Yunanistan Tır ve Otobüs Şoförleri Vizesi

Yunanistan Şoför Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan yük ve yolcu taşıyan şoför vizesi, ticari amaçlı tırla veya hususi araç ile Schengen sahasında veya Schengen sahası üzerinden geçmek için başvurulan vize türüdür.

Yunanistan tır ve otobüs şoförleri vizesi, 5 yıla kadar düzenlenebilmekte ve hamiline 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde Yunanistan ve Schengen üye ülkeleri içerisinde yolcu, yük taşıma ve kalma hakkı sağlamaktadır.

Yunanistan Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan şoför vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan şoför vizesi başvuru formu: Yunanistan şoför vizesi başvuru formunun, online olarak doldurulup imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Yunanistan seyahatinden sonra en az 3 ay geçerli pasaport ve nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İki adet güncel biyometrik fotoğraf alınmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresince ve Schengen ülkelerinde geçerli en az 30.000 Euro tutarında seyahat sağlık sigortası yapılması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Kaymakamlık, nüfus müdürlüğü veya e-devlet üzerinden alınmış barkodlu nüfus kayıt örneği alınması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Adliyeden veya e-devlet üzerinden alınmış barkodlu adli sicil kaydı alınmalıdır.
 • Ehliyet fotokopisi: Yeni tip ehliyet olmalıdır.
 • Şirket teminat yazısı: Şirket tarafından veya üye ise uluslararası nakliyeciler derneği tarafından alınan, şoförün çalıştığına ve iş bitiminde başvuru sahibinin ülkeye döneceğine dair teminat yazısı gerekmektedir.
 • Şirket sürücü listesi: Schengen vizeleri hakkında verilere dair bilgi içeren şirket şoför listesi alınmalıdır.
 • C2, B1 ve B2 belgesi: Tır şoförleri için C2, otobüs şoförleri için B1 ve B2 belgesi gerekmektedir. Davet mektubu ya da iş ortaklığı belgesi: Türkiye’deki firmanın bilgileri ve vergi numarası gerekmektedir. Davet eden firmanın vergi numarası, iş ortaklığını anlatan davetiye ve belge gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: Şirketin 6 aydan eski olmayan faaliyet belgesi alınmalıdır.
 • Ticari oda kaydı: Şirketin 6 aydan eski olmayan ticari oda kaydı alınmalıdır.
 • SRC sertifikası: Karayolu taşımacılığı kapsamında faaliyet gösteren tüm sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.
 • Maaş Bordrosu ve hesap dökümü: Başvuru sahibinin son 3 aylık maaş bordrosu ve 3 aylık hesap döküm belgesi, ıslak imzalı ve kaşeli alınmalıdır.
 • Yeşil sigorta: Uluslararası motorlu taşıt sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • CMR belgesi ve Transit Refakat Beyannamesi: Güzergahtaki Schengen ülkeleri ile olan iş ilişkisine dair 6 aydan eski olmayan belgeler hazırlanmalıdır.
 • Şoför vize ücreti: Başvuru sırasında nakit ve Euro olarak ödenmektedir.

Yunanistan Tırcı Vizesi için Nereye Başvurulur?

Yunanistan tırcı vizesi için Kosmos ve akredite acentelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Yunanistan tırcı vizesi için yapılan tüm başvuruların onayı, tek yetkili kuruluş olan Yunanistan dış temsilcilerinden verilmektedir.

Yunanistan Tır Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan şoför vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretleri
Yunanistan tır şoför vize harcı90 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma24 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti700 EUR
Toplam884 EUR

Yunanistan Tır Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan tır şoförü vizesi, randevu tarihinden sonraki 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yunanistan Konsolosluğunun yoğunluk durumu ve resmi tatil günleri vizenin çıkış sürecini etkilemektedir. Yunanistan tır şoförü vizesi başvuru sahibinin gerekli evrakları yanlış doldurması veya eksik belge göndermesi durumunda, vizenin çıkış süreci etkilenmektedir. Yunanistan Konsolosluğu vize çıkış sürecini uzatan durumlarda başvuru sahibinden ek belge talebinde bulunabilmektedir.

Yunanistan’a Karayolu ile Gitmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yunanistan’a karayolu ile gitmek için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: