Kalimnos Adası Vize Başvuru Merkezi

Kalimnos Adası Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Kalimnos adası, Yunanistan’a ait olan ve Güney Ege bölgesinde yer alan bir Ege denizi adasıdır. Kalimnos vize alınarak ve Bodrum’da düzenlenen feribot seferi ile ziyaret edilebilmektedir. Kalimnos adası, Türkiye’ye 14 deniz mili ve 25 dakika uzaklıkta bir konumda yer almaktadır.

Önemli Not: 2023 yılında Yunanistan adalarına uygulanan Kalimnos adası kapı vize uygulaması yürürlüğe girmemiştir. Şu an için Yunan adalarına sadece geçerli bir Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir.

Yunanistan Schengen vize başvuruları için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kalimnos’a Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Kalimnos adası, Yunanistan’a bağlı olan ve Schengen vizesi alınarak ziyaret edilmesi gereken bir adadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Kalimnos Adasına Vize Gerekli Mi?

Hayır, Kalimnos adasını ziyaret edecek yeşil (hususi) pasaport sahiplerinin turistik seyahatleri için vize almaları gerekli değildir. Kalimnos adasını ziyaret edecek yeşil pasaport sahibi vatandaşlar, 90 günden uzun süre kalacak ise seyahat amacına uygun bir vizeye başvuru yapmak zorundadır.

Kalimnos Kapı Vizesi Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Kalimnos adası için kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Kalimnos adası Yunanistan’a ait olan 12 adadan birisidir ve Schengen vizesi almadan ziyaret edilememektedir.

Yunanistan, Schengen Bölgesine üye devletler arasında yer almaktadır. Günlük Yunanistan vizesi giriş - çıkış vizesidir. Günlük Yunanistan vizesi almak için vize acentelerine veya feribot seferi düzenleyen firmalara başvuru yapmak gerekmektedir.

Yunanistan Kalimnos Adası Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan Kalimnos adası vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • 10 yıldan eski olmayan ve en az 1 yıl geçerliliği bulunan güncel bir pasaport ve pasaport fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • TC nüfus kağıdı fotokopisi
 • Barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası
 • Finansal belgeler
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat amacını içeren dilekçe
 • Gidiş - dönüş bileti
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Emekliler için emekli belgesi
 • 18 yaşından büyükler için 4A hizmet dökümü

Yunanistan Kalimnos Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan Kalimnos vize başvuru formu tüm sorulara cevap verilerek mavi ya da siyah tükenmez kalem ile açık ve net bir dil kullanılarak doldurulmalıdır. Yunanistan Kalimnos vize başvuru formu, başvuranın kendisi tarafından ve başvuranın 18 yaşından küçük olması durumunda her iki ebeveyn tarafından imzalanmış olmalıdır.

Kalimnos Vize Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan Kalimnos vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan Kalimnos vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam210 EUR

Kalimnos için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan Kalimnos vize başvurusu Schengen vizesi kategorisine girmekte ve VFS Global veya Kosmos aracılığı ile yapılabilmektedir. Kalimnos vize başvurusu yapmak için ikamet adresine göre vize başvuru randevusu almak gereklidir. Vize başvuru randevusu alındıktan sonra, Kalimnos vizesi için gerekli evrakların eksiksiz bir biçimde hazırlanması ve randevu gününde vize başvuru merkezine şahsen teslim edilerek biyometri işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Kalimnos vize başvurusu, ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Kalimnos vize başvuru sonucu; İstanbul, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu ve Ankara Yunanistan Büyükelçiliği tarafından değerlendirmesinin ardından, vize başvuru merkezi tarafından Konsolosluktan teslim alınmaktadır. Kalimnos vizesi başvuru sonucu ve pasaport seçilen başvuru merkezinden teslim alınabilmekte ya da kurye hizmetinden faydalanabilmektedir.

Kalimnos Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Kalimnos vize başvurusu VFS Global veya Kosmos aracılığı yapılması mümkündür. Kalimnos vize başvurusu için randevu almak, gerekli evrakları hazırlamak ve randevu tarihinde evrakları şahsen teslim etmek gerekmektedir.

Kalimnos vizesi başvurusu için vize başvuru merkezi ikamet edilen ile göre değişiklik göstermektedir. Yunanistan vizesi yetkili kurum olarak VFS Global ve Kosmos hizmet vermektedir.

Kalimnos Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kalimnos vize başvuru sonucu, gerekli evrakların teslimi ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından 15 gün sonra çıkmaktadır. Kalimnos vize başvuru sonucu süresi konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Yunanistan Kalimnos Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Yunanistan Kalimnos vizesi Schengen vizesi özelliklerini taşımaktadır.

Yunanistan Schengen’e üye olan devletler arasında yer alarak ülkesini ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yunanistan vize çeşitleri seyahat amacına bağlı olarak farklı kategorilere ayrılmıştır.

Schengen Vizesi ile Kalimnos Adasına Gidilebilir Mi?

Evet, Kalimnos adası Schengen vizesi ile ziyaret edilmektedir. Kalimnos adasını ziyaret etmek için Schengen vizesine ve güncel pasaporta sahip olmak gerekmektedir.

Vizesiz Kalimnos’a Nasıl Gidilir?

Vizesiz Kalimnos’a gitmek için yeşil (hususi) pasaport, siyah (diplomatik) pasaport veya gri (hizmet) pasaport hamili olmak gereklidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: