Yunanistan Vizesi için Hesapta Bulunması Gereken Para

2023'te Yunanistan Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Yunanistan vize başvurusunda bulunabilmek için, seyahat boyunca yapılacak bütün harcamaların karşılanabileceğini kanıtlar nitelikte banka hesabı dökümanları sunulmalıdır.

Seyahat edecek kişinin, Yunanistan vizesi alabilmesi için banka hesabında belli bir miktar para bulundurmak zorundadır. Yunanistan vize başvurusu için hesapta bulunması gereken miktar, seyahatin süresine ve alınmak istenen vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Yunanistan vize başvurularında başvuru sahibinin hesap hareketleri öncelikle Yunanistan vize departmanı tarafından incelenmekte ve olağan dışı hareketler için yönlendirme yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yunanistan Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Avrupa Komisyonu Bildirisi’nin 3021/22/10-f sayılı Bakanlar Ortak Kararı’na göre, 24 Aralık 2007 tarihinden beri, Yunanistan vizesi için Yunan Konsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine başvuru yapılırken başvuru sahibinin banka hesabında kalınacak gün başına en az 50 Euro konaklama süresi 5 günden daha kısa olacaksa en az 300 Euro bulunması gerekmektedir.

Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ve sponsorsuz başvuru yapıyorsa gün başına en az 25 Euro ve 5 günden daha kısa süreli seyahatler için en az 150 Euro bulundurması gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi için Banka Hesap Hareketleri Nasıl Olmalıdır?

Yunanistan vize başvurusunda bulunmak için gereken banka hesap hareketlerinin; banka şubesinden alınmış, kaşe ve ıslak imzalı olması, banka imza sirkülerini içermesi ve son 6 aya ait olması gerekmektedir.

Yunanistan vize başvurusundan hemen önce, bildirilen banka hesabına yüksek miktarda para giriş çıkışı olmamalıdır. Bildirilen banka hesabına yüksek miktar para giriş çıkışı olmuş ise, bu para akışının sebebi, başvuru dilekçesinde belirtilmeli ve bu transferlerin ssebebi beyan edilmelidir.

Yunanistan Vize Başvurusu için Bankada Olması Gereken Tutar Nasıl Hesaplanır?

Başvuran kişinin Yunanistan vize başvurusunda bulunmak için banka hesabında bulunması gereken miktar seyahat süresi ve ayrıntılarına göre değişiklik göstermektedir. Yunanistan’a yapılacak seyahat 5 günden daha kısa sürecekse ve yalnız seyahat ediliyorsa, banka hesabında en az 300 Euro bulunmalıdır. Yunanistan’a seyahat 5 günden kısa ve iki aile üyesi ile yapılacaksa, önce belirtilen miktara her aile üyesi için 212,81 Euro eklenmelidir.

Yunanistan Seyahati için Banka Hesabı Kaç Aylık Olmalıdır?

Yunanistan vizesi için başvuru yaparken beyan edilecek banka hesabı, düzenli para hareketlerinin olduğu ve en az 6 aydır aktif olan bir banka hesabı olmalıdır. Yunanistan vize başvurusunu yapılmadan önce söz konusu banka hesabına yüklü miktarda para girişi, paranın kaynağı açıklanamıyorsa vize başvurusunun negatif sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

Yunanistan vize başvurusunun, Vizem.net danışmanlığında yapılması halinde, sunulacak banka hesabı hareketlerinin uygunluğu, Yunanistan vize departmanı tarafından incelenmekte ve başvuru sahibi başvuru sonucunu etkileyecek hesap hareketleri hakkında bilgilendirilmektedir.

Yunanistan Vize Başvurularında Hangi Diğer Belgeler Finansal Kaynak Olarak Gösterilebilir?

Yunanistan vize başvurusunda bulunmak için finansal kaynak olarak gösterilebilecek belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Banka hesap özetleri: Banka görevlisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş, son bir aya ait banka hesap özetleri, finansal kaynak olarak gösterilmek üzere Yunanistan vize başvurusuna eklenebilmektedir.
  • Tasarruf hesabı ekstresi: Yunanistan vize başvurusu için tasarruf hesabı ekstresi aslı ve fotokopisi finansal kaynak olarak beyan edilebilmektedir.
  • Kredi kartı kopyası: Başvuran kişinin ad ve soyadının net bir şekilde gözüktüğü kredi kartı kopyası Yunanistan vize başvurusu için kaynak olarak gösterilebilmektedir. Kredi kartı kopyasına son 3 gün içinde alınmış ve hesap bakiyesini gösteren bir ATM makbuzu eklenmelidir.
  • Sponsor banka garantisi: Yunanistan seyahati için yakın bir akraba sponsor gösterilecek ise, söz konusu akrabanın banka garantisi başvuruya eklenmelidir. Banka garantisinin aslı ve bir kopyası sponsor tarafından imzalanmış olmalıdır.

Yunanistan Vize Başvurusu için Kimler Finansal Kaynak Göstermek Zorunda Değildir?

Yunanistan vize başvurusunda bulunacak her kişi finansal kaynak beyanında bulunmak zorundadır. Finansal geliri olmayan kişiler ya da ailelerinden ayrı seyahat edecek 18 yaş altı kişiler, Yunanistan vize başvurularını sponsor eşliğinde yapmalıdır.

Yunanistan vize başvurusuna sponsor ile başvurmak için, Yunanistan sponsor dilekçesi ile birlikte, sponsora ait finansal belgeler eklenmelidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: