Yunanistan Evlilik Vizesi

Yunanistan Evlilik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan evlilik vizesi, Yunan vatandaşları veya Yunanistan’da ikamet eden bireylerin başka ülkede ikamet eden eşleri ile birleşimini sağlayan kısa süreli bir vize türüdür.

Yunanistan evlilik vizesi hamiline, Yunanistan’da maksimum 90 gün bulunma imkanı sağlamaktadır.

Yunanistan Eşten Dolayı Vize Şartları Nelerdir?

Yunanistan’da eşten dolayı vize şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Yunanistan evlilik vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru tamamlanması gerekmektedir.
 • Yunanistan evlilik vizesi için istenen evrakların tamamının güncel olması gerekmektedir.
 • Yunanistan evlilik vizesi başvuru formunun bizzat başvuru yapan eş tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Yunanistan’da aile birleşimi isteyen başvuru sahibi çalışmadığı takdirde, çalışan aile üyesinin maddi varlığını belirten belge sunmak durumundadır.
 • Yunanistan evlilik vizesi için başvuru yapan bireylerin, sunduğu evrakların Yunanca veya İngilizce çevirilerini noterde yaptırmaları gerekmektedir.
 • Yunanistan evlilik vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşların başvurularını yaşadıkları bölgedeki temsilciliklerden yapmaları gerekmektedir.
 • Çocuklu ailelerin Yunanistan evlilik vizesi işlemlerinde çocukları için ayrı ayrı başvuru formu tamamlamaları gerekmektedir.

Yunanistan Evlilik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan evlilik vize başvuru adımları aşağıda belirtilmiştir.

 1. Yunanistan evlilik vizesi için başvuru formunun doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 2. Yunanistan evlilik vizesi için gerekli olan tüm belgelerin güncelliğin kontrol edilmesi ve eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.
 3. Yunanistan evlilik vizesi için randevu almak gerekmektedir.
 4. Yunanistan evlilik vizesi için randevu alınan tarihte ikamet edilen bölgenin vize başvuru temsilciliğine başvuruda bulunmak gerekmektedir.
 5. Yunanistan evlilik vizesi için gerekli vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 6. Yunanistan evlilik vize başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru takip işlemleri yapılmaktadır.

Yunanistan Evlilik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan evlilik vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Yanlış veya eksik bilgi içermeden tamamlanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru yapılmadan son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az iki sayfası boş olan bir pasaport olması ve başvuru sahibinin pasaportunda kimlik bilgilerini bulunduran sayfanın fotokopisini çıkartması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf sunulmak durumundadır.
 • Kimlik fotokopisi: Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının fotokopisini bulundurması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin eşi Yunanistan vatandaşı değil ise 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası talep edilmektedir.
 • Eşe ait pasaport veya kimlik belgesi: Yunanistan vize için gerekli evraklar eş Yunan vatandaşı ise eşe ait pasaport ve fotokopisi veya eşe ait kimlik belgesi ve fotokopisidir.
 • Evlilik cüzdanı: Yunan vatandaşı ile evlenen vatandaşların evlilik cüzdanı ve fotokopisini sunması gerekmektedir.
 • İkamet belgesi: Yunan vatandaşı ile evliliği bulunan kişilerden Qr kodlu ikamet belgesi talep edilmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Yunanistan vatandaşı ile evliliği olan vatandaşların e- devletten barkodlu tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği temin etmesi gerekmektedir.
 • Detaylı aile listesi: Yunan vatandaşı ile evlenen kişinin Yunanistan nüfus dairesinden detaylı aile listesi temin etmesi gerekmektedir.
 • Davetiye: Yunan vatandaşı ile evli olan kişilerin eşleri tarafından Yunanistan’da kalma süresini ve davet eden kişi ile davetli arasındaki ilişkiyi belirten bilgileri içeren bir davetiye doldurulması gerekmektedir.

Yunanistan Eş Vizesi Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Yunanistan eş vizesi başvuru formu örneği başvuru sahibinin kişisel bilgileri, başvuru sahibinin eşine ait kişisel bilgiler, seyahat sebebi ve kalınacak yer gibi bilgiler belirtilerek doldurulmaktadır. Yunanistan eş vizesi başvuru formu doldurulurken beyan edilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yunanistan Vatandaşı Eşi Vizesi Nereden Alınır?

Yunanistan vatandaşı eşi vizesi Türkiye’de ikamet edilen bölgenin Yunanistan vize temsilciliklerinden alınmaktadır. Yunanistan evlilik vizesi ikamet edilen yere göre genel başvuru merkezleri Kosmos İstanbul, Kosmos Ankara, Kosmos İzmir ve VFS Global Edirne’den alınmaktadır.

Yunanistan evlilik vizesi takip işlemleri başvuru merkezinden yapılmaktadır. VFS Global Yunanistan vize takip işlemleri online olarak yapılabilmektedir.

Yunanistan Eş Durumundan Vize Nasıl Alınır?

Yunanistan eş durumundan vize almak için gerekli olan ilk adım vize başvuru formu doldurmaktır. Yunanistan evlilik vize başvuru formu doldurulduktan sonra, Yunanistan’ın vize başvuru temsilciliklerinden randevu almak gerekmektedir. Belirlenen randevu tarihinde Yunanistan vize temsilciliklerine vize başvurusunda bulunulmaktadır.

Eş Üzerinden Yunanistan Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Eş üzerinden Yunanistan vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan evlilik vize harcı80
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam200 EUR

Yunanistan Evlilik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan evlilik vizesi ortalama 15 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Başvuru sahiplerinin görüşmeye çağrılması veya başvuru sahibinden ek belge istenmesi gibi durumlarda Yunanistan evlilik vizesinin çıkma süresi 7- 15 gün uzayabilmektedir.

AB Vatandaşı Eşleri için Yunanistan Vize Muafiyeti Var Mıdır?

AB vatandaşı eşleri için Yunanistan vize muafiyeti bulunmamaktadır. AB vatandaşı eşleri vize başvuru harcından muaf tutulmaktadır.

Vize başvuru harcı 2021 tutarı 80 Euro’dur. AB vatandaşı eşi Yunanistan vizesi için harç tutarı bulunmamaktadır.

Yunanistan Vatandaşı ile Evlilik Hangi Hakları Sağlar?

Yunanistan vatandaşı ile evliliğin sağladığı haklar aşağıda verilmiştir.

 • Yunan vatandaşı ile evlilik yapan birey Yunanistan’da oturma izni alabilmektedir.
 • Yunan vatandaşı ile evlenen bireyler Yunanistan’da 7 yıl yaşadıktan sonra Yunan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilmektedir.
 • Kadın Yunan vatandaşı ile evlenen kişinin doğan çocukları Yunan vatandaşı sayılmaktadır.
 • Erkek Yunan vatandaşı ile evlenen kişinin doğan çocukları 18 yaşına gelmeden önce Yunan vatandaşlığı için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadır.

Yunan vatandaşı ile evlenen kişiye doğrudan Yunan vatandaşlığı imkanı verilmemektedir. Yunanistan vatandaşlığı için Yunanistan’da 7 yıl ikamet etmek gerekmektedir. Yunan vatandaşı ile evlenen ve evliliğinden bir veya daha fazla çocuk sahibi olan kişinin Yunanistan vatandaşlığı için Yunanistan’da 3 yıl ikamet etmesi gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: