İtalya Staj Vizesi

İtalya Staj Vizesi Başvuru Süreci 2023

İtalya staj vizesi kısa süreli bir vize türü olup 90 günlük süre zarfında İtalya’da staj yapmak için alınması gereken vize türüdür. İtalya’ya staj için gidilecekse alınması gereken vize, D tipi vizedir. D tipi vize için, 18 yaşından büyük lise, yüksekokul veya üniversite öğrencileri, araştırma geliştirme ya da sanatsal faaliyetlere katılmak isteyen 14-18 yaş arası öğrenciler, İtalyan Hükümeti programlarının iş birliği ve geliştirilmesinde faaliyetlerde bulunmak isteyen kişiler, staj eğitimine katılmak isteyen 18 yaşından büyük kişiler başvurabilmektedir.

İtalya staj vizesine başvurmak için staj yapılmak istenen firmanın eğitim/staj taslağı hazırlaması gerekmektedir. İtalya staj başvurusunun yapılabilmesi için eğitimin yapılacağı bölge bu taslağı onaylamak zorundadır. Projenin onaylanmasının ardından, stajyerin vizesine başvurması gerekmektedir. İtalya’da staj yapmak isteyenler ve öğrenciler için birçok İtalya staj imkanları seçeneği mevcuttur. Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen İtalya staj vize başvuru onay oranı %95,7 ile Türkiye’deki en yüksek akredite acente onay oranıdır.

İtalya Staj Vizesi Türleri Nelerdir?

D tipi İtalya vizesi çeşitleri aşağıda listelenmiştir;

 • Kısa süreli staj vizesi: 90 günden kısa vizelerdir.
 • Uzun süreli staj vizesi: 90 günden uzun sürmekle birlikte bu vize türü çalışma vizesine girmektedir.

İtalya Erasmus Staj Vizesi Nedir?

İtalya Erasmus staj süresi, bir eğitim döneminde en az 2 ay (60 gün) ve en fazla 12 ay olmalıdır. Öğrenciler aldıkları eğitim süresince veya mezun olduktan sonra da Erasmus staj programına katılabilirler. Mezun olmak üzere olan öğrencilerin, öğrenciyken başvuru yapmaları gerekmektedir ve mezun olmanın ardından 12 ay içerisinde staj programına katılabilirler. Mezun olan öğrenciler Erasmus Staj programına katılamamaktadırlar.

İtalya’ya Erasmus staj programı kapsamında gidecek öğrenciler İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen İtalya Erasmus vizesi için gerekli evrakları vize merkezlerine sunmalıdırlar.

İtalya Staj Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İtalya staj vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Menşe ülkelerindeki eğitimleri, İtalya’daki üniversitede örtüşen bir kursa katılmak isteyen 18 yaş üstünde bir öğrenci olmak
 • 18 yaşından büyük öğrenciler için, bir üniversite veya yüksek teknik eğitim enstitüsünde eğitim kursuna kabul edilmek
 • Dışişleri ve Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş değişim programlarına (Erasmus) veya kültürel girişimlere katılan 14 ila 18 yaş arası öğrenci olmak
 • İtalyan Hükümeti programlarının iş birliği ve geliştirilmesinde faaliyetlerde bulunmak istemek
 • Araştırma geliştirme veya sanatsal faaliyetlerde bulunmak istemek
 • Staj eğitimine katılmak istemek ve 18 yaşından büyük olmak
 • Mesleki eğitim kurslarına katılmak isteyen 18 yaşından büyük öğrenci olmak
 • Vatandaşı olduğu ülkesinde aldığı önceki eğitimi ile alakalı üniversite eğitimine devam etmek isteyen 18 yaşından büyük öğrenci olmak

İtalya Staj Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya staj vizesi almak için ilk olarak, stajı sağlayan İtalyan firması bir eğitim projesi taslağı hazırlamalıdır. Sonrasında İtalya’da eğitimin yapılacağı bölgenin ilgili makamları bu taslağı onaylamak zorundadır.

Projenin onaylanmasının ardından, kursiyerin İtalya Konsolosluğu veya kendi ülkesinin Büyükelçiliğinde staj vizesine başvurması gerekmektedir.

İtalya Staj Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya staj vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • Pasaport: Talep edilen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliği ve en az iki boş sayfası olan pasaport. Pasaportun ve varsa eski pasaportların (kişisel bilgilerin ve diğer bütün vize ve damgaların bulunduğu sayfaların) fotokopisi başvuruda sunulmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik no bulunan T.C. nüfus cüzdanının fotokopisi. Yabancı uyruklular için T.C. makamları tarafından verilmiş oturma izninin fotokopisi sunulmalıdır.
 • İtalya staj vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış Schengen vizesi başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Açık renk fonlu 35 mm genişliğinde 40 mm uzunluğunda ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İtalya seyahat sağlık sigortası: Öngörülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası gereklidir. Seyahat sağlık sigortası belgelenmiş seyahat tarihlerinin önceki ve sonraki günlerini kapsamalıdır.
 • Vize harcı: Vize harç bedeli vize başvuru merkezlerinde şahsen ödenmelidir.

İtalya Staj Vizesi Sigorta İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya staj vizesi için sağlık sigorta işlemi, en az 30.000 EUR minimum teminatı olacak ve tüm Schengen ülkelerini kapsayacak şekilde yapılmalıdır. İtalya’da kalınacak süre, içerisinde tıbbi nedenler, acil sağlık yardımı, acil hastane tedavisi veya ölü nakil işleri durumunda tüm masrafları karşılamalıdır.

İtalya staj vize sigortası Vizem.net üzerinden en iyi fiyatlarla yaptırılabilir. İtalya vize sigorta ülkeye giriş ve çıkış günleri dahil, seyahat süresinin tamamını kapsamalıdır.

İtalya Konsolosluğundan Staj Vizesi Alınabilir Mi?

İtalya Konsolosluğuna staj vizesi başvurusu yapılamaz. Ancak İtalya staj vizesi başvurusu İdata, VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya’da Staj Yapmak için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya’da staj yapmak için vize randevusu İdata ve VFS Global üzerinden alınmalıdır. İdata, sadece İstanbul İtalya Başkonsolosluğu yetki alanı dahilinde bulunan illerde sunulan başvuruları kabul etmektedir. VFS Global ise İzmir, Ankara, Antalya ve Gaziantep’teki vize başvuru merkezlerinden başvuru kabul etmektedir. İkamet edilen ile göre VFS Global veya İdata internet sitesinden randevu alınabilmektedir. Randevu alma sırasında kişi den istenen bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır ve bir randevu tarihi seçilmelidir. Ardından randevu günü belge teslimi yapılarak vize başvurusu tamamlanabilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla yapılan vize başvuruları sırasında randevular uzman danışmanlar tarafından başvuru sahibi yerine alınmaktadır.

Staj için İtalya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İtalya staj vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerKısa Süreli Staj Vizesi ÜcretiUzun Süreli Staj Vizesi Ücreti
Staj için İtalya Vizesi80 EUR100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma50 EUR50 EUR
RandevuÜcretsizÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR40 EUR
Danışmanlık Hizmeti40 EUR50 EUR
Toplam210 EUR240 EUR

İtalya Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya staj vizesi başvurusunun, seyahat başlangıç tarihinden en az 15 gün önce yapılması önerilmektedir. Schengen vize kararının verilmesi için yaklaşık 4-5 iş günü gerekmektedir ancak başvuru sahibinin uyruğu, İtalya Başkonsolosluğunun iş yoğunluğu ve vize türüne göre işlem süresi uzayabilmektedir.

Ulusal vizelerin (90 günden uzun) işlem süreleri daha uzun olduğu için, planlanan seyahat başlangıç tarihinden en az bir ay önce başvuru yapılması gerekmektedir.

Schengen (90 günden kısa) vize başvuruları, seyahat tarihinden en erken 180 gün önce yapılabilmektedir. Ulusal (90 günden fazla) vize başvuruları ise seyahat tarihinden en erken 90 gün önce yapılabilmektedir.

İtalya’da Staj Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya staj vizesi başvurusu İdata ve VFS Global internet siteleri üzerinden takip edilebilmektedir. Başvuru kaydı sonrasında başvuran kişiye verilen pasaport teslim fişi üzerinde, pasaport ve barkod numarası yer almaktadır. İdata ve VFS Global internet adreslerinden başvuru takip bölümüne pasaport ve barkod numarası yazılarak İtalya staj vizesinin durumu sorgulanabilir.

İtalya’da Maaşlı Staj Yapılabilir Mi?

İtalya’da maaşlı staj yapılabilir. İtalya’da maaş ve miktarı, işveren ve stajyer arasında yapılacak anlaşmaya göre düzenlenir. Vizem.net İtalya’da maaşlı staj başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İtalya’da Mimarlık Stajı Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İtalya’da mimarlık stajı yapmanın avantajları listelenmiştir.

 • İtalyan firmalar ile çalışarak dünyanın birçok yerinde işe girebilmek kolaylığı
 • İtalya mimarisinin zenginliğinin, kişinin estetik bakış açısına katkı sağlaması
 • İtalya ve Türkiye’nin ticari ilişkilerinde mimari ve inşaatın önemli bir yer tutması
 • İtalya’da staj süresince iyi seviyede İngilizcenin yanında ileri düzey İtalyanca öğrenme şansı bulunması

İtalya denilince akla ilk mimari eserleri gelmektedir. İtalyan üniversiteleri, Politecnico Di Torino ve Politecnico Di Milano gibi dünya ve Avrupa sıralamalarında üst sırada yer alan, eğitimin içerisine sanatı ve tarihi de katarak mimarlık eğitimi almak için ,İtalya’da mimarlık okumak tercih edilebilir. İtalya’da staj imkanı özellikle sanat ve tasarım bölümleri açısından çok zengindir.

İtalya’da Staj Yapılabilecek Yerler Nerelerdir?

İtalya’da staj yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Milano: Milano yaratıcılık ve moda ile anılan bir şehirdir. Ayrıca bu şehirde gelişmiş finans sektörü ve büyük şirketlerin merkezleri bulunmaktadır. Paypal, Accenture, Moda Haftası Stajları, Deloitte ve Michael Kors staj seçenekleri arasındadır.
 • Floransa: Sanat, kültür ve tarihi ile tanınan Floransa, özellikle moda, sanat tarihi veya finansal geçmişi olanlar için stajyerlik yapmak için ideal bir şehirdir. Büyük şirketler arasında Landwell & Associates, PwC, Torrini, Gucci ve Skechers yer almaktadır.
 • Roma: Mimarisi ve tarihi ile Roma, mimarlık veya sanat tarihi stajları için en uygun şehirdir. Bunun dışında Roma aynı zamanda başkenttir ve çeşitli kesimlerden insanları kendine çekmektedir. Staj için başvurulabilecek şirketler arasında Enel, Amazon, Google, SAP ve Glovo yer almaktadır.
 • Torino: Torino graffiti yapılmış sokakları, tarihi şarap imalathaneleri ve çok sayıda uluslararası işletmesiyle, herhangi bir endüstri için popüler bir seçimdir ve geniş çalışma sahası bulunmaktadır. Başvurulabilecek bazı şirketler arasında Accenture, Oval Money, Lavazza, Martini & Rossi, Telecom Italia bulunmaktadır.

İtalya’da staj programları birçok farklı alanı kapsamaktadır. Mimari, turizm, sanat, dans, ekonomi ve moda gibi alanlar en çok tercih edilmektedir. İtalya’da staj yerleri arasında en çok Milano ve Roma tercih edilmektedir.

İtalya Staj İlanları Nerede Yayımlanır?

İtalya staj ilanlarının yayınlandığı internet adresleri aşağıda sıralanmıştır.

 • LinkedIn
 • IdeaList
 • Go overseas
 • Goabroad
 • World endeavors
 • La Repubblica degli Stagisti
 • Sportello Stage

İtalya staj ilanları ve İtalya iş ilanları, İtalya vizesi için gerekli iş veya staj sözleşmesinin alınabilmesi için incelenmelidir.

İtalya’da Staj Vizesi Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Vizem.net staj programına kayıt işlemlerinden itibaren tüm vize sürecinin tek çatı altında yönetildiği Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Vizem.net’in sağladığı İtalya eğitim danışmanlığı sayesinde kolayca kişiye uygun staj ve eğitim fırsatı bulunabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: