İtalya İş İlanları ve İş İmkanları

İtalya İş İlanları ve İş Fırsatları

Düzenli bir işgücü piyasasına sahip olan İtalya’da çalışan haklarına büyük ölçüde önem verilmektedir. İtalya’da işçi hakları anayasa ile korunmaktadır ve her sektörün istihdamını düzenleyen ve eşitlik sağlayan toplu iş sözleşmeleri uygulanmaktadır.

İtalya’da çalışanlar haftada ortalama 36 saat çalışmaktadır; maksimum çalışma saatleri haftada 40 saattir ve fazla mesai 8 saat ile sınırlandırılmıştır.

İtalya’da 2021 yılının sonunda 58.6 olan istihdam oranı 2021 yılı boyunca artış göstermiştir.

Yabancı ülke vatandaşları için İtalya’da iş imkanları yaygın olarak turizm sektöründe ve dil eğitimi işlerinde bulunmaktadır. İtalya’da nitelikli göçmen alımı kapsamında en çok gıda, teknoloji, tekstil ve kimya gibi sektörlerde mühendis alımı yapılmaktadır.

İtalya’da yerlilerin çoğu akıcı İngilizce konuşmadığından dolayı İtalyanca dilinde uzmanlaşmak İtalya’da iş bulma olanaklarını artırmaktadır.

İtalya yabancı çalışan kotası (Decretto Flussi) kapsamına giren ve işvereni tarafından çalışma izni onayı alınmış kişiler, İtalya vizesi başvurularını akredite acente Vizem.net üzerinden yapabilmektedir.

İtalya’da İş Olanakları Nasıldır?

İtalya’da iş olanakları İtalya’nın işsizlik oranları göz önüne alındığında zorlu olabilmektedir. Ancak kişinin iş ve dil yeterlilikleri İtalya iş imkanlarını yakalamak ve İtalya’da kariyer yapmak için önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. İtalya’da sosyal güvenliğe kayıtlı tüm çalışanlar ücretsiz kamu hizmetleri, emeklilik, çalışma izni veya ihtiyaç halinde sosyal yardım gibi haklardan yararlanabilmektedir. İtalya iş olanakları yabancılar için en çok turizm sektöründe ve dil eğitimi işlerinde bulunmaktadır. Bununla birlikte İtalya’da gıda, teknoloji, mekanik, tekstil ve kimya gibi sektörler mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır.

İtalya İş Fırsatları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

İtalya iş fırsatları en çok sağlık, pazarlama, işletme, yönetim ve uzman eğitimi sektörlerinde bulunmaktadır.

İtalya İş Bulma Siteleri Hangileridir?

İtalya iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lavoroturismo.it
 • Jobrapido
 • InfoJobs.it
 • Reteinformaticalavoro
 • Monster
 • Trovolavoro
 • Neuvoo
 • Indeed

İtalya Türkçe İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İtalya iş ilanları internet üzerinden Indeed, Jooble ve Linkedin gibi uluslararası web sitelerinden İngilizce olarak bulunabilmektedir. Kariyer.net sitesinde “Şehir” bölümü İtalya olarak filtrelenerek de arama yapılabilmektedir.

İtalya Roma’da İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İtalya Roma’da iş ilanları aşağıda listelenen web sitelerinde yayınlanmaktadır.

 • lavoro.corriere.it
 • monster.it
 • careerjet.it
 • it.jobrapido.com
 • experteer.it
 • miojob.repubblica.it
 • Jobinrome

İtalya’da Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

İtalya’da kişi başı milli gelir 2020 yılında bir önceki yıla göre %5.63 azalarak 31.676 $ olmuştur. İtalya’da kişi başına düşen milli gelir 2019 yılında 33.567 $, 2018 yılında 34.626 $ ve 2017 yılında 31.407 $ olarak kaydedilmiştir.

İtalya’da İşsizlik Oran Nedir?

İtalya’da işsizlik oranı güncel iStat verilerine göre 2021 yılı sonunda %9.2 olarak kaydedilmiştir. 2020 yılı sonunda %9.8’e yükselmiş olan İtalya’da işsizlik oranı Nisan 2021’de %10.2’ye ulaşmış, daha sonra düşüşe geçmiştir.

İtalya’da İşçi Hakları Nasıldır?

İtalya’da işçi hakları, çalışma saatleri, sosyal sigorta, endüstriyel hastalıklar, sağlık hizmetleri ve özel izinler İtalya Anayasası kapsamında korunmaktadır. İtalya’da birleşik ulusal bir iş kanunu bulunmamaktadır. İtalya’da belirlenmiş bir asgari ücret yoktur. Bir çalışanın maaşı sunulan işe, aynı sektördeki ortalama ücrete, geçim yeterliliğine bağlı olarak belirlenmektedir. İtalya Anayasası ile kadınların, yaşlıların, hastaların, engellilerin, reşit olmayan vatandaşların ve iş kazası mağdurlarınının hakları koruma altındadır. İşten çıkarılan tüm işçilerin kıdem tazminati alma hakkı bulunmaktadır. Kıdem tazminatı, çalışanın yıllık maaşının %7,5’inin çalışılan yıl sayısı ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. İtalya’da kadınların hamileyken doğum izni alması ile bu süre zarfında kadınlara günlük maaşının %80’i ödenmektedir. Ayrıca İtalya hükümeti çalışanların engelli olan her aile üyesi için aile yardımları uygulamaktadır. İtalya’da çalışma saatleri haftada maksimum 40 saat ve ek olarak 8 saat fazla mesai ile sınırlandırılmıştır. İtalya’da işçilerin her yıl en az 4 hafta ücretli izinleri bulunmaktadır.

İtalya’da Çalışma Saatleri Nasıldır?

İtalya’da çalışma saatleri ortalama olarak haftada 36 saattir. İtalya’da çalışma saatleri haftada en fazla 40 saattir ve ek mesai 8 saat olarak sınırlandırılmıştır.

İtalya Asgari Ücret Nedir?

İtalya’da devlet tarafından düzenlenen bir asgari ücret yoktur.

İtalya toplu sözleşmeleri, sektörü baz alarak İtalya asgari ücret miktarını kararlaştırmaktadır.

İtalya’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

İtalya’da iş bulmak ve çalışmak için Türk vatandaşlarının vize, oturum ve çalışma izni alması gerekmektedir.

İtalya’da iş bulduktan sonra İtalya çalışma izni alınması ile birlikte çalışmaya başlanılabilmektedir.

Türk Vatandaşlarının İtalya’da Çalışma Hakları Nasıldır?

İtalyan hükümetinin Integrazione Migranti (Entegrasyon Göçmenleri) web sitesinde yayınladığı kılavuza göre Türk vatandaşlarının İtalya’da çalışma hakları; sağlık ve güvenlik, erkekler ve kadınlar arasında eşit fırsatlar, her türlü ayrımcılığa karşı koruma, adil ve yeterli maaş hakkı, bir sendikaya üye olma hakkı gibi hakları içerip İtalyan çalışanlarla aynı olmaktadır.

İtalya’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da çalışanlar için eş oturma izni alınması için İtalya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir. AB ülkeleri dışındaki üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları için oturma izni ve İtalya aile birleşimi vizesi alınması zorunludur.

Öncelikle İtalya’da oturma ve çalışma izni olan aile bireyi tarafından onay gönderilmesi, daha sonra gerekli evraklar hazırlanarak randevu alınması ve başvuruda bulunulması ile İtalya aile birleşimi yapılabilmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

İtalya’da yüksek lisans yaparken uluslararası öğrenciler haftada 20 saati geçmemek şartı ile çalışabilmektedirler.

İtalya’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

İtalya’da en yaygın iş ilanları mühendislik, BT uzmanlığı, yazılımcılık, insan kaynakları yöneticiliği ve genel yöneticilik pozisyonlarındadır.

İtalya’da Türk İş İlanları Nelerdir?

İtalya’da Türk iş ilanları çoğunlukla turizm, pazarlama, dil eğitimi ve mühendislik sektörlerinde olmaktadır.

İtalya’da İş Arıyorum Vizem.net Bana Nasıl Yardımcı Olabilir?

İtalya’da iş arayanlar için vizem.net İtalya’da iş bulma konusunda danışmanlık hizmeti vermemektedir. Ancak iş bulmak için uygulanması gereken ön adımlar olan İtalya’da denklik işlemleri ve D tipi çalışma vizesi başvuruları vizem.net danışmanlığında yapılabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: