İtalyaya Gitmek için Gerekli Evraklar

2023'te İtalya'ya Gitmek için Gerekli Evraklar ve Prosedürler

İtalya’ya kara yolu, deniz yolu, hava yolu ve bazı ülkelerden demir yolu gibi seçenekler ile gidilmektedir. Günümüzde İtalya’nın pek çok yerinde bulunan havaalanları sayesinde uçaklarla, kara yolları sayesinde de araba ile İtalya’ya seyahat edilebilmektedir. Bunun yanı sıra İtalya’nın sahil kentlerine deniz yolu ile de gidilmektedir.

Bir akredite acente olan vizem.net, İtalya seyahatleri için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi almak ve başvuru yapmak için: 0850 241 1868

İtalya’ya Gitmek için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya’ya gitmek için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi: Schengen vizesinin gidiş tarihlerini kapsaması gerekmektedir.
 • İtalya zorunlu seyahat sigortası: Zorunlu seyahat sigortasının 30.000 Euro teminatlı bir sigorta olması gerekmektedir.
 • Yurt dışı çıkış pulu: Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlar için vergi görevi göre yurtdışı çıkış pulunun ödenmesi zorunludur.
 • İtalya yeşil kart sigortası: Kendi arabalarıyla seyahat edecek kişilerin alması gerekmektedir.
 • Covid-19 aşı karnesi: Covid-19 aşısı olduğunu aşı kartı ile kanıtlayamayan kişiler İtalya’ya alınmamaktadır.

Pasaport

İtalya’ya gitmek için gerekli olan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve içerisinde en az iki adet karşılıklı boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin, İtalya vizesi için talep edilen sürenin bitiminin ardından en az 3 ay daha sürmesi gerekmektedir.

İtalya vize başvurularında, başvuru yapan kişinin eski pasaportu mevcut ise eski pasaportta işlem görmüş sayfaların fotokopileri de istenmektedir. Eski pasaportun işlem görmüş sayfalarındaki giriş ve çıkış kaşeleri dahil olmalıdır. İtalya vize başvurusu yapan kişinin eski pasaportu kayıp veya imha edilmiş ise pasaport fotokopilerinin neden teslim edilmediğine dair bir dilekçe yazılmalıdır.

Geçerli Schengen Vizesi

Schengen vizesi, Schengen bölgesine üye olan devletlere seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Geçerli Schengen vizesi ile tüm Schengen ülkelerine başka bir vizeye ihtiyaç duymadan girmek mümkündür.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası

İtalya seyahat sağlık sigortası, İtalya seyahat süresini kapsayan Schengen ülkelerinde geçerli olan bir sağlık sigortası olmalıdır. İtalya seyahat sağlık sigortasının teminat limitinin en az 30.000 Euro olması gerekmektedir. İtalya seyahat sağlık sigortasının geçerli olması için yalnızca Euro teminatlı olmalıdır. İtalya vizesi alırken İtalya seyahat sağlık sigortasının antetli kağıda basılması, ıslak imzalı, kaşeli veya QR kodlu orijinal örneğinin teslim edilmesi gerekmektedir.

İtalya seyahat sağlık sigortası maddeleri içerisinde “Vefat halinde cenazenin defni veya yurt dışından nakil giderleri poliçeden belirtilen şekilde karşılanır.” maddesinin veya maddenin genişletilmiş içeriğinin bulunması ve poliçe ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Yeşil Kart Sigortası (Arabayla Gidecekler İçin)

Yeşil kart sigortası, İtalya’ya araba ile seyahat edecek kişilerin yaptırması gereken sigortadır. Yeşil kart sigortası 47 ulusal sigorta tarafından temsil edilmekte ve 48 ülkeyi kapsamaktadır. Bu ülkeler içerisinde Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olan ülkeler, Akdeniz ve Ortadoğu ülkeleri gibi farklı bölgeden ve kuruluştan ülkeler bulunmaktadır.

İtalya’ya uçak, gemi gibi ulaşım araçlarının yanı sıra arabayla da gidilmektedir. İtalya’ya arabayla gitmek için İtalya’nın komşu ülkelerinden giriş-çıkış yapılmak zorundadır. Komşu ülkelerin Schengen ülkelerine dair olmaması durumunda Schengen vizesinin yanı sıra komşu ülkelerin vizelerinin de alınması gerekmektedir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Yurtdışı çıkış pulu, yurtdışına seyahat edecek kişilerin ödemesinin zorunlu tutulduğu bir bedeldir. Yurtdışı çıkış pulu, yurtdışına çıkış noktaları olan gümrüklerden, havalimanlarından, vergi dairelerinden alınabilmektedir.

Covid - 19 Aşı Karnesi

Covid-19 aşı karnesi, İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin iki doz aşı olduklarını gösteren belgedir. Covid-19 aşı karnesinin, İtalya vizesi için gerekli belgelerle birlikte teslim edilmesi gerekmektedir. Covid-19 aşı karnesi, e-nabız web sitesi, HES uygulaması gibi devlete bağlı site ve uygulamalardan alınabilmektedir. Alınan Covid-19 aşı kartının yazıdan çıkartılarak vize belgeleriyle birlikte verilmesi gerekmektedir.

İtalya’ya Vizesiz Gidilir Mi?

İtalya’ya vizesiz girmek yeşil, siyah ve gri pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için mümkündür. Yeşil, siyah ve gri pasaport hamilleri yalnızca pasaport ile vize almadan İtalya’ya seyahat edebilmektedir.

İtalya’ya Gitmek için Ne Kadar Para Lazım?

İtalya’ya gitmek için gerekli para, İtalya’da kaç gün kalınacağına ve kaç kişi seyahat edildiğine bağlı olarak değişmektedir. Visaguide web sitesinin araştırmalarına göre İtalya’da bir gün geçirmek için ortalama 27,89 Euro gerekmektedir. İtalya’da en fazla 5 gün geçirecek bir kişi için 269,60 Euro yeterli olmaktadır. İki kişi ile birlikte 5 gün seyahat edildiğinde ise 695,22 Euro gerekmektedir.

İtalya vizesine başvururken finansal kaynak olarak banka hesap cüzdanı dökümünü göstermek gerekmektedir. İtalya vizesi hesapta para olmadığı takdirde reddedilebilmektedir.

İtalya’ya Giden Uçak Firmaları Hangileridir?

İtalya’ya giden uçak firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Türk Hava Yolları
 • Pegasus Hava Yolları
 • Anadolu Jet
 • İTA Hava Yolları
 • Malaysia Hava Yolları
 • Oman Air Hava Yolları
 • Royal Jordanian Hava Yolları
 • PİA Hava Yolları
 • Aegean Hava Yolları
 • Air France
 • Air Serbia
 • Air Malta
 • Tarom Hava Yolları
 • KLM Royal Dutch Hava Yolları
 • British Hava Yolları
 • Air Europa
 • Finnair
 • Egyptair
 • Scandinavian Hava Yolları
 • TAP Portugal Hava Yolları
 • Kuwait Hava Yolları

İtalya’daki En Popüler Gezi Rotaları Hangileridir?

İtalya’daki en popüler gezi rotaları aşağıda listelenmiştir.

 • Venedik
 • Floransa
 • Roma
 • Amalfi Sahili
 • Como Gölü
 • Milano
 • Verona
 • Sicilya

Çağlar öncesinden beri İtalya pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Hristiyanlık dini için önemli bir yer haline gelmiştir. İtalya şehirleri, İtalya’nın derin tarihini gözler önüne seren pek çok yapıya ve esere sahiptir.

Ekspres İtalya Turu için İzlenecek Rota Hangisidir?

Espres İtalya turlarında izlenecek yollardan biri, Roma-Vatikan turudur. Vatikan her ne kadar farklı bir ülke olarak sayılsa da İtalya sınırları içerisinde yer almaktadır. Roma-Vatikan rotası ile hem İtalya’nın başkentini hem de Katolik Hristiyanlığın başkenti görmek mümkündür.

İtalya’daki en kısa turlardan biri de Venedik- Floransa turudur. Venedik ile Floransa arasında 3 saat 45 dakikalık bir süre bulunmaktadır ve kısa bir süre içerisinde iki şehri de gezebilmek mümkündür.

Arnavutluk’tan İtalya’ya Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’tan İtalya’ya feribot, tren, araba gibi seçeneklerle gidilmektedir. Arnavutluk’un Tiran şehrinden İtalya’nın Venedik ve Roma şehirlerine trenle yolculuk yapmak mümkündür. Arnavutluk’tan trenle İtalya’ya giderken Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya gibi ülkelerden geçilmektedir.

Arnavutluk’tan İtalya’ya farklı feribot firmalarıyla gitmek mümkündür. Arnavutluk ile İtalya arasındaki feribot seferi 5 saat sürmektedir. Arnavutluk’tan İtalya’ya arabayla gitmek 14 saat sürmektedir. Yolculuğun bir kısmında Arnavutluk’tan İtalya‘nın Bari şehrine feribot ile geçmek gerekmektedir.

İtalya’ya Giderken Yanıma Ne Almalıyım?

İtalya’ya giderken kişinin yanına alması gerekenler gidilen bölgeye göre değişmektedir. İtalya’nın deniz kenarındaki bölgelere gidilecekse daha ince kıyafetler almak yeterlidir. İtalya’nın kuzeyine Alp Dağları etkisi altındaki bölgeye gidilecekse mevsime göre hırka veya ceket almak gerekmektedir.

İtalya’da karasal, Akdeniz ve tropikal olmak üzere üç farklı iklim görülmektedir. İtalya iklim özellikleri, denizden ve kuzeyde bulunan Alp Dağları’ndan etkilenmektedir. Alp Dağları nedeniyle kuzeyde karasal iklim hakimken ülkenin geri kalanında Akdeniz ve tropikal iklim hakimdir.

İtalya’ya giderken rahatlıkla gezebilmek için bir kot pantolon ve spor ayakkabısı alınmalıdır. Spor ayakkabısı, İtalya’daki tarihi ve doğal güzellikleri gezerken rahatlıkla dolaşma imkanı vermektedir. Bununla birlikte geceleri de rahatlıkla gezebilmek için bir ceket veya hırka almak gerekmektedir.

İtalya’ya Kaçak Gitmenin Cezası Nedir?

İtalya’ya kaçak gitmenin cezası, worldpopulationreview.com web sitesinin araştırmasına göre kamu hizmeti cezasıdır. İtalya hükümeti, kamu hizmeti cezası ile yasa dışı göçmenlerin getirdiği masrafları azaltmayı planlamaktadır. Bununla birlikte göçmenlerin sınır dışı edilmesi gibi cezalarda bulunmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: