İsviçre Cenevre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsviçre Cenevre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cenevre, İsviçre’nin nüfusu bakımından Zürih’ten sonra gelen ikinci büyük şehri ve İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesi olan Romandie bölgesinin en kalabalık şehridir. Cenevre, İsviçre’de bulunan 26 kantondan biri olan Cenevre Kantonu’nun başkentidir. Cenevre Kantonu Cenevre dahil olmak üzere 45 şehirden oluşmaktadır. Cenevre 203,856 kişi ile Cenevre Kantonu’nda yer alan nüfusu en yoğun şehirdir.

Cenevre Nerededir?

Cenevre şehrinin coğrafi konumu 46’12’ kuzey, 6’09’ doğuda olup, şehir Cenevre Gölü’nün güneybatı ucunda ve Rhone Nehri’nin aktığı yerde bulunmaktadır. Cenevre Alp Dağları içerisinde yer alan ve her biri Jura sıradağlarına ait üç dağ ile çevrilmiştir. Cenevre’nin kuzeybatısında Jura, güneyinde Vyache ve güneydoğusunda Saleve Dağları uzanmaktadır.

Cenevre harita görseli aşağıda verilmiştir.

Cenevre Haritası Görseli
Cenevre Haritası Görseli

Cenevre'nin Yüzölçümü Nedir?

Cenevre’nin yüzölçümü 15.93 kilometrekaredir. Cenevre yüzölçümü bakımından İsviçre’nin en büyük ikinci şehri olarak bilinmektedir.

Cenevre'nin Nüfusu Ne Kadardır?

Cenevre’nin nüfusu 203,856 kişiden oluşmaktadır. Cenevre nüfus bakımından İsviçre’nin en kalabalık ikinci şehridir.

Cenevre'nin İklimi Nasıldır?

Cenevre’nin iklimi ılıman iklim ya da okyanus iklimi olarak bilinmektedir. Cenevre’de kışlar serin, geceleri hafif buzlanmalarla ve gündüzleri çözülmelerle geçmektedir; yazlar nispeten sıcaktır. Cenevre’de sonbahar diğer mevsimlere göre daha nemli geçmektedir ve sene içerisinde ortalama miktarda yağış almaktadır.

2000- 2009 yılları arasındaki verilere göre Cenevre yıllık sıcaklık ortalaması 11 derecedir. Cenevre’de kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık 2015 yılının temmuz ayında 39.7 olarak ve en düşük sıcaklık 1956 yılının şubat ayında eksi 20 derece olarak kaydedilmiştir.

Cenevre'de Toplum Yapısı Nasıldır?

Cenevre’de toplum yapısı, İsviçre nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan bir kesimin göçmen ve yabancı uyruklu kişiler olması sebebiyle, çeşitli dillerin konuşulduğu, birden fazla din inancının yaşandığı ve farklı etnik kökenlerden oluşan bir yapıdır. Cenevre’de en çok konuşulan ve aynı zamanda Cenevre’nin resmi dili olarak bilinen dil Fransızcadır; Fransızcadan sonra en yaygın dil İngilizcedir. Cenevre nüfusunun %72.3’ü Fransızca, %4.4’ü İngilizce, %4.1’i İspanyolca, %4’ü Almanca konuşurken Cenevre’de 113 kişi Romanşça konuşmaktadır.

Cenevre ağırlıklı olarak Katolik Kilisesi’ne bağlı olan bir nüfusa sahiptir. Cenevre nüfusunun %37.4’ü Katolik, %23.20’si herhangi bir kiliseye bağlı olmayan ya da ateist, %13.5’i Kalvinist, % 4.89’u Müslüman, %2.22’si Ortodoks, %1.49’u Yahudi ve geri kalanı Hindu ya da Budist olarak bilinmektedir.

Cenevre Parlamentosu’nda 2020 yılında yapılan seçim sonucunda parlamentoda üyeleri bulunan partiler, 19 üye ile Sosyal Demokrat Parti, 18 üye ile Yeşil Parti, 14 üye ile FDP Liberaller Partisi, 8 üye ile Hristiyan Demokratik Halk Partisi, 7 üye ile Cenevre Halkın Hareketi Partisi, 7 üye ile Ensemble a Gauche Partisi ve 6 üye ile İsviçre Halk Partisi’dir.

Cenevre'de Yaşayan Etnik Gruplar Hangileridir?

Cenevre’de yaşayan nüfusun %60.83’ünü İsviçreliler, %39.2’sini yabancı uyruklu kişiler oluşturmaktadır. Cenevre’de yaşayan Avrupa kökenli etnik grupların %7.4’ü Portekiz, %5.5’i Fransız, %4.85’i İtalyan ve %2.95’i İspanyoldur. Avrupa kökenli olmayan en büyük gruplar, Amerika, Rusya, Kosova, Türkiye, eski Yugoslavya, Hindistan ve Fas vatandaşlarından oluşmaktadır.

Cenevre'de Konuşulan Diller Nelerdir?

Cenevre’de konuşulan diller, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşçadır. Cenevre şehrinde ağırlıklı olarak konuşulan dil şehrin resmi dili olan Fransızcadır.

Cenevre'de İnanılan Dinler Hangileridir?

Cenevre’de inanılan dinler aşağıda listelenmiştir.

 • Hristiyanlık
 • Ateizm
 • İslamiyet
 • Yahudilik
 • Hinduizm
 • Budizm

İsviçre Cenevre'de Yaşam Şartları Nasıldır?

İsviçre Cenevre’de yaşam şartları güvenlik, sağlık hizmetleri ve çevresel faktörler göz önünde bulundurulduğunda yüksek kalitede seyretmektedir. Cenevre yaşam masrafları bakımından oldukça pahalı bir ülkedir ve konut piyasası başta olmak üzere ortalama yaşam giderleri diğer şehirlere kıyasla daha yüksektir.

Cenevre güvenlik açısından diğer büyük şehirlerle kıyaslandığında iyi bir konuma sahiptir. İsviçre yaşam standartları bakımından yüksek bir kaliteye sahip olması sebebiyle Cenevre silahlı çatışmaların ve bunlardan kaynaklı ölüm sayılarının en az olduğu şehirlerden biridir.

Cenevre özellikle lise dönemindeki öğrencilere yüksek kalitede bir eğitim sunmaktadır. Cenevre’de eğitim gören öğrencilerin büyük çoğunluğu matematik, bilim ve sözel içerikli derslerde başarılıdır ve yapılan anketlerde öğrencilerin %86’sı okulda mutlu olduğunu belirtmektedir.

Cenevre’de maaşlar oldukça iyi bir seviyededir; diğer şehirlerde verilen maaşlar arasında en yüksek miktarı Cenevre vermektedir. Cenevre’de maaşı en yüksek olan meslek sıralamasında dişçilik birinci sırada yer almaktadır. Cenevre’de bulunan dişçiler yıllık ortalama 202,914 Dolar kazanmaktadır.

Cenevre Çalışma Şartları Nasıldır?

Cenevre çalışma şartları bakımından düzen ve disiplinin hakim olduğu bir yapıya sahiptir. Cenevre çalışma hayatında hiyerarşi önemli bir yere sahiptir ve çalışanlar rütbe ya da eğitim durumuna bağlı olarak saygı görmektedir. Fransızca bilmek şart değildir ancak Fransızca bilmek, Cenevre iş hayatında avantaj sağlamaktadır.

Cenevre’de haftalık çalışma saatleri sektöre bağlı olarak en fazla 45- 50 saattir. Cenevre’de çalışma saatleri genellikle gündüzleri sabah 6- 8’den akşam 5’e kadar sürmektedir. Cenevre’de çalışanlar haftada 1 gün olmak üzere pazar günleri izin hakkına sahip olmaktadır.

Cenevre'de İş Fırsatları Nasıldır?

Cenevre’de iş fırsatları ekonomi, bankacılık, finans ve uluslararası ticaret, turizm ve otelcilik gibi çeşitli alanlarda yoğunlaşmaktadır. Cenevre’de birçok büyük firmanın bulunması sebebiyle iş olanağı oldukça fazladır. Cenevre’de bulunan büyük firmaların başında DHL, Cargill, Ernst and Young ve Carrefour gelmektedir.

Cenevre'de Yaşam Masrafları Nasıldır?

Cenevre’de yaşam masrafları 4 kişilik bir aile için kira dahil olmamak üzere aylık 4,981.77 İsviçre frangına denk gelmektedir; bu miktar tek kişi için 1,353.37 İsviçre frangıdır. Cenevre’de ucuz bir restoranda yenilen tek kişilik yemeğin maliyeti 25 İsviçre frangı, bir kişilik market masrafı ortalama 150 İsviçre frangıdır. İsviçre’de aylık ulaşım bileti fiyatı 70 İsviçre frangıdır. Cenevre şehir merkezinde kiralanan tek yatak odalı bir dairenin aylık kirası 2,143 İsviçre frangıdır.

Cenevre Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Cenevre ev fiyatları kiralık ve satılık evlere göre değişiklik göstermektedir. Cenevre’de şehir merkezinde bulunan bir yatak odalı dairenin fiyatı 2,143 İsviçre frangı, şehir merkezine uzakta bulunan bir yatak odalı dairenin fiyatı 1,783 İsviçre frangıdır. Cenevre’de şehir merkezinde yer alan satılık daireler metrekaresi 13,820 İsviçre frangından, şehir merkezine uzak satılık daireler metrekaresi 10,544 İsviçre frangından satışa sunulmaktadır.

Cenevre ev fiyatlarının belirlenmesinde en büyük etken evin şehir merkezine uzaklığıdır; şehir merkezinde bulunan evler, şehir merkezinden uzak olan evlere nazaran daha pahalıdır. İsviçre ev kiraları fiyatlarının belirlenmesinde evin büyüklüğünün etkisi bulunmaktadır; oda sayısı arttıkça fiyat artmaktadır.

Cenevre'de Market Masrafları Ne Kadardır?

Cenevre’de 1 aylık ortalama alışveriş masrafı 150 İsviçre frangıdır. Cenevre’de markette satılan 1 litre sütün fiyatı 1.65 İsviçre frangı, 500 gram beyaz ekmek 2.91 İsviçre frangı, 12 adet yumurta 5.03 İsviçre frangı, 1.5 litre su 1.18 İsviçre frangı, 1 kilo domates 2.83 İsviçre frangı ve 1 kilo kırmızı et 43.12 İsviçre frangıdır.

Cenevre'de Eğitim Şartları Nasıldır?

Cenevre’de eğitim şartlarının yüksek kalitede olması, ülkenin çok dilli ve çok yönlü bir eğitim sistemi sunması Cenevre’nin uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Cenevre devlet okullarında erken yaşta Fransızca eğitimi almaya başlayan öğrenciler 8 yaşında Almanca ve 10 yaşında İngilizce öğrenimi görmeye başlamaktadır. Cenevre’de 12 yaşına kadar okullarda çarşamba günü hariç haftanın dört günü ders verilmektedir. Cenevre’de yer alan devlet okulları ücretsiz eğitim vermekte olup özel okullar yüksek ücretler talep etmektedir.

Cenevre şehrinde toplamda 8 üniversite bulunmaktadır. Cenevre Üniversitesi’nin uluslararası 20 bin üniversitenin yer aldığı başarı sıralamasında ilk %1’de yer almasının yanı sıra Cenevre Uluslararası İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Akademisi dünyadaki en prestijli ve en başarılı üniversiteler arasında sıralanmaktadır.

İsviçre Cenevre Üniversiteleri Hangileridir?

İsviçre Cenevre üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Cenevre Üniversitesi
 • Cenevre Uluslararası İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Akademisi
 • Cenevre İşletme Üniversitesi
 • Cenevre Avrupa İşletme Üniversitesi
 • İşletme ve Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi
 • Uluslararası Geliştirme Çalışmaları Enstitüsü
 • Webster Üniversitesi
 • Cenevre Sanat ve Tasarım Üniversitesi
Cenevre Üniversitesi Nerededir?
Cenevre Üniversitesi
Cenevre Üniversitesi

Cenevre Üniversitesi 1559’da kurulmuştur. Cenevre Üniversitesi İsviçre’nin en büyük ikinci üniversitesidir ve dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır. Cenevre Üniversitesi bünyesinde yüzde 62’si kadınlardan oluşan 19,078 öğrenci barındırmaktadır; öğrencilerin yüzde 38’i yabancı uyrukludur.

Cenevre Üniversitesi fizik, sosyal bilimler, beşeri bilimler, hukuk, teoloji, ekonomi ve yönetim, mütercim- tercümanlık, psikoloji ve eğitim bilimleri olmak üzere 8 fakülteden oluşmaktadır. İsviçre üniversiteleri arasında en prestijli üniversitelerinden biri olan Cenevre Üniversitesi’nin kayıt ücreti 1.000 İsveç frangıdır.

İsviçre Cenevre Dil Okulları Hangileridir?

İsviçre Cenevre dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Mms Dil Okulları
 • Berlitz Dil Okulları
 • İsviçre Fransızca Dil Okulu
 • İsviçre Dil Akademisi
 • Asc Dil Okulları

Cenevre'de Ulaşım Şartları Nasıldır?

Cenevre’de ulaşım Unireso adı verilen toplu taşıma ağı ile gerçekleşmektedir. Unireso sistemi ile aynı biletle Cenevre’de otobüs, tekne, tren ve tramvay hatları kullanılabilmektedir. Şehir içi ulaşımın yanı sıra şehirlerarası veya kantonlar arası ulaşım tren, otobüs ya da uçakla yapılabilmektedir. Cenevre şehri dışında yapılan yolculuklarda Unireso kullanılmamaktadır.

Cenevre'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Cenevre’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Doğa Tarihi Müzesi
 • Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi
 • Botanik Bahçeleri
 • Patek Philippe Müzesi
 • Jet D’eau Çeşmesi
 • Rousseau Adası
 • Cenevre Gölü
 • Cenevre Eski Şehri
 • St. Peter’s Katedrali
 • Saleve Dağı

Cenevre Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Cenevre Gölü
Cenevre Gölü

Cenevre Gölü, Cenevre şehrinin merkezinde yer almakta ve etrafı sıra dağlarla çevrilmektedir. Cenevre Gölü Batı Avrupa’da yer alan en büyük göllerden biri olarak bilinmektedir. Cenevre Gölü, 72 kilometre uzunluğa, 14 kilometre genişliğe sahiptir ve 578 kilometrekare alanı kapsamaktadır. Cenevre Gölü’nün Cenevre haricinde Lozan ve Montrö şehirlerine kıyısı bulunmaktadır. Cenevre Gölü’ne ulaşım otobüs, tramvay ya da göl botu ile sağlanabilmektedir.

Cenevre Havalimanı Nerededir?

Cenevre Havalimanı Cenevre’nin uluslararası havalimanıdır; Cenevre şehir merkezinin 5 kilometre uzağında yer almaktadır.

Cenevre Havalimanı görseli aşağıda verilmiştir.

Cenevre Havalimanı
Cenevre Havalimanı

İstanbul Cenevre Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul Cenevre arası uçakla yapılan yolculuk 2 saat 44 dakika sürmektedir; iki şehir arasındaki uçuş mesafesi 1922 kilometredir.

Türkiye’den Cenevre'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Cenevre’ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Cenevre’ye gitmek isteyen hususi, diplomatik ve hizmet pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla ziyaretlerini vize almadan gerçekleştirebilmektedir.

Cenevre'ye seyahat etmek için vizeye tabi olan umuma mahsus pasaport sahipleri, Schengen vize başvurularını yetkili aracı kurumun başvuru merkezlerine ya da akredite acenteler aracılığıyla yapabilmektedir. Cenevre’yi ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından ulusal vize başvuruları şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu'na yapılarak Cenevre vize işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan İsviçre Schengen ve ulusal vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: