Yunanistan Ticari Vize Başvurusu

Yunanistan Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Yunanistan ticari vize; iş toplantısı, fuar ve seminer gibi ticari faaliyetlerde bulunmak amacı ile Yunanistan’a seyahat edecek olan ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken, kısa süreli (C tipi) bir Schengen vizesi türüdür.

Ticari amaçlar ile Yunanistan’a seyahat edecek, hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi vatandaşlar, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretleri için Yunanistan ticari vize gerekliliğinden muaf tutulmaktadır.

Yunanistan ticari vizesine sahip olan kişiler, Yunanistan’da en fazla 90 gün süre boyunca kalarak, iş toplantılarında bulunma ve ticari faaliyetle bağlantılı fuar, seminer ve konferans gibi organizasyonlara katılma hakkına sahip olmaktadır. Yunanistan ticari vizesi sahiplerinin, 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek koşulu ile Schengen bölgesi üye ülkelerini ziyaret etme hakkı bulunmaktadır.

Yunanistan Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Ticari faaliyetler amacı ile Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin sağlaması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan’da faaliyet gösteren bir şirket, fuar ya da iş organizasyonundan davetiye alınması gerekmektedir.
 • Yunanistan’da yapılacak bir iş toplantısına katılımla ilgili kanıt sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin, Yunanistan’da, şirket sahibi ya da şirket çalışanı olarak bir ticari faaliyette bulunuyor olması gerekmektedir.

Yunanistan Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan fuar vizesi başvurusu yapmak için; pasaport, vize talep dilekçesi, seyahat sağlık sigortası, ikametgah belgesi, şirket faaliyet belgesi ve fuar katılım belgesi gibi gerekli vize başvuru evraklarının hazırlanması ve Yunanistan Schengen vizesi başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir.

Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunacak Türk vatandaşlarının, ikamet ettikleri bölgeye bağlı olarak, Yunanistan vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren en yakın vize başvuru merkezinden online olarak randevu alması gerekmektedir. Randevu tarihinde vize başvuru merkezine şahsen gidilerek; hazırlanan evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yaptırılması ve vize başvuru işleminin tamamlanması gerekmektedir.

Yunanistan Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evrakları Nelerdir?

Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunacak vatandaşların hazırlaması gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 adet karşılıklı boş sayfa içeren ve talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Pasaportun, kimlik bilgilerinin bulunduğu, daha önce alınmış vizelerin bulunduğu ve işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopilerinin, başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve son 6 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuruda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Yunanistan ticari vizesi başvuru formu: Yunanistan ticari vizesi başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından dikkatli ve eksiksiz şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Mali yeterliliğe dair kanıt: Başvuru sahibinin, düzenli bir gelir kaynağı bulunduğuna dair kanıt teşkil eden ve son üç ayın banka hareketlerini gösteren, ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap dökümünün beyan edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibine ait tapu, kira geliri veya diğer maddi kaynakların bulunması halinde, ilgili diğer belgeler başvuru evrakları arasına eklenebilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yunanistan seyahat süresinin tamamını kapsayan, Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi orijinalinin, antetli kağıda basılı, ıslak imzalı ve kaşeli şekilde beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik belgesi fotokopisi: Başvuru sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi fotokopisinin alınması gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibine ait, aile bireylerinin doğum yerlerinin ve doğum tarihlerinin de listelendiği, QR kodlu tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin, E-devlet uygulamasından alınması gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: E-devlet uygulamasından, başvuru sahibine ait, QR kodlu ikametgah belgesinin alınması gerekmektedir.
 • Yunanistan davet mektubu: Yunanistan’da ziyaret edilecek şirket veya organizasyon tarafından düzenlenmiş ve antetli kağıda basılmış; başvuru sahibinin adını ve pasaport bilgilerini, şirket adını ve adres bilgilerini, Yunanistan seyahatinin amacını ve tarihlerini belirten bir davet mektubu alınması gerekmektedir. Başvuru sahibinin, Yunanistan’da bir fuara katılacağı durumlar için, fuar katılım belgesi, giriş kartı veya biletinin beyan edilmesi beklenmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonu: Yunanistan’a gidiş ve dönüş için düzenlenmiş, fiyatı görünen, barkodlu ve rezervasyon kodu içeren uçak bileti rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu: Yunanistan’da kalış süresinin tamamını kapsayan, kira sözleşmesi ya da otel rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Mal varlığı beyanı: Başvuru sahibine ait, Türkiye’de ya da Avrupa’da mal varlığı bulunması durumunda, tapu fotokopilerinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Yunanistan’a seyahat edecek kişi adına, işveren veya şirket yetkilisi tarafından yazılmış; vize başvuru sahibinin işteki pozisyonu, işe başlama tarihi, maaşı ve izinli olduğu süreyi belirten ve seyahat dönüşünde işe devam edeceğini teyit eden, şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçenin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Şirket faaliyet belgeleri: Başvuran kişinin şirket sahibi olması durumunda, şirkete ait vergi levhası, ticari sicil gazetesi, son 6 aya ait e- imzalı faaliyet belgesi orjinali, imza sirküleri ve son 3 aya ait kurumsal banka hesabı dökümünün ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yunanistan Ticari Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesinin; vize başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına, işveren veya şirket yetkilisi tarafından ve Yunanistan Konsolosluğu’na hitaben yazılması gerekmektedir ve ıslak imzalı ve kaşeli şekilde beyan edilmesi beklenmektedir. Yunanistan ticari vize talep dilekçesinde; vize başvuru sahibine ait meslek ve pozisyon bilgilerinin, maaş bilgisinin, Yunanistan seyahatinin amacının, tarih aralıklarının ve finanse edilme biçiminin açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Yunanistan Ticari Vize Dilekçe Örneği
Yunanistan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Yunanistan Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan ticari vize başvuru formu, vize başvuru merkezi web sitesi üzerinden elektronik ortamda veya basılı şekilde doldurulabilmektedir. Standart bir Schengen vizesi başvuru formu özellikleri taşıyan Yunanistan ticari vize başvuru formunun; eksiksiz, dikkatli ve destekleyici evraklarla teyit edilebilecek şekilde doldurulması gerekmektedir.

Yunanistan ticari vize başvuru formunda; başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, adres ve iletişim bilgileri, meslek ve çalışma bilgileri, işyeri adı ve iletişim bilgileri, Yunanistan’a seyahat amacı ve kalış süresi, konaklama yapılacak işletmenin adı, adresi ve iletişim bilgileri gibi soruların yanıtlanması gerekmektedir. Yunanistan’a yapılmak istenen seyahatin ve konaklama masraflarının, mali açıdan nasıl karşılanacağına ilişkin bilginin, vize başvuru formunda açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Yunanistan ticari vize başvuru formunda, başvuru sahibine ait kimlik bilgilerinin olduğu kısım, pasaportta yazıldığı şekliyle doldurulmaktadır. Yunanistan vizesi başvuru sahibinin, Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşı olan bir aile yakını bulunması durumunda, vize başvuru formuna aile yakınının adı ve soyadı, vatandaşlık bilgileri ve başvuru sahibine yakınlık derecesi gibi bilgiler eklenmektedir. Yunanistan ticari vizesi başvuru sahibinin, başvuru tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi veya vizeleri olması halinde, başvuru formunda ilgili vize tarihlerinin belirtilmesi ve vize fotokopilerinin başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Türkçe, İngilizce ve Yunanca dillerinde doldurulabilen Yunanistan ticari vizesi başvuru formunun, elektronik ortamda doldurulması halinde, gerekli tüm bilgiler girildikten sonra çıktısının alınması ve formun son sayfasına başvuru sahibi tarafından ıslak imza atılması gerekmektedir.

Yunanistan Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan ticari vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan ticari vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti70 EUR
Toplam270 EUR

Yunanistan Ticari Vize En Fazla Kaç Yıllık Alınır?

Yunanistan ticari vizesi, en fazla 5 yıl süre için alınabilmektedir. Yunanistan ticari vizesi uzun süreli (D tipi) ulusal vize özellikleri taşımamaktadır ve sahibi olan kişiye, Yunanistan’da 180 günlük dönemler içerisinde en fazla 90 gün süre ile bulunma hakkı vermektedir.

Yunanistan Konferans Vizesi Nereden Alınır?

Yunanistan konferans vizesi başvuru işlemleri, Yunanistan vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan aracı kurum ve akredite acentalar aracılığı ile yapılabilmektedir. Yunanistan ticari vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğu tarafından doğrudan kabul edilmemektedir.

Yunanistan konferans vizesine başvuracak kişilerin, öncelikle ilgili vize başvuru merkezinden randevu alması ve Yunanistan Schengen vizesi randevu saati geldiğinde, gerekli evraklar ile birlikte vize başvuru merkezine şahsen giderek başvuru işlemini tamamlaması gerekmektedir.

Yunanistan Ticaret Vizesi ile Yunanistan’da Şirket Kurulabilir Mi?

Yunanistan ticaret vizesi ile Yunanistan’da şirket kurulamamaktadır. Yunanistan’da şirket kurmak veya mevcut bir şirketin şubesini açmak isteyen girişimcilerin, Yunanistan’da yerleşik oturma ve çalışma iznine sahip olması ve yerel vergi numarası edinmiş olması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yatırımcılar için, belirli prosedürleri takip etmek koşulu ile, Yunanistan’da şirket kurma veya şube açma hakkı tanınmaktadır. Yunanistan mevzuatı kapsamında geçerliliği olan yabancı yatırım faaliyeti türleri; tamamı yabancı sermayeli bir şirket kurmak, mevcut bir şirkete bağlı bir şube açmak ve başka bir girişimci ile birlikte ortaklık kurarak ticari faaliyette bulunmaktır. Yunanistan’da kurulmuş %100 Türk sermayeli bir şirket, Yunan şirketi statüsünde sayılmaktadır.

Yunanistan’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan girişimcilerin, Yunanistan’da bir şirket kurmaları durumunda, Yunanistan’da kurulmuş yabancı şirkete bağlı olarak çalışan bir üst düzey yönetici için, ulusal (D tipi) vize ile oturum ve çalışma izni için başvuruda bulunma hakkı tanınmaktadır. Türkiye’de kurulu bir şirketi olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı girişimcilerin, Yunanistan’da şube açmak ya da ortaklık kurmaları durumunda, kendilerini bu kuruluşlara müdür olarak atayarak iki yıllık oturma izni alma hakkı bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Yunanistan’da şirket kurmak yoluyla oturum izni alabilmeleri için, uzun dönemli (D tipi) ulusal vize sahibi olmaları gerekmektedir. Yunanistan’da şirket kuran yabancı girişimciler, ulusal vizenin sağladığı haklardan yararlanabilmektedir.

Yunanistan Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan ticari vize başvuru işlemleri, ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Yunanistan vize başvuruları, İstanbul ve İzmir’de bulunan Yunanistan başkonsoloslukları ile Ankara Yunanistan Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir ve yetkili kurumların ek belge veya mülakat talep etmeleri durumunda, vize işlem süreçleri uzayabilmektedir.

Yunanistan vizesi başvuru süreçlerinin hızlandırılması için bir olanak bulunmamaktadır. Sağlık sorunları gibi acil ve özel durumların belgelenmesi halinde, Yunanistan Konsolosluğu, vize işlemlerini normal süreçten daha erken sonuçlandırabilmektedir ve başvuru sahiplerine Yunanistan express vize verilmektedir.

Yunanistan Ticari Ateşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Yunanistan Ticari Ateşeliği, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticaret ilişkilerini izlemek, ticaret protokolleri ve anlaşmalarının hazırlanmasında rol almak ve Türkiye’nin ekonomik çıkarlarını gözetmek doğrultusunda danışmanlık görevi yürütmektedir.

Yunanistan Ticari Ateşeliği; Türkiye Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği, Rigillis Str. 26, 10674, Atina, Yunanistan adresinde hizmet vermektedir ve telefon numarası +210 722 2196, e-mail adresi atina@ekonomi.gov.tr’dir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: