Bulgaristan Interrail Vizesi

Bulgaristan Interrail Vizesi Başvuru Süreci 2023

İnterrail, 33 Avrupa ülkesinde tren yolu üzerinden 3 gün ile 3 ay arasında seyahat edilmesine olanak sağlayan demiryolu gezi ağıdır. 1972 yılında gençlere seyahat özgürlüğü sağlamak için başlayan İnterrail sistemi, zamanla çocuklar, yetişkinler ve yaşlıları da kapsayan farklı tarifelerle çeşitlenmiştir. İnterrail bilet türlerinin arasında; gençler için Youth Pass, tek bir ülkeyi gezmek için One Country Pass, tüm Avrupa ülkelerinde seyahat etme imkanı sağlayan Global Pass ve birkaç ülkeyi gruplayan Flexi Pass bulunmaktadır.

İnterrail programına dahil ülkeler; Birleşik Krallık, İspanya, Belçika, Fransa, İrlanda Cumhuriyeti, Lüksemburg, Hollanda, Almanya, Litvanya, Norveç, Portekiz, İtalya, İsveç, Yunanistan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Lüksemburg, Slovenya, Bosna, Macaristan, Romanya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya ve Türkiye’dir. İnterrail programına dahil ülkelerin vatandaşları İnterrail geçiş kartı alma hakkına sahiptir.

İnterrail Pass adı verilen biletin, seyahat tarihinden en fazla 3 ay öncesinde satın alınması gerekmektedir. Youth Pass bileti satın almak isteyenlerin seyahatin ilk gününde 28 yaşından küçük olması gerekmektedir. İnterrail’de, 28 yaş altı ve 60 yaş üstü bireylerin biletlerini daha ucuza satın alabilmesi ve 11 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz seyahat hakkının bulunması gibi avantajlar bulunmaktadır.

DiscoverEU programı kapsamında 2022 yılında 60.000 gence Avrupa’yı trenle keşfetme olanağı tanınacağı duyurulmuştur. DiscoverEU, Erasmus+ kapsamında finanse edilecek olup Türkiye gibi AB üyesi olmayan ülkelerdeki vatandaşların da seyahat programından faydalanabilmelerinin önünü açmaktadır.

Interrail ile Bulgaristan’ı gezmek isteyenlerin, C tipi Bulgaristan vizesi olan kısa sürekli turist vizesi almaları gerekmektedir. En fazla 90 gün konaklama imkanı tanıyan Bulgaristan C vizesi, sadece Bulgaristan sınırları içinde seyahat kolaylığı sağlamaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kişilerin Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Vizem.net, İnterrail programına katılacak gezginler için vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bulgaristan İnterrail Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Bulgaristan İnterrail vizesi ile hangi ülkelere gidilebilir sorusunun cevabı, alınan İnterrail biletinin kategorisine göre değişmektedir. Bulgaristan İnterrail vizesi ile Schengen ülkelerine gidilememektedir. İnterrail bileti One Counrty Pass (Tek Ülke Pass) kategorisinde ise yalnızca Bulgaristan sınırları içinde tren seyahatine olanak sağlarken, çok girişli (multiple) vizeye sahip kişiler Türkiye’den vize istemeyen Romanya, Sırbistan, Makedonya, Kosova gibi ülkelere geçiş yapabilmektedir.

İnterrail Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

İnterrail Bulgaristan vizesi almak isteyen gezginlerin önce tren bileti alması, sonra Bulgaristan C tipi vizeye başvurması gerekmektedir. Seyahat edecek kişi, başvuruyu şahsen, ikamet ettiği ile göre en yakın VFS Global ofisleri aracılığı ile Bulgaristan Konsolosluklarına iletmelidir.

Vizem.net, 81 ilde ikamet eden katılımcılar için İnterrail danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bulgaristan İnterrail Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan İnterrail vizesi için gerekli belgeler, kişinin çalışma durumu ve başvuru yapılan ile göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan İnterrail vizesi için istenen evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • İnterrail vize başvuru formu: Eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan bir adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Vize harç bedeli dekontu: Garanti Bank’a yatırılan vize dekontunun orijinali sunulmalıdır.
 • Konaklama belgesi: Bulgaristan’da konaklanacak otelden alınan rezervasyon bilgisi verilmelidir.
 • Banka hesap hareketleri: Son 3 aya ait banka hareketlerinin dökümü sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: son 3 aya ait maaş bordrosu beyan edilmelidir.
 • Tam tekmilli nüfus kayıt örneği: Nüfus müdürlüklerinden alınmış, kişinin tüm aile bireylerini gösteren nüfus belgesi sunulmalıdır. Nüfus belgesi ikametgah bilgisi içermiyorsa ayrıca ikametgah belgesi sunulmalıdır.
 • İnterrail tren bileti: Planlı seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce alınmış olmalıdır.
 • Pasaport: Seyahatin sona ermesinden sonra en az 6 ay geçerli ve son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresini kapsayacak şekilde 1 yıl geçerli olacak sigorta yaptırılması ve poliçenin vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Bulgaristan İnterrail vizesi türüne göre başvuruda gerekli ek belgeler: Bulgaristan İnterrail vizesine başvuracak kişilerin çok girişli vize için sunması gereken ek belgeler; Bulgarca, Türkçe veya İngilizce dillerinden birinde yazılmış motivasyon mektubu, SGK hizmet dökümü, varsa gayrimenkul tapu fotokopisi, başvuru sahibi çalışıyor ise; işyerinden antetli kağıda alınmış ve çalışanın görev tanımının, aldığı maaşın iş tecrübesinin ve iş yerinin açık adresinin yazılı olduğu iş yazısı, emekli ise; emekli cüzdanı, işveren ise; üzerine kayıtlı vergi levhası, Ticaret Odası kaydı ve imza sirküleri, öğrenci ise; öğrenci belgesi ve ebeveynleri tarafından masraflarının karşılanacağını ispatlayan belgeler, 18 yaşından küçük ise; başvuru formunda ebeveynlerin imzası ve noter tasdikli muvafakatnamedir.

Bulgaristan İnterrail Pass Bileti Nereden Alınır?

Bulgaristan İnterrail Pass bileti, TC Devlet Demiryolları’nın uluslararası bilet satışı yaptığı bütün gişe ve garlardan alınabilmektedir. İstanbul’da Gençtur, Viking Turizm, Cosmopolitan; Ankara’da Uygar Tours, Ray Tur; Van’da Ayanis Turizm gibi bazı akredite turizm acenteleri de İnterrail Pass bileti satmaktadır.

İnterrail’in resmi web sitesi üzerinden Bulgaristan İnterrail bileti alınabilmektedir. Web sitesi üzerinden alınan biletler belirtilen adrese 1 hafta içinde kargo ile gönderilmektedir.

Bulgaristan İnterrail Pass Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan İnterrail pass ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YaşBirinci sınıfİkinci sınıf
Genç (12-27)1 ayda 3 gün, 62 Euro
1 ayda 4 gün, 79 Euro
1 ayda 5 gün, 95 Euro
1 ayda 6 gün, 111 Euro
1 ayda 8 gün, 141 Euro
1 ayda 3 gün, 51 Euro
1 ayda 4 gün, 64 Euro
1 ayda 5 gün, 77 Euro
1 ayda 6 gün, 90 Euro
1 ayda 8 gün, 114 Euro
Yetişkin (28+)1 ayda 3 gün, 78 Euro
1 ayda 4 gün, 99 Euro
1 ayda 5 gün, 119 Euro
1 ayda 6 gün, 139 Euro
1 ayda 8 gün, 176 Euro
1 ayda 3 gün, 59 Euro
1 ayda 4 gün, 74 Euro
1 ayda 5 gün, 89 Euro
1 ayda 6 gün, 104 Euro
1 ayda 8 gün, 132 Euro
Yaşlı (60+)1 ayda 3 gün, 70 Euro
1 ayda 4 gün, 89 Euro
1 ayda 5 gün, 107 Euro
1 ayda 6 gün, 125 Euro
1 ayda 8 gün, 158 Euro
1 ayda 3 gün, 53 Euro
1 ayda 4 gün, 67 Euro
1 ayda 5 gün, 80 Euro
1 ayda 6 gün, 94 Euro
1 ayda 8 gün, 119 Euro

İnterrail Bulgaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan İnterrail vize başvuruları, gezginin ikamet ettiği ile göre iDATA İstanbul ofisi veya VFS Global’in Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ofislerinden birine bizzat müracaat etmesi ile yapılmaktadır.

Vizem.net, 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bulgaristan İnterrail Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Bulgaristan İnterrail vizesi, gerekli belgelerin toplanması ve konsolosluk görüşmesinin yapılmasının ardından ortalama 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize için gerekli evraklar başvuran kişinin koşullarına göre değişiklik göstermekte olup İnterrail vize fiyatları ilgili vize danışmanlık ofislerinden öğrenilebilmektedir.

Balkan Flexipass için Bulgaristan Vizesi Gerekli Midir?

Evet Balkan ülkelerinden flexipass kullanabilmek için geçerli bir Bulgaristan veya Schengen vizesinin bulunması gerekmektedir.

En Popüler Bulgaristan İnterrail Tren Rotaları Hangileridir?

En popüler Bulgaristan İnterrail tren rotaları aşağıda listelenmiştir.

 • Filibe’den Burgaz’a (5 saat),
 • Sofya’dan Burgaz’a (8 saat),
 • Sofya’dan Filibe’ye (3.5 saat),
 • Sofya’dan Varna’ya (7.5 saat).
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: