Girit Adası Vize İşlemleri

Girit Adası Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Dünyaca ünlü turizm merkezi Girit adası, Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz’in beşinci büyük adasıdır. Girit adasının Türkiye’ye uzaklığı 784 kilometredir. Girit’e havayolu ve feribot aracılığı ile gidilebilmektedir. Yunanca adı Kriti adası olan Girit adasına gitmek isteyenlerin Girit vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Girit’e gitmek için ilk olarak Atina’ya havayolu ile ulaşım sağlamak ve sonrasında Girit adasına giden uçuş ile adaya gitmek gerekmektedir. Atina üzerinden Girit’e uçak ile ulaşma süresi yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Türkiye’den Girit’e doğrudan bir uçuş bulunmamaktadır.

Girit adasına feribot ile gitmek isteyen kişilerin, Marmaris üzerinden feribot ile Rodos’a gidip daha sonra Girit’e gidecek feribota binmeleri gerekmektedir. Atina üzerinden Girit’e feribotla gidecek kişilerin ise Atina, Pire limanından feribota binerek Girit’e geçme imkanı bulunmaktadır.

Girit’e Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Evet, Yunanistan’a bağlı olan Girit adasına gitmek isteyen kişilerin Yunanistan Schengen vizesine başvuru yapması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Girit Adası’na Vize Gerekli Mi?

Hayır, yeşil (hususi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Girit adasına vizesiz girmektedir. Girit adasına yeşil pasaportla girecek kişilerin, Girit adasına seyahat tarihinden itibaren en az altı ay geçerli pasaportu olması gerekmektedir.

Girit Kapı Vizesi Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Girit adasına kapıda vize programı uygulaması bulunmamaktadır. Kapıda vize programı uygulanan Yunan adaları: Rodos, Kos, Samos, Midilli ve Sakız adalarıdır.

Yunanistan Girit Adası Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan Girit adası vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvuru formu: Başvuru yapan kişi tarafından online olarak tamamen doldurulmuş ve çıktısı alınıp imzalanmış bir başvuru formu gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: İki adet güncel, arka fonu beyaz renk biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Pasaport ve nüfus cüzdanı: Pasaport sahibi kişinin seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli, en az iki boş sayfası ve önceki 10 yıl içinde alınmış pasaport, eski pasaport, son 3 yıla ait Schengen vizesi fotokopisi ve nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesindeki tüm seyahat süresi boyunca geçerli olan, birden fazla girişli vize durumunda asgari olarak geçerli, 30.000 Euro tutarında seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
  • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Kaymakamlık, nüfus müdürlüğü veya e devlet üzerinden barkodlu tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır.
  • Yunanistan’da konaklama ve ulaşıma dair kanıt: Yunanistan’da konaklanacak yerlerin rezervasyon kayıtları ve gidiş dönüş uçak bileti veya rezervasyonlarına dair kanıt sunulmalıdır.
  • Adli sicil kaydı: Adliyeden veya e devlet üzerinden alınmış barkodlu adli sicil kaydı gerekmektedir.
  • Maddi durum kanıtı: Son üç aylı banka hesap dökümü ve maaş hesabı kaşeli ve ıslak imzalı alınmalıdır. Varsa, tapu, kira geliri gibi maddi kaynak kanıtları eklenmelidir.

Yunanistan Girit (Kriti) Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan Girit adasına gitmek isteyen kişilerin, Yunanistan Schengen vizesine başvurması gerekmektedir. Yunanistan Schengen vizesine başvuru formunda, başvuru sahibinin kimlik bilgileri, seyahat planı, seyahat amacı ve seyahat masraflarını kimin karşılayacağına dair bir takım bilgiler yer almaktadır.

Başvuru sahibi tarafından, Schengen vizesi Yunanistan başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurup imzalanmalıdır.

Girit Vize Ücreti Ne Kadardır?

HizmetlerÜcret
Yunanistan Girit vizesi harcı80
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Girit için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Girit için vize başvurusu yapacak kişilerin Yunanistan Schengen vizesine başvurması gerekmektedir. Schengen vize başvurusu, Yunanistan seyahat planından en fazla 3 ay, en az 15 gün kala başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Girit vize başvurusu, ikamet iline göre Ankara Yunanistan Büyükelçiliği, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu ya da Edirne Yunanistan Konsolosluğuna şahsen yapılması gerekmektedir. Yunanistan Schengen vize başvurusu, Yunanistan vizesi akredite acentelerinden de yapılmaktadır. Başvuru işlemlerinin yürütülmesi istenen Yunanistan akredite acentesinden randevu alıp randevu tarihinde başvuru merkezine şahsen gidilmesi gerekmektedir.

VFS Global akredite acentesinden Girit vizesi işlemlerini yürütmek isteyen kişilerin, Edirne’deki VFS Global Yunanistan vize başvuru merkezinden randevu alması gerekmektedir. Randevu günü ve saatinde başvuru için gerekli evraklarla VFS Global Edirne başvuru merkezine şahsen gidilmelidir.

Kosmos akredite acentesinden Girit vizesi işlemlerini yürütmek isteyen kişilerin, ikamet şehrine göre İstanbul, Trabzon, Bursa, İzmir, Antalya, Ayvalık, Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Ankara veya Gaziantep şehirlerinde bulunan Kosmos vize merkezinden randevu alması gerekmektedir. Kosmos vize başvuru merkezinden alınan randevudan önce başvuru formu doldurmuş olmalıdır. Randevu günü ve saatinde gerekli evraklarla Kosmos akredite acentesi randevu şubesine şahsen gidilmelidir.

İşlemleri yürütmek için tercih edilen ve randevu alınan merciye teslim edilen belgeler eksiksiz ve doğru doldurulmuş olması gerekmektedir. Yunanistan vize başvurusu yapıldıktan sonra vize sonucu çıkana kadar pasaport aracı kurum sitesinden takip edilebilmektedir.

Girit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Girit vizesi başvurusu yapan Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusu gerekli tüm evrakların tesliminden sonra 7 ile 15 iş günü aralığında sonuçlanmaktadır.

Girit Vize Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

Girit vize başvurusu yapılan akredite acentenin web sitesi üzerinden öğrenilmektedir.

Yetkili mercinin Yunanistan vize başvuru sonucu, başvuru sahibi pasaportu teslim aldıktan sonra öğrenilmektedir.

Schengen Vizesi ile Girit Adasına Gidilebilir Mi?

Evet, Schengen vizesi sahibi kişiler Girit adasına gidebilmektedir. Girit adası, Schengen vizesi başvurusu yapacak kişilerin, Ankara Yunanistan Büyükelçiliği, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu ya da Edirne Yunanistan Konsolosluğuna şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

Girit’e Vizesiz Gidilebilr Mi?

Hayır, Yunanistan’ın Girit adasına bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz giriş yapamamaktadır. Yeşil pasaportlu vatandaşlar Girit’e vizesiz seyahat edebilmektedir.

Vize Gereken Diğer Yunan Adaları Hangileridir?

Vize gereken diğer Yunan adaları aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: