Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan aile arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli vize olup C tipi vize kategorisine dahildir.

Yunanistan ziyaret vizesinin amacı yasal olarak Yunanistan’da ikamet edenlerle aile, akraba ve arkadaş olanların Yunanistan’a ziyarete gelebilmesidir.

Yunanistan aile ziyareti vizesi hamiline 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde Yunanistan’daki aile fertlerini ziyaret etme hakkı tanımaktadır.

Yunanistan’da oturma izniyle ya da vatandaş olarak yaşayan kişi tarafından, kendisini ziyarete gelmek için vizeye başvuracak kişinin başvuruya ekleyeceği bir davetiye dilekçesi yazılmalıdır.

Yunanistan Ziyaret Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan ziyaret vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan ziyaret vizesi başvuru formu: Tarih yazılıp imzalanmış ve gerçeklikle uyumlu olacak şekilde doldurulmuş Schengen vizesi başvuru formunun başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve üç yılda alınmış Schengen vizeleri ile pasaportun kişi bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisiyle beraber sunulması gerekmektedir. Aile üyelerinin pasaportlarının ilk sayfası ve varsa geçmiş Schengen vizelerinin bulunduğu sayfalar destekleyici unsurlar olarak başvuruya eklenebilmektedir.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesi için geçerli acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan en az 30.000 Euro tutarında seyahat sigortası yapılması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Yunanistan’dan davet eden kişi tarafından yazılmış, imzalanmış davetiye mektubu bulunmalıdır.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Davet eden kişi ile akrabalık bağını kanıtlayacak tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin alınması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Başvuran kişinin bankadan alınmış kaşeli ve imzalı son üç aya ait hesap dökümü ve maaş bordroları gibi Yunanistan’da bulunulan süreç boyunca yapılacak masrafların karşılanabileceğine dair göstergelerin başvuruya eklenmesi gerekmektedir.
 • Yunanistan’da ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: Seyahat süresinde düzenlenmiş, gidiş ve dönüş uçak biletleri rezervasyonunun başvuruda sunulması gerekmektedir. Yunanistan’da konaklanılacak yerlere dair rezervasyonlar ve adres bilgileri başvuruda olmalıdır.

Yunanistan’a aile ziyareti vizesi ile gitmek isteyenlerden başvuru için istenilen belgeler icra edilen meslek gibi faktörler doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir.

Yunanistan Davetiye Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Yunanistan davetiye mektubu, vize başvurusunu yapacak olan kişiyi Yunanistan’a davet eden tarafından resmi bir dille yazılmalıdır. Yunanistan davetiye mektubu örneği hazırlanırken davet edenle vizeye başvuran arasındaki ilişki açıkça belirtilmelidir ve nüfus kayıt örneği gibi belgelerle desteklenmesi kabul oranını artırmaktadır.

Yunanistan davetiye dilekçesi yazılırken belgelerle desteklenemeyecek gereksiz bilgiler vermekten kaçınılmalıdır. Seyahate dair bilgiler belgelerle desteklendiği belirtilerek Yunanistan davetiye mektubunda yer almalıdır.

Yunanistan davetiye mektubu mutlaka imzalanmalıdır ve yazılma tarihi dilekçede yer almalıdır.

Yunanistan Ziyaret Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yunanistan ziyaret vizesi sponsor dilekçesi, vizeye başvuran kişiye finansal destek veya konaklama imkanları sağlayacak olan aile üyesi tarafından yazılması gereken kefalet belgesidir. Yunanistan aile ziyaret vizesi ile Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyenler eğer kendi imkanlarıyla finansal yeterlilik sağladıklarını ispatlayamıyorlarsa, kendilerini ülkeye davet eden kişi başvuranın sponsorluğunu üstlenebilmektedir.

Yunanistan vize sponsor dilekçe örneği yazılırken resmi bir dil kullanılmalıdır ve belgelerle desteklenemeyecek gereksiz bilgiler verilmemelidir

Davetiye ile Yunanistan Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Davetiye ile Yunanistan arkadaş ziyareti vizesi alma işleminin adımları aşağıda listelenmiştir.

 1. En başta davet eden tarafından kaleme alınmış davetiye mektubu olmak üzere gerekli tüm evraklar bir araya getirilmelidir.
 2. İkamet edilen şehre göre Kosmos Vize ya da VFS Global’den Yunanistan ziyaret vizesi randevusu alınmalıdır.
 3. Randevu saatinde ilgili vize başvuru merkezine şahsen gidilip gerekli işlemler tamamlanmalı ve evraklar teslim edilmelidir.
 4. Aracı vize kuruluşu kanalıyla başvurunun gidişatı takip edilmelidir ve başvuru sonuçlandıktan sonra pasaport teslim alınmalıdır.

AB Vatandaşlarının Eşleri için Yunanistan Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

AB vatandaşlarının eşleri için Yunanistan vizesi başvurusu yapılırken bazı belgelere gerek duyulmamaktadır ve vize başvuru ücreti alınmamaktadır.

Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri Yunanistan’a ziyaret vizesi alırken ayrıcalıklardan faydalanabilmek için evliliğini ya da onaylanmış partnerliğini belgelemek durumundadır.

AB vatandaşı eşi Yunanistan vizesi alırken eşiyle seyahat etmiyorsa veya Yunanistan dış temsilciliğine eşiyle Yunanistan’da buluşacağını beyan etmediyse başvurusu standart bir başvuru gibi işlem görmektedir.

Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan aile ziyareti vizesi için gerekli masraflar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Yunanistan aile ziyareti vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Yunanistan Akraba Arkadaş ve Aile Ziyareti Başvurusu Nereye Yapılır?

Yunanistan akraba arkadaş ve aile ziyareti başvuruları Kosmos Vize ya da sadece Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’de ikamet edenler için olmak üzere VFS Global aracılığıyla yapılabilmektedir.

Yunanistan’a ziyaret vizesi başvurusunda bulunacak olanlar uzman danışmanlardan yardım talep etmek için vizem.net ile iletişime geçebilmektedirler.

Vizem.net, 2017 ile 2020 yılları arasında Schengen ülkelerine yapılan aile ya da arkadaş ziyareti vizesi başvurularında %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Yunanistan Aile Ziyareti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yunanistan aile ziyareti vize randevusu Kosmos Vize’nin internet sitesinden çevrimiçi olarak alınabilmektedir. Sadece Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerinde ikamet edenler Yunanistan aile ziyareti vize başvurusunu VFS Global internet adresinden online randevu alarak yapabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Yunanistan aile ziyareti vizesi başvurularında randevular danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Yunanistan ziyaret vizesi başvuruları, Kosmos Yunanistan vize randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra randevu saatinde gerekli tüm evraklarla birlikte en yakın Kosmos Vize ofisine gidilerek yapılabilmektedir.

Yunanistan Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Yunanistan aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesinin de dahil olduğu kısa süreli C tipi vize başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Yunanistan dış temsilciliklerindeki yoğunluklar ve resmi tatiller sebebiyle Yunanistan ziyaret vizesi başvurusunun sonuçlanma süreleri uzayabilmektedir.

Yunanistan Ziyaret Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Evet, Yunanistan ziyaret vizesi almak kolaydır. Yunanistan ziyaret vizesi almak; Yunanistan dış temsilciliklerinin vize başvuruları için talep ettiği pasaport, finansal yeterlilik kanıtı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, başvuru formu,sponsor mektubu,davetiye gibi evrakların kurallara uygun, eksiksiz ve gerçeklikle uyumlu olacak şekilde hazırlanması durumunda oldukça kolaydır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: