Yunanistan Vize Çeşitleri

Giriş Sayısı ve Vize Süresine Göre Yunanistan Vize Çeşitleri

Yunanistan vize çeşitleri giriş sayısına göre ve vize türüne göre değişmektedir. Yunanistan vize türleri eğitim, bilim, gezi gibi birçok alanda vize vermektedir.

Yunanistan, Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi üye ülkesidir. Yunanistan Schengen vizesi sahibi olarak diğer Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir.

Giriş Sayısına Göre Yunanistan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre Yunanistan vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli Yunanistan vizesi
  • Çift girişli Yunanistan vizesi
  • Çok girişli (Multi) Yunanistan vizesi

Tek Girişli Yunanistan Vize Nedir?

Tek girişli Yunanistan vizesi sahibinin Schengen Bölgesi’ne belirli bir süre içinde yalnızca bir kez girmesine izin vermektedir. Yunanistan tek girişli vize sahibi Schengen Bölgesi’nden çıktıktan sonra, kendisine vizeyi veren büyükelçiliğin izin verdiği gün sayısını orada geçirmemiş olsa bile, artık geri dönememektedir.

Çift Girişli Yunanistan Vize Nedir?

Yunanistan çift girişli vize, tek girişli vize ile aynı şekilde uygulanmaktadır. Tek girişli ve çift girişli vize arasındaki tek fark, çift girişli vize Schengen Bölgesi’nden ayrıldıktan sonra bir kez daha ülkeye geri dönme şansı vermektedir. Schengen Bölgesi’nde kalınmasına izin verilen gün sayısına ve bu günleri AB’de geçirilecek süreyi aşmamaya çok dikkat edilmelidir. Yunanistan çift girişli vize sahibinin Schengen Bölgesi’nden ikinci kez ayrıldığında, Yunanistan’da kalmaya izin verilen günlerin tamamını geçirmemiş olsa bile, artık geri dönme hakkı bulunmamaktadır.

Çok Girişli (Multi) Yunanistan Vizesi Nedir?

Yunanistan çok girişli vize, sahibine toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Schengen Bölgesi’ne istediği kadar girip çıkma hakkı vermektedir. Çok girişli Yunanistan vizesinin Schengen Bölgesi’ne ne sıklıkla seyahat edildiğine bağlı olarak, 1 yıllık çok girişli vize, 3 yıllık çok girişli vize, 5 yıllık çok girişli vize seçenekleri bulunmaktadır. Yunanistan multi Schengen vizesi, 90/180 gün kuralı ihlal edilmediği takdirde, beş yıl içinde Avrupa’daki 26 ülkeye sınırsız giriş yapma hakkı tanımaktadır.

Yunanistana Çok Girişli Vize Hangi Koşullarda Verilir?

Yunanistan çok girişli vizenin verildiği koşullar aşağıda listelenmiştir.

  • Yunanistan çok girişli vize için başvuru sahibi pasaportta daha önceden alınan Schengen vizesine sahip ise
  • Yunanistan çok girişli vize için başvuru sahibi Yunanistan’dan daha önceden herhangi bir vizeye sahip olmuş ise
  • Yunanistan çok girişli vize için başvuru sahibi belirli süreler içinde birden fazla kez Yunanistan’a girdiğini belgeler ile destekliyorsa ve vize talep dilekçesinde bulunuyor ise
  • Yunanistan çok girişli vizesi için başvuru formunda verilen konaklama bilgisi doğru şekilde verilmiş ise
  • Yunanistan çok girişli vize için başvuru sahibinin pasaportunda herhangi bir vize ihlali bulunmuyor ise

Yunanistan çoklu giriş vizesi hamiline Schengen bölgesine sınırsız girip çıkma hakkı vermektedir.

Yunanistan Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan multi vize ücreti 2024 yılı itibariyle seyahat sağlık sigortası ve vize harçları dahil 250 eurodur.

Geçerlilik Süresine Göre Yunanistan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Geçerlilik sürelerine göre Yunanistan vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Kısa süreli (C tipi) Yunanistan vizesi
  • Uzun süreli (D tipi) Yunanistan vizesi

Yunanistan C Tipi Vize Nedir?

Yunanistan C tipi vize kısa süreli bir vize türü olmakla birlikte sahibine belirli bir süreyle Schengen Bölgesi’nde ikamet etme izni vermektedir.

C Tipi vize Yunanistan başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Yunanistan C Tipi Vizeler Nasıl Alınır?

Yunanistan C tipi vize almak için öncelikle gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Yunanistan C tipi vize başvuru sahiplerinin randevu alarak bir defaya mahsus olmak üzere vize başvurusu merkezine uğrayarak biyometri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Yunanistan C tipi vize başvurularında Edirne, Tekirdağ ve Kırıklareli illerinde VFS Global hizmet verirken, diğer illerde ise Kosmos Vize hizmet vermektedir.

Vizem.net Yunanistan C tipi vize başvuruları için 81 ilde hizmet vermektedir.

Yunanistan Kaç Aylık Vize (C Tipi) Veriyor?

Yunanistan C tipi vize 3 günlük ve 5 yıllık arasında düzenlenebilmektedir. Yunanistan C tipi vize sahibi 180 günlük süre içinde en fazla 90 gün kullanabilmektedir.

Yunanistan uzun süreli vize talep dilekçesi C tipi vizeler için yazılmamakta, D tipi vizeler için yazılmaktadır.

Yunanistan D Tipi Vize Nedir?

Yunanistan D tipi vize ulusal bir vize türü olmakla birlikte sahibine belirli bir süre ile Yunanistan’da ve diğer Schengen ülkelerinde ikamet hakkı tanımaktadır.

Yunanistan D tipi vize hamiline Yunanistan’da 180 günlük bir süre boyunca en fazla 90 gün kalınmasına imkân vermektedir.

Yunanistan D Tipi Vizeler Nasıl Alınır?

Yunanistan D tipi vizesi almak için gerekli belgeler hazırlanmalıdır ve ikamet iline göre Yunanistan dış temsilciliğine randevu alınmalıdır.

Yunanistan Konsolosluğu Yunanistan D tipi vize için direkt başvuru kabul etmektedir.

Vizem.net Yunanistan D tipi vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Yunanistan D Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Yunanistan D tipi vize en az 3 yıllık ve en fazla 1 yol olarak düzenlenmektedir. Alınacak vize türüne göre Yunanistan’da oturma izni alarak süreyi uzatmak mümkün olabilmektedir.

Yunanistan vize uzatma işlemleri hakkında bilgi almak için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: