Yunanistan C Tipi Vize

Yunanistan Kısa Süreli (C Tipi) Vize Nedir Nasıl Alınır?

Yunanistan kısa süreli (C tipi) vize, Yunanistan’a yapılan 90 günü aşmayan seyahatler için elde edilmesi gereken vize türüdür.

Yunanistan’a ziyaret, iş seyahati, gezi, eğitim, etkinlik, sağlık veya evlilik amacıyla yapılan seyahatlerde kısa süreli (C tipi) vize alınması gerekmektedir.

Yunanistan Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Yunanistan C tipi (kısa süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan turistik vize
 • Yunanistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Yunanistan ticari vize
 • Yunanistan tır ve otobüs şoförleri vizesi
 • Yunanistan gemiciler ve görevli havayolu personeli vizesi
 • Yunanistan eğitim vizesi
 • Yunanistan kültürel, sportif, konferans vizesi
 • Yunanistan AB/ Yunan vatandaşı eşi ve çocukları vizesi
 • Yunanistan tıbbi tedavi vizesi

Yunanistan C Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yunanistan C tipi vize için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu
 • Geçerli pasaport ve fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vize ücreti makbuzu

Yunanistan C tipi (kısa süreli) vize için gereken belgeler vize türlerine göre farklılık göstermektedir ancak tüm vize başvurularında gerekli olan belgeler yukarıda belirtilmiştir.

C Tipi Vize Yunanistan Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

C tipi vize Yunanistan başvuru formu internet üzerinden doldurulduktan sonra çıktı olarak alınabilmektedir. Yunanistan C tipi vize başvuru formu eksiksiz ve doğru tamamlanmak durumundadır. Yunanistan C tipi vize başvuru formu başvuru sahibine ait ad-soyad, doğum yeri ve tarihi gibi kişisel bilgiler, başvuru sahibinin adresi, seyahat amacı ve yapılacak seyahate ilişkin bilgiler belirtilerek doldurulmaktadır.

Yunanistan C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan C Tipi vize başvurusu için aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 • Yunanistan vize başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır.
 • Yunanistan vize başvuru formu eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.
 • Yunanistan vize başvurusunda bulunmak için vize başvuru merkezi merkezinden randevu alınmalıdır.
 • Yunanistan vize başvurusu için gerekli belgeler randevu tarihinde vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.
 • Yunanistan vize başvurusu için gereken vize ücretleri ödenmelidir.
 • Yunanistan vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru takibi yapılmalıdır.

Yunanistan vize başvurusu ikamete göre Kosmos, VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

2017-2019 yılları arasında Vizem net Schengen aile birleşimi vize başvurularında onay oranı en yüksek (%94,8 ile) akredite acentedir.

C Tipi Yunanistan Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Yunanistan turistik vize başvurusu gerekli evraklar başvuru merkezine sunularak yapılmaktadır. Yunanistan turistik vizesi için başvuru merkezinden randevu alınarak randevu tarihinde yetkili başvuru merkezine vize başvurusunda bulunulmaktadır.

Yunanistan C tipi turistik vize için gerekli olan evraklar standart belgelere ek olarak seyahat yapılacak araç bileti, banka hesap dökümü, maddi durum kanıtı ve QR kodlu ikametgah belgesidir. Yunanistan’da tur ile seyahat gerçekleştirecek vatandaşlar için tur makbuzu ve konaklama rezervasyon listeleri belirtilmek durumundadır.

C Tipi Yunanistan Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Yunanistan kısa süreli eğitim vizesi başvurusu için evraklar hazırlanmadan önce kabul mektubu beklenmesi gerekmektedir. Yunanistan eğitim vizesi için kabul mektubu alındıktan sonra standart evraklar hazırlanmak durumundadır. Yunanistan eğitim vizesi için eğitim kayıt belgesi ve ödeme dekontu alınması gerekmektedir.

C Tipi Yunanistan Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Yunanistan transit vizesi başvurusu için standart evraklara ek olarak gidilecek ülkenin araç bileti ve konaklama rezervasyonu gibi seyahat planına dair bilgilerin belirtilmesi gerekmektedir. Yunanistan transit vizesi için seyahat amacının belirtildiği yazı ve bağlı bulunan şirkete ait vergi levha fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

C Tipi Yunanistan Fuar Vizesi

C tipi Yunanistan fuar vizesi için standart belgelere dahil olarak seyahat amacının belirtildiği bir yazı yazılmak durumundadır. Yunanistan fuar vizesi için başvuru sahibine ait son 3 ayın maaş dökümünün sunulması gerekmektedir.

C tipi Yunanistan ticari vizesi için şirkete ait vergi levhasının fotokopisinin verilmesi gerekmektedir. Yunanistan ticari vize için gerekli olan evraklar arasında ticari kuruma ait gazete fotokopisi yer almaktadır.

C Tipi Yunanistan Sevgili (Partner) Vizesi

C tipi Yunanistan sevgili (partner) vizesi için standart belgeler ile birlikte Yunanistan’da ikamet eden partnerin başvuru sahibine gönderdiği davetiye mektubunun teslim edilmesi gerekmektedir. Yunanistan sevgili vizesi için partnerlerin ilişkilerinin kanıtı niteliğinde fotoğraf veya fatura gibi belgeler gerekmektedir.

C Tipi Yunanistan Evlilik Vizesi

C tipi Yunanistan evlilik vizesi için tüm vizelerde geçerli olan belgeler ile birlikte evlilik cüzdanının sunulması gerekmektedir. Yunanistan evlilik vizesi için Yunanistan’da ikamet eden eşin kimlik bilgileri belirtilmek durumundadır.

Yunanistan C tipi evlilik vizesi için e- devletten temin edilen QR kodlu ikamet belgesi gerekmektedir. Yunanistan evlilik vizesi için tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği elde etmek gerekmektedir.

C Tipi Yunanistan Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Yunanistan aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi başvurusu standart evraklara ek olarak aile bireylerinin kişisel bilgilerinin yer aldığı pasaport fotokopileri gerekmektedir. Yunanistan aile ziyareti vizesi için başvuru sahibinin banka hesap özetini sunması gerekmektedir.

Yunanistan aile ziyareti vizesi için ziyaret edilecek kişinin davetiye mektubu yazması gerekmektedir. Yunanistan ziyaret vizesi için gerekli olan davetiye mektubunda davet edilen kişi ile yakınlık durumu, konaklama bilgileri ve davetiyeyi hazırlayan kişinin iletişim bilgileri yer almaktadır.

C Tipi Yunanistan Tır Şoförü Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Yunanistan tır şoförü vizesi başvurusu için standart belgeler ve şirkete ait vergi levhası fotokopisi gerekmektedir. Yunanistan tır şoförü vizesi için Yunanistan’da faaliyet gösteren lojistik şirketinden alınmış davetiyenin sunulması gerekmektedir.

Yunanistan C tipi tır şoförü vizesi için başvuru sahibinin E sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir. Yunanistan şoför vizesi için uluslararası ehliyet fotokopisi gerekmektedir.

Yunanistan C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan C tipi vizesi 15 gün içinde çıkmaktadır. Yunanistan C tipi vizesi için başvuru sahibinin görüşmeye çağrılma durumunda başvuru süreci uzayabilmektedir.

Yunanistan C tipi vizesi başvuru süreci Covid-19 salgını sebebiyle uzamaktadır.

Yunanistan C Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yunanistan C tipi vize randevusu VFS Global veya Kosmos vize üzerinden alınmaktadır. Yunanistan C tipi vizesi internet üzerinden veya vize ikamet edilen bölgenin vize başvuru merkezinden randevu alınarak yapılmaktadır.

Vizem net danışmanlığında yapılacak başvurularda randevu deneyimli danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Yunanistan C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 Yunanistan C tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan C tipi vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Yunanistan C tipi vize ücreti 80 Euro’dur. Yunanistan kısa süreli (C Tipi) vizeler için vize fiyatları nakit olarak ödenmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: