Kos Adası Vize İşlemleri

2024'te Kos Adası Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yunanistan’ın Ege Denizi’ne olan kıyısında yer almakta olan 12 Adalar’dan biri olan Kos Adası, Bodrum’un tam karşısında yer almaktadır ve Bodrum Turgutreis’e 4 kilometre uzaklıktadır.

Kos Adası’na gidebilmek için Yunanistan Schengen vizesi veya Yunanistan kapı vizesi sahibi olunması gerekmektedir. Kos Adası kapıda vize uygulaması mayıs ve eylül ayları arasında uygulanmaktadır.

Kos Adası’na ulaşım hava yolu veya deniz yolu ile sağlanmaktadır. Kos Adası’na uçak ile gitmek için; Atina veya Selanik üzerinden aktarma yapılması gerekmektedir. Deniz yolu ile gitmek için; Ege Denizi’nin Türkiye kıyılarında faaliyet göstermekte olan tur şirketlerine başvurulabilmekte veya gerekli izinlerin alınmasının ardından şahsı deniz taşıtları ile adaya seyahat edilebilmektedir.

Önemli Not: Yunan adaları kapıda vize uygulaması 1 Nisan 2024 itibariyle tekrar yürürlüğe girmiştir. Kapı vizesi alarak 10 Yunan adası ziyaret edilebilmektedir. Uygulama kapsamı dışında tutulan Yunan adalarına seyahat için Schengen vizesi alınmalıdır.

Yunanistan kapı vizesi veya Schengen vize başvuruları için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kos’a Vize Gerekli Mi?

Evet, Kos Adası’nın Yunanistan’a bağlı olması sebebiyle, adaya giriş için Kos Adası kapı vizesi veya Schengen vizesine sahip olunması gerekmektedir. Yeşil pasaport sahiplerinin 90 günü aşmayacak seyahatleri için Kos Adası’na seyahat etmeleri için vize sahibi olmalarına gerek yoktur.

Kos Adası Günlük Vize Nedir?

Kos Adası günlük vize; Yunanistan tarafından uygulanmakta olan ve mayıs ile eylül ayları arasında Kos Adası’nın dahil olduğu Yunan Adaları’ndaki turistik faaliyetleri arttırmak için uygulanan vize uygulamasıdır.

Günlük vize programı ile ziyaret edilecek olan Kos Adası’na en fazla 7 gün olacak şekilde ve tek giriş hakkı sağlamaktadır.

Kos Adası (İstanköy) Vizesi Nasıl Alınır?

Kos Adası, diğer bir adıyla İstanköy vizesi başvuruları; Kos Adası’na sefer düzenlemekte olan seyahat turları veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Kos Adası Kapıda Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kos Adası kapıda vize başvurusu için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport ve pasaport fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Biyometrik fotoğraf
  • Son 3 aylık banka hesap dökümleri
  • Yunanistan kapı vizesi başvuru formu
  • Kos Adası gidiş-dönüş feribot biletleri
  • Onaylanmış otel rezervasyonu
  • Vize ücreti

Kos Kapıda Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kos kapıda vize ücreti 2024 yılı itibariyle 60 EUR olarak belirlenmiştir. Kos günlük vize ücreti; form, dilekçe doldurulması ve çift yönlü evrak gönderim işlemlerini kapsamaktadır.

Kos Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kos vize başvuruları; adaya sefer düzenleyen seyahat firmaları veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için gerekli olan belgelerin ibraz edilmesinin ardından vize başvuru ücretleri ödenmektedir ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Kos Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kos Adası’na feribot seferleri düzenleyen veya Yunanistan tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş akredite acenteler üzerinden Kos vize başvurusu alınabilmektedir.

2013 yılından beri vizem.net danışmanlığında alınmış olan Yunan Adaları kapı vizesi başvuruları, yerinde belge kontrolü uygulaması sayesinde %100 onay oranına sahiptir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi ile Kos Adasına Gidilebilir Mi?

Evet, Kos Adası’nın Yunanistan’a bağlı olması sebebiyle, Schengen vizesi ile Kos Adası’na seyahat edilebilmektedir.

Schengen vizesi Bodrum başlangıçlı seyahatler için de Kos Adası’na ekstra bir vize olmaksızın giriş hakkı sağlamaktadır.

Bodrum’dan Kos’a Feribot Seferleri Düzenleyen Şirketler Hangileridir?

Kos Adası’na feribot seferleri düzenleyen şirketler; Feribot biletim, Erturk, Feribot lines, Esta Most Travel, Marmaris Ferry şeklindedir.

Kos Adası’na düzenlenen feribot seferleri mayıs ve eylül ayları arasında düzenlenmektedir.

Bodrum’dan Kos Adasına Nasıl Gidilir?

Bodrum’dan Kos Adası’na gitmek için; Atina veya Selanik aktarmalı uçak seferleri tercih edilebilmekte, Kos Adası’na sefer düzenleyen feribot turları tercih edilebilmekte veya gerekli izinlerin alınmasının ardından şahsı deniz taşıtları tercih edilebilmektedir.

Bodrum’dan Kos’a Feribotla Vizesiz Gidilebilir Mi?

Hayır, Bodrum’dan Kos Adası feribotla vizesiz olarak ziyaret edilememektedir. Kos Adası’nı ziyaret etmek için; Yunanistan kapı vizesi veya Schengen vizesi sahibi olmak gerekmektedir. Bodrum Kos feribot vizesiz seyahat edilemeyeceği için seyahat öncesi vize başvurularının yapılması gerekmektedir.

Bodrum’dan Kapı Vizesi ile Gidilebilecek Diğer Yunan Adaları Hangileridir?

Bodrum’dan kapı vizesi ile gidilebilecek diğer Yunan Adaları aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: