Bulgaristan Çok Girişli Multi Vize

Bulgaristan Çok Girişli (Multi) Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Bulgaristan çok girişli (multi) vize, Bulgaristan’a sınırsız giriş hakkı tanıyan vize türüdür. 2023 yılında İstanbul, Ankara, Bursa ve Edirne şehirlerinde bulunan Bulgaristan Konsoloslukları üzerinden toplam 18.340 Türk vatandaşı tarafından Bulgaristan vize başvurusu yapılmış ve toplam vize başvurusunun %49,40’u (9.060 adet) çok girişli (multi) vize olarak seçilmiştir. 2023 yılında Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları’ndan yapılan toplam 18.340 vize başvurusunun %95,49’u onaylanmıştır. Onaylanan vize başvurularının %51,73’ü çok girişli (multi) vize özelliğine sahiptir.

Vizem.net danışmanlığında 2016 ve 2024 yılları arasında yapılan Bulgaristan vize başvurularında onay oranı %91,6 olmuştur ve bu oran Türkiye’deki en yüksek akredite acente oranıdır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Çoklu ve Tekli Vize Arasındaki Fark Nedir?

Bulgaristan tek girişli vize, geçerlilik süresi boyunca Bulgaristan sınırlarına yalnızca bir kere giriş yapmayı sağlamaktadır. Bulgaristan tek girişli vize hamili olan kişiler Bulgaristan’dan çıkış yaptıktan sonra vize geçerlilik süresi devam etse de tekrar Bulgaristan’a giriş yapmak istediğinde yeni bir Bulgaristan vizesi almak durumundadır.

Bulgaristan çok girişli (multi) vize, hamiline toplam 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek koşuluyla vize geçerlilik süresince Bulgaristan’a istediği kadar girip çıkma hakkı vermektedir.

Bulgaristan Çok Girişli Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan çok girişli vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait pasaportun, planlanan Bulgaristan seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması ve son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Sayfaları arasında en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doğru bilgilerle doldurulması gereken vize başvuru formunda talep edilen giriş sayısına yönelik sorunun çok girişli şeklinde seçilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, 35x45 mm ölçülerinde olan 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Vize harç bedeli ödeme dekontu: Bulgaristan Konsolosluğu adına Garanti Bankası’na vize harç bedelinin ödendiğini gösteren ve vize başvuru sahibinin adı, soyadı ile pasaport numarasının yazdığı dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir. Vize harç ücretleri yalnızca banka gişelerinden kabul edilmektedir, havale kabul edilmemektedir.
 • Vize başvuru dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından Bulgarca, Türkçe veya İngilizce dillerinde yazılan vize başvuru dilekçesinde, Bulgaristan’a yapılacak seyahatin amacını ifade etmek ve multi vize isteğini belirtmek gerekmektedir.
 • Davetiye: Vize başvuru sahibini Bulgaristan’a davet eden kişinin Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille davetiye yazısı yazması gerekmektedir.
 • Finans planı: Vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabındaki son 3 aylık hareketleri gösteren imzalı ve kaşeli dekont, kira gelir sözleşmesi, gayrimenkul tapuları ve maaş bordrosu gibi evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin aile bağlarını gösteren nüfus kayıt örneği e-devlet’ten barkodlu olarak alınabilmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Bulgaristan’a yapılacak seyahate yönelik ulaşım aracına ilişkin (uçak bileti) belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Bulgaristan ziyareti sırasında konaklama yapılacak yere ilişkin belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan seyahat sürelerini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulmalıdır.

Çok Girişli Bulgaristan Vizesi için Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Çok girişli Bulgaristan vizesi için vize başvuru formu, online olarak indirildikten sonra bilgisayarda doldurulmakta ve çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmaktadır. Başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyet, uyruk, kimlik numarası gibi kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, Bulgaristan seyahat bilgileri ve iletişim bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Vize başvuru formunda yer alan 27. maddedeki talep edilen giriş sayısı şeklindeki soruya çok girişli seçeneği seçilmelidir. Bulgaristan’da planlanan konaklamanın varış tarihi ve ayrılış tarihi ilgili kısımlara yazılmalıdır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formundaki Giriş Sayısı Seçimi Alanı
Bulgaristan Vize Başvuru Formundaki Giriş Sayısı Seçimi Alanı

Bulgaristan Multi Vize için Davetiye Nasıl Olmalıdır?

Bulgaristan multi vize başvurusu için gerekli evraklar arasında bulunan davetiye yazısı, vize başvuru sahibini Bulgaristan’a davet eden kişi ya da kurum tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille yazılmaktadır. Bulgaristan multi vize başvuru davetiyesinde vize başvuru sahibinin belirli süre içerisinde Bulgaristan’a birden fazla kere geleceğinin beyan edilmesi gerekmektedir ve düzenlenecek vizenin multi özellikli olması talep edilmelidir.

Multi Vize Bulgaristan Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bulgaristan multi vize almak için Bulgaristan Konsolosluğu’na yazılan dilekçe kapsamında kısa süre içerisinde Bulgaristan’a birden fazla giriş yapılacağına ilişkin bilginin verilmesi gerekmektedir. Multi vize Bulgaristan talep dilekçesindeki beyanlar, seyahat sağlık sigortası gibi diğer destekleyici evraklarla güçlendirilmelidir.

Bulgaristan Çok Girişli Vize için Seyahat Sağlık Sigortası Kaç Aylık Yaptırılmalıdır?

Bulgaristan çok girişli vize için seyahat sağlık sigortasının en az 6 aylık düzenlenmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan multi vize başvurularında sunulacak seyahat sağlık sigortası en uygun fiyatlarla yapılmaktadır.

Multi Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir Mi?

Evet, Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir.

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne üye olan ve 1 Nisan 20224 tarihi itabariyle Schengen ülke birliğine kabul edilerek Schengen vize uygulaması yapan ülkeler arasına katılmıştır. Bulgaristan Konsoloslukları tarafından Bulgaristan Schengen vizesi kapsamında vize düzenlenebilmektedir.

Bulgaristan Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan multi vize başvuruları için herhangi bir ekstra ücret talep edilmemektedir. 2022 yılı için Bulgaristan vize başvurularında harç bedeli 80 Euro; danışmanlık, başvuru formu, dilekçe ve aracı kurum hizmetleri ile toplamda 180 Euro tutmaktadır.

Bulgaristan Çok Girişli Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan çok girişli vize başvurularının değerlendirilmesi Türkiye’deki Bulgaristan dış temsilcilikleri tarafından yapılmaktadır. Bulgaristan vize başvurularının sonuçlanma süresi, dış temsilciliklerinde yaşanan yoğunluklara bağlı olarak değişiklik göstermekte ve ortalama 10 gün sürmektedir.

Bulgaristan Multi Vize ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Bulgaristan multi vize ile giriş yapılabilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya
 • Güney Kıbrıs
 • Hırvatistan

Bulgaristan vizesi hamili olan kişiler Schengen ülkelerine seyahat edebilir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: