4 Adımda Bulgaristan’da Üniversite Okumak

Bulgaristan’da Üniversite Okumak için Yapılması Gerekenler

Gerek eğitim ve başvuru kolaylığı gerekse eğitim ücretlerinin diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre düşük olması, Bulgaristan’ın son yıllarda üniversite okumak için Dünya genelinde ve özellikle ülkemizde öne çıkmasını sağlamıştır. Bulgaristan’daki devlet okullarında Bulgaristan’da liseyi bitiren öğrenciler sınava tabi tutularak yerleştirilmektedir. Türkiye’de lise bitirmiş bir öğrenciler lisans eğitimi için sadece vakıf üniversitelerine başvurabilir. Bulgaristan’da üniversite okumak için T.C vatandaşlarının yapması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

Lisans Programları İçin

 1. E-devletten lise mezuniyet belgesi alınarak ilgili Üniversiteye gönderilerek başvurulur. 2008 yılından önce liseden mezun olan öğrenciler noter onaylı mezuniyet belgelerini apostilleyip gönderilmelidir.
 2. Dil yeterlilik sınav sonucu (eğer okul istiyorsa) diploma ile birlikte gönderilir.
 3. Lise mezuniyet not ortalaması ilgili bölümü ilgilendiren dersler için en az %62 olmalıdır. 10’luk sistemdeki ortalama karne notu 6,2 5’lik sistemdeki ortalama karne notu 3,1 in altındaki not ortalamaları birçok üniversite tarafından geri çevrilmektedir.
 4. Üniversite başvurusu onayı sonrasında Bulgaristan öğrenci vizesi alınarak öğrenime başlanabilir.
 5. Bulgaristan’a gidildikten sonra öğrenim yılının ilk 2 yılını kapsayacak oturum iznine başvurulur. Sonrasında bu izin uzatılabilir.

Yüksek Lisans Programları İçin

 1. Üniversite diploması ile, İngilizce dilinde eğitim veren kuruluşlar için Toefl ya da IELTS yeterlilik sınav sonuçları ilgili üniversiteye postalanarak başvuru gerçekleşir.
 2. Üniversite davetiye mektubu alındıktan sonra vize başvuruları yapılır.
 3. Bazı üniversitelerin not ortalaması, dil bilgisi gibi kriterleri bulunmaktadır. Vizem.net danışmanları bu konuda başvuran kişiyi bilgilendirir.

Vizem.net Türkiye ve Bulgaristan’daki ofisleri ile Bulgaristan’da üniversite okumak isteyen tüm öğrenciler için başvuru aşamasından vize alımı aşamasına kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti vermektedir. 2019 yılında Bulgaristan’a en fazla öğrenci gönderen ikinci 2020 yılında ise birinci akredite acente unvanına sahiptir.

Bulgaristan Üniversite Başvurusu

Bulgaristan üniversite başvurusu vizem.net deneyimli danışmanları tarafından tüm süreçlerdeki püf noktalara dikkat edilerek gerçekleştirilir. 2019 ve 2020 yıllarında toplam 210 lisans ve yüksek lisans Bulgaristan Üniversite başvurusunda 208’i onaylanmıştır. Bu oran üniversite başvurusu onaylanma oranı ile Türkiye’deki en iyi skordur. Danışmanlığımızca ilerleyen süreç aşağıdaki gibi işlemektedir.

 1. İlgili danışman başvuran hakkındaki bilgileri toplar.
 2. Yeterlilik seviyesine göre uygun okullar ve bölümler listelenir.
 3. Tüm yazışmalar, dilekçeler ve formlar başvuran adına doldurulup başvuru gerçekleşir. Öğrenci durumuna göre burs talebinde bulunulur.
 4. Öğrenci vizesi başvuran kişi adına alınır. Bu aşamayla birlikte işlem tamamlanmış olur. Bulgaristan’da üniversite okumak için gerekli tüm işlemler tek çatı altında tamamlanır. Üniversite başvuru ve Bulgaristan vize ücretlerinin detaylarına buradan ulaşılabilir. Ayrıca yurt dışı eğitim danışmanlığı kapsamında Bulgaristan’da dil eğitimi için de danışmanlık hizmeti verilmektedir.
Bulgaristan’ın En İyi Üniversiteleri

Bulgaristan’ın En İyi Üniversiteleri Nelerdir?

Uluslararası üniversite sıralamalarına göre Bulgaristan’ın en iyi ilk 10 üniversitesi aşağıda sıralanmıştır. Bulgaristan üniversiteleri dünya sıralaması akademik itibar, mezun istihdam oranı, ve fakülte başı atıf oranı temel alınarak belirlenmiştir.

 1. Sofya Üniversitesi (St. Kliment Ohridski)
  Ülke çapındaki sıralamada 1. sırada bulunan Sofya Üniversitesi, dünya üniversiteler sıralamasında ise 908. Sıradadır. Üniversite, dünya sıralamasında yüzde 6’lık dilimde bulunmaktadır. Sofya Bulgar üniversitesinin ayrıca erasmus programı bulunmaktadır.
 2. Sofya Teknik Üniversitesi
  Dünya üniversiteler sıralamasında 1782. sırada olan üniversite, yüzde 11’lik dilimde bulunmaktadır. Bulgaristan en iyi üniversite sıralamasında 2. Sıradadır.
 3. Yeni Bulgaristan Üniversitesi (New Bulgarian University)
  Dünya üniversiteler sıralamasında 2404. sırada ve yüzde 15’lik dilimin içerisinde bulunmaktadır.
 4. University of National and World Economy
  Dünya üniversiteler sıralamasında 2569. sırada ve yüzde 16’lik dilimin içerisinde bulunmaktadır.
 5. Plovdiv Üniversitesi (Paisii Hilendarski)
  Dünya üniversiteler sıralamasında 2767. sırada ve yüzde 17’lik dilimin içerisinde bulunmaktadır.
 6. Ruse Üniversitesi Angel Kanchev
  Dünya üniversiteler sıralamasında 3127. sırada ve yüzde 19’luk dilimin içerisinde bulunmaktadır.
 7. Trakya Üniversitesi (Trakia University)
  Dünya üniversiteler sıralamasında 3565. sırada ve yüzde 22’lik dilimin içerisinde bulunmaktadır. Türk öğrencilerin de son yıllarda çok ilgisini çeken bu üniversite Bulgaristan en iyi üniversite sıralamasında 7. Sıradadır. Stara Zagora bölgesinde bulunur.
 8. South West University – Neofit Rilski
  Dünya üniversiteler sıralamasında 3693. sırada ve yüzde 22’lik dilimin içerisinde bulunmaktadır.
 9. Varna Ekonomi Üniversitesi
  Dünya üniversiteler sıralamasında 3915. sırada ve yüzde 24’lük dilimin içerisinde bulunmaktadır.
 10. Varna Tıp Üniversitesi
  Dünya üniversiteler sıralamasında 3930. sırada ve yüzde 24’lük dilimin içerisinde bulunmaktadır. Ülkenin en köklü ve en yüksek sıralamaya sahip tıp üniversitesidir. Varna tıp üniversitesinden mezun olduğunuzda Avrupa’da doktorluk yapabilme fırsatları olduğundan Türk öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Bulgaristan’daki Özel Üniversite Fiyatları

Bulgaristan üniversite fiyatları, bölüm, eğitim verilen dil gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bulgaristan’daki üniversitelerin kimi sadece Bulgarca, kimi ise aynı üniversite bünyesinde hem Bulgarca hem de İngilizce dillerinde eğitim vermektedirler. Üniversitelerin bünyesinde eğitim verilen ve kimi üniversitelerde de zorunlu tutulan hazırlık sınıfları için çoğu üniversite ek ücret almaktadır.

2020 yılı itibariyle Bulgaristan üniversite lisans kayıt ücretleri, tıp bölümü için 6000 – 9000 Euro arası, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri için 9000 – 11000 Euro arası, teknik bölümler ve mühendislik bölümleri için 6000-8500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Sosyal fakültelerdeki bölümler için lisans kayıt ücretleri çoğunlukla 4900 Euro ile 6500 Euro arasında değişkenlik göstermekte, Hukuk Fakültesi için ise lisans eğitim ücretleri kimi üniversitelerde 12500 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Öğrencinin hazırlık sınıfı eğitim kayıt ücretleri ülke genelinde çoğunlukla 4500 Euro – 5500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Aşağıda en fazla tercih edilen üniversite ve bölümlerin 2021 yılı için yıllık ücretleri verilmiştir.

Bulgaristan Üniversite Fiyatları

Bulgaristan Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

ÜniversiteBölümÖğrenim DiliYıllık Ücret
Varna Free ÜniversitesiBilgisayar Programcılığıİngilizce4750 €
Varna Free ÜniversitesiUluslararası İlişkilerİngilizce6000 €
Varna Free ÜniversitesiMimarlıkİngilizce8500 €
American Üniversitesiİşletmeİngilizce8500 €
American ÜniversitesiEkonomiİngilizce8500 €
American ÜniversitesiBilgi Sistemleriİngilizce4500 €

Yukarıdaki Bulgaristan üniversite ücretlerine konaklama dahil değildir. İngilizce dilinde eğitim veren üniversiteler yeterlilik belgesi bulunmayan öğrencilerden hazırlık sınıfı okunmasını şart koşar. Eğitim ücretlerinin kayıt işlemleri sırasında ödenmiş olması gerekir. Eğitim ücretleri İngilizce eğitimler için verilmiştir. Bazı bölümler için İngilizce – almanca eğitim seçeneği bulunmaktadır.
Güncel bilgi ve fiyatlar için: 0850 241 1868

Bulgaristan’daki Ücretsiz Üniversiteler

Bulgaristan’da yurt dışından gelen öğrenciler için eğitim ücretsiz olmamakla birlikte diğer birçok yabancı ülkeye ve Avrupa Birliği ülkelerine oranla düşük ücretlerdedir. Eğitim ücretlerinin yanında Bulgaristan’da yaşam birçok yabancı ülkeye göre oldukça ucuzdur. Bulgaristan’da eğitim gören yabancı öğrencilerin, öğrenci kredisi ve burs imkanlarından faydalanması mümkündür. Ayrıca öğrencinin Lisans ya da Yüksek lisans eğitimi esnasında yasal olarak haftada 20 saate kadar çalışma hakkı bulunmaktadır.

Vizem.net tüm başvuru sürecinde Bulgaristan’da üniversite öğrenimi görmek isteyen Türk öğrenciler için danışmanlık hizmeti vermektedir. Gerekli evrakların merkez ofisimize ulaşması ile danışmanlarımız burs, öğrenci kredisi ve kayıt işlemleri için gerekli başvuruları gerçekleştirir.

Bulgaristan Üniversiteleri Uzaktan Eğitim Kayıtları

Bulgaristan’daki özel üniversiteler Covid – 19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim programlarını 2020 yılı itibariyle arttırmaya başlamışlardır. 2019 yılında vizem.net aşağıdaki üniversiteler belirtilen alanlarda en çok öğrenci kaydı yapmıştır. Bulgaristan üniversitelerinde uzaktan eğitimi tamamlamış öğrenci yüz yüze lisans programlarının sunduğu Avrupa ülkelerinde iş arama ve mesleği icra haklarından faydalanamaz. Bulgaristan’da lisans uzaktan eğitimi almak Türk öğrencilerin askerlik teciline olanak sağlar.

Bulgaristan’da Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

ÜniversiteBölümSüreDerece
Varna Free Üniversitesiİşletme4 YılLisans
Varna Free Üniversitesiİşletme1 YılSertifika
Varna Free ÜniversitesiChernorizets Hrabar1 YılSertifika
Varna Free ÜniversitesiUluslararası Finans1 YılSertifika
Varna Free Üniversitesiİşletme1,5 YılM.B.A
Varna Free ÜniversitesiVeri Analizi1 YılM.Sc.
Varna Free ÜniversitesiChernorizets Hrabar4 YılB.Sc.
Sofia ÜniversitesiFilozofi3 YılPh.D.
Sofia ÜniversitesiFilozofi1,5 YılM.A.
VUZF UniversitesiGirişiincilik1 YılSertifika

Bulgaristan’daki uzaktan eğitim veren diğer üniversiteler, yıllık ücretleri ve dereceleri için bilgi alınız. 0850 241 1868

Bulgaristan’da Üniversite Okumak İsteyen T.C Vatandaşı Öğrencilerin Sık Sorduğu Sorular

Bulgaristan Üniversite Puanları Nasıl Hesaplanır?

Bulgaristan üniversite puanları, AB üyesi olan ülke vatandaşları ve Bulgaristan vatandaşları tarafından Bulgaristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim bakanlığı tarafından yapılan sınav sonucunda elde edilir. Bu sonuç ve lise diplomasındaki not ortalamasına göre Bulgaristan üniversite başarı puanı hesaplanır. Bu sınav Türkiye’deki ÖSS sınavlarına benzer lise dönemindeki öğrenilen konuları içerir. T.C pasaportuna sahip öğrencilerin Bulgaristan üniversite puanı bulunmaz.

Bulgaristan’da Sınavsız Alan Üniversite Var Mıdır?

Lise mezuniyet not ortalaması yeterli öğrenciler Bulgaristan’da sınava tabi olmadan kayıt yaptırabilirler. Öğrencinin hazırlık eğitimi başarı ile tamamlanırsa lisans eğitimi alabilirler. Bulgaristan’da sınavsız alan 6 adet özel üniversite bulunmaktadır. Sınava girmeden mezun olunabilen üniversite bulunmamaktadır. Bazı uzaktan eğitim sertifika programlarının sonucunda online sözlü sınav bulunur. Mezun olduktan sonra her üniversite öğrenci mezuniyet belgesi düzenler.

Bulgaristan Üniversite Kayıt Tarihleri Nedir?

Türkiye’deki ile benzer tarihlerde üniversite kayıt işlemleri başlar. En son kayıt tarihi genellikle 10 Eylül olarak belirlenir. Üniversitelerde eğitim en geç 1 Ekim’de tüm ülke genelinde başlar. Üniversitelerin en geç belirlediği kayıt tarihleri kayıt dönemlerinde resmi web sitelerinden duyurulur. Kayıt başvurusunda bulunacak T.C vatandaşları işlemlerin gecikmemesi için en geç son kayıt tarihinden 45 gün önce başvurmalıdır. Bununla birlikte bazı üniversitelerde erken kayıt indirimleri bulunmaktadır.

Bulgaristan’da Nasıl Üniversite Okunur?

 1. Okumak istenen bölüm ve üniversite belirlenir.
 2. Bölüm kontenjanı ve kayıt süresine dikkat edilerek bölüm sekreterliği ile iletişime geçilir.
 3. Lise diploması ingilizce noter onaylı (eğer Türkçe ise) apostillenir.
 4. Bulunuyor ise yabancı dil yeterlilik sınav sonucu ile ilgili üniversiteye gönderilir.
 5. Davetiye sonrasında Bulgaristan vizesi başvurusu yapılarak öğrenime başlanır.

Not: Bulgaristan öğrenci vizesi farklı Avrupa ülkesine giriş hakkı tanımamaktadır. Bu vize ile sadece öğrenci Romanya’ya turistik ziyarette bulunabilir.

Tüm süreç sonunda Bulgaristan’da üniversite eğitimi alınabilir. Öğrenci başarıyla tamamladığı eğitimin sonunda Türkiye’ye dönmeden Bulgaristan’da ve Avrupa Birliği ülkesinde iş arama hakkına sahip olur. Kişinin deneyimli bir akredite acenteden danışmanlık alması kayıt işlemlerini hızlandırıp onaylanmama riskini ortadan kaldıracağından vizem.net deneyimli ekibinden danışmanlık alınması tavsiye edilir.

Bulgaristan Üniversite Bölümleri Nelerdir?

Avrupa Birliği ülkesinde çalışma imkanı sağladığı için ve tamamlaması nispeten daha kolay olduğu için en fazla tıp fakültesi, eczacılık fakültesi ve hukuk fakültesi T.C vatandaşları tarafından ilgi görmektedir. İlgili üniversite bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir. Ancak bu fakülteler için denklik kriterlerini yerine getirmek ve dil yeterliliği sağlamak gerekmektedir. Türkiye’deki yök denkliğine benzer denklik alınması gerekmektedir. Diğer Bulgaristan Üniversite bölümlerinden bazılarına aşağıda yer verilmiştir.

 1. İşletme
 2. Bilgisayar mühendisliği
 3. Uluslararası ilişkiler
 4. Mimarlık
 5. İnşaat mühendisliği olarak sıralanabilir.

Bulgaristan Üniversiteleri Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

2007 yılından itibaren Avrupa Birliği’ne üye olan Bulgaristan üniversitelerinden mezun olan bir kişi diğer AB ülkelerinde iş başvurusunda bulunabilir. Tüm AB ülkelerinin eğitim tanıma sistemi olan Enic – Naric üzerinden eğitim denkliği sorgulanıp denklik hakkında bilgi alınabilmektedir.

Türkiye’de lisans eğitime devam eden ve Bulgaristan’da erasmus programına katılmak isteyen ya da Türkiye’de lisansını tamamlamış ve Bulgaristan’da yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin ilgili Bulgaristan üniversitesi için eğitim denkliğini belgelemesi gerekmektedir.

Paylaş: