Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan Erasmus İmkanları ve Yunan Erasmus Vizesi

Yunanistan’da Erasmus eğitimi almak yeni bir dil öğrenmek ve uluslararası üniversitelerde çalışmalara ve etkinliklere katılmak için sıkça tercih edilen programlar arasında yer almaktadır. Yunanistan Erasmus programlarının düzenlendiği üniversitelere bağlı olarak süreleri değişim göstermektedir. Düzenlenen Erasmus Yunanistan programı 90 günün üzerinde ise Yunanistan D tipi vize alınması gerekmektedir.

Erasmus staj vizesi yurtdışında staj yapmak isteyen öğrenciler için Erasmus Plus kapsamında düzenlenen bir çalışma programıdır. Programın süresine bağlı olarak kısa dönem programlar için C tipi vize, uzun dönem programlar için D tipi vize alınması gerekmektedir. Erasmus programları 90 günden az sürüyor ise kısa dönem, 90 günden uzun süren programlar ise uzun dönem programlardır.

Yunanistan Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Erasmus vize başvurusu için aşağıda listelenen süreç izlenmelidir.

 1. Yunanistan Erasmus vizesi başvurusu için en yakın vize başvuru merkezi ya da Yunanistan dış temsilciliklerinden randevu alınmalıdır.
 2. Vize başvurusu için talep edilen belgeler eşliğinde randevu gün ve saatinde vize başvuru merkezinde hazır bulunulmalıdır.
 3. Yunanistan Erasmus vize başvurusu şahsen yapılmalıdır.
 4. Yunanistan Erasmus vizesi için talep edilen ücret ödendikten sonra vize takibi şahsen yapılmalıdır.

Yunanistan Erasmus Vize Belgeleri Nelerdir?

Yunanistan Erasmus vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan Erasmus vize başvuru formu: Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde düzenlenmiş, 2 adet boş sayfası olan ve alınan vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 1 adet güncel ve renkli olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az vize bitiş süresine kadar geçerli olan acil durumlarda ortaya çıkabilecek masrafları karşılayacak sigorta olmalıdır.
 • Banka hesap döküm belgesi: Öğrenim ve geçim masraflarını karşılayacak en az 400 Euro gelire sahip olduğunu kanıtlayan hesap döküm belgesi sunulmalıdır.
 • Yabancı dil yeterlilik belgesi: Yunan makamları tarafından verilmiş Yunan dili için yeterlilik belgesi sunulmalıdır.
 • Adli sicil kaydı örneği: Başvuruda bulunan kişinin cezai durumunu gösteren belge sunulmalıdır.
 • Sağlık raporu: Başvuru sahibinin kamu sağlığını tehdit edici hastalık taşımadığını gösteren belge sunulmalıdır.

Yunanistan Erasmus Vize Talep Dilekçesi Örneği Nedir?

Yunanistan Erasmus vize başvuru talep dilekçesi, Yunanistan erasmus vizesine hangi amaçla başvuruda bulunulduğunu, seyahat süresini, başvuruda bulunan kişinin seyahat süresi boyunca nerede ikamet edeceğini, seyahat süresinde katılacağı program ya da etkinlikleri bildiren dilekçedir. Yunanistan Erasmus vize talep dilekçesi Erasmus programına katılacak vatandaşların vize talebinde bulunabilmesi için gereklidir. Yunanistan Erasmus vize talep dilekçesi hazırlanırken eksiksiz bir şekilde güncel bilgilerle doldurulmalıdır. Vize talep dilekçesinde detaylı bilgi verilmelidir.

Yunanistan Erasmus Vizesi Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Yunanistan Erasmus vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde güncel bilgilerle doldurulmalıdır. Vize başvuru formu doldurulurken tükenmez kalemle doldurmaya, yazıların okunaklı ve büyük olmasına dikkat edilmelidir.

Erasmus Yunanistan Sağlık Sigortası Nedir?

Erasmus Yunanistan sağlık sigortası, Yunanistan Erasmus vizesine başvuruda bulunan vatandaşın Yunanistan’da yaşayabileceği kaza durumlarında masrafların karşılanması için gerekli olan sağlık sigortasıdır.

Erasmus Yunanistan sağlık sigortası, Yunanistan’da ikamet edilecek süreyi kapsayacak şekilde Yunan makamlarınca belirlenen alt sınır ücreti kapsamında düzenlenmelidir. Erasmus Yunanistan sağlık sigortası, Yunanistan vizesi seyahat sağlık sigortası ile aynı değildir. Seyahat sağlık sigortaları Schengen ülkelerinde minimum 30.000 tutuarında olmalıdır.

Yunanistan Erasmus Vizesi Sponsor Dilekçesi Nedir?

Yunanistan Erasmus vizesi için yazılacak sponsor dilekçesi seyahat boyunca Yunanistan’da eğitim görecek kişinin maddi masraflarını karşılayacak kişi ya da kurumlar hakkında bilgi vermek amaçlı yazılan dilekçedir. Sponsor olan kişi ya da kurumun Yunanistan’da Erasmus eğitimi alacak kişinin eğitim süresi boyunca tüm masraflarını karşılayabilecek güçte olması gerekmektedir. Sponsor dilekçesinde sponsor olan kişi ya da kurum ile sponsor olunan kişi arasındaki ilişki açıklanmalı, sponsor olan kişinin maddi durumu belirtilmelidir.

Yunanistan Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Yunanistan Erasmus vizesi için 90 günden kısa süren eğitim programları için vize başvuru merkezine, 90 günden uzun sürecek eğitim programları için Yunanistan Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapılmalıdır. Vize başvurularında akredite acente hizmeti veren Vizem.net Yunanistan Erasmus vize başvurularında danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Yunanistan Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na Erasmus Vizesi Başvurusu Yapılabilir Mı?

Evet, Yunanistan Erasmus vizesi kapsamında D tipi vize için Yunanistan Büyükelçiliği veya Konsoloğu’na başvuru yapılabilmektedir. Yunanistan Erasmus vizesi başvurularında başvuruda bulunacak kişinin katılacağı eğitim programı 90 günden kısa ise en yakın vize başvuru merkezinden başvuruda bulunabilmektedir. Başvuruda bulunulacak eğitim programı 90 günden uzun ise Yunanistan Erasmus vizesi başvurusu için Yunanistan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerine müracaat etmesi gerekmektedir.

Yunanistan Erasmus vizesi için başvuruda bulunacak vatandaşlar Yunanistan dış temsilcilikleri aracılığı ile başvuruda bulunabilirler. Yunanistan Erasmus vizesi için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve Yunanistan Edirne Konsolosluğu hizmet vermektedir. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Başkonsolosluğu vize başvurularını vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Yunanistan Erasmus vizesi başvuruları için Yunanistan elçiliği Ankara şehrinde bulunmaktadır.

Yunanistan Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan Erasmus öğrenci vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan Erasmus vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam250 EUR

Yunanistan Erasmus Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Erasmus staj vizesi 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Yunanistan Konsolosluğunun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak süre 30 ile 60 güne uzayabilir.

Yunanistan Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Yunanistan Erasmus vizesi için yapılan başvurunun reddedilmesi halinde vize reddi hakkında bilgilendirme yapılan tarihten itibaren yetkili idare mahkemesine 90 gün içinde itirazda bulunulmalıdır. İtiraz dilekçesi Yunanca yazılmalıdır. İtiraz dilekçesi vize reddine itiraz eden kişi ya da bir Yunan avukat tarafından imzalanmış olmalıdır. İtiraz dilekçesi başvuruda bulunan kişi tarafından imzalanmış ise mahkemeye bir Yunan avukat ile katılması gerekmektedir. Posta yoluyla gönderilen vize reddine itiraz dilekçesi kabul edilmeyecektir. Başvuru sahibinin vize reddi itiraz dilekçesini şahsen mahkemeye sunması gerekmektedir.

Erasmusla Yunanistan’a Gitmenin Avantajları Nelerdir?

Erasmusla Yunanistan’a gitmenin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan Erasmus yüksek lisans programlarına katılmak
 • Yabancı dil öğrenmek
 • Farklı kültürler tanımak
 • Uluslararası üniversitelerde eğitim programlarına katılmak

Yunanistan’da Erasmus Aylık Giderleri Ne Kadardır?

Yunanistan Erasmus programına katılan öğrencilerin aylık giderleri Konaklama, ulaşım ve yeme içme masrafları dahil ortalama 1008 Dolar, minimum 816 Dolar’dır. Yunanistan’da eğitim masrafları yüksek öğrenim kurumlarında uluslararası öğrenciler için yıllık ortalama 1500 Euro’dur. Eğitim masrafları yüksek öğretim kurumlarına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Yunanistan’da Erasmus Eğitimi Almak Pahalı Mıdır?

Evet, Yunanistan’da Erasmus eğitimi almak diğer Avrupa ülkelerine oranla daha pahalıdır. Yunanistan’da Erasmus Programının diğer Avrupa ülkelerinden pahalı olmasının temel sebebi Yunanistan ekonomisidir. Yunanistan ekonomisi diğer Avrupa ülkeleri arasında alt sıralarda yer almaktadır.

Yunanistan’da Erasmus Öğrencileri için Yurt ve Kalacak Yer Seçenekleri Nelerdir?

Yunanistan’da Erasmus öğrencileri için yurt ve kalacak yer seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kiralık ev
 • Apart
 • Yurt
 • Otel
 • Hostel

Yunanistan’da Erasmus eğitimi alacak öğrenciler için birçok konaklama tercihi mevcuttur. Her bütçeye uygun farklı konaklama imkanları öğrenciler için farklı alternatifler oluşturmaktadır. Erasmus programına katılan öğrenciler tarafından tercih edilen kiralık ev seçenekleri konaklama planları arasında ön plana çıkmaktadır. Yunanistan Erasmus programı kapsamında kiralık ev seçeneğinin ön plana çıkmasında Yunanistan ev fiyatları etkili bir faktördür.

Yunanistan’da Erasmus Stajı Nedir?

Yunanistan Erasmus stajı, Erasmus Plus kapsamında Yunanistan’da bulunan şirketlerde staj görme imkanı sağlayan programdır. Erasmus Plus kapsamında Yunanistan’da bulunan şirketler bünyesinde staj programı alınabilir.

Erasmus Yunanistan Hibe Miktarı Nedir?

Erasmus Yunanistan hibesi öğrenim hareketliliği için aylık 600 Euro, staj hareketliliği için aylık 750 Euro olarak belirlenmiştir.

Yunanistan’da Oturma İzni Erasmus için Gerekli Midir?

Yunanistan’da Erasmus programına katılacak öğrenciler oturma izni almadan Yunanistan’da 90 gün süreyle ikamet edebilmektedir. 90 günden uzun sürecek eğitim programları için Yunanistan’a seyahat eden öğrencilerin oturma izni almaları gerekmektedir. Yunanistan’da oturma izni almak için yabancılar şubesine gerekli belgelerle başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Eğitim ve staj amaçlı Yunanistan’a seyahat eden vatandaşlar Yunanistan’da 90 günden fazla ikamet edeceklerse D tipi vize almalı ve Yunanistan Erasmus oturma izni kapsamında Yunanistan oturma izni için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yunanistan’da Erasmus Eğitimi Alınabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Yunanistan’da Erasmus eğitimi alınabilecek üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi, Atina
 • Atina Ulusal Teknik Üniversitesi, Atina
 • Avrupa Üniversitesi, Atina
 • Panteion Üniversitesi, Atina
 • Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, Atina
 • Atina Güzel Sanatlar Okulu, Atina
 • Atina Teknoloji Eğitim Enstitüsü, Atina
 • Harokopio Üniversitesi, Atina
 • Yunanistan Amerikan Koleji, Atina
 • ALBA İşletme Yüksek Okulu, Atina
 • Atina Indianapolis Üniversitesi, Atina
 • Atina İşletme Enstitüsü, Atina
 • Atina Ziraat Üniversitesi, Atina
 • Atina Bilgi Teknolojileri, Peania/ Atina
 • Helen Hava Kuvvetleri Akademisi, Atina
 • Ulusal Helenik Araştırma Vakfı, Atina
 • Atina İtalyan Arkeoloji Okulu, Atina
 • Pedagojik ve Teknolojik Eğitim Okulu, Atina
 • Akmi Metropolitan Koleji, Atina
 • BCA Koleji, Atina
 • Atina Webster Üniversitesi, Atina
 • Batı Attika Üniversitesi, Atina
 • Selanik Aristoteles Üniversitesi, Selanik
 • Makedonya Üniversitesi, Ekonomik ve Sosyal Bilimler, Selanik
 • Selanik Teknoloji Eğitim Enstitüsü, Selanik
 • Patras Üniversitesi, Patras
 • Açık Yunan Üniversitesi, Patras
 • Patras Teknoloji Eğitim Enstitüsü, Patras

Yunanistan’da Erasmus eğitimi almak isteyen öğrencilerin Yunanistan’da başvuruda bulunabileceği farklı alanda birçok okul bulunmaktadır. Erasmus eğitimi için Yunanistan Üniversiteleri eğitim masrafları ve eğitim kalitesi bakımından sıkça tercih edilmektedir.

Erasmus Yunanistan Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Erasmus Yunanistan Ulusal Ajansı adresi: 417, Acharnon ke Kokkinaki GR- 11143, Atina’dır. Yunanistan NA kodu: EL02’dir. Erasmus Yunanistan Ulusal Ajansı e-posta adresi: erasmusplus-youth@inedivim.gr’dir.

Erasmus Yunanistan Telefon Hattı Nedir?

Erasmus Yunanistan telefon hattı +30 213-1314460’dır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: