20 Günde Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan D Vizesi Başvuru Merkezi

Bulgaristan D vizesi Bulgaristan’da 3 aydan daha uzun süreli yapılacak konaklamalar için alınması gereken vize türüdür. Bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi), ve gri (hizmet) pasaport hamili T.C vatandaşları 90 günden daha uzun yapacakları konaklamalar için Bulgaristan D vizesine tabidir.

Bulgaristan’a aşağıda sıralanmış amaçlar için giden kişiler Bulgaristan D vizesine başvuru yapabilir.

 1. Bulgaristan Ticari Yatırımları ve Şirket Kuruluşu
  Bulgaristan’da şirket kurmak, ya da Türkiye’deki mevcut şirketi için şube açılışı yapacak olan T.C vatandaşları Bulgaristan D tipi vizesine başvurabilir.

 2. Bulgaristan’da Çalışmak
  Bulgaristan’daki bir şirketten iş teklifi alan ya da buradaki bir şirkette sözleşmeli olarak nitelikli çalışan olarak gösterilen kişiler D tipi Bulgaristan vizesine başvurmalıdır.

 3. Bulgaristan’da Öğrenim Görmek
  Bulgaristan’daki üniversiteler ve eğitim süresi 3 ayı geçen dil okullarında öğrenim görmek isteyen kişiler D vizesi almak zorundadır.

 4. Emekliler için Göç Etmek
  Emeklilik hayatını Bulgaristan’da geçirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti’nden emekli olmuş T.C vatandaşları D tipi vize ile Bulgaristan’da yaşayabilir.

 5. Aile Birleşimi ve Bulgar Vatandaşı Soydaşlar
  Birinci dereceden aile ferdi ya da 4. Nesil’e kadar ataları Bulgaristan vatandaşı ya da göçmeni olan kişiler Bulgaristan D vizesi alıp sonrasında vatandaşlık hakları için başvuru yapabilirler.

 6. Uzun Süreli Tedavi Görmek
  Kanser gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıkların Bulgaristan’da tedavisi için D vizesine başvurulmalıdır.

 7. Bulgar Vatandaşlarının 1. Derece Aile Bireyleri
  Bulgaristan vatandaşlarının birinci dereceden yakınları Bulgaristan’a yapacakları seyahatler için Bulgaristan D vizesine başvurabilirler.

 8. Medya Mensupları
  Türkiye’de bir medya kuruluşunda çalışan ve iş gereği uzun süre Bulgaristan’da görev alan kişilerin Bulgaristan D tipi vizesi almaları gerekmektedir.

Bulgaristan D Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan D vize başvurusu turistik vizelerden farklı olarak doğrudan ilgili Bulgaristan Konsolosluğu ya da Ankara Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Aşağıdaki tablodan ikamet iline göre yetkili Bulgaristan dış temsilciliğine bakılabilir.

İkamet Ettiğiniz Şehiri Seçin, Hangi Bölgeden Hizmet Alabileceğinizi Öğrenin

Eksik evrak beyanı, veya Konsolosluk mülakatlarında ikna edici cevapların verilememesi sonucu vize başvurusu genellikle vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Bu yüzden her aşamaya dikkatle hazırlanılmalıdır.
Aşağıda Bulgaristan D vize başvurularının nasıl yapılacağı 5 madde halinde verilmiştir.

 1. Vize başvuru formunun doldurulur
 2. Gidiş amacına uygun evraklar hazırlanır
 3. Konsolosluk randevusu alınır
 4. 100 EUR vize harcı ilgili konsolosluğun hesabına yatırılır
 5. Yüz yüze Konsolosluk mülakatı verilir
 6. Başvuru değerlendirilir ve onaylanır

Not: 15 yaşından küçük çocuklar ve engelliler için Bulgaristan D vize başvurusu, yasal temsilcileri veya bunu yapmaya açıkça yetkilendirilmiş bireyler tarafından yapılabilmektedir.

D vizesi başvuruları için vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir. Vizem.net 2019 ve 2020 yıllarında %96 başvuru onaylanma oranı ile Türkiye’deki en yüksek onay oranına sahip akredite acente unvanına sahiptir. Danışmanlığımızca yapılan Bulgaristan D vizesi başvurularında süreç ve ve sunulan hizmetler aşağıda verilmiştir.

 1. Kişisel bilgiler ilgili danışman tarafından toplanır
 2. Başvuru formu ve gerekli dilekçeler danışman tarafından doldurulup ilgili dokümanlar hazırlanır
 3. Konsolosluk randevusu alınır ve harç bedeli başvuru sahibi adına yatırılır
 4. Saha ekibinden bir danışman konsoloslukta başvuru sahibine refakat eder
 5. Vize onayı takip edilip gerekli bilgilendirme başvuru sahibine yapılır

Not: Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda sahibi Konsolosluğa 1 defaya mahsus gelmelidir. (C vize başvuruları için gelinmesine gerek yoktur) Buradaki evrak beyanları ve mülakat soruları için saha ekibinden bir yetkili başvuru sahibine refakat eder.

Bulgaristan D Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan D vize randevusu için Konsolosluklardan online randevu alınamamaktadır. Vize başvuru kabul saatlerinde gerekli evraklar hazırlanarak randevu oluşturulmadan şahsen başvuru yapılabilir. Aşağıda Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliğine ait iletişim bilgileri ve vize başvuru kabul saatleri verilmiştir.

Bulgaristan D Vize Randevu Çizelgesi

TemsilcilikTelefonBaşvuru Kabul Saatleri
İstanbul Konsolosluğu0212 281 0114
0212 281 0115
Pazartesi - Perşembe
09:00 - 12:00
Ankara Büyükelçiliği0312 467 2071
0312 427 4142
Pazartesi - Cuma
09:00 - 13:00
Edirne Konsolosluğu0284 214 0617
0533 739 6140
Pazartesi - Cuma
09:00 - 12:00
Bursa Konsolosluğu0224 245 5500
0224 245 5600
0224 245 5252
Pazartesi - Cuma
09:00 - 12:00

Not: Covid–19 salgını önlemleri kapsamında vize başvuru saatleri ve konsolosluk çalışma saatleri değişebilmektedir. Bulgaristan D vize randevusu için öncelikle ilgili konsolosluktan güncel çalışma saatleri hakkında bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan D vize başvurularınızda başvuru sahibinin randevu oluşturmasına gerek yoktur. D vizesi evrakları merkez ofisimize ulaştıktan sonra başvuru sahibi adına gerekli formlar doldurulup başvuru dosyası oluşturulur. Başvuru sahibi vizem.net danışmanının atayacağı en yakın tarihte Konsolosluğa gelerek saha ekibinden bir danışman refakatinde başvuruyu gerçekleştirir.

Bulgaristan D Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan D vizesi için gerekli evraklar hangi amaçla Bulgaristan’a gidileceğine göre değişiklik göstermektedir. Tüm başvurularda istenilen ortak belgeler aşağıda verilmiştir.

 1. Pasaport
  En az 2 boş sayfası olan ve 15 ay geçerliliği olan T.C pasaportu gereklidir. Pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır. Eğer bulunuyorsa eski pasaport içerisindeki Schengen ve Bulgaristan vizelerinin fotokopileri belgeler arasına eklenmelidir.

 2. D Vize Başvuru Formu
  Türkçe karakterler kullanılarak doldurulmalıdır. Tükenmez kalemle karalama yapılmadan hatasız doldurulması gerekir. Vizem.net başvurularında ilgili danışman D vize başvuru formunu başvuran kişi adına doldurur.

 3. 2 Adet Biometrik Fotoğraf
  Birisi başvuru formunda birisi de vizede kullanılmak üzere 3.4x4.5 cm ebatlarında biometrik özellikli iki fotoğraf eklenmelidir.

 4. Geçim Teminatı
  Gülüğü 30 Euro’dan hesaplanmak üzere ülkede kalındığı süre boyunca kişinin kendi geçimini karşılaya yetecek birikiminin olduğunu belgeleyen kanıtlar. Banka hesabı, likit fonlar gibi varlık gösterir belgeler Bulgaristan D vizesi için gerekli evraklar arasındadır.

 5. Sabıka Kaydı
  E-devlet üzerinden alınmış sicil kayıt örneği Bulgaristan D tipi vize için gerekli evraklar arasındadır.

 6. Harç Bedeli Ödeme Dekontu
  Şahsi yapılacak başvurular için başvuru yapılan ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine harç bedelinin yatırıldığına dair (100 Euro) banka dekontunun orijinali gerekmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda harç ödemesi vizem.net tarafından başvuran adına yapılmaktadır ve bu belgenin hazırlanmasına gerek yoktur.

 7. Seyahat Sağlık Sigortası
  Seyahat süresini kapsayacak ve tüm AB ülkelerinde geçerli minimum 30000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. Vizem.net Bulgaristan D vizesi ücreti olan 175 Euro içerisinde 7 günlük seyahat sigortası dahildir. Daha uzun süreler için bilgi alınız. Bulgaristan D vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanarak İstanbul merkez ofisine gönderildikten sonra başvuru süreci vizem.net danışmanları tarafından başlatılmaktadır.

Hazırlanması gereken diğer belgeler başvuru amacına (evlilik, ticari yatırım, çalışma aile birleşimi gibi) göre belirlenir. Kişisel durumunuza uygun Bulgaristan D vizesi başvuru evraklarını öğrenmek için 0850 241 1868

Bulgaristan D Tipi Vize Ücreti

Bulgaristan D Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı itibariyle vizem.net Bulgaristan D vize ücreti aşağıda verilmiştir.

C Tipi Vize için HizmetlerÜcretler
Form ve Dilekçe15 EUR
Vize Harçları100 EUR
Refakat / Acente Hizmeti50 EUR
Seyahat Sigortası10 EUR
Toplam175 EUR

* Fiyatlara KDV dahildir. Başvuru yapıldıktan sonra para iadesi yapılamaz. Bulgaristan D vizesi ücreti kapsamındaki seyahat sağlık sigortası 7 günlüktür.

İstenirse başvuru sahibi sadece form / dilekçe hizmetini satın alabilir. TL ödemeler için o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru esas alınır.

Başvuru sahibinin konsolosluğa bir defaya mahsus gelmesi gerekmektedir. Saha ekibinden bir personel buradaki işlemleri hızlandırmak ve evrakların beyanı için başvuru sahibine refakat eder.

Bulgaristan D Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Şahsen yapılan başvurular için D vizesi ücretleri başvuru yapılan konsolosluğun vize ile ilgili EURO hesabına yatırılır. Aşağıda Bulgaristan D vize ücretinin hangi bankaya yatırılacağı birimlere göre verilmiştir.

Ödemeler Euro olarak Banka şubesi üzerinden yatırılmalıdır. Online bankacılık kullanılarak internet üzerinden yatırılan ödemelerin dekont çıktıları kabul edilmemektedir.

BirimBankaIBAN
Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği EUR Hesap NoGaranti BankasıTR83 0006 2000 0820 0009 0919 85
İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu EUR Hesap NoGaranti BankasıTR26 0006 2000 3950 0009 0742 77
Edirne Bulgaristan Konsolosluğu EUR Hesap Noİş BankasıTR65 0006 4000 0011 3000 6037 26
Bursa Bulgaristan Konsolosluğu EUR Hesap NoGaranti BankasıTR15 0006 2000 3950 0009 0646 78

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurular Global Group (vizem.net) TL ya da Euro hesaplarına yatırılabilir. TL ödemeler için o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru üzerinden hesaplama yapılır.

Bulgaristan D Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Bulgaristan D vizesi süresi Bulgaristan’a gidiş amacına göre değişmektedir. Uzun süreli veya kalıcı olarak Bulgaristan Cumhuriyeti’ne göç etmek isteyen T.C vatandaşlarına 6 ay geçerli olan Bulgaristan D vizesi verilir. (Bulgaristan Cumhuriyeti Kanunu Yabancı Uyruklular Yasası 15. madde 1. fıkrası) Bu kişiler Bulgaristan’a gittikten sonra en yakın Göçmenlik Bürosuna oturum izni için başvuruda bulunabilirler.

Geçici bir süre çalışmak, öğrenim görmek, ya da ticari amaçla seyahat eden kişilere 1 yıl süre geçerli Bulgaristan D vizesi verilir. (Bulgaristan Cumhuriyeti Kanunu Yabancı Uyruklular Yasası 15. madde 2. fıkrası)

Aşağıdaki tabloda gidiş amacına göre Bulgaristan D tipi vize süreleri verilmiştir.

Bulgaristan D Vize Süreleri

Gidiş AmacıD Tipi Vize Süresi
Ticari Yatırımlar1 Yıl
Çalışma6 Ay
Öğrenim1 Yıl
Göç (Emekliler için)6 Ay
Aile Birleşimi1 Yıl
Tedavi1 Yıl
Basın Mensupları1 Yıl
Bulgaristan D Tipi Sorgulama

Bulgaristan D Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bulgaristan Konsolosluğu’na doğrudan yapılan kişisel başvurularda vize sorgulama işlemi online olarak yapılamamaktadır. Vize onay ya da ret kararı verildikten sonra ilgili sonuç başvuru sahibine SMS olarak gönderilir. SMS alındıktan sonra başvuru sahibi ilgili konsolosluğa giderek pasaportunu almakla yükümlüdür.

Telefonla D vize sorgulama Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu’nda mümkün iken diğer birimlerde telefon ile bilgi almak mümkün değildir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Bulgaristan D vize sorgulama işlemi online olarak T.C kimlik numarası ve pasaport numarasının son 4 hanesi girilerek yapılabilir. Ayrıca başvuru süreci 5 aşamalı SMS bilgilendirmesi şeklinde başvuru sahibine gönderilmektedir.

Başvurunun onaylanması sonrasında pasaport teslimi sadece başvuru sahibine yapılmaktadır. Bu yüzden başvuru sahibi tekrardan Konsolosluğa gelerek pasaportunu teslim alır.

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan D tipi vizesi ile ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir. Diğer tüm sorular ve bilgi için 0850 241 1868

Bulgaristan D Tipi Vize Nedir?

Bulgaristan D tipi vize, uzun süreli veya kalıcı olarak Bulgaristan Cumhuriyeti’ne yerleşmek isteyen farklı ülkelerin vatandaşlarına verilen vize türüdür. Vize hamiline vize süresi boyunca Bulgaristan’da kalma ve giriş çıkış yapma olanağı tanır.

Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan D vizesi Bulgaristan C (turistik) vizesinin aksine Konsolosluğa şahsen başvurularak alınabilmektedir. Ancak internet üzerinde bu konuda çelişkili bilgiler bulunmaktadır. D vizesinin acente kullanmadan nasıl alınacağı aşağıda verilmiştir.

 1. İkamet iline göre yetkili Bulgaristan Dış Temsilciliği belirlenir
 2. Bulgaristan D vize başvuru formu doldurulur
 3. Başvuru amacına uygun belgeler hazırlanır
 4. İlgili konsolosluk hesabına vize harç ödemesi yapılarak banka dekontu alınır
 5. Form, hazırlanan belgeler ve dekont başvuru esnasında ilgili konsolosluğa beyan edilir
 6. Başvuru süresi sonunda pasaport tekrardan konsolosluktan alınır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda aşağıdaki prosedür takip edilir.

 1. Gerekli evraklar İstanbul merkez ofisine gönderilir ya da elden bırakılır
 2. İlgili danışman gelen D vize evraklarını kontrol eder eksikleri tamamlar
 3. Başvuru formu doldurulup ve harç ödemesi başvuran adına yapılır
 4. Saha ekibinden bir personel evrak beyanı ve konsolosluk mülakatı için ilgili Konsoloslukta başvuru sahibine refakat eder.
 5. Başvuru süresi sonunda pasaport tekrardan konsolosluktan alınır.

Bulgaristan D vize başvurularında başvuru onay oranı Türkiye geneli %79’dur. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvuru onay oranı ise %96 olup bu oran 2019 ve 2020 yıllarında akredite acenteler arasında Türkiye’deki en yüksek onay oranıdır.

Bulgaristan D Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Bulgaristan D vizesi Schengen özelliği taşımadığından bu vize ile Schengen ülkelerine giriş yapılamaz. Multi özellikli Bulgaristan D vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 1. Kuzey Kıbrıs
 2. Hırvatistan
 3. Romanya

Bu ülkelere 180 günlük periyot içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edilebilir.

Bulgaristan D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan D vizesi belgelerin eksiksiz hazırlanıp başvuru yapıldığı tarihten sonra ortalama 20 iş günü sonunda çıkar. Belgelerde eksik bulunması bu sürecin uzamasına hatta vize reddine sebep olabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığındaki başvurularda evraklar eksiksiz hazırlandığından süreç uzamaz ve hızlı şekilde karara bağlanır. Akredite acentemiz aracılığı ile yapılan Bulgaristan D vize başvuruları için birimine göre ortalama süreleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvurulan BirimOrtalama Süre
Ankara Büyükelçiliği20 - 30 iş günü
İstanbul Başkonsolosluğu15 - 20 iş günü
Bursa Konsolosluğu10 - 15 iş günü
Edirne Konsolosluğu10 - 13 iş günü

Bulgaristan D Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Bulgaristan D vize red sebeplerinin başında eksik ya da yetersiz evrak ile başvurunun hazırlanması gelmektedir. İkinci sebep ise kişinin konsolosluk mülakatlarında hazırlıksız olması ve sorulan sorulara net cevap verememesi yüzünden kaynaklanmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda D vize red olasılığını en aza indirmek için evraklar deneyimli danışmanlar tarafından hazırlanmakta ve saha ekibinden bir personel Konsolosluk mülakatlarında başvuru sahibine eşlik etmektedir.

Bulgaristan D vize reddi almış başvuru sahipleri için tekrar başvuru yapmak ya da karara itiraz etmek mümkündür. D vize reddi hakkında bilgiler vizem.net merkezinden alınabilir.

Bulgaristan D Vizesi Ne İşe Yarar?

Bulgaristan D vizesi, geçerli olduğu süre boyunca Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına giriş-çıkış hakkı tanır. Aynı zamanda vize hamili vize geçerlilik süresine uygun olarak 360 güne kadar kesintisiz Bulgaristan’da kalabilir.

Bulgaristan D Vizesi Aldıktan Sonra Nasıl Oturum İzni Alınır?

Geçerli D vizesi ile Bulgaristan Cumhuriyeti’ne giriş yapan T.C vatandaşları burada yaşamak için oturum iznine başvurabilir. Kalma amacını destekleyen belgeler ile en yakın göçmenlik dairesine başvurularak oturum izni alınabilir. Oturum izninin onaylanması ile kişiye oturum kartı verilir ve D tipi vizesi iptal edilir.

Bulgaristan D Tipi Vize Evlilik Yoluyla Nasıl Alınır?

Bulgaristan D tipi vizenin evlilik yolu ile alınabilmesi için çeşitli şartların karşılanması gerekmektedir. Evlenilen Bulgar vatandaşının Bulgaristan’da ikamet eden eşin geçerli bir adresinin bulunması öncelikli şarttır. Türkiye’de Bulgaristan vatandaşı ile evlilik için evrak prosedürlerinin tamamlanması ile D tipi vize başvurusunda bulunulabilir.

Vizem.net gidiş amacına uygun D tipi vize başvuru sürecini baştan sona yöneterek danışmanlık hizmeti vermektedir.
Başvuru ve bilgi: 0850 241 1868

Paylaş: