Bulgaristan C Vizesi

Bulgaristan Kısa Süreli Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Bulgaristan kısa süreli (C tipi) vize, AB üyesi olmayan yabancı ülke vatandaşlarının Bulgaristan’da 90 güne kadar konaklamasına izni veren vize türüdür. Bulgaristan kısa süreli vize, Bulgaristan’a ilk giriş tarihinden itibaren 6 aylık süre içerisinde Bulgaristan’da en fazla 90 gün kalınmasına izin verir.

C vizesi Bulgaristan seyahati yapacak kişilerin kısa süreli Bulgaristan gezisi yapma durumlarında ve başka bir ülkeye giderken Bulgaristan’da transit geçiş amaçlı bulunmaları durumunda almaları gereken vize kategorisidir. Seyahat veya ziyaret amaçlı C tipi multi özellikli Bulgar vizesi, 180 gün içinde Bulgaristan’a birden çok giriş yapabilme ve toplam 90 güne kadar konaklama imkanı sağlamaktadır.

Bulgaristan Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan C tipi kısa süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan turistik vize
 • Bulgaristan transit vize
 • Bulgaristan çoklu vize
 • Bulgaristan özel ziyaret vizesi
 • Bulgaristan iş gezisi vizesi
 • Bulgaristan Erasmus vizesi
 • Bulgaristan sportif faaliyet vizesi
 • Bulgaristan tıbbi tedavi vizesi
 • Bulgaristan turistik vize

Bulgaristan C Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan C vize evrakları; başvuru yapılacak ile, vize türüne, kişinin çalışma durumuna ve ulaşım ve konaklama seçeneklerine göre değişmektedir.

Tüm vize türleri için istenilen Bulgaristan C vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan vize başvuru formu: Eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Bulgaristan vize başvuru dilekçesi: İkamet edilen ilin bağlı bulunduğu Bulgaristan konsolosluğuna hitaben başvuru dilekçesi yazılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan bir adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Vize harç bedeli dekontu: Garanti Bank’a yatırılan vize dekontunun orjinali sunulmalıdır.
 • Tam tekmilli nüfus kayıt örneği: Nüfus müdürlüklerinden alınmış, kişinin tüm aile bireylerini gösteren nüfus belgesi sunulmalıdır. Nüfus belgesi ikametgah bilgisi içermiyorsa ayrıca ikametgah belgesi sunulmalıdır.
 • Uçak rezervasyonu bilgisi: Planlı seyahat tarihini ve dönüş tarihini ibraz edecek şekilde gidiş dönüş uçak rezervasyonu yapılmalıdır. (Uçakla seyahat edilecekse)
 • Pasaport: Seyahatin sona ermesinden sonra en az 6 ay geçerli ve son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresini kapsayacak şekilde 1 yıl geçerli olacak sigorta yaptırılması ve poliçenin vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Bulgaristan C tipi vize başvuru dilekçesi: Bulgarca, Türkçe veya İngilizce dillerinden birinde yazılmış başvuru dilekçesinin, seyahatin amacını belirtmesi gerekmektedir.

Bulgaristan C Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan C vize başvuru formu tüm başvurular için doldurulup imzalanması gereken, seyahat edecek kişinin kimlik ve konaklama bilgilerinden oluşan formdur.

Bulgaristan C vizesi başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

 • Kişisel bilgiler bölümü: Ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, doğum ülkesi, mensubu olunan vatandaşlık, cinsiyet medeni durum, T.C kimlik numarası gibi kimlik bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru şekilde doldurulmalıdır.
 • Pasaport bilgileri bölümü: Pasaport numarası, pasaport türü, pasaportun veriliş tarihi, geçerlilik süresi, pasaportu veren makam gibi sorular doğru biçimde yanıtlanmalıdır.
 • İletişim bilgileri bölümü: Ev adresi, telefon numarası, ikamet izni ve geçerlilik süresi başlıkları güncel bilgiler ile doldurulmalıdır.
 • İş bilgileri bölümü: Şu anki iş; işverenin adı, adresi, telefon numarası.
 • Seyahat bilgileri bölümü: Seyahatin ana amacı (turistik gezi, iş gezisi, akraba veya arkadaş ziyareti, kültür, spor vs.), gidilecek ülke ve ilk giriş yapılacak ülke (transit geçiş durumlarında doldurulacaktır.), Bulgaristan’a talep edilen giriş sayısı (tek, iki veya çoklu giriş), planlanan kalış veya transit geçiş süresi (gün olarak belirtilmelidir.),
 • Geçmiş dönem vize bilgileri: Son üç yıl içinde alınan Schengen vizesi, önceki başvurularda alınmış parmak izi, gidiş ülkesine giriş iznine sahip olunup olunmadığını sorgulayan başlıklar doldurulmalıdır.
 • Bulgaristan seyahati bilgileri: Bulgaristan Cumhuriyeti’ne giriş tarihi, Bulgaristan Cumhuriyeti’nden çıkış tarihi, Bulgaristan Cumhuriyeti’ne davet eden kişinin / kişilerin adı ve soyadı. Davet eden yoksa, Bulgaristan Cumhuriyeti’nde konaklanacak otel / oteller veya geçici adres / adresler, davet eden kişinin(kişilerin) / otelin(otellerin) / geçici adresin (adreslerin) adresi, elektronik posta adresi telefon ve faks numarası; davet eden şirketin (şirketlerin) / kuruluşun (kuruluşların) ismi, adresi ve iletişim bilgileri; şirketteki/kuruluştaki irtibat kişisinin soyadı, adı, adresi, telefonu, faksı ve elektronik posta adresi eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Seyahat masraflarına dair bilgiler: Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı sorusu yanıtlanmalıdır.
 • AB ülke vatandaşları ile bağ: Avrupa Birliği veya İsviçre vatandaşı akraba var ise ona ait bilgiler.

Bulgaristan C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan C tipi vize başvurusu Bulgaristan konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Bulgaristan C tipi vize için gereken evraklar toplanarak, ikamet edilen ilin bağlı olduğu Bulgaristan konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumdan randevu alınması gerekmektedir.

Randevu tarihinde, Bulgaristan vize harcı ücreti ödenerek hazırlanan evraklar beyan edilmektedir. Gerekli evrakların, vize harcının ve pasaportun başvuru merkezine beyan edilmesi sonucu Bulgaristan C tipi vize başvurusu işleme alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan C tipi vize başvuruları, kişinin vize ofisine gitmesine gerek kalmaksızın yapılabilmektedir. Vize türüne göre gerekli evrakların vize başvuru merkez ofisine elden veya kargo ile gönderilmesi başvurunun yapılabilmesi için yeterli olmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan turistik vize başvurusunun, vize adayının Bulgaristan’da 90 güne kadar konaklama talebi olduğu durumlarda yapılması gerekmektedir. Kişinin bizzat kendisi tarafından, ikamet edilen ilin bağlı bulunduğu Bulgaristan Konsolosluğuna veya Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acentelere, vize için gereken evrakları ibraz etmesi ile Bulgaristan turistik vize başvurusu yapılabilmektedir.

Bulgaristan kısa süreli vize için kişinin bizzat başvuru yapmasına gerek olmayan durumlar, Bulgaristan Büyükelçilikleri tarafından belirlenmiştir. Reşit olmayan vize adayları veya engelli bireyler için Bulgaristan tatil vizesi başvuru süreci bu kişilerin ebeveynleri veya yasal olarak yetkilendirilmiş temsilci kişiler aracılığıyla yapılabilmektedir.

Bulgaristan Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan transit vize, başka bir ülkeye Bulgaristan üzerinden seyahat edilmesi durumunda alınması gereken C tipi vize türüdür. Vize adayı; gidilecek asıl ülkenin geçerli vizesine sahipse veya vizesiz geçiş hakkı bulunuyorsa, Bulgaristan üzerinden gideceği ülkeye giriş sebebini ispatlayan davetiye, konaklama rezervasyonu, tapu belgesi gibi evrakları sunmakla yükümlüdür.

Bulgaristan transit vize başvuru adaylarının gerekli belgelerle Bulgaristan’ı sadece bir geçiş güzergahı olarak kullanacaklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bulgaristan transit vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan’da kısıtlı bir zaman dilimi için bulunmalarına imkan vermektedir.

Bulgaristan Kısa Süreli Dil Kursu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan kısa süreli dil kursu vizesi başvurusu yapabilmek için, vize adayının Bulgaristan’da bir dil okulu ile anlaşarak kaydını yaptırmış olması gerekmektedir. Bulgaristan’daki dil okuluna kayıt ve ödeme işlemleri tamamlanan dil kursu adayları, eğitim kurumu tarafından gönderilecek davet mektubunu aldıktan sonra Bulgaristan kısa süreli vize başvurusuna başlayabilmektedir.

Bulgaristan dil kursu davet mektubunun alınmasının ardından, kişi öğrenci ise kayıtlı olduğu okuldan alınan öğrenci belgesi ve transkript; çalışıyor ise işyeri belgeleri ve Bulgaristan C tipi vize için gereken diğer evraklar hazırlanmaktadır. İkamet edilen ilin bağlı bulunduğu Bulgaristan Konsolosluğuna veya Konsolosluk ile anlaşmalı acentelere Bulgaristan dil okulu vizesi için başvuru yapılabilmektedir.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan aile ziyareti vizesi, Bulgaristan dışında ikamet eden aile fertlerinin veya arkadaşların, Bulgaristan’a seyahat etmesine olanak sağlayan kısa süreli vize türüdür. Aile ziyareti vizesine başvurabilmek için, Bulgaristan vatandaşı olan veya Bulgaristan oturma izni olan bir aile üyesi tarafından yazılmış davet mektubu gönderilmesi gerekmektedir.

Davet mektubunun alınmasının ardından, Bulgaristan C tipi vize için gereken diğer evraklar hazırlanmalıdır. Vize başvuru formunda, Bulgaristan’a giriş sebebi olarak aile ziyaretinin belirtilmesi ve ziyaret edilen kişinin adres, telefon, e-posta bilgilerinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Evrakları tamamlanan vize adayı, Bulgaristan aile ziyareti vizesi için ikamet ettiği ilin bağlı bulunduğu Bulgaristan konsolosluğuna veya yetkilendirilmiş bir başvuru merkezine giderek vize başvurusunu tamamlamaktadır.

Bulgaristan Tır Şoförü Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan tır şoförü vizesi, Bulgaristan’a bir lojistik firması çalışanı olarak yük taşımak amacıyla seyahat eden şoförlerin edinmesi gereken kısa süreli vize türüdür. Tır şoförü vizesi alabilmek için; Bulgaristan’da anlaşmalı lojistik firmasından alınacak iş davetiyesi, Bulgaristan Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylanmış ve güncel lojistik şirketlerinin listesi, Türkiye’deki lojistik firmasının faaliyet belgesi, sicil kaydı, vergi levhası, imza sirküleri, antetli kağıda yazılmış vize talep dilekçesi belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.

Bulgaristan tır şoförünün uluslararası sürücü belgesinin bir kopyası ile pasaportu, SGK hizmet dökümü, TC kimlik kartı fotokopisi, seyahat sağlık sigortası gibi diğer vize işlemlerinde gereken evraklarla birlikte vize başvurusu belgelerinin tamamlanması gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru beyanlarla tamamlanan vize başvuru belgeleri, ikamet iline göre ilgili acenteye teslim edilerek Bulgaristan şoför vizesi başvurusu tamamlanmaktadır. Belgelerde eksik veya hatalı bilgi olması halinde yeni belge istenebilmekte veya vize başvurusu reddedilmektedir.

Bulgaristan C Vizesi ile Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Bulgaristan C tipi vizesinin çoklu giriş vize kategorisine sahip kişiler Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Romanya ülkelerine giriş hakkına sahiptir. Bulgaristan tek girişli vizeye sahip olan kişilerin Bulgaristan sınırları dışında bir ülkeye girişleri mümkün olmamaktadır.

Bulgaristan C Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan C vizesi harç bedeli 2022 yılı için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru formu, vize talep dilekçesi, danışmanlık ücreti, yeminli tercüman çevirisi, aracı kurum ücreti gibi ek hizmetlerle birlikte Bulgaristan C tipi vize ücreti, başvuru yapılacak vize türüne göre 170 Euro ile 225 Euro arasında değişebilmektedir.

Bulgaristan C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan C tipi vize başvuruları ortalama 10- 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. İkamet edilen ile göre bağlı bulunulan Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluğu ve dönemsel sağlık ve güvenlik önlemlerine göre bu süre değişiklik gösterebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan C vize başvuruları evraklar merkez ofisine eksiksiz ulaştıktan sonra 2021 yılı ortalama onaylanma süresi 8 iş günü olmuştur.

C Tipi Vize Bulgaristan Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan C tipi vize randevusu, Bulgaristan konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş vize merkezi üzerinden alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda randevu ve evrak kontrolü aşamaları deneyimli danışmanlar tarafından sürdürülmektedir.

Bulgaristan C Tipi Vize Süresi Ne Kadardır?

Bulgaristan C tipi vize, kısa süreli bir vize olup, kişiye vizenin verildiği tarihten itibaren 180 gün boyunca Bulgaristan’da toplam 90 gün ikamet etme hakkı tanımaktadır. Bulgaristan kısa süreli vize en fazla 5 yıl için verilebilmektedir.

Bulgaristan C Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan C vizesi sorgulama işlemi, başvuru yapılan aracı kurum vasıtası ile çevrimiçi olarak yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan C tipi vize başvuruları için sorgulama işlemi haftanın 7 günü 09:00 - 19:00 saatleri arasında müşteri hizmetleri üzerinden ya da internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda vizem.net Bulgaristan departmanına C tipi Bulgaristan vizeleri ile ilgili sıklıkla sorulan sorulansoruların yanıtlarına yer verilmiştir.

Bulgaristan C Tipi vize ile D Tipi Vize Arasındaki Fark Nedir?

Bulgaristan’da 90 günden uzun süre ikamet edilecek durumlarda D tipi Bulgaristan vizesine başvurulması gerekmektedir.

D tipi Bulgaristan vizesi ile C tipi Bulgaristan vizesi başvuruları için gerekli belgeler arasında başvuru amacına göre farklılıklar bulunmaktadır. Bulgaristan’a gidiş amacını gösteren (turistik gezi, üniversite eğitimi, dil eğitimi, aile birleşimi vs.) evrakların temin edilmesi D tipi Bulgaristan vizesinde daha uzun prosedürlerin takip edilmesi sonucu alınabilir.

Bulgaristan C Vizesi Varken D Tipi Vizeye Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, öncelikle Konsolosluğa dilekçe verilerek pasaporttaki C tipi vize iptal edilmelidir.

Bulgaristan C Vizesi ile Schengen Ülkelerine Giriş Yapılabilir Mi?

Hayır Bulgaristan C vizesi ile Yunanistan dahil olmak üzere hiçbir Schengen ülkesine giriş yapılamaz.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: