Romanya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Nedir, Nasıl Alınır?

Seyahat sağlık sigortası, yurt dışına yapılacak ziyaretlerde beklenmedik sağlık sorunlarının oluşması durumunda doktor ücretleri, hastane giderleri, testler ve tedaviler gibi sağlık giderlerini karşılamak amacıyla yaptırılan sigorta türüdür.

Hem turistik, ticari, aile ziyareti gibi amaçlarla Romanya'ya seyahat edecek kişilerin kısa süreli vize başvurularında, hem de eğitim, çalışma, yatırım ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Romanya'ya gidecek kişilerin uzun süreli vize başvurularında seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulması zorunlu olmaktadır.

Türkiye'den Vizem.net danışmanlığında yapılan Romanya vizesi başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortası Vizem.net sigorta birimi tarafından en iyi uygun garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Türk Vatandaşları Romanya için Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mıdır?

Türk vatandaşlarının Romanya için seyahat sağlık sigortası yaptırma gerekliliği, vize türüne ve başvuru sahibinin pasaport türüne göre farklılık göstermektedir.

Transit (A/B Tipi) Romanya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Hayır, Transit (A/B Tipi) Romanya vizesi için seyahat sağlık sigortası gerekmemektedir.

En fazla 5 gün için sınır kapısında verilen A/B Tipi Romanya transit vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası zorunlu olmamaktadır.

Kısa Süreli (C Tipi) Romanya Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Kısa süreli (C tipi) Romanya vizesi için sağlık sigortası, başvuru sahibi diplomatik (siyah), hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport hamili ise gerekmezken umuma mahsus (bordo) pasaport hamili ise gerekmektedir.

Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Romanya seyahatlerinde vizeden muaf olduklarından, seyahat sağlık sigortası yaptırmaları da gerekmemektedir ancak Romanya'da seyahatlerinde meydana gelebilecek kaza, hastalık, yaralanma gibi beklenmedik olaylar karşısında mağdur olmamak için sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Uzun Süreli (D Tipi) Romanya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırılmalı Mıdır?

Uzun süreli (D Tipi) Romanya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.

Pasaport türü fark etmeksizin 90 günden uzun bir süre boyunca Romanya'da bulunacak tüm Türk vatandaşlarının ulusal vize sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Romanya Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Romanya sağlık sigortasının; 30.000 EUR teminatlı, planlanan seyahat süresinin tamamını kapsar nitelikte ve hem Romanya'da hem de tüm dünyada geçerli nitelikte olması gerekmektedir.

Romanya için Seyahat Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Romanya için seyahat sağlık sigortası; Romanya’da meydana gelen kaza veya hastalık gibi tıbbi acil durumları, acil tahliye durumunu, seyahat iptalini, seyahatin yarıda kalmasını, kaza sonucu ölüm, yaralanma veya sakatlanma durumlarını, kayıp, çalıntı veya hasarlı bagajları, hava yolu tarifesi nedeniyle uçuşun iptal edilmesi durumunda yeni bileti ve hava durumu nedeniyle yaşanan seyahat gecikmelerini kapsamaktadır.

Romanya Vizesi Seyahat Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

Romanya için seyahat sağlık sigortası; ölüm veya yaralanma olasılığının yüksek olduğu ekstrem sporları, uyuşturucu maddelerin etkisi altındayken yapılan şeyleri, gebeliği, tıbbi amaçla yapılan seyahatin masraflarını, intihar durumunda ölümü ve savaş bölgesine seyahat edilmişse savaşın sebep olduğu yaraları kapsamamaktadır.

Romanya Seyahat Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Romanya seyahat sağlık sigortası, Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta acenteleri ya da Vizem.net aracılığı ile yaptırılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Romanya vize başvurularında, Romanya için sağlık sigortası başvuru sahibi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlarla yaptırımaktadır ve Vizem.net seyahat sigortası hizmetinden yararlanmak için vize danışmanlığı alınmasına gerek olmamaktadır. İsteğe bağlı olarak sadece Romanya seyahat sağlık sigortası hizmeti en uygun fiyatlarla Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

En Ucuz Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılında Vizem.net danışmanlığında yaptırılan Romanya seyahat sağlık sigortası için ortalama ücretler aşağıda verilmiştir.

Sigorta süresiÜcretler
1 haftalık9- 14,5 EUR
1 aylık15,4- 25 EUR
3 aylık26,5- 45 EUR
1 yıllık43- 71 EUR

Romanya seyahat sağlık sigortası ücreti; sigorta süresi, yaş, covid geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Romanya için seyahat sağlık sigortası gereklilikleri ve kapsamı ile Romanya sağlık sistemi hakkında en çok merak edilen soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Romanya Sağlık Sigortası Kapsamına COVID-19 Tedavisi Dahil Midir?

Romanya için yapılan bazı seyahat sigortaları, seyahat edilirken Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yasa ve düzenlemelerine uyulması koşuluyla Covid-19 ile ilgili hastalıkları kapsarken; bazıları ise Covid-19 durumlarını kapsamamaktadır.

Covid-19 Romanya sağlık sigortalarının kapsamı; tıbbi tedavi, ilaç tedavisi ve hastaneye yatış dahil olmak üzere Covid-19 ile ilgili acil sağlık durumlarını ve belirli durumlarda PCR testini karşılarken, barınma gibi karantina süreciyle ilgili masrafları kapsamamaktadır.

Romanya Erasmus Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Romanya Erasmus vizesi için sağlık sigortası gerekliliği, Erasmus programları 2 hafta ile 12 ay arasında değişen sürelerde olduğundan başvuru sahibinin ne kadar süre Romanya'da bulunacağına göre farklılık göstermektedir.

3 aya kadar olan Romanya Erasmus programına katılacak kişilerin; diplomatik (siyah), hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport hamili olmaları durumunda kısa süreli Romanya vizesine başvurmaları gerekmeyeceğinden bu kişilerin seyahat sağlık sigortası yaptırmasına gerek olmamaktadır fakat umuma mahsus (bordo) pasaport hamili olmaları durumunda öğrenci seyahat sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

3 aydan uzun süren Erasmus programına katılacak kişilerin ise pasaport türü fark etmeksizin Romanya Erasmus vizesi alması ve hem Romanya hem de tüm dünyada geçerli 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Romanya'da Sağlık Sistemi ve Hizmetleri Nasıldır?

Romanya evrensel bir sağlık sistemine sahiptir ve Romanya Hükümeti; birincil, ikincil ve üçüncül sağlık hizmetlerini finanse etmektedir. Legatum Refah Endeksi (LPI) 2020 sıralamasına göre Romanya, dünyanın en iyi 47. sağlık sistemine sahiptir.

Romanya, hem kişi başına düşen hem de GSYİH payı olarak, sağlığa diğer AB ülkelerinden daha az harcama yapmaktadır. Romanya Hükümetinin yaptığı sağlık harcamaları son yıllarda sistematik olarak artmış olsa da, 2017 yılında Romanya kişi başına 1029 EUR sağlık harcaması yaparak 2884 EUR olan AB ortalamasının altında kalmış ve gayri safi yurt içi hasılasının %5'ini sağlığa harcayarak AB ortalaması olan %9,8’in altında kalmıştır.

Romanya’da gerekli sağlık hizmetlerine ulaşılabilirlik zor olmaktadır ve Romanya’nın hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir nedenlerden kaynaklı ölüm oranı Avrupa'da dördüncü en yüksek oran konumunda bulunmaktadır.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları Hangi Durumda Romanya'da Geçerli Olur?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları, yalnızca poliçesinde yurt dışı geçerliliği belirtilmesi halinde Romanya’da geçerli olmaktadır.

Özel sağlık sigortası olan kişilerin sigorta şirketlerini arayarak Romanya seyahatleri için bilgi almaları gerekmektedir.

Romanya için Sağlık Sigortası İnternetten Yaptırılabilir Mi?

Romanya için sağlık sigortası internetten yaptırılabilmektedir.

Bazı şirketler, internet üzerinden Romanya seyahat sağlık sigortası hizmeti sunmaktadır ama tüketicilerin bu hizmetleri satın almadan önce istenmeyen durumların oluşmasını engellemek için detaylı araştırma yapmaları ve sadece güvenilir acentelerden bu hizmeti satın almaları tavsiye edilmektedir.

Vizem.net sigorta birimi, online teklif oluşturmamaktadır ancak 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezi aranarak teklif alınabilmekte ve teklifin kabul edilmesi durumunda Vizem.net sigorta birimi tarafından 20 dakikada sigorta oluşturulabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: