AB Vatnadaşı Eşi Yunanistan Vizesi

AB Vatandaşı Eşleri için Yunanistan Vizesi Başvuru Süreci 2024

AB vatandaşları Yunanistan dahil olmak üzere diğer AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmektedir. AB vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları ise vize muafiyetine sahip değildir ancak vize ücreti ödemek zorunda kalmadan vize başvurusunda bulunabilmektedir. Bunun için başvuran kişinin eşinin AB vatandaşı olduğuna dair gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler arasında her iki eşin pasaportu ve pasaport fotokopisi, evlilik cüzdanı ve fotokopisi, nüfus kayıt örneği gibi evliliği kanıtlayan belgeler yer almaktadır.

AB Vatandaşları için Yunanistan Vize Muafiyeti Var Mıdır?

Evet, Avrupa Birliği içerisinde bulunan ülkelerin vatandaşlarının Yunanistan’a yapacakları ziyaretlerde vize muafiyet hakları bulunmaktadır.

AB Vatandaşları Eşleri için Yunanistan Vize Muafiyeti Var Mıdır?

Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri için Yunanistan vizesi muafiyeti bulunmamaktadır. Ancak AB vatandaşlarının eşleri vize harcından muaf tutulmaktadır.

AB Vatandaşları için Yunanistan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

AB vatandaşları eşlerinin Yunanistan vize başvurusunda bulunmak için bazı belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Bu belgelerin eksiksiz olması vize başvurusu sürecinin hızlı ve sorunsuz olmasına fayda sağlamaktadır.

AB vatandaşlarının eşleri için Yunanistan vize başvurusunda gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Yunanistan vize başvuru formu: Tam doldurulmuş ve başvuran kişinin kendisi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
  • Güncel pasaport: Son 10 sene içerisinde çıkarılmış olması ve vize süresinin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
  • Pasaport fotokopisi: Hem AB vatandaşı eşin hem de başvuran kişinin pasaport fotokopisi istenmektedir. Pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi ve eğer daha önce Schengen vizesi alındıysa vizenin bulunduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Fotokopinin üzerinde kimlik numarasının bulunması gerekmektedir.
  • Nüfus kayıt örneği: Başvuran kişinin bilgilerinin yanında anne, baba, kardeş, eş ve çocuklar dahil olmak üzere diğer tüm aile bireylerinin doğum yerlerinin ve doğum tarihlerinin listelenmiş biçimde yer alması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden temin edilebilmektedir.
  • Evlilik cüzdanı ve fotokopisi: Evlilik cüzdanının aslı ve bir fotokopisi gerekmektedir.
  • Yunanistan seyahat sağlık sigortası: Eşi AB vatandaşı olanların seyahat sağlık sigortası sahibi olmaları mecbur değildir.
  • İkamet belgesi: Üzerinde QR kod bulunan ikamet belgesi E-Devlet üzerinden temin edilebilmektedir.

AB Vatandaşları Eşleri için Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

AB vatandaşları eşlerinin ek hizmet temini için ödemesi gereken ücretler aşağıda tablo halinde verilmiştir.

HizmetlerÜcret
AB Vatandaşı Vize HarcıÜcretsiz
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti50 EUR
Toplam130 EUR

AB Vatandaşlarının Eşleri Schengen Vize Ücretinden Muaf Mıdır?

AB vatandaşlarının eşleri Schengen vizesinden muaf olmasa da Schengen vize ücreti ödemekten muaf tutulmaktadır.

Dolayısıyla AB vatandaşlarının eşlerinin Schengen vizesi fiyat ödemeleri yapmalarına gerek kalmamaktadır.

Yunanistan AB Vatandaşları Eşleri Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vize başvurularının sonuçlanma süreleri, eğer tüm gerekli belgeler eksiksiz şekilde teslim edildiğinde, 7-15 gün arasında değişmektedir. Ancak eksik belge gönderimi veya konsoloslukların yoğunluk oranına göre bu sürelerin uzama ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Yunanistan AB Vatandaşları Eşleri Vizesi Kaç Gün Geçerlidir?

Yunanistan Schengen vizesinin geçerlilik süresi 90 gündür ancak eğer başvuran kişi ilk kez bir Schengen vizesi başvurusunda bulunuyorsa vizenin geçerlilik tarihi genellikle 1 aylık olmaktadır. Bu süre genellikle ikinci ve üçüncü başvurularda yükselmektedir. Schengen vizesi alındıktan sonra ilk seyahati vizenin alındığı ülkeye yapmak, banka hesabında fazla miktarda para göstermek ve Schengen vize başvurusunun yapıldığı ülkeyi sıklıkla ziyaret etmek uzun vadede Schengen vizesi geçerlilik süresinin yükseltilmesine yardımcı olmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: