Bulgaristan Sporcu Vizesi

Bulgaristan Sporcu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan sporcu vizesi; bir spor takımına bağlı olarak Bulgaristan’da spor faaliyetlerinde bulunma ağırlıklı olarak seyahat edecek kişilerin aldığı kısa süreli (C tipi) vizedir. Bulgaristan Avrupa ülkesi olmasına rağmen Schengen ülkelerine dahil olmadığı için Bulgaristan sporcu vizesi sahibine sadece Bulgaristan’da serbest seyahat etme olanağı verilmektedir. Sporcu vizesi sahibini başvuru yaptığı vize iki ya da çok girişli vize olduğunda Romanya ve Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir.

Başvuru sahibi Bg vize evraklarını eksizsiz bir şekilde hazırlayıp Bulgaristan Konsolosluğuna ya da Bulgaristan Büyükelçiliğine başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru sahibi Bulgaristan tarafından yetkili kılınmış acenteler üzerinden de sporcu vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Vizem.net Bulgarstan sporcu vize başvurularında hizmet veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Sporcu Vize Şartları Nelerdir?

Bulgaristan sporcu vize şartlarının başında, başvuru sahibinin spor kulübü veya federasyondan bir davet mektubu alma gerekliliği bulunmaktadır. Bulgaristan sporcu davetiyesi almanın dışında başvuru sahibinin spor müsabakasına katılacağını gösteren akreditasyon kartının olması gerekmektedir. Bulgaristan sporcu vizesi almak isteyen başvuru sahibinin gönderildiği spor kulübünden ya da spor federasyonundan mektup sunması zorunlu tutulmaktadır.

Bulgaristan Sporcu Vizesine Kimler Başvurabilir?

Bulgaristan sporcu vizesine lisanslı sporcular başvurabilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Sporcu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan sporcu vizesi başvurusu için gerekli evrakların Vizem.net merkez ofisine elden ya da kargolanarak ulaştırılması yeterli olmaktadır. Vizem.net tüm vize başvuru sürecini Bulgaristan vize danışmanları tarafından takip edilmektedir. Sporcu vizesi başvuru evrakları vize sonucunun belirlenmesi üzerine başvuru sahibinin adresine vizem.net vize danışmanları tarafından geri gönderilmektedir.

Bulgaristan Sporcu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan sporcu vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılan il ve Bulgaristan’ a ulaşım ve Bulgaristan’da konaklama seçeneklerine göre değişmektedir. Bulgaristan sporcu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Bulgaristan sporcu vize başvuru formu: Bulgaristan sporcu vize başvuru formunun eksiksiz olarak başvuru sahibi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Vize başvuru sahibi 18 yaş altında ise başvuru formunda her iki velinin imzasının bulunması gerekmektedir.
  • Pasaport: Başvuru sahibinin vizesinin sona erme tarihinden sonraki en az 6 ay daha geçerli olan son 10 yıl içinde düzenlenmiş ve en az boş 2 sayfası olan geçerli bir pasaportu olması gerekmektedir. Eğer daha önceden alınmış bir vize var ise, pasaportun vize sayfalarının fotokopisinin de eklenmesi gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin; arka fonu beyaz olan 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik boyutlarında ve son 6 ay içerisinde çekilmiş yüz hatlarının, boyun ve kulaklarının göründüğü bir adet biyometrik fotoğrafının olması gerekmektedir.
  • Vize harç bedeli dekontu: Başvuru sahibi Garanti Bankası’na vize harç bedelini Bulgaristan Konsolosluğu adına yatırmalı ve dekontun orijinalini başvuru evrakları arasında sunmalıdır. Harç bedeli dekontunda başvuru sahibinin adının, soyadının ve pasaport numarasının yer alması zorunludur.
  • Sporcu olduğunun kanıtı: Başvuru sahibi spor kulübünden ya da spor federasyonundan davetiyesi başvuru belgeleri arasında olması gerekmektedir. Başvuru sahibinden spor müsabakasına katılacağını gösteren akreditasyon kartını sunması beklenmektedir. Başvuru sahibi gönderildiği spor kulübünden veya spor federasyonundan aldığı mektubu gerekmektedir.
  • Seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan belge: Başvuru sahibinin Bulgaristan seyahati boyunca masraflarını karşılayabileceğini kanıtlaması gerekmektedir. Başvuru sahibi son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümünü sunması gerekmektedir. Başvuru sahibinin belirtilen banka hesap dökümüyle uçak bileti ve masrafları dışında günlük olarak en az 50 Euro bulundurabileceğini kanıtlaması gerekmektedir. Başvuru sahibi, banka yazısını veya hesap cüzdanını güncel olarak sunmalıdır. Banka hesap bilgilerine ek olarak vize başvurusunda bulunurken başvuru sahibi son üç aya ait maaş bordrosu veya benzeri evraklarını sunarak düzenli gelire sahip olduğunu belgelemesi gerekmektedir.
  • Nüfus kayıt örneği: Vize başvurusunda başvuru sahibinden tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini sunarak aile bağlarına sahip olduğunu kanıtlamalıdır.
  • Ulaşım rezervasyonları: Başvuru sahibinin Bulgaristan’a seyahati sırasında kullanacağı ulaşım araçları ile ilgili bilgileri belgeler ile kanıtlaması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinde Bulgaristan’da geçerli olan en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Bulgaristan seyahati sırasında geçerli olan seyahat sağlık sigortası yaptırmalı ve yaptırdığını kanıtlamalıdır.

Bulgaristan Sporcu Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan sporcu vizesi ücreti 12 yaşından büyükler için 80 Euro olarak tahsil edilmektedir. Danışmanlık hizmeti, aracı kurum, seyahat sağlık sigortası ve başvuru formu dilekçe doldurma hizmetleri için 2022 yılında ortalama bedel 180 Euro tutmaktadır.

Bulgaristan Sporcu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan sporcu vizesi Bulgaristan Büyükelçiliğinin ya da Bulgaristan Konsolosluğunun iş yoğunluğuna göre değişmektedir, ortalama 5 ya da 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. 2018 ve 2021 yılları arasında Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen Bulgaristan sporcu vizeleri ortalama 8 iş gününde sonuçlanmıştır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: