Meis Adası Vize İşlemleri

Meis Adası Kapıda Vize Başvuru İşlemleri

Meis Adası, 11 kilometrekarelik yüz ölçümü ile, Yunanistan’ın en küçük adasıdır. Konum olarak Yunanistan’a en uzak ada olan Meis Adası, Antalya’nın Kaş ilçesine 6 km uzaklıktadır.

Türkiye’den Meis Adası’na ulaşım büyük teknelerle ve feribotlarla sağlanmaktadır. Büyük tekne ve feribotlar, Kaş Limanı’ndan hareket etmektedirler. Kaş’tan Meis Adası’na ulaşım sağlayan tekne ve feribot seferleri, kış mevsiminde haftada bir kez, yaz mevsiminde ise her gün yapılmaktadır. Yaz mevsiminde, gündüz seferlerine ek olarak, haftada iki kez akşam seferleri düzenlenmektedir. Kaş’tan Meis Adası’na ulaşım ortalama 25 dakika sürmektedir.

Meis Adası, konum olarak Türkiye’ye yakın olması ve Meis vize almanın kolay olması sebebi ile, yazın birçok Türk vatandaşı tarafından tercih edilen bir tatil rotasıdır. Kapıda Meis Megisti adası vize uygulamasından dolayı, Kaş’tan kalkan günübirlik tur tekneleri ile, Meis Adası’nı gezmek mümkündür.

Önemli Not: 2023 yılında Yunanistan adalarına uygulanan Meis adası kapı vize uygulaması yürürlüğe girmemiştir. Şu an için Yunan adalarına sadece geçerli bir Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir.

Yunanistan Schengen vize başvuruları için bizlere ulaşabilirsiniz.

Meis Adası için Vize Gerekli Mi?

Evet, Meis Adası Yunanistan’a bağlı bir ada olduğu için, Schengen vize bölgesi sınırları içerisindedir.

Schengen vizesi olan kişiler Meis Adası’na ekstra bir vize işlemi yapmaksızın seyahat edebilmektedirler. Schengen vizesi olmayan kişiler için, Meis Adası’na kapıda vize alınabilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Meis Adası’na Vize Gerekli Mi?

Hayır, yeşil (hususi) pasaport sahipleri için Meis Adası’na giderken vize gerekliliği yoktur.

Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin birçok ülkeye vizesiz giriş yapabilme hakkı vardır. Yunanistan ve Yunan Adaları, yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat edebilecekleri ülkeler arasındadır.

Günübirlik Meis Adası Kapı Vizesi Nedir?

1 Mayıs ile 30 Eylül tarihleri arasında, turistik faaliyetleri arttırmak için, Yunanistan Hükümeti, pasaport sahibi olan Türk vatandaşları için Meis Adası kapı vizesi alınmasına olanak sağlamaktadır.

Kapı vizesi Meis Adası’nda maksimum 7 gün kalış süresini kapsamaktadır. 15 günden daha uzun süreli kalışlar için, Schengen vizesinin alınması gerekmektedir. Meis Adası’na Kaş Limanı’ndan hareket eden tur tekneleri ile günübirlik turlar düzenlenmesinden dolayı, kapıda vize uygulaması, halk arasından günübirlik Meis vize uygulaması olarak bilinmektedir.

Meis Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, en az altı ay geçerli pasaportu olan ama Schengen vizesi olmayan kişiler, Yunanistan Hükümeti tarafından belirlenen tarihlerde Meis Adası’na kapıda vize uygulaması ile seyahat edilmektedir.

Meis Adası’na seyahat tarihinden 7 iş günü öncesinde gerekli evrakların seyahat acentelerine ibraz edilmesi sonrasında kapıda vize işlemleri başlatılmaktadır. Meis kapı vizesi Yunan gümrük makamlarınca verilmektedir. Yunan gümrük makamlarınca Meis kapı vizesi onaylandıktan sonra, Meis Adası’na giriş yapılmaktadır.

Meis Adası Kapı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi olan kişiler ile Schengen vizesine sahip olan kişilerin, Meis Adası’na seyahat etmeden önce tekrar vize alması gerekmemektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilerin, Schengen vizeleri yoksa, Meis Adası’na seyahat etmek için kapıda vize sahibi olmaları gerekmektedir.

Meis Adası kapı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Vize başvuru formu
  • Otel rezervasyon formu
  • Gidiş- dönüş bileti
  • Son 3 aylık banka hesap dökümü
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Vize başvuru harcının ödendiğine dair makbuz

Meis Adası için Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meis Adası için kapıda vize başvuru formu, elektronik ortamda, büyük harf kullanılarak doldurulmakta ve vize başvuru formu doldurulurken Türkçe karakter kullanılmamaktadır. Ülke isimlerinin, vatandaşlık bilgilerinin ve meslek bilgilerinin İngilizce dilinde yazılması gerekmektedir. Meis Adası kapıda vize başvuru formundaki seyahat amacının turistik, talep edilen giriş sayısının tek giriş olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

Meis Adası için günübirlik kapıda vize başvurusu yapılacak ise, form üzerindeki seyahat giriş ve çıkış günleri bölümüne same day return yazılması, Meis Adası’nda konaklama yapılacak ise giriş- çıkış günleri dahil edilerek gün sayısının ve konaklama yapılacak yerin detaylı bilgilerinin İngilizce dilinde yazılması gerekmektedir. Son üç yılda alınmış Schengen vizesi varsa tarihlerinin yazılması ve vize fotokopilerinin başvuru evrakına eklenmesi gerekmektedir. Meis Adası kapıda vize başvuru formunun 1. ve 2. sayfalarındaki sağdaki bölüm ve form üzerindeki 28. maddenin boş bırakılması gerekmektedir. Meis Adası kapıda vize başvuru formu elektronik ortamda eksiksiz doldurulduktan sonra, formun altına başvuran kişinin ıslak imza atması gerekmektedir. Meis Adası kapıda vize başvuru formu çocuk adına doldurulduysa, ebeveynlerinin ıslak imza atması gerekmektedir.

Meis Adası Vize Ücreti Ne Kadardır?

Meis Adası’na seyahat etmek isteyen, Schengen vizesi sahibi olmayan, bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, kapıda vize ile Meis Adası’na seyahat etmektedirler.

Meis vize fiyatları 2022 yılı itibariyle 80 Euro’dur. Bu tutara form, dilekçe doldurulması ve çift yönlü evrak gönderimi dahildir. Yunanistan kapıda vize fiyatı her yıl güncellenmektedir. Meis kapı vizesi ücreti ödendikten sonra, makbuz ibraz edilmesi gerekmektedir.

Meis Kapıda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meis Adası kapıda vize başvurusu için öncelikle gerekli olan evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. Meis kapıda vize evrakları temin edildikten sonra, evrakların seyahat tarihinden 7 iş günü önce, başvuruyu yapacak seyahat acentesine elden veya kargo yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Başvuruyu yapacak olan seyahat acentesi, Meis Adası kapıda vize başvuru için ibraz edilen evrakları, seyahatten en az 24 saat önce elektronik ortamdan Yunan makamlarına göndermektedir. Meis Adası kapıda vize başvurusu, Yunan makamlarınca yapılmaktadır.

Meis Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Meis Adası kapıda vize başvurusu, başvuru yapıldıktan sonraki 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Meis Adası kapıda vize işlemlerinin sonuçlanma süresi, diğer Schengen vizesi başvurularının sonuçlanma süresinden daha kısadır. Yunanistan vizesi kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabı ile Meis vize işlemleri kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabı aynı değildir. Yunanistan vizesi onay işlemleri daha uzun sürmektedir.

Marmaris Meis Kapı Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Meis Adası kapı vizesi başvurusu seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Meis adası kapıda vize başvurusu, Meis Adası’na feribot seferi düzenleyen firmalardan veya akredite acentelerden yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan 2013 yılından beri Yunan Adaları kapı vize başvuruları, yerinde evrak kontrolü uygulaması sayesinde %100 onay oranına sahiptir.

Meis Adasının, Antalya’nın Kaş ilçesine 6 km uzaklıkta olması sebebiyle, Meis Adası’na ulaşım genellikle Kaş Limanı’ndan hareket eden gemi ve feribotlarla sağlanmaktadır. Meis Adası’na kapıda vize ile Kaş’tan seyahat edecek kişilerin, Antalya Yunanistan vize başvuru merkezi aracılığıyla kapıda vizeye başvurmaları gerekmektedir. Meis Adası kapıda vize başvurularının seyahat tarihinden en az 7 iş günü önce yapılması gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Meis Adasına Gidilebilir Mi?

Evet, Schengen vizesi ile Meis Adası’na gidilebilmektedir.

Meis Adası, Yunanistan’a bağlı bir adadır. Yunanistan, Avrupa Birliği üye ülkesi olduğu için, Schengen vize bölgesi kapsamına dahildir. Meis Adası Schengen vizesi ve Schengen vizesi olmayan kişiler için uygulanan kapıda vize ile ziyaret edilmektedir.

Kaş’tan Meis Adasına Feribot Seferleri Düzenleyen Şirketler Hangileridir?

Kaş’tan Meis Adası’na feribot seferleri düzenleyen şirketler, Meis Express ve Kahramanlar Turizm şirketleridir.

COVID-19 Coronavirus tedbirleri kapsamından şu an için Kaş’tan Meis Adası’na herhangi bir feribot seferi düzenlenmemektedir. Normal şartlarda ise, yaz mevsiminde her gün, kış mevsiminde ise haftada bir gün, feribot seferi düzenlenmektedir.

Kaş’tan Meis Adasına Nasıl Gidilir?

Kaş’tan Meis Adası’na, Kaş Limanı’ndan hareket eden gemi veya feribotlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Kaş’tan Meis Adası’na ulaşım sağlayan acenteler genellikle Kaş Meis kapı vizesi başvuru işlemlerini gerçekleştirmektedir. Meis Adası’nda konaklama yapmak istemeyen kişiler için, Kaş Limanı’ndan Meis Adası’na günübirlik turlar düzenlenmekte ve Kaş Meis günlük vize olarak bilinen kapıda vize ile Meis Adası günübirlik gezilmektedir.

Kaş’tan Meis Adasına Vizesiz Gidilebilir Mi?

Hayır, Kaş’tan Meis Adasına vizesiz gidilmemektedir.

Schengen vizesi sahibi kişiler ile yeşil veya gri pasaport sahibi kişiler harici, Meis adası vizesiz geçiş yapılmamaktadır.

Kaş’tan Kapı Vizesi ile Gidilebilecek Diğer Yunan Adaları Hangileridir?

Kaş’tan kapı vizesi ile Meis Adası dışında başka bir Yunan Adası’na gidilmemektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: