Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, yabancı ülkelerdeki vatandaşların sınırlı bir süre için Yunanistan’daki aile veya arkadaşlarını ziyaret edebilmesi için verilen vize türüdür. Aile ziyareti vizesi yalnızca çekirdek aile üyelerini kapsar. Çekirdek aile, Yunanistan vatandaşı olan kişinin eşi ve 21 yaşından küçük veya yükümlülük altında yaşayan çocukları ile diğer yükümlülük altında yaşayan veya bakıma muhtaç aile bireylerini kapsar. Bu kişilerin Yunanistan’da yaşayan kişiyle olan aile bağını ispatlayan belgelere ihtiyaçları vardır.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli C tipi vize türüne girer. C Tipi Yunanistan Vizesi alan kişiler Yunanistan’da en fazla 90 gün kalabilmektedir.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu vize türünü alarak Yunanistan’a gitmek isteyenlerin sağlaması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan’da yaşayan birinci dereceden akrabası olmak.
 • Yunanistan’da yaşayan kişinin 21 yaşından küçük veya bakıma muhtaç çocuğu olmak.
 • Yunanistan’da yaşayan kişinin akrabası olmak.
 • Yunanistan’da yaşayan birinin arkadaşı olmak.
 • Yunanistan’da yaşayan aile bireyi veya arkadaştan davet mektubu almış olmak.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru Formu: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi için başvuran kişi tarafından eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış başvuru formu.
 • Geçerli Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve en az iki adet boş vize sayfası bulunan geçerli pasaport. Pasaportun geçerlilik süresi talep edilen vize süresinin bitiş zamanından en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize Ücretleri: Başvuru için gerekli olan vize ücreti nakit olarak ödenmelidir.
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi için başvuran kişiye ait son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişliğinde, 45 mm yüksekliğinde iki adet biyometrik fotoğraf.
 • Sigorta: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi için başvuran kişinin Yunanistan’da ve diğer Schengen ülkelerinde seyahat süresince geçerli olan seyahat sağlık sigortasının orjinali gerekmektedir. Bu sigorta 30.000 Euro tutarındadır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi için başvuran kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Pasaport Fotokopisi: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi için başvuran kişinin kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisi gerekmektedir. Daha önce başka bir ülkeden vize alınmışsa, o vizenin bulunduğu sayfaların fotokopisi de dahil edilmelidir.
 • Yunanistan ziyaret vizesi davet mektubu: Bu davet mektubu Yunanistan’da polis karakolundan, Kep denilen vatandaşlık servis merkezlerinde tasdik edilmiş olmalı ve www.gov.gr sitesi üzerinden alınmış olmalıdır. Davet mektubunun orjinali sunulmalıdır.
 • Davet Eden Kişinin Kimlik Fotokopisi ve Davet Eden Kişinin İkametgahı ile 3 Aylık Vergi Dökümleri: Aile bireyini veya arkadaşını Yunanistan’a davet eden kişi Türk ise bu bilgilerine ek olarak davet eden kişinin oturma izni ve pasaport fotokopisi de evraklarına eklenmelidir.
 • Fiyatı Görünen Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi başvurusunda bulunan kişinin gidiş-dönüş biletleri barkodlu bir şekilde sunulmalıdır. Biletlerin rezervasyon kodları görünmelidir.
 • Yunanistan’daki konaklama Bilgileri: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi başvurusunda bulunan kişinin Yunanistan’da kaldığı süre boyunca nerede konaklayacağına dair bilgiler sunulmalıdır.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuran kişi çalışan ise ek olarak sunması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İşveren Mektubu: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi başvurusunda bulunan kişinin bağlı olduğu şirketin antetli kağıdına yazılmış işyerindeki pozisyonu, işe başlama tarihi, izinli olduğu günler,seyahat sonrası işe dönüş yetidi ve maaş bilgilerini içeren işveren mektubu.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Vergi levhası, imza sirküleri, SGK işe giriş bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü.
 • Güncel ticaret odası kaydı.
 • Maaş Bordroları: Yunanistan aile ve arkadaş vizesi başvurusunda bulunan kişinin son 3 aya ait maaş dökümü sunulmalıdır.
 • 3 son aya ait banka hesap dökümleri.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için gereken evraklardan biri de başvuruda bulunmak isteyen kişiye, Yunanistan vatandaşı ya da Yunanistan’da oturma izni olan akrabası ya da arkadaşı tarafından gönderilmesi gereken davet mektubudur. Bu yasal beyanname davet eden kişi tarafından internet üzerinden indirilip doldurulduktan sonra Yunanistan’daki polis karakolu ya da Yunanistan Vatandaşlık Servis Merkezi’nde tasdik ettirilir. Belge tasdik ettirildikten sonra, Türkiye’den Yunanistan’a ziyaret vizesi başvurusu yapmak isteyen kişiye e-mail veya faks aracılığıyla gönderilir.

Yunanistan akraba ziyareti vizesi için davet mektubunu yazan kişinin, mektupta yer vermesi gereken bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Davet eden ve davet edilen kişilerin; adı ve soyadı, doğum tarihi, adres ve iletişim bilgileri.
 • Davet edilen kişinin Yunanistan’da kaldığı süre boyunca ikamet edeceği adres.
 • Davet edilen kişinin geliş-gidiş tarihleri.
 • Davet edilen kişinin ziyaret amacı.
 • Davet edilen kişinin Yunanistan’da kaldığı süre boyunca masraflarını nasıl karşılayacağı.
 • Davet edilen ve davet eden kişinin aralarındaki yakınlık.

Başvuru Sürecinde Davet Eden Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu için davet mektubu gönderen kişinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulmuş ve yetkili kurum tarafından onaylanmış davet mektubu dışında hazırlaması gereken başka bir evrak yoktur.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi için alınacak olan adli sicil kaydı adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, kaymakamlıklardan ve e-devlet üzerinden alınabilir. Adli sicil kaydı Diğer evraklarla beraber İngilizce ya da Yunanca olacak şekilde sunulmalıdır.

Vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilecek suçlar aşağıda listelenmiştir.

 • 3 yıldan fazla hapis cezası almış olmak.
 • İnsan kaçakçılığı sebebiyle 2 yıldan fazla hapis cezası almış olmak.
 • Uyuşturucu suçlarından 2 yıldan fazla hapis cezası almış olmak.
 • Ayrıca bir dava süreci içerisinde olanlara Yunanistan vizesi verilmemektedir.

Yunanistan Aile Ziyareti Vize Başvuru Ücretleri Nedir?

Yunanistan aile ve arkadaş ziyareti viizesi için genel başvuru ücreti 80 Euro’dur. 0-12 yaş arasındaki çocuklardan vize başvuru ücreti alınmamaktadır. Ayrıca AB vatandaşı olan bireylerin eşleri ve 21 yaşını doldurmamış çocukları da ücretsiz olarak vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için alınan danışmanlık ücreti 35 Euro’dur. Yunanistan vize ücretleri ve hizmet bedeli her bir başvuru için alınır ve ödemeler yalnızca nakit ve kağıt banknotlarla Euro olarak kabul edilir.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Yunanistan vatandaşı olan veya Yunanistan’da oturma izni bulunan aile bireyi ya da arkadaştan davet mektubu alınır.
 2. Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu için gerekli olan diğer evraklar hazırlanır.
 3. Yunanistan Konsolosluğu veya Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden ikamet edilen bölgeden sorumlu olan seçilir ve bu merkezden randevu alınır. Randevu internet üzerinden veya çağrı merkezlerinden alınabilir.
 4. Alınan randevu tarihinde gerekli olan evraklarla beraber Vize Başvuru Formu, Vize Başvuru Merkezi’ne teslim edilir. Başvuru şahsen yapılmalıdır. Faks, mektup ya da e-postayla yapılan başvurular kabul edilmez.
 5. Ödeme yapılacak miktar, yönlendirilen vezneden ödenir ve biyometri işlemleri tamamlanır.
 6. Başvuru sonucu beklenir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için yapılan başvurular ortalama 7 ila 15 iş günü arasında değerlendirilir ve sonuçlandırılır. Başvuru sahibinin mülakata davet edilmesi gereken durumlarda ya da ek evrak talep edilen durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Ziyaret vizesi için yapılan başvuruların planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinde gerçekleştirilmiş olması tavsiye edilmektedir.

Talep edilen vize başvuru şartları yerine getirilmediği takdirde vize başvuruları red edilebilmektedir. Vize başvurularında eksik ya da sahte evrak sunulması, seyahat amacının kanıtlanamaması, belgeler arası tutarsızlıklar, vize süresi dolduktan sonra Türkiye’ye dönme garantisinin verilmemesi gibi durumlar başvurunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

Vize reddine sebep olan durumlar ortadan kaldırıldıktan sonra süreç yeniden başlatılabilir. Reddedilen başvuru için ücret iadesi yapılmaz ve yeniden başvuru ücreti ödenir.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İle Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi alan kişilerin sahip olacağı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi alan kişiler en fazla 90 gün süreyle Yunanistan’da ikamet etme ve seyahat imkanı elde eder.
 • Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi alan kişiler, en uzun kalınan yer Yunanistan olmak kaydıyla diğer Schengen ülkelerine seyahat etme hakkına sahiptirler.
 • Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi alan kişilerin sahip olamayacağı haklar aşağıda listelenmiştir.
 • Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi alan kişiler, Yunanistan’da ya da diğer Schengen ülkelerinde okuma iznine sahip değildir.
 • Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi alan kişiler, Yunanistan’da ya da diğer Schengen ülkelerinde okuma iznine sahip değildir.
 • Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi alan kişiler, Yunanistan’da oturma iznine sahip değildir.

18 Yaşından Küçükler İçin Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 yaşından küçük olanlar için Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusu ebeveynler veya yasal vasiler tarafından yapılır. 18 yaşından küçükler için Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Çocuğun vasisinin evrakları: Çocuğun vasisinin evrakları fotokopi çekilip başvuru yapan çocuğun dosyasına eklenmelidir.
 • Muvafakatname: Çocuk tek başına ya da yalnızca bir ebeveyni ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasisinden noter onaylı ve son altı aya ait muvafakatname sunulmalıdır. Çocuk her iki ebeveyn ile ya da yasal vasisi ile beraber seyahat edecekse vize başvuru merkezine her iki ebeveyn ya da yasal vasinin gelip başvuru formunu görevli personel şahitliğinde imzalaması gerekmektedir. Çocuk başvurusunu anne ya da babası dışında biri getirecek ise bu kişinin adının muvafakatnamede yazılı olması gerekmektedir.
 • Çiftler boşanmışsa: Boşanmış çiftlerin çocuğu için çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararı gerekmektedir.

Yunanistan Aile Ziyareti Vizesine Benzer Diğer Yunanistan Vize Türleri Nelerdir?

 • Yunanistan turist vizesi: Yunanistan turist vizesi, Yunanistan’a düzenlenecek 6 ay içerisinde en fazla 90 gün süreli, tatil ve turistik amaçlı seyahatler için alınması gereken Yunanistan vizesidir. Yunanistan turist vizesi kısa süreli vize (C tipi) kategorisindedir.
 • Yunanistan ticari vizesi: Yunanistan ticari vize, Yunanistan’ı 90 günden kısa süre boyunca iş görüşmeleri ve toplantı amacıyla ziyaret edecek kişilerin alması gereken kısa süreli (C tipi) vizedir.
 • Yunanistan kısa süreli eğitim vizesi: Yunanistan kısa süreli eğitim vizesi; Yunanistan sınırları içerisinde bulunan dil okullarından, özel eğitim kurslarından, meslek eğitimleri verilen özel kurs eğitimlerinden faydalanmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • Yunanistan kültürel-sportif-konferans vizesi: Yunanistan’a çeşitli kültürel ve sportif etkinlikler, seminer veya konferanslara katılım gibi amaçlarla Yunanistan’a gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Paylaş: