşması gereğince Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya’da şirket kurabilmektedirler. İspanya Krallığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İspanya’da şirket kurmak için, vergi kimlik numarası, sermaye yatırıldığına dair makbuz gibi ek evraklar istemektedir.

İspanya’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

T.C vatandaşları, İspanya’da şirket kurarak, İspanya’da oturum izni alabilmektedir. Vergi borcu olmayan ve zarar etmeyen şirket sahipleri, İspanya’da 10 yılı tamamladıktan sonra, İspanyol vatandaşı olma hakkı elde etmektedirler.

İspanya’da şirket kuran ve oturum izni olan kişilerin çocukları İspanya’da eğitim alabilmekte ve ailelerini İspanya’ya getirebilmektedirler.

İspanya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İspanya ticari vize başvuruları, İspanya Konsolosluğu tarafından 7 ile 15 gün içerisinde onaylanmaktadır.

Resmi tatil günlerinde, vize başvurularının yoğun olduğu günlerde veya İspanya Konsolosluğu’nun ek belge talep etmesi halinde, İspanya ticari vize başvurularının sonuçlanması uzayabilmektedir. Aracı kurum ya da akredite acenteleri, Schengen vizesi hızlandırma hizmeti vermemektedir.

İspanya Ticari Ataşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

İspanya Ankara Ticari Ataşeliği Ankara’da; Prof. Aziz Sancar 8 06680 Çankaya adresinde, İstanbul’da; Karanfil Aralığı Sokağı, No: 16 1. Levent 34330 Beşiktaş adresinde bulunmaktadır.

İspanya Ankara Ticari Ataşeliği telefon numaraları; +90 312 438 03 92, +90 312 440 21 69, +90 312 440 17 96, İspanya İstanbul Ticari Ateşeliği telefon numarası, +90 212 296 61 61 şeklindedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: