Yunanistan Transit Vize

Yunanistan Transit Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Transit vize; bir ülke üzerinden gidilmesi planlanan 3. bir ülkeye gitmek için aktarma yapılması gerekiyorsa, aktarma yapabilmek için alınması gereken vize türüdür.

Transit Yunan vizesi; Yunanistan üzerinden farklı bir ülkeye aktarma yapılması planlanıyorsa, Yunanistan havaalanlarını veya limanlarını kullanmak için alınması gereken vize türüdür.

Yunan Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Yunanistan’da aktarma yapılacak uçuşlar arasındaki bekleme süresinin 24 saatten az olması durumunda, Yunan transit vizesi sahibi olunmasına gerek yoktur. Aktarma bekleme süresinin 24 saatten fazla olması durumunda, Yunanistan vizesine sahip olunması gerekmektedir.

Şahsi aracı veya diğer şahsi taşıtlar ile Yunanistan üzerinden geçecek ve son durağı Yunanistan olmayan kişiler, transit vize aracılığı ile Yunanistan üzerinden geçiş yapabilmektedirler.

Yunanistan Transit Vize İstiyor Mu?

Yunanistan devleti, Yunanistan üzerinden yapılacak ve 24 saatten az bekleme süresi olan aktarmalı uçuşlar için Türk vatandaşlarından transit vize talep etmemektedir.

Yunanistan üzerinden aktarma yoluyla 3. bir ülkeye gidebilmek için transit vizeye sahip olması gereken ülke vatandaşları; Afganistan, Bangladeş, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka, Suriye ve Sudan vatandaşlarıdır.

Yunanistan üzerinden kara yolu ile yapılacak transit geçişler için geçerli bir Schengen vizesine sahip olunması gerekmektedir.

Yunanistan Aktarmalı Uçuşlar için Vize Gerekiyor Mu?

Yunanistan üzerinden aktarmalı uçuşlar için; 24 saatten fazla aktarma süresi olan durumlarda transit vizesi alınması gerekmektedir. 24 saatten daha az aktarma süresi olan transit uçuşlarda, Yunanistan aktarmalı uçuş vize sahibi olunmasına gerek yoktur.

Aktarma uçuşlarının arasında 24 saatten az olsa dahi transit vize sahibi olması gereken istisnai ülke vatandaşları; Sudan ve Suriye şeklindedir.

Yunanistan Havaalanından Vizesiz Geçiş Hangi Durumlarda Mümkündür?

Yunanistan havaalanlarından vizesiz olarak transit şekilde aktarma yapmak için gerekli olan istisnai durumlar; yeşil, siyah veya gri pasaporta sahip olmak, Avrupa Birliği üyesi ülkesi bir ülkenin vatandaşı olmak, Schengen oturum ve çalışma iznine sahip olmak şeklindedir.

Yunanistan Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan transit vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 EUR kapsamlı)
 • Vize ücretlerinin ödendiğine dair fiş/fatura

Yunanistan transit vize için gerekli evraklar, planlanan seyahat tarihinden 15 gün öncesinden hazırlanmalıdır.

Yunanistan Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Yunanistan transit vize için destekleyici belgeler; Yunanistan üzerinden yapılması planlanan transitin ne amaçla gerçekleştirileceğini açıklayan belgelerdir.

Yunanistan transit vize için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Mevcut pasaportun ve eğer varsa önceki pasaportların tam birer kopyası
 • Önceden alınmış vizeler ve oturum izinleri (sahip olunması durumunda)
 • Seyahat süresini ve ne amaçla seyahat edildiğini açıklayan mektup
 • Transit sonrasında seyahat edilmesi planlanan ülkeye farklı bir taşıt ile gidilecekse alınmış olan uçak, otobüs, tren, feribot biletleri
 • Son seyahat noktası için vize (vizenin gerekli olduğu durumlarda)

Yunanistan Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan transit vizesi başvurusu yapmak için; öncelikle transit vizeye ihtiyaç duyulup duyulmadığı kontrol edilmelidir. Vizeye ihtiyaç olması halinde, Yunanistan transit vize başvuru formu doldurulmalıdır ve ibraz edilmesi gereken evraklar toplanmalıdır. Vize başvuru randevusunun alınmasının ardından gerekli belgeler vize merkezine teslim edilmelidir ve son olarak vize harçlarının ödenmesinin ardından başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Yunanistan transit vize başvuruları; Yunanistan tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Yunanistan Transit Geçiş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan transit geçiş vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Yunanistan Transit Vize Harcı90 Eur
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti80 EUR
Toplam250 EUR

Yunanistan Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan transit vize başvuruları ortalama 14 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Transit vize başvuruları, başvurunun yapıldığı merkezin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yunanistan transit vize başvurusu yapılırken; ibraz edilmesi gereken belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edildiğinden ve son seyahat noktası olan ülkeye gitmek için vizeye ihtiyaç duyulup duyulmadığından emin olunmalıdır.

Makedonya’ya Yunanistan Üzerinden Gitmek için Transit Vize Gerekli Midir?

Makedonya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmaması sebebiyle, Yunanistan üzerinden Makedonya’ya gidilmesi planlanan durumlarda, Yunanistan transit vizesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yunanistan Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Yunanistan transit vizesi sahibi olunması durumunda; Yunanistan’da oturum izni sahibi olmak, Yunanistan’da iş sahibi olmak veya iş kurmak, Yunanistan yerel seçimlerinde oy kullanmak, Yunanistan devlet dairelerinde iş bulmak gibi faaliyetlere izin verilmemektedir.

Türkiye - Yunanistan Sınır Kapılarından Transit Vize Alınabilir Mi?

Türkiye - Yunanistan sınır kapılarında transit vize uygulaması bulunmamaktadır.

İpsala kapıda vize uygulaması ile alınan kapı vizesinin geçerliliği en fazla 7 gün olabilmektedir ve bu vize türü tek giriş hakkı sağlamaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: