bulgaristan günibirlik vize nasıl alınır

Bulgaristan Günübirlik Vize Nedir?

Bulgaristan günübirlik vize, Bulgaristan’a düzenlenecek günübirlik seyahatler için en az 1 gün süre ile geçerli olan vize türüdür. Bulgaristan günübirlik vizesi, için ayrı bir vize kategorisi bulunmamaktadır. ancak 90 günden kısa süren veya günübirlik yapılacak seyahatler için Bulgaristan turist vizesi ya da Bulgaristan transit vizesi düzenlenmektedir.

Bulgaristan Günübirlik Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan günübirlik vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan seyahat tarihinin ardından en az 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaport olmalıdır. Pasaportun son 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Beyaz arka fonlu, 35 mm ve 45 mm ölçülerinde, arka fon beyaz renkte 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Bulgaristan vizesi başvuru formu
 • Uçak ya da ulaşım aracı rezervasyonu: Başvuru sahibinin uçuş veya yolculuk bilgilerini içeren rezervasyon belgeleri ve ulaşım kanıtları bulunmalıdır. Şahsi araçla yapılacak seyahatler için gerekli değildir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden alınan ve başvuru sahibinin aile ve adres bilgilerinin içeren nüfus kayıt örneği olmalıdır. Banka hesap dökümü: Kişilerin Bulgaristan seyahatleri süresince maliyetlerini karşılayabilecek birikimleri olduğunu göstermelilerdir. Günübirlik Bulgaristan ziyaretleri için banka hesabında bulunması gereken net bir miktar olmasa da en az 5.000 EUR bulundurulması önerilmektedir.
 • İkametgah Belgesi: Başvuru sahibinin ikamet adresini gösteren belge başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Başvuru sahibinin mesleki durumunu gösteren belgeler: Emekli kişiler için emeklilik belgeleri, şirket sahipleri için şirket belgeleri, öğrenciler için okuldan alınmış öğrenci belgesi
 • Bulgaristan vizesi talep dilekçesi: Başvuru sahibinin Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben yazdığı, seyahat amacını, detaylarını ve tarihini içeren bir dilekçe olmalıdır.
 • Bulgaristan C tipi vize harcı ödeme dekontu
 • Düzenli geliri kanıtlayan belgeler: Son üç ayın maaş bordroları vb.
 • Zorunlu seyahat sağlık sigortası
 • Başvuran eğer 18 yaş altında ise muvafakatname: 18 yaş altındaki başvuru sahipleri için ebeveynleri tarafından imzalanmış noter tasdikli muvafakatname

Bulgaristan’a Günübirlik Vize Almak için Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan günübirlik vizeleri, C tipi turistik vize veya A tipi transit vize kapsamında düzenlenmektedir.

Bulgaristan turist vizesi almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir:

 • Bulgaristan’a araba ile gerçekleştirilecek seyahatlerde yeşil sigorta yaptırılmalıdır. Aracı kullanacak kişinin uluslararası geçerli bir ehliyete sahip olması gerekir.
 • Geçerli bir otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortası bulunmalıdır.
 • Vize süresi sonunda kişiler Bulgaristan’ı terk etmelilerdir.
 • 18 yaş altındaki başvuru sahipleri ebeveynleri ile seyahat edecek olsalar dahi muvafakatname belgesinin bulunması zorunludur.
 • Seyahat harcamalarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağı Bulgaristan vize başvurusunda bildirilmelidir.

Bulgaristan günübirlik vizeler kapsamında Bulgaristan transit vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler için bulunan şartlar aşağıda listelenmiştir:

 • Bulgaristan üzerinden araba ile başka bir ülkeye transit yapacak kişilerin uluslararası geçerliliği bulunan ehliyete sahip olmaları gerekmektedir.
 • Uçak ya da otobüs ile transit geçiş sağlayacak kişilerin ulaşım bilgilerini Bulgaristan transit vize başvurusu esnasında belirtmeleri gerekir.
 • Bulgaristan üzerinden transit geçiş sağlanacak ülkeye yasal giriş hakkının bulunduğuna dair vize, izin veya pasaport belgeleri sunulmalıdır.
 • Bulgaristan üzerinden transit geçiş sağlanacak ülkeye hangi amaçla ziyaret gerçekleştirileceği belgelerle sunulmalıdır.

Bulgaristan Günübirlik Vize Nasıl Alınır?

Günübirlik Bulgaristan gezisi düzenleyecek kişiler Bulgaristan turist vizesi ya da Bulgaristan transit vizesi alarak Bulgaristan’a günübirlik seyahat edebilir. Bulgaristan’da günübirlik vize adında bir vize türü bulunmamaktadır.

Bulgaristan üzerinden günübirlik başka bir ülkeye seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan transit vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Ancak Bulgaristan üzerinden Schengen ülkelerine gerçekleştirilecek olan geziler için Schengen vizesi alındıysa, ayrıca Bulgaristan transit vizesi gerekmez.

Bulgaristan turist vizesi, Bulgaristan’da ikamet eden aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için ya da iş, fuar, konferans seyahatleri için düzenlenmektedir. Bulgaristan turist vizesi C tipi kısa dönemli vize türleri arasında yer almaktadır.

Bulgaristan turist vizesi başvurusu gerçekleştirmek için öncelikle Bulgaristan vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bulgaristan turist vizesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş olmalıdır.

Bulgaristan C tipi kısa dönemli vize başvuruları aracı kurum olan VFS Global üzerinden gerçekleştirilir. Bulgaristan turist vizesi başvuru formunu dolduran başvuru sahipleri kendilerine en yakın vize başvuru merkezi üzerinden evrakların teslimi için randevu oluşturmalılardır.

VFS Global’de oluşturulan randevu tarihine kadar talep edilen Bulgaristan turist vizesi evrakları bir araya getirilmelidir.

Bulgaristan Konsoloslukları tarafından yetkilendirilen aracı kurumların vize evraklarını değerlendirme ya da karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Aracı kurumlar yalnızca vize evraklarını Bulgaristan Konsolosluklarına göndermekle yükümlüdür.

Bulgaristan turist vizeleri ortalama 8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Transit Vize, başka bir ülkeden Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edecek kişiler için düzenlenmektedir. Bulgaristan transit vizeler günübirlik vize kapsamında bulunmaktadır. Bulgaristan transit vizesi ile Bulgaristan sınırlarında maksimum 72 saat ikamet edilmektedir. Bulgaristan sınırlarındaki 72 saatin sonunda Bulgaristan transit vize sahipleri Bulgaristan’ı terk etmelidir.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan günübirlik vize ücreti 60 Euro’dur. Bulgaristan turist vizesi ve Bulgaristan transit vize ücretleri için harç ödemeleri 2021 yılı için 80 Euro olarak belirlenmiştir.

12 yaş altındaki çocuklardan Bulgaristan turist vizesi ve Bulgaristan transit vize ücreti alınmamaktadır. Bu tutarlara aracı kurum ücretleri ve vize danışmanlık ücretleri dahil değildir.

Bulgaristan Günübirlik Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Bulgaristan turist vizeleri başvuru sahiplerine Bulgaristan’da 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün kalma izni sağlamaktadır. Bulgaristan turistik vizeler ilk defa Bulgaristan vizesine başvuracak kişiler için genelde tek girişli düzenlenmektedir. Tek girişli turist vizesi kapsamında kişilerin Bulgaristan’a yalnızca bir defa giriş yapma hakları bulunmaktadır.

Bulgaristan transit vizeleri kişilere maksimum 72 saat Bulgaristan’da bulunma hakkı tanır.

Schengen Vizesi ile Günübirlik Bulgaristan’a Gidilebilir Mi?

Schengen vizesi ile günübirlik Bulgaristan’a gidilebilir. Bulgaristan Cumhuriyeti’nin 31.01.2012 tarihinde yürürlüğe giren uygulaması kapsamında Bulgaristan, Schengen vizesi sahiplerine Bulgaristan üzerinden Bulgaristan vize başvurusu yapmadan transit geçiş yapma hakkı tanımaktadır.

Kısa süreli Schengen vizesine sahip olan kişiler Bulgaristan üzerinden yapacakları transit geçişlerinin yanı sıra Schengen vizelerinin multi özellikli olması durumunda Bulgaristan vizesine başvuru yapmadan Schengen vizesinin geçerli olduğu süre boyunca Bulgaristan’da ikamet etme hakkına sahiptir.

Uzun dönemli Schengen vizesi (D tipi) sahipleri Bulgaristan vizesi başvurusuna ihtiyaç duymadan her 6 ay içerisinde en fazla 3 ay Bulgaristan’da ikamet etme hakkına sahiptir. Bulgaristan, Schengen vizesi sahiplerini, Schengen topluluğu ülkesi olmamasına rağmen vizeden muaf tutmaktadır.

Bulgaristan’a Günübirlik Tur Var Mıdır?

Bulgaristan’a günübirlik tur vulunmakatadır. Düzenli olarak İstanbul ve Edirne’den günübirlik Bulgaristan turu düzenlenmektedir.

Bulgaristan günübirlik turlarının fiyatı ortalama 90 Euro’dur. 3-4 günlük konaklamalı Bulgaristan turları için Bulgaristan seyahati ücretleri yaklaşık 400 Euro civarındadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Bulgaristan Günübirlik Turu için Vize Almalı Mıdır?

Yeşil pasaport sahiplerinin Bulgaristan günübirlik turları için vize almasına gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Bulgaristan’da vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir.

Edirne’den günübirlik Bulgaristan turu gerçekleştirecek yeşil pasaport hamilleri, pasaportları ile vizesiz seyahat etme iznine sahiptir.

Yeşil pasaport sahipleri pasaportları ile Bulgaristan’da seyahat edecekleri sürenin ardından en az 3 ay daha pasaportlarının geçerlilik süresi bulunması şartı vardır.

Bulgaristan Günübirlik Turları için Vize Nasıl Alınır?

Günübirlik Bulgaristan turları, tur şirketleri tarafından düzenlenmektedir. Tur şirketleri Bulgaristan vizesi başvuru hizmeti vermemektedir. Kişiler günübirlik Bulgaristan turları için Bulgaristan turist vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Bulgaristan turist vizesi başvuruları, Bulgaristan Konsoloslukları tarafından görevlendirilen aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişilerin öncelikle online Bulgaristan turist vizesi başvuru formunu doldurmaları ardından Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları bir araya getirerek yetkili aracı kuruma teslim etmeleri gerekmektedir.

Vizem.net ile gerçekleştirilen Bulgaristan vize başvurularında form/belge doldurma işlemlerinin tamamı başvuru sahibi adına yapılmaktadır. Uzman danışmanlar, başvuru sahiplerinin vize belgelerini bir araya getirerek doğru bir şekilde eksiksiz olarak teslim edilmesini sağlamaktadır. Tecrübeli saha personeli aracı kurum ile birebir irtibat halinde olarak başvuru sürecini takip etmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için 0850 241 1868

Bulgaristan Günübirlik Vizesi Turistik Vize Midir?

Evet, Bulgaristan günübirlik vizesi turistik vizedir. Bulgaristan için istenen günübirlik vizeler Bulgaristan turist vizesi kapsamında bulunmaktadır. Bulgaristan’a günübirlik seyahatler düzenleyecek kişiler Bulgaristan turist vizesi başvurusu gerçekleştirmelidir.

Paylaş: