Ayvalık Midilli Adası Vize İşlemleri

2024'te Ayvalık Midilli Adası Günübirlik Vize İşlemleri

Midilli, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adasıdır ve başkenti Mytilene’dir. Yunanistan’ın ana karasından çok Türkiye’nin Ayvalık ile Dikili ilçelerine yakın olan ada, Yunanistan’ın en büyük üçüncü adasıdır. Türk vatandaşları Midilli vize ile adayı ziyaret edebilmektedir.

Midilli Adası’na, Yunanistan’ın belli noktalarından uçak ile, Türkiye’den veya Yunanistan’dan feribot ile ulaşılabilmektedir. Türkiye- Midilli arası 827 kilometredir. Midilli kapıda vize uygulaması ile Midilli Adası, diğer adıyla Lesvos Adası ziyaret edilebilmektedir.

Önemli Not: Yunan adaları kapıda vize uygulaması 1 Nisan 2024 itibariyle tekrar yürürlüğe girmiştir. Kapı vizesi alarak 10 Yunan adası ziyaret edilebilmektedir. Uygulama kapsamı dışında tutulan Yunan adalarına seyahat için Schengen vizesi alınmalıdır.

Yunanistan kapı vizesi veya Schengen vize başvuruları için bizlere ulaşabilirsiniz.

Midilli’ye Vize Var Mı?

Evet, Midilli’ye vize vardır. Midilli Adası Yunanistan’a bağlı bir adadır. Midilli Adası girişleri Midilli kapı vizesi ve Yunanistan Schengen Vizesi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Yunanistan kapı vizesi ile yalnızca kapı vizesi uygulamasına dahil olan Kos, Midilli, Samos, Melis, Rodos ve Sakız adalarına seyahat edilebilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Midilli Adası’na Vize Gerekli Mi?

Hayır, yeşil (hususi) pasaport sahipleri vize olmadan Midilli Adası’na seyahat edebilmektedirler.

Günübirlik Midilli Adası Kapı Vizesi Nedir?

Günübirlik Midilli vizesi belli tarihler arasında turistik faaliyeti arttırmak için düzenlenen kapı vizesi Midilli Adası’na giriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Halk arasında Midilli Adası günübirlik vize adası olarak bilinmektedir.

Midilli (Lesvos) Adası Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Midilli kapı vizesi seyahat acenteleri ve feribot firmaları aracılığıyla alınabilmektedir. Kapı vizesi için acentelere ödenecek fiyat Yunanistan Konsolosluğu harç bedelini, seyahat acentesi veya feribot firması hizmet bedelini kapsamaktadır.

Midilli Adası Kapı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Midilli Adası kapı vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Pasaport fotokopisi
  • Midilli Adası kapı vizesi başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Feribot bileti
  • Otel rezervasyonu
  • Banka hesap özeti

Midilli Kapı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Midilli kapı vizesi başvuru formunun içeriği Schengen vize başvuru formuna benzemektedir. Formu dolduran başvuru sahibinin verdiği bilgilerin doğru ve gerçek olması büyük önem taşımaktadır. Midilli kapı vizesi başvuru formunun İngilizce ve büyük harflerle doldurulması gerekmektedir. Midilli kapı vizesi başvuru formunda başvuru sahibine ait ad soyad, doğum tarihi, doğum yeri, uyruk gibi kimlik bilgileri ve mesleki bilgiler, iletişim ve adres bilgilerini içeren sorular yer almaktadır.

Midilli Adası Vize Ücreti Ne Kadardır?

Midilli Adası vize ücreti 2024 yılı itibariyle 60 Euro’dur. Bu ücrete başvuru formu, dilekçe doldurulması ve çift yönlü evrak gönderimi dahildir.

Midilli için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Midilli kapı vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra feribot firması veya seyahat acentesi aracılığıyla vize başvurusu yapılabilmektedir. Özellikle yaz döneminde yoğunluk çok olduğu için Midilli kapı vizesi evraklarının seyahat tarihinden en az 4 gün önce acenteye gönderilmesi gerekmektedir.

Feribot ile Midilli Adası’na giden Türk vatandaşları sınır kontrol noktasında sıraya girmekte ve önce vize için şart olan parmak izini vermektedirler. Sınırdaki vize görevlisi başvuru sahibine adaya giriş izni verdiği takdirde kapıda vize pasaporta işlenmektedir.

Midilli Adası Kapı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Midilli vize işlemleri sonuçlanma süresi 4 iş günü içerisinde olmaktadır.

Midilli Adası Günlük Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Midilli adasına feribot seferi düzenleyen firmalardan, Turyol Midilli vize acentesinden, Küçükkuyu Midilli kapı vizesi acentesinden ya da diğer akredite acentelerden vize alınabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan 2013 senesinden beri Yunan adalarına kapı vizesi başvuruları, yerinde evrak kontrolü uygulaması sayesinde %100 onay oranına sahiptir.

Schengen Vizesi ile Midilli Adasına Gidilebilir Mi?

Evet, Schengen vizesi hamilleri Midilli Adası’na gidebilmektedir. Midilli Adası Schengen vizesi ve kapı vizesi aracılığıyla ziyaretçi kabul etmektedir. Yunanistan Schengen vizesi almak için seyahat tarihinden yaklaşık 6 hafta önceden vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Ayvalık’tan Midilli Adasına Feribot Seferleri Düzenleyen Şirketler Hangileridir?

Ayvalık’tan Midilli Adası’na feribot seferleri düzenleyen şirket olan Turyol Ayvalık şirketi, ilk seferi sabah saat 09.00’da ve diğer seferi ise saat 14.00’te gerçekleştirmektedir.

Jale Tur Ayvalık şirketi ise Ayvalık feribot limanından saat 09.00’da kalkmakta ve yaklaşık 1.5 saat sonra Midilli Adası’na varmaktadır. Midilli - Ayvalık seferleri ise her akşam 18.00’ de düzenlenmektedir.

Jalem Tur Ayvalık şirketi, her gün saat 09.00’da Ayvalık Limanı’ndan kalkan feribot ile Midilli Adası’na sefer düzenlenmektedir. Geri dönüşler içinde aynı gün akşam saat 18.00’de Midilli Adasından Ayvalık’a feribot seferi vardır.

Ayvalık’tan Midilli Adasına Nasıl Gidilir?

Ayvalık’tan Midilli’ye geçiş yapan kişilerin pasaportunu yanında bulundurması gerekmektedir. Ayvalık Midilli kapı vizesi başvurusu ve temini kolay bir süreçten oluşmaktadır. Ayvalık Midilli günlük vize hamilleri Midilli Adası’nı ziyaret edebilmketedir.

Ayvalık’tan Midilli Adasına Günübirlik Vizesiz Gidilebilir Mi?

Hayır, Ayvalık’tan Midilli Adası vizesiz geçiş mümkün olmamaktadır.

Kapı Vizesi Uygulaması Olan Diğer Yunan Adaları Hangileridir?

Kapı vizesi uygulaması olan diğer Yunan adaları aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: