Samos Adası Vize İşlemleri

2023'te Samos Adası Kapı Vizesi İşlemleri

Samos adası, Ege Denizi’nde, Dilek Yarımadasının karşısında yer alan bir Yunan Adası’dır. Samos adası, Dilek Yarımadasına, 2.4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Samos Adası’na en yakın Türk şehri Kuşadası’dır.

Samos Adası’na, Kuşadası’ndan feribot ile ulaşılmaktadır. Kuşadası’ndan Samos Adası’na her gün belirli saatlerde feribotlar kalkmaktadır. Samos Adası’na feribot ile gidiş 90 dakika sürmektedir. Yaz aylarında Samos Adası’na giden feribotlar sıklıkla sefer yapmaktadır. Samos Adası’na gidişlerde Schengen vizesinin yanı sıra kapı vizesi de alınabilmektedir. Kapı vizesi Samos Adası’na kapı vizesi alarak gitmek ve 7 süre ile Yunan Adaları’nda kalmak mümkündür.

Yunan vizesi ile Samos dahil birçok Yunan Adası’na gidebilmek mümkündür. Megisti Adası, Kos Adası, Midilli Adası bu adalar arasında yer almaktadır. Yunan vizesi almak için Yunan Konsolosluklarına ya da vize merkezlerine başvurmak gerekmektedir.

Önemli Not: 2023 yılında Yunanistan adalarına uygulanan Samos adası kapı vize uygulaması yürürlüğe girmemiştir. Şu an için Yunan adalarına sadece geçerli bir Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir.

Yunanistan Schengen vize başvuruları için bizlere ulaşabilirsiniz.

Samos Adası Vize İstiyor Mu?

Evet, Samos Adası Yunanistan’a bağlı bir ada olduğu için vize istemektedir. Samos Adası’na yapılacak seyahatlerde Yunanistan’a giriş çıkışlar için gerekli Schengen vizesi veya Samos Adası kapı vizesi alınması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Samos Adası’na Vize Gerekli Mi?

Hayır, yeşil pasaport sahipleri için Samos Adası’na seyahat etmek için vize gerekli değildir. Yeşil pasaport ile Samos Adası’na vizesiz girebilmek için en az 6 ay geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.

Günübirlik Samos Adası Kapı Vizesi Nedir?

Günübirlik kapı vizesi Samos Adası’na tek giriş-çıkış sağlayan vizedir. Kapı vizesi ile haziran ayı başından eylül ayı sonuna kadar Samos Adası’na gidebilmek mümkündür. Kapı vizesi halk arasında Samos Adası günübirlik vize olarak adlandırılmaktadır.

Günübirlik Samos vize, halk tarafından günübirlik vize olarak adlandırılsa da 7 gün boyunca Yunan Adaları’nda kalma hakkı tanımaktadır. Kapı vizesi Samos Adası’na tek bir kez giriş-çıkış izni vermektedir.

Samos (Sisam) Adası Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Samos (Sisam) Adası kapı vizesi, vize başvuru merkezleri veya akredite acenteler aracılığı ile yapılmaktadır. Sisam kapı vizesi başvurusunun, seyahat tarihinden en az 4 gün önce yapılması gerekmektedir. Pasaportunda daha önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat edildiğini gösteren bir vize etiketi olması durumunda, kapı vizesi verilmemektedir.

Samos Adası Kapı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Samos adası kapı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • En az 6 ay geçerli olan bir pasaportun fotokopisi
  • Online olarak doldurulmuş vize başvurusu formu
  • Gidiş ve dönüş için feribot bileti
  • Yeni çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf
  • 3 ay içerisinde alınmış bir banka hesap cüzdanı dökümü
  • Samos Adası seyahat sağlık sigortası
  • Otel rezervasyonu formu (Günübirlik gidiliyorsa gerekli değildir.)

Samos Kapı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Samos kapı vizesi başvuru formu doldurulurken Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Vize başvuru formunun İngilizce veya Yunanca doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formunun altında ıslak imza bulunmalıdır.

Samos Kapı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Samos adası vize ücreti, 2022 yılı itibariyle 80 Euro olarak belirlenmiştir. Samos Adası vize ücretine; vize formu, dilekçe doldurma, çift yönlü evrak gönderimi gibi ek ücret gerektiren işlemlerde dahildir.

Samos için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Samos için vize başvurusu, akredite acentelere veya vize başvuru merkezlerine kapı vizesi veya Schengen vizesi için gerekli belgelerin teslim edilmesi ile yapılmaktadır. Samos Adası seyahati için kapı vizesi almak isteyen kişilerin tüm belgeleri en az 4 gün önceden vize başvuru merkezlerine veya akredite acentelere teslim etmesi gerekmektedir. Schengen vizesi ile yolculuk yapmak isteyen kişilerin en az bir hafta önceden vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Samos Adası’na vize başvurusu yaparken istenen belgeler arasında feribot rezervasyonunu gösteren belge bulunmaktadır. Bu nedenle Samos vizesine başvuru yapacak kişilerin başvurudan önce feribot rezervasyonu yaptırması gerekmektedir.

Samos Kapı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Samos vize işlemleri, 7 gün sürmektedir. Samos Adası’na gidecek kişilerin seyahat planlarında bir aksama olmaması için 7 gün öncesinden başvuru yapması gerekmektedir.

Samos Adası Günlük Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Samos adası günlük vizesi, akredite acentelere ya da feribot seferi düzenleyen firmalara başvuru yapılarak alınmaktadır. Vizem.net, Samos adasına yapılacak seyahatler için yerinde evrak kontrolü uygulaması ile danışmanlık hizmeti vermektedir. Vizem.net danışmanlığında 2013 yılından beri yapılan kapı vizesi başvurularında %100 onay oranı bulunmaktadır.

Schengen Vizesi ile Samos Adasına Gidilebilir Mi?

Evet, Schengen vizesi ile Samos Adası’na gidilmektedir. Samos Adası Yunanistan’a bağlı bir ada olduğu için Schengen Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Samos Adası Schengen vizesi, Schengen için gerekli evrakların tamamlanması ve vize başvuru merkezleri veya akredite acentelere başvuru yapılması ile alınmaktadır.

Kuşadası’ndan Samos Adasına Feribot Seferleri Düzenleyen Şirketler Hangileridir?

Kuşadası’ndan Samos adasına feribot seferleri Meander Travel, Barel Travel ve Samos Star adlı 3 firma tarafından düzenlenmektedir. Kuşadası’ndan kalkarak Samos Adası’na giden feribotlar, mayıs sonu ile eylül sonu arasında hizmet vermektedir.

Kuşadası’ndan Samos Adasına Nasıl Gidilir?

Kuşadası’ndan Samos Adası’na feribot ile gidilmektedir. Kuşadası’ndan Samos Adası’na gitmek için kapı vizesi veya Schengen vizesi almak gerekmektedir. Samos Adası’na seyahat etmek için alınan vize, feribot girişlerinde kontrol edilmektedir. Kuşadası Samos kapı vizesi, akredite acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır.

Kuşadası’ndan Samos Adasına Feribotla Vizesiz Gidilebilir Mi?

Hayır, Kuşadası’ndan Samos Adası’na feribotla vizesiz giriş izni yoktur. Samos Adası vizesiz geçiş, yalnızca diplomatik ve yeşil pasaport sahipleri için mümkündür.

Yunanistan vize muafiyeti, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri için 90 gün süre ile mümkündür. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri vizeye gerek duymadan 90 gün boyunca Samos Adası’nda kalma hakkına sahiptir.

Kuşadası’ndan Kapı Vizesi ile Gidilebilecek Diğer Yunan Adaları Hangileridir?

Kuşadası’ndan kapı vizesi ile gidilebilecek tek ada Samos Adası’dır. Kapı vizesi ile gidilebilecek diğer Yunan Adaları’na Kuşadası’ndan gitmek mümkün değildir.

Gezilecek en güzel Yunan adaları, Ege kıyılarındaki şehirlerden deniz yolu ile ziyarete açıktır. Rodos adası, Sakız adası, Kos adası, Midilli adası ve Meis adası, Türkiye’den ulaşım imkanı olan ve kapı vizesi ile gidilebilen diğer Yunan Adaları’dır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: