Arabayla Yunanistan'a Gitmek için Vize İşlemleri

Arabayla Yunanistan'a Gitmek için Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yunanistan’a seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Yunanistan’a gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Yunanistan, aralarında sınır kontrolü olmayan 26 Avrupa ülkesini kapsayan Schengen Bölgesi dahilindedir. Arabayla Yunanistan vizesi başvurusu planlanan seyahatten en az 15 gün önce ve planlanan seyahatin başlangıcından üç ay öncesinden erken olmayacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Schengen ülkeleri arasında yer aldığından araba ile Yunanistan’a gitmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Arabayla Yunanistan’a Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Arabayla Yunanistan’a gitmek için vize gerekliliği vize sınıfına göre farklılık göstermektedir. Yunanistan’a seyahat edecek bordo pasaport olarak da bilinen umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının vize alması gerekirken; hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Yunanistan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Arabayla Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan’a arabayla seyahat edecek kişiler öncelikle vize başvurusu için gerekli belgeleri ve vize başvuru formunu eksiksiz ve kurallara uygun şekilde hazırlamalıdırlar. Evraklarını hazırlayan ve başvuru formunu dolduran adaylar, Yunanistan vize işlemleri için yetkili VFS Global ya da Kosmos Vize ofilerinden seçtikleri vize başvuru merkezinden parmak izi ve fotoğraf çekimi için başka bir ifade ile biyometrik işlemlerini tamamlamak için randevu almalıdırlar. Tekirdağ, Edirne ya da Kırklareli’nde ikamet eden kişilerin VFS Global ofislerinden; diğer illerde ikamet edenlerin ise Kosmos Vize ofislerinden randevu alması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin belirlenen gün ve saatte randevularında bizzat hazır bulunarak başvurularını tamamlamalıdırlar. Başvuru tamamlandıktan sonra vize başvuru ücreti ödenmelidir. Vize başvuru ücreti 80 € olarak belirlenmiş olup vize başvuru ücretlerinin randevu esnasında nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

Yunanistan vizesi başvurusu planlanan seyahatten en az 15 gün önce ve planlanan seyahatin başlangıcından üç ay öncesinden erken olmayacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Yunanistan vize başvurusuyla ilgili karar, konsolosluk tarafından kabul edilebilir vize başvurusunun yapıldığı tarihten itibaren genellikle 15 takvim günü içerisinde verilmekle birlikte bu süre 30, istisnai ve özel durumlar için ise 60 takvim gününe kadar uzatılabilmektedir. Konsolosluk başvuruyu aldıktan sonra başvuru sahibini karar tarihi ile ilgili bilgilendirmektedir. Başvurusu süreci içerisinde gerekli görülmesi durumunda konsolosluğun ilave bilgi ve belge sunulmasını talep etmek üzere başvuru sahibini arayabileceği ve hatta görüşme talep edebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Yunanistan Araba Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan’a araba ile seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Schengen vizesine başvurması gerekmektedir.

Araba ile Yunanistan’a gitmek için vize başvurusunda bulunacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize Başvuru Formu: Doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalı ve ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı fotokopisi sunulmalıdır.
 • Pasaport Fotokopisi: Mevcut pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri ve var ise eski pasaportun tüm işlenmiş sayfalar fotokopileri sunulmalıdır. Eski pasaportun kaybedilmiş olması durumunda e-devlet sisteminden temin edilmiş yurt dışı giriş ve çıkış belgeleri ile Nüfus Müdürlüğünden alınan pasaport protokolünün başvuruya eklenmesi gerekmektedir. Aile başvurularında, aile bireylerinin pasaportların ön resimli sayfalarının fotokopisi ve bulunması durumunda eski Schengen vizesi fotokopileri de başvuruya eklenmelidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır. Sunulacak nüfus kayıt örneğinin e-devlet üzerinden alınmış ve barkodlu olması gerekmektedir.
 • Yunanistan Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen Bölgesi içinde geçerli, en az 1 aylık seyahat süresini kapsayan ve teminat limiti en az 30.000 € olan seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır. Seyahat sağlık sigortasında, vefat halinde cenazenin defni veya yurt dışından nakil giderlerinin poliçede belirtilen şekilde karşılanacağına ilişkin açıklama bulunmak zorundadır.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçükler için ebeveynleri tarafından hazırlanmış ile noter onaylı, güncel, tarihli 6 ay içinde alınmış muvafakatname sunulmalıdır. Çocuk, her iki ebeveyni ile birlikte seyahat edecek olsa dahi muvafakatname sunulması gerekmektedir.
 • Taahhütname: Reşit olmayan çocuk, ebeveyni dışında bir refakatçi ile seyahat edecek ise refakatçi reşit olmayan çocuğu seyahat bitiminde geri getireceğine dair noter onaylı taahhütname sunmalıdır. Taahhütnamede gidilecek ülke ve seyahat amacı belirtilmeli ve refakatçinin geçerli bir Schengen vizesi bulunması durumunda fotokopisi eklenmelidir. Refakatçinin Schengen vizesi bulunmaması durumunda reşit olmayan çocuk ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Seyahat edecek çocuğun ebeveynleri refakatçiye muvafakatname vermelidir.
 • Malvarlığı Beyanı: Başvuru sahibinin banka hesap dökümü ve bulunması durumunda gayrimenkul fotokopileri sunulmalıdır. Sunulacak gayrimenkul fotokopisi sayısı üçten fazla olmamalıdır. Banka hesap dökümü 7 günden eski olmamalı, kişi başı en az 5.000 TL teminat bulunmalı ve talep edilen vize süresi kadar günlük 50 € bakiye bulunması gerekmektedir.
 • Yeşil Sigorta Poliçesi: Araba ile seyahat edilecek olması durumunda araç için geçerli yeşil sigorta poliçesi yaptırılmalıdır.

Yunanistan vize başvurusu için sunulacak evrakların ekran görüntüleri değil fotokopileri sunulmalı ve sunulan fotokopileri net ve okunaklı olmalıdır. Talep edilen evraklarda barkod veya e-imza bulunmasının zorunlu olması durumunda belirtilen şartlar uygun evrak sunulmalıdır. Yetkili makamlar vize değerlendirme sürecinde ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Yunanistan Yeşil Araba Sigortası Nereden Alınır?

Yeşil araba sigortası; araçların sigortasını uluslararası kabul edilebilir bir belge ile kanıtlayarak, araçla yapılacak uluslararası seyahatleri kolaylaştırmak ve aracın yabancı bir ülkede kazaya karışması durumunda kaza mağdurlarının zararlarını gidermek amacıyla tasarlanmıştır. Yeşil sigorta, yabancı bir ülkeye araç ile seyahat edilmesi durumunda kullanılan aracın ziyaret edilen ülkenin kanunlarının gerektirdiği asgari zorunlu sigorta kapsamına sahip olduğunu kanıtlayan uluslararası bir sigorta sertifikasıdır.

Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerde geçerli olmak üzere düzenlenen uluslararası bir motorlu taşıt sigorta sertifikası olan yeşil kart; Avrupa Ekonomik Alanı (Belçika, İspanya, Macaristan, Slovakya, Bulgaristan, Fransa, Malta, Finlandiya, Çekya, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, Danimarka, İtalya, Avusturya, Almanya, Kıbrıs, Polonya, İzlanda, Estonya, Letonya, Portekiz, Lihtenştayn, İrlanda, Litvanya, Romanya, Norveç, Yunanistan, Lüksemburg ve Slovenya) ile Arnavutluk, Andorra, Azerbaycan, Bosna Hersek, Beyaz Rusya, İsviçre, İngiltere, İsrail, İran, Fas, Moldova, Makedonya, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Tunus, Ukrayna, ve Türkiye’de geçerlidir.

Yeşil kart düzenleme yetkisi ulusal kuruluşlara verilmiş olup, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu Türkiye’deki görevli kuruluştur. Ulusal bürolar, Yeşil Kart Sistemi’ne katılan bir ülkeden gelen yabancı bir aracın yol açtığı trafik kazası mağdurunun tazminatının kazanın olduğu ülkede karşılanacağını garanti etmektedir.

Yunanistan’a Türkiye’den araba ile seyahat etmek isteyen kişilerin Yeşil Kart Sistemi’ne kayıt yaptırması zorunludur. Yunanistan yeşil sigorta için vizem.net danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Arabayla Yunanistan Vizesi Nereden Alınır?

Yunanistan’a araba ile seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alacakları ofisler ikamet edilen ile göre değişmektedir. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde ikamet eden kişilerin Yunanistan vizelerini VFS Global ofislerinden almaları gerekmekte iken sayılanlar dışında kalan illerde ikamet eden vatandaşların Yunanistan vizlerini Kosmos Vize ofislerinden temin etmesi gerekmektedir.

Yunanistan’a araba ile seyahat etmek isteyen kişilerin tüm başvurularının ikamet iline bakılmaksızın vizem.net üzerinden yapılması mümkündür.

Arabayla Yunanistan Vizesi Yunanistan Sınırından Alınabilir Mi?

Yunanistan’a Türkiye’den araba ile seyahat edecek kişilerin, vizelerini sınırdan almaları mümkün değildir. Yunanistan, ülke topraklarından transit geçiş yaparak havalimanlarında uçak değiştirecek olanlarda dahil olmak üzere tüm umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize zorunluluğu getirmiştir. Yunanistan’da meydana gelen bir kazada, yakınlarına ulaşmak amacıyla vize talebinde bulunulması gibi olağanüstü haller dışında Yunanistan sınır vizesi uygulaması bulunmamaktadır.

Yunanistan vizesi için başvurusunun planlanan seyahatten en az 15 gün önce yapılmış olması gerekmektedir. Vize başvurusunun seyahatten en az 15 gün önce yapılmış olması gerekmekle birlikte en erken planlanan seyahatten 3 ay önce yapılması mümkündür.

Yunanistan’a Araçla Gitmek için Hangi Sınır Kapıları Kullanılabilir?

Yunanistan’a araçla gitmek için kullanılabilecek sınır kapıları aşağıda listelenmiştir.

 • Pazarkule (Karaağaç)
 • İpsala

Türkiye’den Yunanistan’a Pazarkule, İpsala ve Uzunköprü olmak üzere üç sınır kapısı bulunmaktadır. Uzunköprü Sınır Kapısı, demiryolu sınır kapısı olduğu için Yunanistan’a araçla gitmek kullanılması mümkün değildir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: