Bulgaristan Vize Ücreti ve Harç Fiyatları

Bulgaristan Vize Ücreti ve Harç Fiyatları 2023

T.C vatandaşları için yürürlükte olan Bulgaristan vize ücreti Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından her yıl Nisan ayında yayınlanmaktadır. Bulgaristan vize harçlarında EURO para birimi kabul edilmektedir. Bulgaristan vize ücreti harç bedelleri için 2024 yılında şimdilik herhangi bir tarife değişikliği yapılmamıştır. 2023 yılı ücret tarifeleri geçerlidir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2022

Bulgar Konsolosluğu ile akreditasyonu bulunan yetkili aracı kurumumuz için 2023 yılına ait güncel Bulgaristan vize ücreti fiyatlandırma kalemleri detaylı olarak verilmiştir.

HizmetlerC Tipi VizeD Tipi VizeOturum Kartı
Form ve Dilekçe35 EUR80 EUR80 EUR
Randevu AlmaÜcretsizÜcretsizÜcretsiz
Vize Harçları80 EUR100 EUR120 EUR
Acente Hizmeti25 EUR50 EUR50 EUR
Biyometri İşlemleri40 EUR40 EUR40 EUR
Yabancı Uyruklular Ofisi0 EUR0 EUR90 EUR
Oturum İzni Danışmanlığı0 EUR0 EUR900 EUR
Toplam180 EUR270 EUR1280 EUR

C Tipi Vize: 90 güne kadar yapılacak konaklamalar için geçerlidir. Turist vizeleri bu gruba dahildir.

D Tipi Vize: 90 günden fazla yapılacak konaklamalar için geçerlidir. Ulusal vize türüdür. Eğitim, aile birleşimi, oturum, çalışma amaçlı yapılacak seyahatlerde bu vize türüne başvurulmalıdır.

Bulgaristan C (turistik) vizesi başvurularınız için başvuran adına tüm işlemler vizem.net ekibi tarafından sonuçlandırılıp pasaport ile birlikte istenilen adrese geri gönderilir.

D tipi vize başvurularında başvuru sahibinin konsolosluğa bir defaya mahsus gelmesi gerekmektedir. Saha ekibimizden bir personel buradaki işlemleri hızlandırmak ve evrakların beyanı için başvuru sahibine refakat edecektir. Oturum izni başvuruları için vizem.net Sofya ofisindeki danışmanlarımız hizmet vermektedir.

Not: A ve C vize türleri için form ve dilekçe doldurma hizmetleri ve randevu alma hizmetleri tek tek satın alınabilir.

Bulgaristan Konsolosluğu alınan vize harçları için fatura kesmemektedir. Vize harcı dışındaki ücretlendirme için vizem.net fatura düzenlemektedir. Bulgaristan vize ücreti tablosundaki diğer fiyatlara KDV dahildir.

Vizem.net TL ödeme kabul etmektedir. TL ödemeler o günkü Garanti BBVA bankası EURO satış kurundan hesaplanır.

Kurumsal vize başvurularında vize form dilekçe doldurulma bedelleri ile randevu alma bedelleri üzerinden %20 indirim uygulanmaktadır.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti Kaç 2022

Bulgaristan turistik vizesi C tipi vize türüdür. Bulgaristan turistik vize ücreti 2021 yılı ve 2022 yılları için aynı olup seyahat sigortası dahil 110 EURO seyahat sigortası hariç 100 EURO’dur.

Seyahat sigorta süresi 7 günlüktür. Daha uzun süre geçerli olacak seyahat sigortaları için 0850 241 1868’den fiyat alınmalıdır.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti 2022

Bulgaristan transit vizesi kısa süreli A tipi vize türüdür. Bulgaristan transit vizesi harç bedelleri turistik (C Tipi) vize ile aynı olduğundan fiyatı bu vize türü ile aynıdır. Bulgaristan Transit Vize Ücreti 2021 ve 2022 yılları itibariyle seyahat sağlık sigortası hariç 100 Euro’dur.

Fiyatlar aynı olduğu için Bulgaristan transit geçişi yapacak T.C vatandaşları için genel eğilim transit vize yerine turistik vizeye başvurmak şeklindedir.

Bulgaristan Öğrenci Vize Ücreti 2022

Bulgaristan’da dil ya da üniversite eğitimi almak için başvurulan vize tipi Bulgaristan D tipi vizesidir. Eğitim kurumuna kayıt danışmanlık hizmeti alınmadığı durumlarda Bulgaristan öğrenci vize ücreti 175 Euro’dur.

Tüm eğitim kurumu yazışmaları, kayıt ve vize hizmetlerini kapsayan Bulgaristan vize ücreti öğrenci adayı için ortalama 800 - 1200 Euro arasında değişmektedir. Eğitim kurumu araştırma ve kayıt için verilen danışmanlık ücretleri kişinin mevcut eğitim skoru ve kayıt yaptırılacak eğitim kurumuna göre farklılık göstermektedir.

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti 2022

Bulgaristan ticari vizeleri C tipi vize kapsamında başvuru yapılan vize türleridir. 1 Haftalık seyahat sigorta ücreti dahil 110 EURO’dur. Fiyata otel konfirmasyonu dahildir.

Bulgaristan’da kayıtlı firma tarafından antetli kağıda kaşe ve yetkili tarafından imzalanmış ticari vize dilekçesi talep edilirse 20 Euro karşılığında vizem.net Bulgaristan şubesi tarafından temin edilebilmektedir. Bulgaristan Türkiye vize ücretine KDV dahildir.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti Kaç Lira?

Bulgaristan transit vizesi (A tipi) halk arasında Bulgaristan günübirlik vizesi olarak da bilinmektedir. Bulgaristan günübirlik vize ücreti seyahat sigortası hariç 100 Euro’dur. Eğer kara yolu ile gidilecekse ayrıca kullanılacak araç için Bulgaristan’da geçerli yeşil sigorta yaptırılmalıdır. Günübirlik seyahat edecek kişilerden sağlık sigortası talep edilmemektedir.

Bulgaristan Vize Fiyatları

Bulgaristan Vize Fiyatları Karşılaştırmalı Tablo

Bulgaristan vize fiyatları işlem yapılan acenteye göre farklılık gösterebilir. Alınan hizmete göre en uygun Bulgaristan vize fiyatı Türkiye’de vizem.net tarafından sağlanmaktadır. Acente kullanılmadan yapılan başvurularda aracı kurum (VFS) kullanılarak kişi kendi başvurusunu yapılabilir. Ancak kişisel yapılan başvurular evrak yükü ve zaman kaybı bakımından dezavantajlıdır. Özellikle ilk defa başvuru yapacak kişiler için süreç oldukça uzayabilmekte ve vize reddi ile ihtimali artmaktadır. Bulgaristan vize fiyatları için hizmet karşılaştırma tablosu aşağıda verilmiştir.

HizmetlerVizem.netŞahsen BaşvuruDiğer Acenteler
Uzaktan BaşvuruFiyata DahilHizmet VerilmiyorFiyata Dahil
Ücretsiz KargoFiyata DahilEkstra 10€ (Tek Yön)Ekstra 18 TL (Tek Yön)
Form / Dilekçe DoldurmaFiyata DahilEkstra 35 TLFiyata Dahil
SMS ile BilgilendirmeFiyata DahilEkstra 2 TL (1 SMS)Hizmet Verilmiyor
Otel KonfirmasyonuFiyata DahilHizmet VerilmiyorHizmet Verilmiyor
Seyahat SigortasıFiyata DahilHizmet VerilmiyorEkstra 10€
Biyometrik FotoğrafHizmet VerilmiyorEkstra 25 TL (1 Fotoğraf)Hizmet Verilmiyor
Online Başvuru TakibiFiyata DahilFiyata DahilHizmet Verilmiyor
7 Gün MüşterilcisiFiyata DahilHizmet VerilmiyorHizmet Verilmiyor
Kurumsal DavetiyeEkstra 20€Hizmet VerilmiyorHizmet Verilmiyor

Uzaktan başvuru: Gerekli evrakların vizem.net merkez ofisine gönderilmesi ile yapılabilir. Kişinin ofise ya da konsolosluğa gelmesine gerek yoktur.

Ücretsiz Kargo: Vizem.net’e gönderilen ve vizem.net’den gelen tüm kargolar 2 yönlü olarak ücretsizdir.

Form/Dilekçe Doldurma: Bulgaristan vize talep formları ve gerekli durumlarda dilekçe yazılması deneyimli vizem.net danışmanları tarafından gerçekleştirilir.

SMS Bilgilendirme: vizem.net başvurularında başvuruş sahibine 5 aşamalı bilgilendirme SMS’i gönderilmektedir.

Otel Konfirmasyonu: Otel rezervasyonu bulunmayan başvuru sahipleri için anlaşmalı otellerde geçici rezervasyon oluşturulur.

Seyahat Sigortası: 7 günlük tüm AB ülkelerinde geçerli 30000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta ücret bedelidir. Daha uzun süre yapılacak seyahatler için fiyat alınız.

Online Başvuru Takibi: Vize başvurusunun takibi anlık olarak online olarak yapılabilmektedir.

7 Gün Müşteri Temsilcisi: Kurumsal şirket başvurularında şirket yetkilileri başvuru dosyasını hazırlayan yetkili danışmana doğrudan cep telefonu üzerinden 7/24 ulaşabilirler. Diğer başvurular için 09:00 – 20:00 saatleri arasında 7 gün çağrı merkezi hizmeti verilmektedir.

Kurumsal Davetiye: Şirket sahibi ya da çalışanı olarak kurumsal ziyaret amacıyla gidecek ancak davetiye alamamış uygun kişilere ek hizmet kapsamında vizem.net Sofya ofisinin hazırladığı kaşe ve ıslak imzalı kurumsal davetiye hazırlanmaktadır.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda Bulgaristan vize fiyatı tüm hizmetler dahil KDV dahil 110 EURO’dur. Başvuru sahibinin gerekli evraklarını merkez ofisimize postalanmasını takip eden iş günü içerisinde eksik evrak bulunmaması durumunda Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru yapılır.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda merkezimize Bulgaristan vizesi ücretleri ile ilgili sık sorulan soruların cevapları yer almaktadır.

Schengen Vize Ücreti ve Bulgaristan Vize Ücreti Neden Farklı?

Bulgaristan AB ülke birliğine katılmış olmasına rağmen. Schengen ülke birliğine dahil değildir. Schengen birliği ülkelerin Konsolosluk vize harcı 2019 yılından 2020 yılına geçerken 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bulgaristan vize harcı ise 80 Euro’dur. Bulgaristan ve Schengen vize ücreti arasındaki temel fark aradaki bu vize harcından kaynaklanmaktadır.

Bulgaristan Multi Vize Ücreti Ne Kadar?

C tipi vizelerde Bulgaristan multi vizesinin verilip verilmeyeceği konusunda tek yetkili karar merci ilgili Bulgaristan dış temsilciliğidir. Bu yüzden başvuru sonrası multi vize alınacağı birçok durumda garanti edilemez.

Vize başvuru formlarınızı ve beyan edilen evraklarınızı Bulgaristan’a birden fazla kez seyahat edecekmiş gibi düzenlemek multi vize alımında etkili olabilir.

D tipi vizeler ise multi özellik taşımaktadır. Bulgaristan Multi Vize Ücreti D tipi vizeler için 175 Euro’dur.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Bulgaristan vizesinin ne kadar olduğu ile ilgili internette birçok yanıltıcı bilgi bulunmaktadır. Bulgaristan vizesi 2020 yılında Bulgaristan seyahat sigortası, otel konfirmasyonu, konsolosluk harcı ve form doldurma ücreti dahil 110 Euro’dur. 2023 yılının Nisan ayında yeni konsolosluk harç fiyatlar açıklanacaktır ancak 110 Euroluk tarife o zamana kadar geçerlidir. Bulgaristan başkonsolosluğunun resmi web sitesinden güncel harç fiyatları takip edilebilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan vize işlemleri için TL ile ödeme kabul edilmektedir.

Bulgaristan 6 Aylık ve 1 Yıllık Vize Ücreti Ne Kadar?

Uzun süreli 90 günü geçen konaklamalar için Bulgaristan D tipi vize başvurusu yapılmalıdır. Bulgaristan 6 aylık ve 1 yıllık vize ücreti 175 Euro’dur. Ancak bu tutar 7 günlük seyahat sağlık sigortasını kapsadığından Bulgaristan’a ilk girişte daha uzun süreli yapılacak konaklamalar için seyahat sağlık sigorta fiyatı alınız.

Bulgaristan Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Kişi sadece form doldurma ve aracı kurum randevu alma işlemlerinden faydalanmak ve başvuruyu kendi tamamlamak istiyor ise 15 Euro karşılığında bu hizmetleri alabilir. Ancak tüm sürecin danışman ve saha ekibi tarafından yönetilerek vizenin alınmasını istiyor ise Bulgaristan vizesi başvuru ücreti 2023 yılı için 110 Euro’dur.

Bulgar Vizesi Ücreti Hangi Hizmetleri Kapsar?

Bulgar vizesi ücreti acenteye göre farklılık gösterebilir. Bu konuda internette akreditasyonu olmayan ve kötü niyetli web siteleri bulunmaktadır. Vize ücreti gönderilmesi sonrasında çeşitli mağduriyetlere sebebiyet vermemek için Bulgaristan vize başvurusu yaparken acentelerin konsolosluk akreditasyonları ve TURSAB belgesi sorgulanmalıdır.

Vizem.net Bulgar vize ücreti 110 € olup Bulgar vize ücretleri aşağıdaki hizmetleri kapsamaktadır.

 1. Evrak göndererek uzaktan başvuru hizmeti.
 2. Başvuran kişi adına başvuru formu ve dilekçe doldurulması
 3. Otel konfirmasyonu (bulunmuyorsa)
 4. 7 günlük seyahat sağlık sigortası
 5. 5 aşamalı bilgilendirme SMS’i
 6. Aracı kurum randevusu
 7. Ücretsiz kargo gönderimi

Vizem.net başvurularında Bulgaristan vize işlemlerini online olarak da sorgulamak mümkündür.

1 Aylık Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Tüm turistik vize ücretleri için tutar seyahat sigortası dahil 110 Euro seyahat sigortası hariç 100 Euro’dur. Turistik vizeler için 1 Aylık Bulgaristan vize ücreti diye bir olgu yoktur. Ancak 30 gün süre ile seyahat edileceği belgeler ile desteklenirse 1 aylık vize alınır. Vize süresi beyan edilen evraklar sonrası Konsolosluğun değerlendirmesi ile belirlenmektedir.

Tüm Türkiye’den yapılan vize başvurularındaki ortalama vize süresi 13 gün vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda 24 gündür.

Bulgaristan Vize Ücreti Hangi Bankaya Yatırılıyor?

Kişisel yapılacak başvurularda (VFS kullanılarak) aracı kurum ve konsolosluk harç bedelleri ayrı ayrı yatırıldığı için Bulgaristan vize ücretinin hangi bankaya yatırılacağı konusunda kafa karışıklığı yaşanmaktadır.

Bulgaristan vize ücreti hizmet bedeli VFS Global’e elden ve nakit yatırılmalıdır. Kredi kartı ile ödeme yapılmaz. Konsolosluk harç bedeli ise ilgili konsolosluğun banka hesabına ilgili banka şubesinden havale ile yapılmalıdır. Ödemeler EURO para cinsinden olmalıdır. Her iki kurum da TL ödeme kabul etmemektedir. Bulgaristan vizesi başvurularınız ikamet edilen ilin vize başvuru merkezlerine ve ilgili Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe yapılmalıdır.

Vizem.net bir VZM Group Danışmanlık iştirakidir. 8 farklı bankada bulunan TL veya Euro hesaplarına bankaya gitmeden online bankacılık kullanılarak havale yapılabilir. Vizem.net aracılığı ile yapılan vize başvurularında tüm tutar (110 Euro) VZM Group danışmanlık hesabına yatırılır. Vize harcı başvuran adına ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’na yatırılıp dekont ayrıca başvuru sahibine mail olarak gönderilmektedir.

Ayrıca o günkü Garanti Bankası Euro Alış kurundan hesaplanarak ödemeler TL olarak yapılabilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurular için ödemeler VZM Group Danışmanlık Turizm LTD şti adına TL ya da EURO olarak yatırılabilir. Aşağıdaki bankalarda vizem.net (VZM Group) hesapları bulunmaktadır.

 1. Garanti BBVA
 2. Akbank
 3. Halk Bankası
 4. İs Bankası
 5. Vakıflar Bankası
 6. Yapı ve Kredi Bankası
 7. TC Ziraat Bankası
 8. QNB Finansbank

Vize başvurunuz için: 0850 241 1868

Bulgaristan Hesap Numaraları

Konsoloslukların Bulgaristan Vize Ücreti Hesap No’ları

Kişisel başvurular için aşağıdaki birimlere göre Bulgaristan Konsolosluğu Vize Ücreti Hesap No ları kullanılarak ödemeler havale yapılmalıdır. Havale yapıldıktan sonra Banka dekontunun orijinali aracı kuruma götürülmelidir.

BirimBankaIBAN
Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği EUR Hesap NoGaranti BankasıTR83 0006 2000 0820 0009 0919 85
İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu EUR Hesap NoGaranti BankasıTR26 0006 2000 3950 0009 0742 77
Edirne Bulgaristan Konsolosluğu EUR Hesap Noİş BankasıTR65 0006 4000 0011 3000 6037 26
Bursa Bulgaristan Konsolosluğu EUR Hesap NoGaranti BankasıTR15 0006 2000 3950 0009 0646 78

Önemli Not: Harç ücreti ikamet edilen ilin yetki alanı içerisinde olduğu Bulgaristan konsolosluklarına ya da Bulgaristan büyükelçiliklerine banka şubesinden yatırılmalıdır. Yanlış hesaba yatırılması durumda ücret iadesi iadesi uzun süreli uğraş sonucu alınabilmekte ve çeşitli mağduriyetlere sebep olabilmektedir. İkamet edilen il aşağıdaki listeden seçilerek ilgili Konsolosluk bulunabilir. Açıklama kısmına başvuran T.C kimlik numarası yazılmalıdır. Vize talebi reddedilmesi durumlarından harç bedeli başvuru sahiplerine iade edilmez. Seyahat tarihinden en geç 10 iş günü öncesinden başvurunun yapılıp ücretin ödenmiş olması gerekir.

İkamet Ettiğiniz Şehiri Seçin, Hangi Bölgeden Hizmet Alabileceğinizi Öğrenin

Bulgaristan Konsolosluğu Garanti Bankası Hesap Numaraları Nedir?

Ankara, İstanbul, ve Bursa illeri için Bulgaristan vize ücreti garanti bankası hesaplarına yatırılır. Edirne için İş Bankası hesap numarası kullanılmaktadır. İlgili banka şubelerinden elden yatırılacak vize harçları için ekstra havale ücreti talep edilmemektedir. Ödeme yapılırken Bulgaristan vizesine başvuru yapılacağı banka görevlisine bildirilmelidir.

Diğer sorular için haftanın 7 günü vize başvuru merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
Başvuru ve Bilgi Hattı: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: